Κανναβοσυζητήσεις
Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Πέρα από την καλλιέργεια (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Συζήτηση: Νομικά (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Θέμα: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; (/showthread.php?tid=5974)

Σελίδες: 1 2

Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 21-05-2020

γεια σε όλους,

μετακόμισα ελλάδα πρόσφατα. χρησιποποιώ φαρμακευτική κάνναβη για οστεοαρθρίτιδα, adhd, χρόνια κούραση (chronic fatigue), κατάθλιψη και κοινωνικό άγχος (αγοραφοβία). βρήκα ένα γιατρό ο οποίος μπορεί να μου γράψει φαρμακευτική κάνναβη. μου είπε ότι πρέπει να την αγοράσω από το εξωτερικό. βρήκα ένα σάιτ (site, website) από αγγλία, skunktree.co.uk, το οποίο θέλει €200 μίνιμουμ παραγγελία.

ο γιατρός μου είπε ότι για φαρμακευτική χρήση είναι παράνομο μεν, ατιμώρητο δε.

μένω στην θεσσαλία, και η αστυνομία εδώ δεν έχει με τι να ασχοληθεί και κυνηγάει την κάνναβη.

ερώτηση 1: αν παραγγείλω (stealth, vacuum sealed, x-ray proof) και για κάποιο λόγο το βρεί η αστυνομία, μπορεί να το κάνει κατάσχεση; δεν φοβάμαι να πάω στο τμήμα και να τους μιλήσω όμορφα μεν, αλλά δυναμικά δε. είμαι ακτιβιστής και δεν με φοβίζουν οι μπάτσοι. απλά δεν θέλω να πετάξω €200 σε περίπτωση που το κάνουν κατάσχεση.

ερώτηση 2: ή ξέρει κανείς άλλα site που να στέλνουν ελλάδα με ινχηλάτηση (tracking) και χαμηλότερη μίνιμουμ παραγγελία ώστε να ρισκάρω λιγότερα χρήματα;

ερώτηση 3: επίσης ο συγκάτοικός μου είναι βρετανός υπήκοος με αλλά με ελληνική καταγωγή και ελληνικό όνοματεπώνυμο. καλύτερα να βάλω το δικό μου όνομα ή το δικό του; και να δώσω ψεύτικο μικρό όνομα ή να το αφήσω ως έχει; επειδή μένουμε σε χωριό δεν υπάρχει ακριβής διεύθυνση, αλλά ο ταχυδρόμος μας ξέρει και είναι δικό μας παιδί, οπότε θα του πω να έχει το νου του για το ψεύτικο όνομα. (βασικά μόνο εγώ παραγγέλνω από εξωτερικό στο χωριό αλλά αυτό δεν το ξέρει η αστυνομία).

ευχαριστώ πολύ,

χελιδόνι

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - trompetas - 21-05-2020

καλημερες, θα πω οτι κινεισαι στη γκριζα ζωνη εδω. δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι θα φτασει στα χερια σου χωρις προβλημα. φοβαμαι οτι κανεις δε μπορει να απαντησει με σιγουρια αυτα που ρωτας. καλη τυχη παρ ολα αυτα!

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Roukounas - 21-05-2020

(21-05-2020, 13:31 )χελιδόνι Έγραψε: δεν φοβάμαι να πάω στο τμήμα και να τους μιλήσω όμορφα μεν, αλλά δυναμικά δε. είμαι ακτιβιστής και δεν με φοβίζουν οι μπάτσοι.
@Χελιδόνι
αυτο ειναι το κυριοτερο απο ολα
να μην φοβασαι

και να σε πιασουν ειτε ειναι φαρμακευτικη ειτε οχι,στην τελικη το μονο που θελουν απο εσενα ειναι τα λεφτα σου
οποτε παρανομο και τουσ πληρωνω
αλλα θα κανω αυτο που θελω εγω
με τα λεφτα μου πηδω και την κυρα μου

αν προκειται για φαρμακευτικη δε(και οχι μονο),αν με πηγαιναν εμενα σε δικαστηριο θα τουσ ελεγα:εσεισ με λετε οτι απαγορευεται αλλα το σωμα μου με λεει αλλα

εγω τι θα κανω θα ακουσω εσασ η το σωμα μου

εσεισ κυριε προεδρε,οποτε ετυχε να αρωστησατε και πονουσατε δεν θα θελατε κατι για να σταματησει ο πονοσ
στην τελικη και να με τιμωρησετε εγω παλι θα το κανω

και για να τελειωνουμε μια ωρα αρχητερα γιατι εκτοσ απο το σωμα μου, με αυτα που ακουω εδω μεσα, τωρα με κανατε να ποναει και το μυαλο μου 
οποτε ριξτε το προστιμο για να φευγουμε,γιατι το μονο που θελεται απο μενα ειναι τα λεφτα μου και οχι το καλο μου
να σασ πληρωσω και να παω να ηρεμησω το σωμα μου

οταν αυτοι πουλανε τρελλα τουσ πουλασ και συ μεγαλυτερη

ενασ τρελλοσ το μονο  που φοβαται ειναι εναν πιο τρελλο απο αυτον

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 21-05-2020

αν είναι να με πάνε δικαστήριο, θα το μάθει όλη η ελλάδα! τέτοια περιμένω, για να πάει το θέμα στη βουλή και να νομιμοποιηθεί επιτέλους.

και αν πάνε να με χτυπήσουν θα τους πω ότι είμαι αμεα και έτσι και σηκώσουν χέρι θα τους πάω μέσα για απόπειρα ανθρωποκτονίας από αμέλεια (attempted manslaughter).

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - badweed - 22-05-2020

γιατι δεν παιρνεις απο κανα περιπτερο ;
κυκλοφορει σε διαφορα μαγαζια πλεον η φαρμακευτικη κανναβη .

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - diaolina - 22-05-2020

(21-05-2020, 21:53 )χελιδόνι Έγραψε: αν είναι να με πάνε δικαστήριο, θα το μάθει όλη η ελλάδα! τέτοια περιμένω, για να πάει το θέμα στη βουλή και να νομιμοποιηθεί επιτέλους.

και αν πάνε να με χτυπήσουν θα τους πω ότι είμαι αμεα και έτσι και σηκώσουν χέρι θα τους πάω μέσα για απόπειρα ανθρωποκτονίας από αμέλεια (attempted manslaughter).

ολα κανονισμενα τα εχεις στο μυαλο σου,
οποτε τι ακριβως ρωτας εμας?
εαν χασεις τα λεφτα σου?

υγ κανεναν ανθρωπο δεν πρεπει να χτυπουν,μην κανεις διαχωρισμο λογω αναπηριας.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 22-05-2020

(22-05-2020, 00:16 )badweed Έγραψε: γιατι δεν παιρνεις απο κανα περιπτερο ;
κυκλοφορει σε διαφορα μαγαζια πλεον η φαρμακευτικη κανναβη .

δεν εννοώ cbd. φαρμακευτική κάνναβη δεν είναι μόνο το cbd. για τις παθήσεις μου χρειάζομαι και thc.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 22-05-2020

(22-05-2020, 00:20 )diaolina Έγραψε: ολα κανονισμενα τα εχεις στο μυαλο σου,
οποτε τι ακριβως ρωτας εμας?
εαν χασεις τα λεφτα σου?

ζητώ συγνώμη αν δεν ήμουν αρκετά σαφής. οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

ερώτηση 1: αν το βρει η αστυνομία, μπορεί να μου το κάνει κατάσχεση; (η απάντηση είναι 'ναι'. βρήκα την απάντηση μετέπειτα σε αυτό το άρθρο: https://cannabisnews.gr/poies-poines-provlepontai-ga-katochi-kai-chrisi-kannavis-stin-ellada/)

ερώτηση 2: ξέρει κανείς site που να αποστέλνουν κάνναβη (thc) στην ελλάδα και να μην είναι κομπίνες (hoax);

ερώτηση 3: να χρησιμοποιήσω το πραγμάτικό μου όνομα ή ψευδώνυμο;

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - tzorge - 22-05-2020

2. δεν υπάρχει σάιτ.
3. δεν κάνει διαφορά αν το βρουν θα σε δέσουν με ή χωρίς ψεύτικο όνομα.
μια φορά που παρηγκηλα ήρθε μια χαρά.
βεβαία πανάκριβο και δεν έκανε την δουλειά του αλλα αυτό ειναι άλλη υπόθεση.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - YesIcan - 22-05-2020

@Χελιδόνι αυτό που ψάχνεις μόνο μέσω deep web... και κρυπτονομισμα...

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - τζεπέτο - 22-05-2020

καλησπέρα,

το συγκεκριμένο site φαίνεται μούφα πριν καν το ανοίξεις. από το .co.uk και μόνο μιας και στην αγγλία δε πωλείται νόμιμα κάνναβη.
με το πρώτο γκουγκλάρισμα επίσης όλα τα αποτελέσματα γράφουν scam, rip-off κλπ

υπάρχουν dispensaries από ολλανδία που στέλνουν σε ασθενείς με βεβαίωση γιατρού. οι γνώστες γιατροί που συνταγογραφούν κάνναβη θα μπορούν να σε κατατοπίσουν φαντάζομαι...

αλλιώς όπως λέει και ο yesican dark market κλπ

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Sativaas - 23-05-2020

από κάτι καναδεζικες εταιρείες περνούν η περισσότεροι

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Αλαφροΐσκιωτος - 23-05-2020

παίζει και καλλιέργεια βέβαια

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - trompetas - 23-05-2020

εμ αυτο λεω και γω, ερχεσαι στο φορουμ καλλιεργητων για να ρωτησεις πως αγοραζεις απο μαγαζι, ξερω γω; :d

τι μπλεκεις με τετοια και δινεις ενα σωρο λεφτα,και τρελο αγχος μεχρι να ερθει στο χωρο σου.... παρε μια τεντα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο 1000 φορες καλυτερο

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 23-05-2020

ζητώ συγνώμη που δεν ανέφερα ότι το θέλω μέχρι να ανθίσουν τα δικά μου.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - sig-p420 - 23-05-2020

(23-05-2020, 16:11 )χελιδόνι Έγραψε: ζητώ συγνώμη που δεν ανέφερα ότι το θέλω μέχρι να ανθίσουν τα δικά μου.

καλώς ήρθες στο φόρουμ Smile

τι ποικιλίες έβαλες αν επιτρέπετε ?

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 23-05-2020

(23-05-2020, 16:34 )sig-p420 Έγραψε:
(23-05-2020, 16:11 )χελιδόνι Έγραψε: ζητώ συγνώμη που δεν ανέφερα ότι το θέλω μέχρι να ανθίσουν τα δικά μου.
καλώς ήρθες στο φόρουμ Smile 

τι ποικιλίες έβαλες αν επιτρέπετε ?

ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

στην αρχή έβαλα dinafem blue amnesia xxl auto. ήταν μέσω lockdown και αυτά μόνο βρήκα με τα χαρακτηριστικά που ήθελα (δες πάνω για τις παθήσεις μου). τώρα βρήκα και έβαλα heavyweight fruit punch auto. και τώρα ψάχνω να βρω irene og καθώς και ελληνικό σπόρο. επίσης έχω φωτοπεριόδου world of seeds wild thailand και professor trichome feminised gelato.

προσπάθησα να "σκάσω" κάτι sweet skunk και heavy weight shunhy monhey auto σπόρια (που μου τα έδωσαν δωρεάν) για να τα κάνω σπορόμπαλες (seed-bombs), να τα πετάξω στις όχθες από ένα ρυάκι δίπλα εδώ (guerilla growing), αλλά εδώ και μία εβδομάδα στο χαρτί κουζίνας και ακόμη. το heavy weight fruit punch auto "έσκασε" σε λιγότερο απο 24 ώρες!

τα έχω σε γλάστρες στο μπαλκόνι. δυστηχώς δυτικό μπαλκόνι, γιατί το ανατολικό είναι φάτσα κάρτα στους γείτονες. αλλά μέχρι να βγάλουν τα πρώτα φύλλα τα είχα στο ανατολικό.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - tzorge - 23-05-2020

δεν κατάλαβα με τους σβολους.
θα έβαζες τα σκασμένα σπόρια?
η περιμένεις να σποριασουν τα αυτόματα?

(23-05-2020, 17:22 )tzorge Έγραψε: δεν κατάλαβα με τους σβολους.
θα έβαζες τα σκασμένα σπόρια?
η περιμένεις να σποριασουν τα αυτόματα?

θα έβαζα ένα σκασμένο σπόρι στον κάθε σβώλο.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Sativaas - 23-05-2020

masanubo fukuoka  φάση?
πριν την μετακόμιση χρησιμοποιουσες κανναβη για της παθήσεις σου με αποτέλεσμα?

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - tzorge - 23-05-2020

δύσκολα θα σου πιάσουν.

με σβώλους πάμε λίγο πριν τις βροχές και ρίχνουμε άπειρους για να πιάσουν πέντε έξι.

ίσως καλύτερα να το έβαζες σε γλάστρακι και να τα μεταφυτευες έξω μετά.
εκτός αν θες να πειραματιστεις.

εβίβα και καλή συνέχεια
πάντως επειδή κι εγώ με τον πόνο μου ασχολούμαι.
τίποτα αγοραστό δεν συγκρίνεται με το δικό σου. ούτε cbdολαδα ούτε αγοραστά rso.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 24-05-2020

(23-05-2020, 18:48 )sativaas Έγραψε: masanubo fukuoka  φάση?
ναι...  Cool
(23-05-2020, 18:48 )sativaas Έγραψε: πριν την μετακόμιση χρησιμοποιουσες κανναβη για της παθήσεις σου με αποτέλεσμα?
...και ναι. Shy

(23-05-2020, 19:14 )tzorge Έγραψε: ίσως καλύτερα να το έβαζες σε γλάστρακι και να τα μεταφυτευες έξω μετά. 

εκεί που είναι το ρυάκι φαίνεται απο τα μπαλκόνια των γειτόνων και δεν πάει κανείς εκεί κανονικά. αν πάω έστω και για ένα 15λεπτο θα φανεί πολύ ύποπτο. λέω να πετάξω ένα σβώλο στις υγρές όχθες και να φύγω, και αν πιάσει έπιασε.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - tzorge - 24-05-2020

πας βράδυ και σε δεύτερη φάση.... πάρε σκύλο χεχε
εβίβα

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Χελιδόνι - 24-05-2020

(24-05-2020, 10:29 )tzorge Έγραψε: πας βράδυ και σε δεύτερη φάση.... πάρε σκύλο χεχε
εβίβα

βράδυ και με φακό φαίνεται πιο ύποπτο, εκτός αν πάω 5πμ με πανσέληνο. μέρα μεσημέρι 4μμ, που κοιμούνται όλοι είναι η καλύτερη ώρα. αλλά δεν μου έσκασαν τα δωρεάν σπόρια. ενώ τα έκανα ακριβώς όπως και τα σπόρια που παρήγγειλα και τώρα είναι φυντάνια.

RE: Παραγγελία φαρμακευτικής κάνναβης από εξωτερικό. Μπορεί να το κατασχέσει η αστυνομία; - Indicas - 21-06-2020

(22-05-2020, 13:18 )Χελιδόνι Έγραψε: δεν εννοώ cbd. φαρμακευτική κάνναβη δεν είναι μόνο το cbd. για τις παθήσεις μου χρειάζομαι και thc.

Βασικα φαρμακευτική ειναι ολο το φυτο .. CBD, THC, μαζι με τα 400+ καναβιδοειδη που υπαρχουν στο φυτο και αναλογα τις επιμερους ποικιλιες βεβαια, και τις διαφορες  αναλογιες που καλυπτει το καθε φυτο..

οσο εξελισεται η τεχνολογια θα ανακαλυπτεται / καλυπτει σαν φυτο ολο και μεγαλυτερο φασμα ασθενειων με εξειδικευμενα προφιλ για καθε ασθενεια.. (εαν τους αφησουν οι Big Pharma)

..προς το παρον ψαχνουν το εμβολιο του κοβιντ 19..