Κανναβοσυζητήσεις
Κιτρινες γραμμες στα φυλα - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Προβλήματα με τα φυτά (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Θέμα: Κιτρινες γραμμες στα φυλα (/showthread.php?tid=5978)

Κιτρινες γραμμες στα φυλα - SmokeAndDrive - 05-22-2020

Καλημερα αλανια μου ! Μετα απο παααααααραααα πολλες ωρες διαβασματος του μαγικου αυτου φορουμ , αισθανθηκα χρεος να σας παραθεσω και γω τα κοριτσια μου , να σας χαιρετησω και γενικα να πω και γω μια κουβεντα γιατι ολο αυτον τον καιρο απλα σας διαβαζω και νιωθω ηδη μελος της παρεας.
Επελεξα αυτον τον τομεα να κανω την αρχη μιας και αντιμετωπιζω ενα θεμα που ακομα δεν εχω δει ή τουλαχιστον δεν ετυχε να διαβασω.
Εχω 3 κοριτσια εξω στο μπαλκονι . 
11αρες γλαστρες allmix χωμα με περιπου 10% προσθετη τυρφη.an λιπασματα και περιπου μιαμιση ωρα αμεση επαφη με τις ακτινες του ηλιου νοτιοδυτικα 17:30 -19:00.  Phdown και up δε χρηδιμοποιω μιας και εδω και περιπου 1 βδομαδα αρχισα να τα ποτιζω με το νερο του αφυγραντηρα (διαβασα εδω απο καποιον οτι εχει σταθερο ph6 και ειπα να το δοκιμασω) και πραγματικα πρασινισαν και ζωντανεψαν μετα απο την αλλαγη που εκανα απο εμφιαλωμενα.
 εδω και 3 βραδια ψεκαζω με εντομοκτονο διαφυλικα και θα το παω στα 5 βραδια καθημερινα μιας και ετσι με συμβουλεψε το παιδι απτο φυτωριο. αρχισαν να τις δαγκωνουν στα φυλα και νευριασα πολυ ,οποτε κατεφυγα σε εντομοκτονο.(και αυτα τα φυτα ρε π....η μου τα παντα απτους αλλους τα περιμενουν.ταισμα, στηριξη, προστασια, τιποτα μονα τους , κλασικες γυναικες Wink ) ειναι ολα αυτοματα ποικιλιες μη ρωτατε , τα μπερδεψα, νομιζω τα δυο ειναι og kush και το ενα bubble gum.

1ο κοριτσι.2η βδομαδα αναπτυξης. Την ταιζω 1l (2ml b52 + 2 ml voodoo juice) ειναι το καμαρι μου. 17,2cm

2ο κοριτσι. 3η εβδομαδα αναπτυξης. 1l (2ml b52). 16,3 cm

3o κοριτσι πρωτη εβδομαδα αντυξης 1l (1ml voodoo + 1mlb52) το υποαναπτυκτο της παρεας.

[Εικόνα: OEzVy6Bm.jpg]

[Εικόνα: gbYsOTXm.jpg]

[Εικόνα: aXsVTPwm.jpg]

Το προβλημα λοιπον που εχω ειναι εδω και 2 μερες περιπου  κιτρινες γραμμες στο 2ο κοριτσι πανω στα φυλα. Σαν καποιος να τα ζωγραφισε με λεπτομεριες. Λετε να ειναι απτο εντομοκτονο? Χρησιμοποιησα nitropol 97,6 ec δοσολογια 1/3 καπακι σε 500ml.

Γενικα σας παρακαλω μη μεινετε μονο στο προβλημα που εθεσα.οποιοδηποτε σχολιο ,παρατηρηση , συμβουλη θα μου ηταν φοβερα χρησιμα. Πρωτο grow και ψαχνομαι ακομα απειρα. Και γενικα ηθελα να πω ενα υπερευχαριστω στους παντες εδω μεσα γιατι πραγματικα τα παντα που εμαθα τα οφειλω σε εσας εδω.

RE: Κιτρινες γραμμες στα φυλα - YesIcan - 05-22-2020

Μια χαρά φαίνονται 
Δε βλέπω κάποιο προβλημα..
Εκτός από το σκοινακι...
Αν το έβαλες για να μη γείρουν..
Βγάλτο...
Συμπλήρωσε χώμα για να είναι πιο σταθερά...
Πρέπει να τα χτυπα και ένα αεράκι για να σκληρύνει ο κορμός τους...

Κοίτα Καί στο βιολογικό τμήμα..
Μπορείς να τα προστατέψεις με καλύτερους τρόπους από το εντομοκτόνο!!!

Επίσης αφού τα έχεις έξω 
Είναι καλό να τους κάνεις lst
Και για τα μάτια και για να μεινουν κοντά!

RE: Κιτρινες γραμμες στα φυλα - SmokeAndDrive - 05-22-2020

(05-22-2020, 12:09 PM)YesIcan Έγραψε: Μια χαρά φαίνονται 
Δε βλέπω κάποιο προβλημα..
Εκτός από το σκοινακι...
Αν το έβαλες για να μη γείρουν..
Βγάλτο...
Συμπλήρωσε χώμα για να είναι πιο σταθερά...
Πρέπει να τα χτυπα και ένα αεράκι για να σκληρύνει ο κορμός τους...

Κοίτα Καί στο βιολογικό τμήμα..
Μπορείς να τα προστατέψεις με καλύτερους τρόπους από το εντομοκτόνο!!!

Επίσης αφού τα έχεις έξω 
Είναι καλό να τους κάνεις lst
Και για τα μάτια και για να μεινουν κοντά!

Δε θα μπορουσε να μου τυχει πιο καταλληλος ανθρωπος να μου απαντησει.Ειδικα εσενα θελω μια μερα να σε στησω στον τοιχο και να σε πυροβολησω με εκατομμυρια ερωτησεις.χεχεχε. δηλωνω ταπεινος θαυμαστης.τα κορδονακια εφυγαν. Γενικα απο θεμα αναπτυξης πως τα βλεπεις? Δεν ειναι λιγο κοντα? Νομιζω οφειλεται στην ελλειψη αμεσης εκθεσης στις ακτινες.
Επισης τελειως ασχετο, αλλα προχθες αγορασα το dynavap 2020 και νομιζω διαβασα απο σενα κατι πολυ ωραιες ιδεες για το τι κανουμε με το ψημενο που μενει.

RE: Κιτρινες γραμμες στα φυλα - diaolina - 05-22-2020

αυτο στα φυλλα,μου θυμιζει εντονα,την λιριομυζα ...

Έχω τρία αμνεζια σε μισολιτρα γλαστρακια αλλά με ένα ελεεινο φως ..
Είναι τριών εβδομάδων και δεν ξεπερνούν τα δέκα εκατοστά σε ύψος...

Ε μάλλον σίγουρα το φως ...
Αλλά μια χαρά είναι ... Μεγαλύτερα από τα δικά μου...
Αν θες πιο γρήγορη ανάπτυξη ... Δωστούς περισσότερο φως....
Αν και τώρα που είναι μικρά δεν τους αρέσει το πολύ φως...

Εεε... Οι πυροβολισμοί όχι κατά ρυπας...
Μια μια να προλαβαίνω να απαντώ...

Επίσης μην τρελαίνεσαι...
2 χρονια καλλιεργώ μόνο... Big Grin

Το ΟυλτραΣούπερΝτουπερ είναι για το εφέ... Big Grin

RE: Κιτρινες γραμμες στα φυλα - SmokeAndDrive - 05-22-2020

(05-22-2020, 01:10 PM)YesIcan Έγραψε: Έχω τρία αμνεζια σε μισολιτρα γλαστρακια αλλά με ένα ελεεινο φως ..
Είναι τριών εβδομάδων και δεν ξεπερνούν τα δέκα εκατοστά σε ύψος...

Ε μάλλον σίγουρα το φως ...
Αλλά μια χαρά είναι ... Μεγαλύτερα από τα δικά μου...
Αν θες πιο γρήγορη ανάπτυξη ... Δωστούς περισσότερο φως....
Αν και τώρα που είναι μικρά δεν τους αρέσει το πολύ φως...

Εεε... Οι πυροβολισμοί όχι κατά ρυπας...
Μια μια να προλαβαίνω να απαντώ...

Επίσης μην τρελαίνεσαι...
2 χρονια καλλιεργώ μόνο... Big Grin

Το ΟυλτραΣούπερΝτουπερ είναι για το εφέ... Big Grin

Εγω εκρινα απο τις απαντησεις σου στα θεματα. Φαινεται να γνωριζεις.
στα διαταυτα.φως δυστυχως δε μπορω να δωσω παραπανω λογω θεσης του μπαλκονιου.θα φανει στο τελος με τη σοδεια τι καναμε...
Να διευκρινησω κατι ηθελα.οταν λεω 3η εβδομαδα , εννοω θρεψης. Ουσιαστικα οταν ειπα 3η εβδομαδα ενοουσα περιπου 40η μερα απο τη μερα που πεταχτηκε απτο χωμα.

(05-22-2020, 12:58 PM)diaolina Έγραψε: αυτο στα φυλλα,μου θυμιζει εντονα,την λιριομυζα ...

Εχεις να προτεινεις καποιο τροπο καταπολεμησης?

Χαχαχα...ηλικία μετράμε από τη μέρα που σκάει τα φυλλαράκια του στο χώμα...

Για 40 ημερών είναι οντως μικρά...
Αλλά χωρίς αμμεσο φως δύσκολα θα πάρεις κάτι αξιόλογο...
Πρέπει να βρεις τρόπο να παίρνουν απευθείας φως για κάποιες ώρες...