Κανναβοσυζητήσεις
Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Για αρχάριους (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Θέμα: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! (/showthread.php?tid=5991)

Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-25-2020

μπήκανε αισίως στην 4η εβδομάδα ζωής τα κορίτσια μου. αντέξανε μίνι καύσωνα,χαμηλή υγρασία και τώρα που μάθανε πως η ζωή είναι γεμάτη δυσκολίες, θ'ελω να τους δώσω ότι καλύτερο σαν πατέρας!
1. μέχρι στιγμής είμαι με 4x10w 4000k kai 4x10w 6500k led πανελ. μάλλον ήρθε η ώρα να το ανεβάσουμε!ναι, αλλά πόσο;;
παίζω μπαλίτσα σε 60x60x110 και το πανελακι έχει 25 τρύπες...έλεγα για καμιά 20αρα και βλέπουμε...
2. διάβαζα πως τα ποιο αποτελεσματικά λιπάσματα είναι τα αν αλλά θα ψηνόμουν και για κάτι λιγότερο χυμικό! προτάσεις; 

ορίστε και ένα μικρο δειγματάκι της δουλειάς μας  Smile
[Εικόνα: bwaigtcm.jpg]
[Εικόνα: 0dzcyeym.jpg]
[Εικόνα: dub4bydm.jpg]

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Mpatsos - 05-25-2020

ωραία τα κοριτσια σου φτ είναι ή ayto?
αν δεν θες an νμζ μετά είναι η biobizz

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Αλαφροΐσκιωτος - 05-25-2020

τώρα κορφολογειν ή λυγίζειν?
topping ή lst?

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-25-2020

@Mpatsos κύριε μπασκίνα μας να σας συστήσω... η δεσποινίς με τα καμμένα φύλλα...white widow auto (sporadiko) και η νταρντάνα μου northern lights auto (sporadiko)

@Αλαφροΐσκιωτος to ww ακομα είναι 10-15 ποντους, οπότε λέω να το αφήσω ακόμα. το nl κοντεύει να γίνει κλιματαριά είναι στούς 20 πόντους κοντά, σκέψου του κάνω "πρόβα" για το lst 3-4 μέρες τώρα και βγαίνει έξω από την γλάστρα. το τοπινγκ για τα αυτοματα νομίζω δεν ενδεικνύεστε

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Αλαφροΐσκιωτος - 05-25-2020

α σορυ αυτόματα,καλα εγω τα τσιμπαω αλλά ειμαι αλλουθε γενικώς

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Sativaas - 05-25-2020

εγώ παντός δεν βλέπω χημικά η λιγότερο χημικά (εκτός από αυτά που δουλεύει ο αλαφρο)
βλέπω τα μπουκαλακια (an, biobiz, cana κτλ) από την μία και την βιολογική από την άλλη

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-25-2020

@Sativaas οπότε τι προτείνεις;

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Sativaas - 05-25-2020

πέρα από αντβανς δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία άλλη εταιρεία αλλα είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ δυνατή εταιρία την biobiz την θεωρό πολύ κατώτερη

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - tilansia - 05-26-2020

και τα μπουκαλακια της biobizz μια χαρα δουλεια κανουν..
αν βρεις την φορμουλα να τα δουλευεις σωστα μια χαρα φουντα παιρνεις

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-26-2020

ένας λόγος που θέλω να αποφύγω την αν είναι ότι έχει πολλά (και ακριβά) σκευάσματα!
δλδ για να πάρεις grow-micro-rihnoskin-big bud και ότι άλλο χρειαστεί στο ενδιάμεσο θές ένα 50αρικο.
επείδη το grow το ξεκίνησα με τα απολύτως απαραίτητα (δεν έχω ακόμα φίλτρο, λάμπες) θα χρειαστέι να κάνω κάποιες εξτρα αγορές. επομένως είμαστε για low badget πράγματα!

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - trompetas - 05-26-2020

εαν θελεις τα ιδια αποτελεσματα της advanced nutrients, και την ph perfect τεχνολογια που εχουν, με τα μισα μπουκαλια και τα μισα χρηματα, πας απλα για remo

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Mpatsos - 05-26-2020

μπορεις να πάρεις και b-52 και big bud και θα είσαι κομπλέ αν δεν κάνω λάθος(προαιρετικό γιατί έχουν ήδη μέσα αυτά ένα calmag)

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - tilansia - 05-26-2020

οπως γραφουν και τα παιδια εχεις επιλογες αναλογα ποσα διαθετεις..
αλλιως απο biobizz παιρνεις bio grow bio bloom top max και μια χαρα θα εισαι!
δες ποσο στοιχιζουν οι επιλογες και αναλογα πραττεις :d 
σε καθε περιπτωση φουντα θα εχεις Wink 
στην πορεια θα δοκιμασεις διαφορα..

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-26-2020

τσίμπησα ένα grow της biobizz για τώρα....ευτυχώς βοηθάει και ο καιρός αυτές τις μέρες 78% υγρασία εγραψε μέσα σημερα με 24-27max βαθμους! το root it τους το κόβω από το επόμενο πότισμά;

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 05-27-2020

tελικά πήρα heaven kai grow tis biobizz

καναμε και λίγο lst και όπως βγεί
[Εικόνα: njbulolm.jpg]
[Εικόνα: dk7nrzgm.jpg]

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Χαρμανης91 - 07-02-2020

@Bongkey Kong τελικα τι αποτελεσματα ειχες;

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 07-06-2020

@Χαρμανης91 Έχω πάρει εκτός από heaven-grow,top-max και bloom! Επίσης σε κάθε πότισμα παίζω και silicon max και μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι καλά νομίζω! Έχω μπροστά μου 2-3 βδομάδες μέχρι να κόψω! Η αλήθεια είναι πως έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ λόγω καιρού τα κοριτσάκια μου λόγω καιρού. Το καλοκαίρι είναι πολύ ζόρικο για κάποιον αρχάριο ή για κάποιο "περίεργο" grow!Πάντως φαίνεται να βγαίνει...το πόσο θα βγεί τελικά ή πόσο ποιοτικό θα είναι...δεν ξέρω να στο απαντήσω. Υπολογίζω να πάρω κανένα 20αρι με το ζόρι!

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Χαρμανης91 - 07-06-2020

@Bongkey Kong χαχαχααχ τι 20;
Eισαι τρελος. και ακομα παραπερα αν το 20 ειναι πριν το 1/2 1/3 no dry .
αμα θες ανεβασε καμια φωτο... γιατι ειδα τις ημερομινιες του ποστ σου
και με τοση αναπτυξη νομιζω 2 μηνες θα επρεπε ειδικα στο green gelato
να παιζεις μπαλα πολυ ποιο πανω. εκτος αμα ξεχασες κανα μηδενικο
και η ταλαιπωρια και αλλα κακα να ειναι σαν αποτυχια τα 200 να το δεκτω Tongue
για πες Smile

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Bongkey Kong - 07-06-2020

@Χαρμανης91  200 δεν βγαίνουν σε καμια περίπτωση! Αναγκαστικά λόγω θερμοκρασιας έχω 80watt. Μου έχουν χάσει 2 φορές μερικές μέρες λόγω υπερθέρμανσής! Έβγαλα όλο το grow με ανεβασμένο ph λόγω silicon (που το φυτό δεν τράβαγε το νερό που έπρεπε). Το ένα έκαψε τα 2 απο τα 4 πρώτα του φύλλα. Η υγρασία μου είναι μόνιμα κάτω απο το 50%.Έδω και 1 μήνα περίπου είμαι με παγοκύστες και παγομπούκαλα για να κρατήσω το 30αρι στην θερμοκρασία (γιατί για ποιό κάτω ούτε λόγος) και αν όλα αυτά δεν σου φτάνουν έχουμε και θεματάκι σοβαρό με τετράνυχο! 
Παρεπιπτώντως δεν έχω βάλει green gelato! Ένα white widow είναι και ένα NL αυτοματάκια![Εικόνα: 9CL89Vcm.jpg]
[Εικόνα: zElQlAcm.jpg]
[Εικόνα: 7Nf2gxrm.jpg]

RE: Φώτα!Λίπασμα!ΠΑΜΕ! - Χαρμανης91 - 07-07-2020

80 watt ειχες και για τα 2 κοριτσια και σε αναπτυξη και σε ανθοφορια;
μου ακουγονται τρομερα λιγα τα watt