Κανναβοσυζητήσεις
Φωτισμός LED - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Εσωτερική καλλιέργεια (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Θέμα: Φωτισμός LED (/showthread.php?tid=6329)

Φωτισμός LED - Ντουλάπας - 07-11-2020

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση του φωτισμού μου σε LED. Αυτήν την στιγμή έχω μια cfl της purelight 250watt διπλού φάσματος. Ο χώρος μου είναι 0.5 χ 0.5 χ 1.5 μέτρα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι που να ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μου. Δεν ξεχυλίζουν τα χρήματα από την τσέπη δυστυχώς αλλά θέλω όλες τις προτάσεις σας.

Στην τελική να βάλουμε κάτι που να αξίζει. 

Κοίταξα για κάτι led της cultilite των 75w τα οποία είναι τα πιο φθηνά που βρήκα στα 160€ αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι. 

Τι έχετε να μου προτείνετε; Και μια ενημέρωση πάνω στον φωτισμό με led θα την εκτιμούσα πολύ!

RE: Φωτισμός LED - sporakos - 07-11-2020

Έχω ένα cultilight 90w λέει,για τις πρώτες 3 βδομαδες είναι παραπολυ καλό.για μετά δεν κανει μια
Το θέμα που ψάχνεις είναι χιλιοειπωμένο και μπορείς να ψάξεις να τα βρεις

RE: Φωτισμός LED - Παυσανίας - 07-11-2020

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την εταιρία marshydro από το alliexpress για κάτι οικονομικό . Εγώ έχω ενα πάνελ απο την συγκεκριμένη εταιρία 150w και το πήρα 115 ευρο πολύ τίμια εταιρία και αξιόπιστη με πολύ καλές αποδόσεις . μπορείς να πάρεις και 2 πανελ με 100w το καθένα δλδ 200w με 145 ευρο κάπου εκει . ελπίζω να σε βοήθησα

RE: Φωτισμός LED - trompetas - 07-11-2020

Οι marshydro ειναι απο τις χειροτερες επιλογες που εχει κανεις οσων αφορα τα LED, στην ιδια κατηγορια με τα "κινεζικα" μπαινει, αντε ενα κλικ λιγο πιο πανω

Εκτος και αν μιλαμε για quantum boards, που φερουν επωνυμια marshydro, αυτες ειναι αρκετα καλυτερες, αλλα ενταξει, αν θελεις να κανεις ενα ξεκινημα, ειναι απλως οκ
Το οικονομικο, δεν ειναι απαραιτητα και καλο. Βεβαια ειναι τι θελεις να κανεις παντα. Θα προτεινα να το ψαξεις υπαρχουν προηγουμενες συζητησεις που αφορουν το ζητημα σου

Μετα εχεις το πολυαγαπημενο DIY οπου εκει ενταξει, το δικο σου ειναι παντα πιο γλυκο απο το αγοραστεο ο,τι και να ναι

Αλλα ενταξει ο αλλος απο πανω που ειναι banned, κοπανος ειναι, ο,τι θελει λεει Smile

RE: Φωτισμός LED - Ντουλάπας - 08-11-2020

Τα χέρια μου πιάνουν και θα γούσταρα πολύ να κάνω DIY κατασκευή. Το θέμα μου είναι απλό.

Μπορώ να βρω ενα Led πάνελ σε budget έως 200€ που να αξίζει και να έχω καλύτερη απόδοση σχετικά με την 250άρα CFL που έχω;

Επίσης αν είναι εφικτό να φτιάξω το δικό μου Panel και να αξίζει αυτό είναι τέλειο.

Να ενημερώσω ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με την κατανάλωση του ρεύματος.

Καλημέρες Smile

RE: Φωτισμός LED - stoner_cat - 08-11-2020

Δικο σου πανελ με λεντακια;
Αν εισαι ηλεκτρονικός ή κανας τρελός gadgetάκιας ή αν γενικα το εχεις ξανακανει, καντο.
Εγω προσωπικα που ασχολουμαι ερασιτεχνικα με ρευματα, τοσο καιρο ψηνω να βαλω μερικα far red led κ κωλώνω.
Απο εκει κ περα, να ξερεις οτι δεν θα γλυτωσεις πολλα χρήματα απο το να παρεις ενα ετοιμο πανελ.

ΕΠΙΛΟΓΗ 2:
πανελ με Ε27? Βουρ! Ασυζητητί!
Πολυ πιο ευκολο, πολυ πιο φθηνό,πολύ πιο προσαρμοστικό στα θελω σου.

ΕΠΙΛΟΓΗ 3:
Πας κ παιρνεις 1-2 προβολια 20-30watt στα φασματα που θες κ τα βαζεις ως συμπληρωματικα.
Εμενα στο πρωτο γκροου με εσωσε.
Κ συγκεκριμενα, εκει που χτυπουσε ο προβολεας, οι παπαδες ειχαν γινει σαν ρουκέτες.

RE: Φωτισμός LED - Ντουλάπας - 10-11-2020

Έψαξα για led πάνελς έτοιμα και κατέληξα σε 2. 

Το Spider Farmer SF1000 και το Mars Hydro TS1000 

Τι προτείνετε;  Big Grin

RE: Φωτισμός LED - trompetas - 10-11-2020

Sirius απο Αστηρ grows. Το μονο που εγγυημενα δουλευει, δουλευεται απο πολλους στη κοινοτητα (και οχι μονο), το μονο που παραγγελνεις στα μετρα σου, οσο χρειαζεσαι, και το μονο που θα εχεις υποστηριξη στην Ελλαδα, αν παθει κατι. Και μονο γι αυτο αξιζει. Εχω παρει ενα σωρο πανελς απο cultilite,marshydro, και τα χαρισα σε φιλους μου.

RE: Φωτισμός LED - Ντουλάπας - 10-11-2020

(10-11-2020, 14:05 )trompetas Έγραψε: Sirius απο Αστηρ grows. Το μονο που εγγυημενα δουλευει, δουλευεται απο πολλους στη κοινοτητα (και οχι μονο), το μονο που παραγγελνεις στα μετρα σου, οσο χρειαζεσαι, και το μονο που θα εχεις υποστηριξη στην Ελλαδα, αν παθει κατι. Και μονο γι αυτο αξιζει. Εχω παρει ενα σωρο πανελς απο cultilite,marshydro, και τα χαρισα σε φιλους μου.

Καλησπέρα, αυτή η απάντηση χρειαζόταν γιατί δεν ήξερα και για την Αστήρ που το κοίταξα και φαίνεται αξιόπιστο μαγαζί και είναι και θεσσαλονίκη που μένω!

Πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να πάω 2-3 sirius ;

RE: Φωτισμός LED - Skunky88 - 10-11-2020

Εγώ πιστεύω ότι αν θα συνεχίσεις να ρωτάς και στο facebook, θα σταμπαριστεις τσάμπα. Καλό είναι τώρα που μας βρήκες, στο facebook γίνε μόνο παρατηρητής, γτ είδες τι έπαθε ο κρητικός.

RE: Φωτισμός LED - giovann - 11-11-2020

(10-11-2020, 14:37 )Ντουλάπας Έγραψε:
(10-11-2020, 14:05 )trompetas Έγραψε: Sirius απο Αστηρ grows. Το μονο που εγγυημενα δουλευει, δουλευεται απο πολλους στη κοινοτητα (και οχι μονο), το μονο που παραγγελνεις στα μετρα σου, οσο χρειαζεσαι, και το μονο που θα εχεις υποστηριξη στην Ελλαδα, αν παθει κατι. Και μονο γι αυτο αξιζει. Εχω παρει ενα σωρο πανελς απο cultilite,marshydro, και τα χαρισα σε φιλους μου.

Καλησπέρα, αυτή η απάντηση χρειαζόταν γιατί δεν ήξερα και για την Αστήρ που το κοίταξα και φαίνεται αξιόπιστο μαγαζί και είναι και θεσσαλονίκη που μένω!

Πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να πάω 2-3 sirius ;

E ναι ...καλυτερα και με διαφορα Smile

RE: Φωτισμός LED - Ντουλάπας - 11-11-2020

Ρε παιδιά όντως είναι καλύτερα; Προσπαθώ να καταλάβω πως είναι καλύτερα με βάση τα specs που έχει το Sirius και δεν βγάζω άκρη

RE: Φωτισμός LED - Λεςναπιώ? - 12-11-2020

Καλημέρα σε όλους.
Έχω παραγγείλει λίγο καιρό πριν αυτό :
https://spiderfarmer.eu/products/sf1000-led-grow-light-full-spectrum-70x70cm-grow-tent-kits-carbon-filter-indoor?variant=36201087369377

295 ευρώ + 20 τα μεταφορικά + 20 η αλλαγή νομίσματος σε 10 μέρες το πολύ ήταν Ελλάδα στο σπίτι μου από υποκατάστημα στην Γερμανία. Η αγορά έγινε μετά από μια δίμηνη έρευνα χωρίς να γνωρίζω από φώτα και από εσωτερική καλλιέργεια μπορεί να είναι και λάθος η επιλογή μου, αλλά ακόμα είμαι στην 3 βδομάδα οπότε με τον καιρό θα μπορώ να κρίνω.
Υ.Γ δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο καθώς η άποψη μου δεν είναι ολοκληρωμένη αλλά από πολλά βίντεο που έχω δει και αναλυτικές μετρήσεις τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και είναι quantum boards (QB).
Να σημειώσω ότι παρόλο που η επικοινωνία μου με την εταιρία ήταν ευχάριστη μπορώ να πώ υπήρχαν 2 μειονεκτήματα 1) είπαν ότι θα μου κάνουν προσφορά και δεν μου την κάνανε ποτέ. ( τις κάνουνε μάλλον σε αυτούς που θα διονίσουν το είδος☺ συχνά σε YouTube's) 2) το control fan που μου στείλανε υπολυτουργεί και όταν πάω να το χαμηλώσω το dimmer δουλεύει ο εξαερισμός με διακοπές συνεχόμενες σαν να ζορίζεται στο high όμως δουλεύει κανονικά.. Τους έστειλα μήνυμα και μου είπαν ότι μάλλον έχει το controller το πρόβλημα και να πάρω ένα, φθηνά είναι άλλωστε μου είπαν ότι αυτό δεν ήταν μέσα στο πακέτο και μου το κάνανε δώρο αλλά μέσα από το πακέτο που μου στείλαν έλειπε το θερμο-υγρασιόμετρο... Ε και είπα ας μην ασχοληθώ άλλο να βρω ένα φθηνό dimmer αν φταίει αυτό που δεν είμαι σίγουρος.
Στα φυτά Μου πάντως φένεται να τους αρέσει το φως αν και ακόμα ο εξαερισμός δεν έχει μπεί εν κίνηση, περιμένει να πατήσω το ON.
Για περισσότερες λεπτομέριες απόδοσης της λάμπας και γενικών πληροφοριών του kit ίσως στο άμεσο μέλλον για να μπορέσω και εγω να αποκτήσω μια μικρή πείρα πάνω στην εσωτερική καλλιέργεια.