Κανναβοσυζητήσεις
Πρωτη Φορα Δυνατα! - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Για αρχάριους (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Θέμα: Πρωτη Φορα Δυνατα! (/showthread.php?tid=6331)

Σελίδες: 1 2

Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 08-11-2020

Καλησπερα λεβεντιες μου!  Μετα απο κανα 2μηνες + διαβασματος και ερωτησεις απο δω και απο κει..
Ξεκιναω σιγα σιγα το πρωτο grow μου σε tent
(δεν ξερω ποτε συγκεκριμενα αλλα πιστευω σε κανα μηνα το παρα πολυ να ξεκινισω).

Λοιπον εχουμε και λεμε..αρχικα τα περισσοτερα μη πω ολα θα τα παρω απο astir γιατι ακουσα τα καλυτερα.
Αρχικα το χωμα ειναι M15 GrowMix, Λιπασμα DUTCH FERTI all in one(για να μη μετραω δοσολειψιες ph κλπ).
To grow tent ειναι 60χ60χ140(θα εχω δυο φυτακια εκει μεσα εννοειται για την παρτι μου).
Φωτα τωρα ειναι πατεντα Ε27 σε πλακετα (2εκ παχος 50χ50) θα βαλω παραλληλα 12 λαμπες να φτασω στα 195watts.
Τα σπορακια ειναι:Fat Banana Fem(royall queens) και Gorilla Glue #4 Fem(original sensible).
Οι γλαστρες ειναι υφασματινες 11λιτρων η μια.(δεν ξερω αν χρειαζετε παραπανω..15πχ. Διοτι θα τα γυρισω 12/12 λογικα σε 3-4 βδομαδες αν ολα παν καλα).Μετα ειμαι αναμεσα σε rootit(first feed) αλλα το formulex με καλυπτει διοτι ρυθμιζει και το ph και δεινει τα βασικα οπως καταλαβα.Επιτα πειρα scrog για στιριγμα(θα χρησιμοποιησω μονο topping για να μη σκατωσω το low stressing)
Ανεμιστιρακι με δυο ταχυτητες
Και μια εντομοπαγιδα κολλα για τυχον εντομα 

Τωρα εδω σας θελω κυριοι να μου λυσετε απορεια..ειναι απαραιτητο το φιλτρο ανθρακα;
Διοτι δεν θελω καθολου να βαλω ρε παιδες μου.. να ασχοληθω καν θα επειρεασει τα φυτακια;
Για την μυρωδια να σας προλαβω θα βαλω τζελ εξουδετερωσης μυρωδιας κατα την ανθοφορια.
Ελπιζω να παρω καμια απαντηση να με βοηθισετε..σιγα σιγα οταν αρχισω την δουλεια θα αναιβαζω εδω την εξελιξη και πως παν τα πραγματακια ευχαριστω πολυ!

Θελω να ακουσω συμβουλες και τυχον λαθοι που κανουν νεοι.. η οποια γνωμη ενος εμπειρου στο παιχνιδι θα με χαροποιουσε ιδιαιτερα να στε ολοι καλα εβιβες μορτες! Tongue

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - trompetas - 08-11-2020

Καλημερες, και καλη σου ερευνα στα πραματα. Ειναι απαγορευτικο να μην βαλεις φιλτρο. Πρεπει να καταλαβεις το εξης.

Φιλτρο = Δεν μυριζει
Χωρις φιλτρο = Σε δενουν

Μυρίζει παααααααααααααρα πολυ, καμια πατεντα δε θα σου δουλεψει, θα εχεις διαρροες.

Φιλτρο, και δημιουργεις λιγη αρνητικη πιεση στη τεντα με τον εξαερισμο σου. Μονον ετσι

Εκτος και αν μενεις σε καμια μονοκατοικια μακρια απο γειτονες, τοτε ναι, οντως δε θα εχεις θεμα χωρις φιλτρο. Αλλα θα μυριζει

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - stoner_cat - 08-11-2020

Μενω σε μονοκατοικια στην μεση του πουθενα.
Το επομενο σπιτι ειναι 2 στρεμματα πιο περα.
Στην τεντα δεν ειχα φιλτρο.
Τον εξαερισμό τον ειχα στο τζάκι.
Εκτός οτι μυριζε ολο το σπιτι καθολη τη διαρκεια
(γτ δεν μυριζει μονο στην ανθοφορια),
Υπήρξαν πολλες φορές που ημουν εξω στο χωραφι κ μου ερχοταν η μυρωδιά λες κ το φυτο ειναι διπλα μου.
Αν παλι δεν θες, μην βαλεις.
Εμεις εδω θα παραμεινουμε κ θα γραφουμε.
Εσυ μαλλον οχι Wink

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - diaolina - 08-11-2020

(μετεφερα εδω αυτο το μηνυμα,γιατι εχουν ανοιχτει 3 ιδια θεματα,οποτε συνεχιζουμε σε αυτο μονο)

(08-11-2020, 08:33 )Desole31 2 Έγραψε: Πρόσεχε το gorilla glue όταν γυρίσεις 12/12 τις πρώτες 3 εβδομάδες. Είναι ένα είδος που μπορεί να τραβελιασει η και να βγει αρσενικό παρά την θυληκοποιημενη του έκδοση.

Παρόλα αυτά φυτάρα ο γορίλας μαστουρα τελειοτικη...

Το φίλτρο αν χρειάζεται εσύ το ξέρεις .

Αν μένεις σε διαμέρισμα το χρειάζεσαι αν μένεις μονοκατοικία ίσως και να μην το χρειάζεσαι.

Άλλος ένας παράγοντας που μόνο εσύ ξέρεις είναι αν δεν θες να το μυρίσει κάποιος επισκέπτης σου.

για τον χώρο σου η τιμή των φίλτρων είναι μικρή αμελειτεα σχεδόν .

Τέλος αλλιώς μυρίζουν τα 50γρ και αλλιώς τα 150.
Αν είσαι διαβασμενος καλά θα ξεπεράσεις τα 150 άνετα.

Για μένα πάρε ένα φίλτρο και άστο στην άκρη αν πας καλά ίσως την 5η-6η εβδομάδα ανθοφορίας ίσως να χρειαστεί.

Το φίλτρο δεν θα σου κάνει τίποτα στα φυτά δεν έχει καμία επίπτωση και καμιά σχέση με τα φυτά.!

Καλή αρχή φίλε Smile

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 08-11-2020

Το φίλτρο αν χρειάζεται εσύ το ξέρεις .

Αν μένεις σε διαμέρισμα το χρειάζεσαι αν μένεις μονοκατοικία ίσως και να μην το χρειάζεσαι.

Άλλος ένας παράγοντας που μόνο εσύ ξέρεις είναι αν δεν θες να το μυρίσει κάποιος επισκέπτης σου.

Για μένα πάρε ένα φίλτρο και άστο στην άκρη αν πας καλά ίσως την 5η-6η εβδομάδα ανθοφορίας ίσως να χρειαστεί.

Το φίλτρο δεν θα σου κάνει τίποτα στα φυτά δεν έχει καμία επίπτωση και καμιά σχέση με τα φυτά.!

Ευχαριστω για τις ευχες. απλα δεν εχω ιδεα για φιλτρα και συνδεσιμοτιτες τωρα καθομαι το ψαχνω να στε ολοι καλα!

@trompetas Eυχαριστω πασσα.Μου ανοιξες τα ματια μην σ πω θα ξεκινουσα χωρις φιλτρο και μετα θα ψαχνομουν!

παιδες αρα χρειαζομαι εναν εξαερισμο 100mm
φιλτρο ανθρακα διαμετρου 125mm 240m3
και σωληνα 102mm x 5m
(χρειαζομαι κατι αλλοWink

Επεισης μπορω να τοποθετησω το φιλτρο εξω απτο tent;

(08-11-2020, 12:43 )stoner_cat Έγραψε: Μενω σε μονοκατοικια στην μεση του πουθενα.
Υπήρξαν πολλες φορές που ημουν εξω στο χωραφι κ μου ερχοταν η μυρωδιά λες κ το φυτο ειναι διπλα μου.
Εσυ μαλλον οχι Wink

Πολλα λεφταα δικε μου και να φανταστεις ημουν τσιμα τσιμα τωρα μου ρθε κατακεφαλα το ολο πραγμα ευχαριστω για την απαντηση σου

(08-11-2020, 14:55 )noonebad Έγραψε: Το φίλτρο αν χρειάζεται εσύ το ξέρεις .

Ευχαριστω για τις ευχες. απλα δεν εχω ιδεα για φιλτρα και συνδεσιμοτιτες τωρα καθομαι το ψαχνω να στε ολοι καλα!

@trompetas Eυχαριστω πασσα.Μου ανοιξες τα ματια μην σ πω θα ξεκινουσα χωρις φιλτρο και μετα θα ψαχνομουν!

παιδες αρα χρειαζομαι εναν εξαερισμο 100mm
φιλτρο ανθρακα διαμετρου 125mm 240m3
και σωληνα 102mm x 5m
(χρειαζομαι κατι αλλοWink

Επεισης μπορω να τοποθετησω το φιλτρο εξω απτο tent;

[quote="stoner_cat" pid='179164' dateline='1604828616']
Μενω σε μονοκατοικια στην μεση του πουθενα.
Εσυ μαλλον οχι Wink

Πολλα λεφταα δικε μου και να φανταστεις ημουν τσιμα τσιμα τωρα μου ρθε κατακεφαλα το ολο πραγμα ευχαριστω για την απαντηση σου

Κατι ακομα..για ποσο διαρκει το φιλτρο ανθρακα; θα μου φτασει για την ανθοφορια;

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 09-11-2020

@diaolina αν μπορει να μου εξηγησει καλυτερα το οτι μπορει να γινει αρσενικο το gorilla glue,δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να το αποτρεψω; Ευχαριστω και παλι να ειστε ολοι καλα @ Desole31 2

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - Sativaas - 09-11-2020

Ta γενετικά του γορίλα δεν είναι σταθεροποιημενα με αυτό να συνεπάγεται ότι κάτω από λίγο στρες μπορεί να σου πετάξει μπάλες

@Sativaas ευχαριστω για την απαντηση σατιβα.Τον επελεξα γιατι ακουσα ειναι απο τα ευκολοτερα strains για αρχαριους να σε καλα.Ξερεις να μου απαντησεις αν χρειαζομαι οπωσδηποτε και αφιγραντιρα; Ή μπορω να την βγαλω με τις βρεγμενες πετσετες(να τονισω εκει που ειμαι εχει εντωνη υγρασια)

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - Sativaas - 09-11-2020

Αυτό δεν το ξέρω
Θα φανεί όταν βάλεις το setup και τα φυτά σου να δουλεύουν

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - stoner_cat - 09-11-2020

Ρε,μην τρελαινεσαι.
Ξεκινα το grow σου κ θα δεις στην πορεια τί χρειαζεσαι.
Τι νομιζεις; Ολοι οσοι ξεκινησαμε, ειμασταν φουλ εξοπλισμενοι;
Χαλάρωσε.
Στησε την τέντα σου, βαλε μπροστά κ κατα την διάρκεια θα δεις τι λείπει.
Αν δεις οτι λειπει υγρασια, τσοντάρεις εναν υγραντήρα.
Παιζουν πολλοι στις αγγελιες του fb με 10-20€.
Σου λειπουν φωτα; Τσονταρεις μερικα.
Σου λειπουν λιπασματα; Παρε τωρα της αναπτυξης κ σε κανα μηνα παίρνεις κ ανθοφορια.
Κ το φιλτρο. Δεν ειναι αναγκη να το παρεις τωρα.
Παρε εναν εξαερισμο που ειναι must κ το φιλτρο παλι σε ενα μηνα.
Εγω κλεινω χρονο τωρα.
4 grow κ ακομα σωστα φωτα δεν εχω παρει.
Cool..
Μην αγχωνεσαι τοσο γτ αυτο θα το μεταφερεις στα φυτα σου κ δεν θα τους αρεσει. Smile

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - tilansia - 09-11-2020

Σωστος ο Στοουνερ..  Wink

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - diaolina - 09-11-2020

σωστοτατο το γατακι Big Grin

Καλησπερα @ stoner_cat δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε..απλα ρε φιλαρακι δεν θελω να τρεχω μετα καταλαβες; Θα ειμαι και δυσκολα για προμιθευτω εκει πουθα βρισκομαι..θελω να τα εχω ολα σε οποιαδηποτε κακια στιγμη,αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση.Να ειστε ολοι καλα επιτα αν μπορειτε να μου πειτε κατι να φυτικο να ψεκασω στην αναπτυξη μη την πατισω οπως πολλοι αρχαριοι και εχω μαλακιτσες(και δοσολογεια αν γινετε)Να στε ολοι καλα δεν τρελενομαι θελω να ειμαι οργανομενος φιλαρακο καλο βραδυ

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - stoner_cat - 10-11-2020

ΠΑΝΤΑ θα τρεχεις.ΠΑΝΤΑ.
Οσα εργαλεία κ λιπάσματα να πάρεις, παντα κατι θα λειψει.
Τι να σου πουμε τωρα.. τι ΘΑ χρειαστει;
Που να ξερουμε;
Εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα biogrow, ενα biobloom, ενα ph down, ενα πεχάμετρο κ ενα ppm meter.
Τα πιο βασικά απόλα που ο καθενας που ξεκιναει πρεπει να τα εχει.

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 10-11-2020

@ stoner_cat συγγνωμη δικο μου λαθος ηθελα να πω για ζωηφυια απλα δεν το γραψα τωρα για ph down και τα αλλα που προτεινεις τα ρυθμιζει το λιπασμα που θα παιξω,οπως πεχα και αλλα,δηλαδη ρειχνω μια στην αρχη και μαυτο τελει νω χαιρομαι παντως που υπαρχει ανταποκριση και ευχαριστω και παλι

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 10-11-2020

@ stoner_cat κατι ακομα, τον εξαερισμο απο την αρχη τον βαζω μπρος;

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - porfirius - 10-11-2020

Άμα αντέχεις την χωματίλα μη το βάλεις απ την αρχή! Οι μυρωδιές του φυτού ξεκινάνε μετά από 20-25 μέρες.

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - stoner_cat - 10-11-2020

Στην αρχή, που το σπορόφυτο θελει πολλη υγρασία, εγω δεν βαζω.
Κατα τα μισά της αναπτυξης κ μετά αρχίζω κ τον ανοιγω σιγα σιγα (εχω dimmer).
Καλα, ανθοφορία δεν το συζητάμε, εκεί ειναι το κρίσιμο σημείο που πρεπει να δουλευει φούλ.

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - Funkygogo - 10-11-2020

@noonebad
Να πω και γω την γνώμη μου με την ελάχιστη  εμπειρία που έχω ...τώρα καπνίζω τα 3 πρώτα μου  Big Grin Big Grin  Big Grin 
Ότι σου γράψανε τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά !!!
Και ειδικά ο γάτος  Cool
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει ...
Ο οδηγός καλλιέργειας σου δίνει τα βασικά και μετά οι έμπειροι θα σου πουν τα ποιο ειδικά, τα παιδιά πάντα βοηθάνε, εγώ δεν έχω κανένα παράπονο 
Και σε ενημερώνω πραγματικά τους ζαλισα  Smile Smile Smile
Προχωρά δυνατά !!!

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 11-11-2020

@ Funkygogo @ stoner_cat @porfirius που στε λεβετες! και γω βλεπω να ζαλιζω (οποιον θελει να ζαλιστει μαζι μου) να ειστε καλα ειναι ομορφο πραγμα η αλληλοβοηθεια μακρια απο ναρκομαφιες μαγκες μου.

Παιδια τι λετε για σπορα σε σφουγγαρακια; Επιτα σε αυτα ψεκαζεις απλα ολο το σφουγγαρακι;

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - stoner_cat - 11-11-2020

Σουβαρεψου..

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 11-11-2020

@ stoner_cat ;; Σοβαρος ειμαι https://astirgrows.com/el/-root-riot-50--1583

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - diaolina - 11-11-2020

(11-11-2020, 01:02 )noonebad Έγραψε: Παιδια τι λετε για σπορα σε σφουγγαρακια; Επιτα σε αυτα ψεκαζεις απλα ολο το σφουγγαρακι;

τα δοκιμασα προσφατα και μου αρεσαν πολυ.
λοιπον,ανοιγεις την συσκευασια,παιρνεις οσα θελεις,
την κλεινεις καλα με το ζιπ που εχει και την φυλας στο ψυγειο,
διοτι ετσι και ανοιξει,μετα θελει ψυγειο.
ριχνεις τα σφουγγαρακια σε ενα λεκανακι με νερο χωρις χλωριο(εγω εβαλα εμφιαλωμενο)
ρουφανε καλα νερο,μετα τα βγαζεις κα τα στιβεις αρκετα,να φυγει το πολυ,
να νιωθεις απλα πολυ υγρο το σφουγγαρακι σου...
σκιζεις λιγο κι ανοιγεις το σημειο που θα βαλεις το σπορακι ,το βαζεις και κλεινεις ξανα το σφουγγαρακι,πιεζοντας το λιγο..
το αφηνεις σε σημειο με υγρασια(εγω το ειχα σε ενα γυαλινο βαζακι μισοκλειστο,που δυο φορες τη μερα το ανοιγα τελειως..
εριξα αλλη μια φορα λιγες σταγονιτσες νερο τριγυρο απο το σκισιμο,τιποτα αλλο.
σε 3 μερες εχει πεταξει ριζα απο κατω και οπως ειναι,το βαζεις στην γλαστρα του.

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - noonebad - 12-11-2020

@diaolina χιλια ευχαριστω! αλλα τελικα θα παω με τον κλασσικο τροπο με την 1λιτρη και μετα στην 11λιτρη(μηπως καλυτερα 15λιτρη; αλλα θα τα τελειωσω σχετικα γρηγορα το πολυ 3μηνο) και παλι ευχαριστω

RE: Πρωτη Φορα Δυνατα! - diaolina - 12-11-2020

φωτοπεριοδου θα βαλεις?
και με το σφουγγαρακι ,κλασικα πηγαινεις,το βαζεις στην μικρουλα κατευθειαν.
το θεωρω πιο ασφαλες για καποιον αρχαριο,ωστε να μην χασει τον σπορο ,η το σποροφυτο του.
θυμησε μου ποσο ειναι η τεντα σου,ποσα φυτα θα βαλεις
και απο εκει κανονιζεις και ποσα λιτρα θα ειναι η γλαστρα σου...
για να τα εχεις τελεωσει σε ενα τριμηνο παντως,μικρα γλαστρακια και πολλα βαλε,γεμισε το!