Κανναβοσυζητήσεις
Οργανική Υδροπονία - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: Συζητήσεις καλλιέργειας (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Συζήτηση: Υδροπονία / αεροπονία (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Θέμα: Οργανική Υδροπονία (/showthread.php?tid=6443)

Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 24-01-2021

Καλησπέρα σε όλους,

Χτίζω ένα αυτόματο σύστημα ποτίσματος για να ποτίζει γλάστρα coco, υπάρχει το σχέδιο στο νήμα Προετοιμασία για χειμερινή

Έχω αγοράσει απο το προηγούμενο μου grow όλα την σειρά της biobizz. 

Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει σε δεξαμενη οργανικά λιπάσματα; 

Θα γίνει καθόλου δουλειά ή τσάμπα θα πάνε τα ζουμιά;

RE: Οργανική Υδροπονία - trompetas - 24-01-2021

Ειναι λογικη η ερωτηση αυτη, αλλα

Οχι, θα καταστρεψεις τους σωληνες της αντλιας  με αυτο το παχυρευστο της biobizz σε χρονο ντετε και θα στουμπωσουν. Δεν εχουν μεγαλη διαμετρο αυτα και χαλανε ευκολα σχετικα, και ειδικα αμα πειραματιστεις με τα biobizz. Η υδροπονια θελει αλατα. Canna, Remo , AN, και λοιπες εταιριες που παραγουν chelated nutrients. (Χηλικά λιπάσματα με λίγα λόγια)

RE: Οργανική Υδροπονία - giannakis - 24-01-2021

(24-01-2021, 12:31 )Ντουλάπας Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους,

Χτίζω ένα αυτόματο σύστημα ποτίσματος για να ποτίζει γλάστρα coco, υπάρχει το σχέδιο στο νήμα Προετοιμασία για χειμερινή

Έχω αγοράσει απο το προηγούμενο μου grow όλα την σειρά της biobizz. 

Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει σε δεξαμενη οργανικά λιπάσματα; 

Θα γίνει καθόλου δουλειά ή τσάμπα θα πάνε τα ζουμιά;

γεια δεν κανει η βιοβιζζ για υδροπονικη
δεν διαλύονται καλα βουλωνουν σωληνακια κλπ

RE: Οργανική Υδροπονία - sporakos - 24-01-2021

Σορρυ κιόλας απλά έτσι το σκέφτομαι μπορεί να είμαι λάθος

Στην οργανική ρίχνεις φαγητό στα μικρόβια.τα μικρόβια τρώνε αυτά που ρίχνεις και ταΐζουν τα φυτά σου
Τα μικρόβια αυτά δημιουργούνται στην τύρφη και στο κομπόστ
Εάν δεν εχεις κάτι από τα δυο πως θα λειτουργήσει;

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 24-01-2021

@trompetas @ giannakis  Έχω σωλήνες Φ16, θα βάλω μέσα αντλία νερού για να κάνει το λίπασμα συντριβάνι ώστε να οξυγονώνεται και να ανακατεύται. 
Πιστεύεις δεν γίνεται ούτε έτσι; Επίσης κάθε βδομάδα καθαρισμός της δεξαμενής με υπεροξείδιο του υδρογόνου Η2Ο2.

@ sporakos To acti-vera έχει ένζυμα μέσα που "σπάνε" τα άλλα λιπάσματα ώστε να μπορεί να τα πάρει το coco

Οπότε παιδιά έχω μείνει με όλη την σειρά της BioBizz στα χέρια...

RE: Οργανική Υδροπονία - trompetas - 24-01-2021

Δοκιμασε το και πες μας

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 25-01-2021

Το θέμα μου είναι ότι αμα είναι να μου βγει μάπα να αρχίσω να σκέφτομαι για άλλη σειρά λιπασμάτων.

Τώρα θα μου πεις αν δεν το δοκιμασει κάποιος δεν θα ξέρουμε..Οπότε με βλέπω να το ρισκαρω

RE: Οργανική Υδροπονία - giannakis - 25-01-2021

(25-01-2021, 01:47 )Ντουλάπας Έγραψε: Το θέμα μου είναι ότι αμα είναι να μου βγει μάπα να αρχίσω να σκέφτομαι για άλλη σειρά λιπασμάτων.

Τώρα θα μου πεις αν δεν το δοκιμασει κάποιος δεν θα ξέρουμε..Οπότε με βλέπω να το ρισκαρω

εχω δοκιμασει  σε dwc μονο χαρουμενα δεν ηταν. biobiz και hydro δεν....

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 25-01-2021

Δυστυχώς με πηγαίνει πίσω μέχρι να αγοράσω άλλη σειρα λιπασμάτων, εγώ πάντως dtw/rtw ετοιμάζω.

Σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη και δεν τα χρησιμοποιήσω τελικά, τι προτείνετε απο λιπάσματα;

Βλέπω για AN και GHE, οποιαδηποτε πρόταση είναι δεκτη

RE: Οργανική Υδροπονία - Skunky88 - 25-01-2021

Hesi, είναι ολλανδική εταιρεία και έχει λίγα μπουκάλια είναι οικονομικά

RE: Οργανική Υδροπονία - trompetas - 25-01-2021

Hesi , Canna , GH Hydroponics , CX Hydroponics , Botanicare , House & Garden ,

Και μετα τα PH perfect :  Advanced Nutrients , Remo

Παιζει να σου ειπα ολες τις εταιριες που μπορεις να βρεις ευκολα Ελλαδα.
Υπαρχουν και πολλες αλλες ακομη αλλα τις βρισκεις σε αλλες αγορες

RE: Οργανική Υδροπονία - Skunky88 - 25-01-2021

Και η hesi έχει ρύθμιση του pH

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 27-01-2021

Τελικά ποια εταιρεία αξίζει περισσότερο;

Νομίζω η advanced nutrients βγαίνει ακριβή.
Η General hydroponics επίσης φαίνεται καλή
H hesi έχει και ένα έτοιμο starterbox για coco στα 60€
Η canna έχει και αυτή αρκετά καλούδια

Όλα ωραία μου φαίνονται. Κανείς που ξέρει να μου εξηγήσει διαφορές σε ποιότητα και έξοδα;

RE: Οργανική Υδροπονία - Skunky88 - 27-01-2021

Δεν νομίζω ότι είναι κάποιος εδώ μέσα που να έχει αλλάξει τόσες εταιρίες για να σου πει αυτό που ζητάς.

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 27-01-2021

@ Skunky88 Ισχύει φίλε, έχω αρχίσει την έρευνα τωρα να δω που θα καταλείξω. Με AN έχεις ασχοληθεί καθόλου; Υπάρχει διαφορά αν μπούνε όλα της τα μπουκάλια;

RE: Οργανική Υδροπονία - Buzzz - 28-01-2021

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=931&page=2

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 30-01-2021

@Buzzz Ευχαριστώ φίλε , με advanced nutrients θα παίξω τελικά. Τώρα το αν θα παρω ολα τα ζουμια δεν το ξέρει η τσέπη μου ακόμα αλλά αναμένουμε.

Σε λίγο έρχεται pH-μετρο και EC-μετρο και είναι έτοιμο το σύστημα

RE: Οργανική Υδροπονία - Luke Shapiro - 30-01-2021

Μικρόβια υπάρχουν παντού, κυριολεκτικά φτύνεις και βγαίνουν μικρόβια.
Το κόκο είναι παθητική υδροπονία. Υπάρχει υπόστρωμα να στηρίξει τα φυτά μας. Και ενώ το κόκο αποστειρώνεται κατά την συσκευασία είναι ικανό και αυτό να φιλοξενήσει πολλά μικρόβια αφού εκτεθεί στην ατμόσφαιρα.

Αν το σύστημα ποτίσματος δεν χρησιμοποιεί αργή στάλαξη και τα εξαρτήματα που θα επιλέξεις έχουν μεγάλα ανοίγματα που επιτρέπουν τη ροή του νερού, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δεν μπορείς να πεις ότι θα είναι 100% οργανική υδροπονία. Πιο πολύ με μικτή τεχνική θα την χαρακτήριζα.
Άλλωστε δεν μας είναι ξένο εδώ στο φόρουμ να μπερδεύουμε τις τεχνικές και πολλά άτομα χρησιμοποιούν με το κόκο και βιολογικά λιπάσματα, αν όχι εξολοκλήρου. Και συνήθως οι μικτές τεχνικές δίνουν ένα πολύ ξεχωριστό και ιδιαίτερο αποτέλεσμα αρκεί να βρεις την φόρμουλα.

Το εκ του ασφαλούς είναι ξενέρωτο και επίπεδο. Αντί να αλλάζεις σειρά λιπασμάτων συμπλήρωσε ένα μπούστερ και ένα ασβέστιο, κάνε σωστό πότισμα και δοκίμασε την τύχη σου. Η canna είναι πολύ καλή εταιρία με μεγάλο εύρος χρήσης για μικτές τεχνικές και συνδυασμούς και το μεμονομένο ασβέστιο του MonoCalcium θα μπορέσει να καλύψει ίσως αδυναμίες που θα προκύψουν.

Good luck

RE: Οργανική Υδροπονία - Ντουλάπας - 30-01-2021

@ Luke Shapiro Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, έρχεται σύντομα ημερολόγιο