Κανναβοσυζητήσεις
Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - Εκτυπώσιμη Έκδοση

+- Κανναβοσυζητήσεις (https://gr420.info/forum)
+-- Συζήτηση: 3) Προετοιμασία & Εναλλακτικές μορφές κατανάλωσης (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Συζήτηση: Αναφορές ποικιλιών (https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=47)
+--- Θέμα: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers (/showthread.php?tid=851)



Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - Buzzz - 26-01-2016

ας γράψει ο καθένας την εμπειρία του συνοπτικα, που είχε με τις διάφορες ποικιλίες που έχει καλλιεργήσει, έχει ωριμάσει και έχει καπνίσει...ας μην ασχοληθούμε με σχόλια να το έχουμε ωραίο και μαζεμένο!!!!!
μπορείς να κάνεις copy/paste τις κατηγορίες και να απαντήσεις ανάλογα.
*στα σχόλια να γράφουμε με ειλικρίνεια προβλήματα ή μαλακίες που έκανες και επηρέασες το τελικό αποτέλεσμα (είχες σωστές συνθήκες καλλιέργειας? ήσουν μεσα σε λογικά πλαίσια θερμοκρασιων?και ότι αλλο...??)
επίσης άγνωστου προέλευσης ποικιλίες που κάπνισες σε κάποια περιοχή της ελλάδα (ίσως κάποιος άλλος σε βοηθήσει με την εμπειρία του).

φωτογραφικό υλικό θα εκτιμηθεί!!!


καλλιέργεια:

φαινότυπος:

ωρίμανση:

γεύση:

μαστούρα:

ιατρικό ενδιαφέρων:

σχόλια/παρατηρήσεις:

βαθμολόγια:


ισως να βοηθήσω λίγο με μερικές λέξεις κλειδιά στο άκουσμα που μπορεί να σου προκαλεσει η κάνναβη...(είναι από μια αρκετά γνωστή σελίδα):

head - κεφαλι:

activate - ενεργητικος

uplifting - ανεβαστικο

light headed - ελαφρυ κεφαλι

exhilarating - ενθουσιώδεις

relaxing - χαλαρος

thought provoking - να σε βαζει σε σκεψεις

meditativ - αυτοσυγκέντρωση / συλλογισμός

aphrodisiac - αφροδισιακό

racy - ...

spacy / confusedly - μπερδεμενος

psychedelic - ψυχεδελικο

stress - στρες

creeps - λιωσιμο

paranoia - παρανοια


body - σωμα:

calming - καλμαρεις

couch lock - κλειδωμα στον καναπε

sleepy - για υπνο

narcotic - να 'σαι ναρκωνει

dizzy - ζαβλακωμενος

nervous / fidgety - νευρικος

energetic - ενεργητικος

appetizing - να σου ανοίγει την όρεξη

pain numbing - μουδιασμα του πονου


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - tik-tak - 12-04-2016

πολύ ωραίο άρθρο.
παράκληση:
- να διευκρινίζετε στην κάθε ποικιλία αν πρόκειται για regular, feminized ή auto
- όταν γράφετε χρόνο καλλιέργειας να διευκρινίζετε αν πρόκειται για συνολικό χρόνο καλλιέργειας ή άνθισης


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - Buzzz - 12-04-2016

tik-tak, σε ευχαριστώ, αλλα δεν ειναι άρθρα αυτα που γράφω, ειναι ενα θεμα που μπορούμε ολοι να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με την κάθε ποικιλία που καλλιεργούμε και πίνουμε, ετσι ωστε να βοηθήσουμε άλλους που ψάχνουν πληροφορίες για αυτές.
προσωπικά ονομάζω την κάθε ποικιλία μαζι με την εταιρία που το αγόρασα, οταν γράφω μονο το όνομα σημαίνει οτι ειναι fem, οτιδήποτε αλλο το προσδιορίζω, όπως και ολοι.
τον χρόνο που καλλιεργήθηκε η καθε ποικιλία δεν υπαρχή λόγος να τον προσδιορίζουμε, γιατι υποτίθεται οτι ο ενδιαφερόμενος μπορεί να βρει αυτές τις βασικές λεπτομέρειες, οταν αρχικα του μπήκε η ιδέα για την συγκεκριμένη ποικιλία.
για τα αυτόματα ο χρόνος ειναι στάνταρ, για τα fem/reg εαν εκανε περισσότερο χρονο να τελειώσει, τοτε μπορούμε στα σχολια/παρατηρησεις να γράψουμε ολες αυτές τις λεπτομέρειες με τον χρονο.
τι απορίες σου έχουν μεινει?? για πια περαιτέρω δεν εισαι σίγουρος?


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - tik-tak - 13-04-2016

οκ, τότε. ήταν αρκετά διευκρινιστικό το σχόλιό σου για τα fem ή regular. αλλά θα το ήθελα πολύ να γράφεις και τον χρόνο ανθοφορίας αν τύχει να παρεκκλίνει αρκετά από τα δεδομένα του, βάσει του κατασκευαστή. καλή συνέχεια!


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - blake - 13-07-2016

καλό θα ήταν να παίρνει κανείς με επιφύλαξη ό,τι γράφεται, επειδή

ι. συνήθως υπάρχουν περισσότεροι του ενός φαινότυποι
ιι. ο καθένας καλλιεργεί με δικές του συνθήκες
ιιι. ο χρόνος συγκομιδής διαφέρει
iv. άλλος την ακούει έτσι κι άλλος αλλιώς

υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι, αλλά αυτοί είναι οι βασικότεροι, θα έλεγα...

το νεπτζαμ το έχω βάλει 2-3 φορές τουλάχιστον(στο χώμα εννοώ) χωρίς κανένα πρόβλημα και οι φαινότυποι ήταν δύο, νεπάλ ο ένας, τζαμάικα ο άλλος. του νεπάλ είχαν την ίδια μεν κορμοστασιά, αλλά τους ξεχώρισα σε δυο υπο-κατηγορίες ας πούμε, a green pheno and a red one...

το φτιάξιμο του είναι θαυμάσιο, ευφορικό θα έλεγα με ελάχιστο σωματικό βάρεμα, αν και είναι δυνατό...

blake


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - Buzzz - 14-07-2016

καλα κανεις και το αναφέρεις blake να ξεκαθαρίσω και εγω την ρότα που τραβώ οταν αξιολογώ...

πραςπαθω να αξιολογώ/γράφω για το φυτό που εχω στην τέντα μου, ασχετα με το τι εχω διαβάσει, το συγκεκριμένο φυτό περιγράφω.
οι συνθηκες καλλιέργειας , οταν δεν αναφέρω κατι εννοείται οτι μιλάμε για νορμαλ συνθήκες.

χρόνο συγκομιδής θεωρώ δεδομένο τα γαλακτερα ίσως και κατι παραπάνω...

συνήθως τα χόρτα μου τα δοκιμάζουν και άλλοι εγκέφαλοι και μοιραζόμαστε εντύπωσεις....


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - blake - 16-07-2016

jamal hash fem & jamaldelica reg

επειδή τα παραπάνω φυτά καλλιεργήθηκαν έξω στο χώμα, δεν λιπάνθηκαν καθόλου...
ωστόσο οι απαιτήσεις τους σε άζωτο είναι μικρές.
ο χρόνος συγκομιδής ήταν τελευταίο 10ήμερο του οκτώβρη για το πρώτο και το 1ο δεκαήμερο του νοέμβρη για το δεύτερο.
αμφότερα αναπτύσσονται ρωμαλέα με αμέτρητα κλαδιά, χαρακτηριστικό των αφρικανικών σατίβων και δεν χαμπαριάζουν από κλάδεμα. το ύψος μπορεί άνετα να φτάσει ή και να ξεπεράσει τα 4 μ.

το jh δοκιμάστηκε σε μορφή bubble και η ζαμάλω σε φούντα με έντονο το κρεμμύδι/πράσο  στη μυρωδιά  :d

κι επειδή όπως είπα πρωτύτερα οι εντυπώσεις/επίδραση είναι ως ένα βαθμό υποκειμενικές, το παρακάτω είναι το γραπτό ενός φίλου ...

  έρχεσαι λοιπόν και φεύγεις• μένουμε μόνοι με το θηρίο!! ανοίγω το βάζο και παίρνω δείγμα• επόμενο πλάνο •κάτω απ'τα κυπαρίσσια απόγιομα •πρέπει να την κάνουμε• μπαίνουμε στ'αμάξι και φτάσαμε• μαγεία• είμαστε ακόμη στον σταφύλι του πιθήκου• εκεί λοιπόν στο σαλονίκη έχουμε πρόβα• διψασμένος κι ο τρίτος της παρέας ζητά κάτι συζητά μήπως• λέμε να σφάξουμε την (μία εκ των τριών) σφαίρα* • κάτι σαν το ένα δέκατο• ίσως και λιγότερο• καθαρή αυτοχθονία• στα μέσα της καύσης βρίσκομαι για έναν αιώνα με το όπλο σβησμένο στα χέρια μου• κανείς φυσικά δεν είναι βιαστικός να μου το πάρει• η πρόβα αναβάλλεται για αύριο• συμβαίνουν σημαντικά πράματα• κάπου στην άκρη του σύμπαντος, στον φλοιό του εγκεφάλου•
την αύριο λοιπόν ξυπνάμε για πρόβα• στο άκουσμα "μήπως πιούμε έναν καφέ πρώτα;" η απάντηση όλων είναι "μετααα" •ανάβουμε λοιπόν τη σφαίρα (για να δοκιμασθεί σε καθαρές συνθήκες ημέρας) μόλις μπαίνουμε στ'αμάξι για να πάμε-παίξουμε στας σέρρας• οδηγώ ανάλαφρος, αναλογικός, ανάλογος της ουράνιας χάρης του ήλιου που το τροφοδότησε και ούτω καθ'εξής• φτάνω στην καβάλα• σκέφτομαι πού να είναι τώρα το μαγαζί; μα παίζω στις σέρρες !!! κανένα πρόβλημα !!! πάω στις σέρρες• κάνουμε ήχο σ'ένα φριχτό μαγαζί παύλα σκυλάδικο αα ακριβώς σαν το φακτ• όταν πάει να με πιάσει μια θλίψη με την κατάντια ανάβω ένα κρεμμύδι και γίνουμαι ευτυχής και εύχαρης• δεν είναι ψευδαίσθηση• είναι η αίσθηση η αληθινή• η ευγνωμοσύνη για τις ανάσσες που πνέουμε• η περιέργεια για το τί φέρνουν οι δρόμοι που πηγαίνουμε σ'αυτό το παράξενο μέρος που λέγεται γη• η ύπαρξη η ίδια• την επαύριο (χθες δηλαδή) οδήγηση μέχρι την αθήνα και σάουντ τσεκ και λάηβ @ σαν σίτι (aka ηλιούπολη) παίξαμε πολύ ωραία• απ'την κούραση ηχούσε συγκίνηση το πράμα• κρεμμύδι πάλι και zen• δεν είν' ντροπή : αη γκετ μπαη γουηθ α λίτλ χέλπ φρομ μαη φρέντς  

* εννοεί το δραμιάρι του bubble και κρεμμύδι την ζαμάλω

jh photo

[Εικόνα: p1070839.jpg]

blake


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - Παναγιωτης - 18-07-2016

blake , αντε να βγάλουμε άκρη απο την περιγραφή καλό δηλαδή ?


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - blake - 19-07-2016

τι δεν καταλαβαίνεις απ' τα παρακάτω, ρε μεγάλε;
γραμμένα στη κοινή νεοελληνική είναι! αυτήν μου έδωκαν, αυτήν χρησιμοποιώ ...με κάποια λάθη ενίοτε...

"...στα μέσα της καύσης βρίσκομαι για έναν αιώνα με το όπλο σβησμένο στα χέρια μου• κανείς φυσικά δεν είναι βιαστικός να μου το πάρει• η πρόβα αναβάλλεται για αύριο"

"οδηγώ ανάλαφρος, αναλογικός, ανάλογος της ουράνιας χάρης του ήλιου που το τροφοδότησε"

" όταν πάει να με πιάσει μια θλίψη με την κατάντια ανάβω ένα κρεμμύδι και γίνουμαι ευτυχής και εύχαρης• δεν είναι ψευδαίσθηση• είναι η αίσθηση η αληθινή"

blake


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - nimas - 19-07-2016

ζεις το σήμερα μέσα στη μηχανή κοιτώντας το όμως με άλλο μάτι, και όταν πάει να σε γυρίσει, ανάβεις ένα και ξανά είσαι ο εαυτός σου!
καλό το τσιγάρο...


RE: Grow Review & Smoke Report gr420 Greek Growers - nimas - 21-09-2016

μπράβο ρε παιδιά, τα κάνετε όμορφα!! Wink