[Indoor] 3o ΡΟΥΚΥ GROW
#1
Rainbow 
Χώρος
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=10834

Σποροι-Φυτά
1) Σίτυ μπερι
2) Ιντουστριαλ κουσ
3) Τζακ
4) Τζακ
5) Νιού
6) Νιου 
7)-8)-9)-10)-11)-12)-13) ας πούμε αλβανικά
Είχαν μπει σε χαρτοπετσέτες αργά το βράδυ της27/04/21
 
Δύο λόγια για τα φυτά που εβαλα

Τα γράφω στα Ελληνικά,και δεν δίνω λινκ,των σπόρων,γιατί δεν αγοράστηκε κανένα και δεν ήθελα να κάνω ορθογραφικό λάθος,έτσι ώστε κάποιος να το μπερδέψει με κάποιο άλλο σπορο

Το 1 και το 2 βρεθηκαν απο δυο προσφατες καλες αγορες <<από εξωτερικό συνεργατη>>
Το 3-4-5-6 ευγενική προσφορά του φίλου,και κουμπάρου μου @godfather( κουμπαρε όπως βλέπεις έχει πολλά για βάπτισμα

Τα 7-8-9-10-11-12-13 οτι κατά καιρούς είχε πέσει στα χέρια μου από διάφορες αγορές ας τα πω αλβανικά αν και ορισμένα μπορεί και να μην είναι

Σε όλες τις ειρποτ γλάστρες μπήκαν τα επώνυμα συν 2 αλβανικα(ειρποτ7-8),τα υπόλοιπα σε παγωτο-γλαστρες
Στις γλάστρες μπήκαν 01/05/21 (έτσι ήθελα να γιορτάσω την Πρωτομαγιά μου)
Γύρω στις 04/05 έσκασαν τα πρώτα και το πολύ 06/05 τα τελευταία 
Εκτός από ένα που  βγήκε προχθές στις 12/05 (ταλαιπωρήθηκε πολύ από το τσόφλι του σπόρου το έψαξα και το βρήκα πριν σκασει και έπαθα πλάκα με το τσοφλι)
Τουλάχιστον σε αλλά 4 από τα αλβανικά έβγαλα εγώ τα τσόφλι και νομίζω πάνε καλα


Το σκεπτικό του Grow μου 

Επειδή κανένα σπορι δεν αγοραστηκε και δεν ήξερα τι,και πως θα βγει είπα να βάλω 13,από τα οποία να κρατήσω τα 8 καλυτερα 
Αν τώρα τα λυπηθώ ίσως τα υπόλοιπα από τα 8 ,το διακυνδυνεψω και βγουν μπαλκόνι με το σκεπτικό μαθε και εξωτερική και αν πεινάσεις πιαστην
Λέω τα 8 επειδή πιστεύω ότι στην τέντα μου είναι ο καταλληλότερος αριθμός γλαστρων που μπορώ να βάλω έτσι ώστε να έχω και μια σχετική άνεση μέσα στην τέντα,για ποτισματα και λοιπές εργασίες 
Και αναφέρομαι σε 15λιτρες γλάστρες ίσως και 20λιτρες

Το Grow
Από την στιγμή που έσκασαν τα σπορια στις γλάστρες έχω

Φωτισμός
Για αρχή 18μερα-6 νύχτα με ωράριο 18:00 αναμα-12:00 σβήσιμο
Με 4 sirius1 140 watt σύνολο
Συν
6 Ε27 στα 6500Κ 60 watt συνολο
Απόσταση φώτων από τα φυτά 50cm

Θερμοκρασία 21,5-26
Υγρασια 88-92

Χώμα
Αστήρ grow
Ποτισμα -λίπανση
Νερο αντίστροφης  όσμωσης
Καθημερινος ψεκασμος με 250-300ml  νερο για όλα τα φυτα
Τις 2 πρώτες μέρες σκέτο νερο
Μετά πάλι ψεκασμός στις ίδιες ποσότητες νερού με 0,50-0,75ml root first feed
Ph δεν τσεκαρα

Για συνέχεια από λίπανση θα πάω με ιγκουανα και καλμακ (της αντβανσ) σιλικα μαξι-κροπ και ότι άλλο χρειαστεί
(Οτι αναφέρω από λιπάσματα τα έχω είδη )

Φωτο σημερινές σχεδόν μόλις άναψαν τα φώτα
Μέσος όρος 9-11 ημερών φυτα
       

Ερωτήσεις 
Αν θέλουν τα τσακάλια της παρέας ας με πουν την γνώμη τους
Πώς μπορεί να εξηγηθεί,ότι αφού υπάρχουν ίδιες συνθήκες,με μόνη διαφορά,τις θέσεις κάθε γλαστρας-φυτου κάτω από τα φωτα το ότι
 π.χ αυτό ενω έσκασε πρωτο τωρα κινδυνευει να μην την βγαλει
   
Σε σχέση με αυτό που έσκασε 2 αν όχι 3 μέρες μετά
   

Η ότι επίσης αυτά τα 2 αδελφάκια (εκτός αν έκανε λάθος ο godfather  που με τα έδωσε και είναι διαφορετικα)
που αυτό πάλι έσκασε πρωτο και τώρα την βγάζει δεν την βγάζει
   
Σε σχέση με αυτό που έσκασε 2 μέρες μετά
   


Επίσης εχθές τελικά είχα μια κηδεία του Νο6 ένα Νιού δεν την έβγαλε καθαρή αλλά συνεχίζω να το ποτίζω όπως και τα άλλα ώστε αύριο που θα έχω χρόνο να βγάλω το χώμα από την γλάστρα για να καταλάβω σε τη φάση είναι το χώμα από άποψη ποτισματος-υγρασιας

Φιλοι-ες θα χαρώ πολύ για όποιες υποδείξεις εχεται να μου κάνετε,και να μου πείτε τυχόν λαθοι που έχω κάνει
Ευχαριστω
Απάντηση
#2
Κουμπαρε καλη πορεία με τα λελουδα! Το πιθανότερο είναι τα γρομπαλακια μέσα στο χώμα που δεν έσπασαν καλά στο μιξάρισμα. Κάποια φυτά τη βγάζουν, αλλά στρειν παρά χαϊδεμένα παλι δεν. Θενκς κ για το σαπορτ. Πολύ καλη δουλεια με την τέντα, μερακλής είσαι το ξέρουμε.! Δώσε πονο Smoke20
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#3
(15-05-2021, 21:02 )godfather Έγραψε: Κουμπαρε καλη πορεία με τα λελουδα! Το πιθανότερο είναι τα γρομπαλακια μέσα στο χώμα που δεν έσπασαν καλά στο μιξάρισμα. Κάποια φυτά τη βγάζουν, αλλά στρειν παρά χαϊδεμένα παλι δεν. Θενκς κ για το σαπορτ. Πολύ καλη δουλεια με την τέντα, μερακλής είσαι το ξέρουμε.! Δώσε πονο Smoke20

Ναι ρε γαμωτο ολα γινανε σε 5 μερερσ στησιμο τεντασ σπορια χωματα και ολα στην ζουλα μεσα στην καραντινα
Ειχα ψοφησει κουμπαρε με ειχε παιθανει η μεση μου δεν υπυρχαν κουραγια για τριψιμο-θρυματισμο χωματοσ
Τα ξεσ εσυ τα καθεκαστα μου

Ναι λεω να δωσω πονο αυτη την φορα
Απάντηση
#4
θα τα ειχα μπερδεψει ρε , αληθεια Tongue
Απάντηση
#5
Ρούκουνα , σου εύχομαι καλή πορεία στα φυτά σου και περαστικά στην μέση.
Απάντηση
#6
(16-05-2021, 08:22 )pansek Έγραψε: Ρούκουνα , σου εύχομαι καλή πορεία στα φυτά σου και περαστικά στην μέση.
Pansek σε ευχαριστουμε απαντεσ,και γω και οι κουκλες

Μαγκεσ και κουκλεσ να σται ολοι καλα,ευχαριστω για τησ ελπιδεσ και τισ προτροπεσ που με δινεται,και εδω,αλλα και για τισ συμβουλεσ και τησ πληροφοριεσ στο reputasion
--------------------------------------------

@Νέρωνας
Τι θα ειχεσ μπερδεψει φιλοσ?
Απάντηση
#7
@Roukounas καλημερα πασα μου , θα τα ειχα μπερδεψει σπορια γλαστρακια ετικέτες με ονοματα Big Grin Tongue
Απάντηση
#8
(17-05-2021, 09:17 )Νέρωνας Έγραψε: @Roukounas καλημερα πασα μου , θα τα ειχα μπερδεψει σπορια γλαστρακια ετικέτες με ονοματα Big Grin Tongue
Ο δευτεροσ λογοσ που ειναι χρησιμα τα νηματα ειναι οτι μενουν εδω μπακ-απ για αμα μπερδευτω και γω αγοριναAngel
Πλακα κανω ολα εινα αριθμημενα-ταξινομημενα και σε Excel λακια
Απάντηση
#9
καλη συνεχεια κι απο μενα , μακαρι να πανε ολα καλα και να βρεις τροπο να τα βολεψεις εξω να δεις τι εστι φυστικι χαχα!
εμενα παντως η υγρασια μου φαινεται αρκετα ψηλη Huh οχι?
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#10
Παιχταρα μου νομίζω παραποτιζεις.

Σήκωσε τις γλάστρες για να δεις αν χρειάζεται πότισμα.
Είναι ο καλύτερος τρόπος.
Όταν είναι τόσο μικρά εγώ συνήθως τα ποτίζω μια φορά τη βδομάδα περίπου.
Κάνω ένα καλό πότισμα και περιμένω να ελαφρύνει η γλάστρα.
Είναι πιο αποδοτικό αυτό που σε λέω.
Είχες και απώλειες βλέπω.
Σε τοσο μικρή ηλικία το πότισμα συνήθως φταίει.

Τραίνο να πάνε και μη σου φτάσουν τα βάζα !
Απάντηση
#11
@diaolina
σε ευχαριστω αλλα τελικα δεν επιβιωσαν ολα
υγρασια τοσο δειχνει ο κοντρολερ απο την συσκευη που την παραγει
Συνολικα μεσα στην τεντα εχω 4 θερμουγρασιομετρα το καθενα δειχνει και διαφορετικη ενδειξη
Ετσι παιρνω εναν μεσο ορο οποτε η υγρασια ειναι στο75-80%

@YesIcan 
Σημερα τωρα εμφανιστηκε η απαντηση σου αγορι
Φιλε μου μεχρι και που με απαντησεσ δεν ειχα ποτισει
Φιλοψεκασμο εκανα μονο 250-300ml με 1ml root first feed για 13 φυτα δηλαδη περιπου 26ml to καθε φυτο

Μια μερα μονο δεν ποτισα και εκει εχασα 2 φυτα,και ενα σωθηκε τελευταια στιγμη,ασ πουμε

Βασικα συγνωμη που αργησα να σασ απαντησω αλλα εκανα κατι τελικεσ ανακατασκευεσ στην τεντα


Παμε τωρα στην σημερινη (χθεσινη κατασταση των φυτων)
Τα air-pot γλαστρακια ειναι 1 λιτρο

Απο τα 13 που ειχαν μπει επιβιωσαν 9
Αρα αυτα θα μεινουν στην τεντα τελικα  

Αρχισα να ποτιζω στισ 20/05
Δευτερη φορα που ποτισα ηταν στισ 22/05

Ποτιζω με νερο αντ. οσμοσησ

Την πρωτη φορα ποτισα,καθε φυτο με 100ml νερο+0,1ml Inguana grow(βαση) +0,1ml ancient earth + 0,1ml cal-mag
(ολα τησ Advanced Nutrients)
Με Ph 6,49  Tds 600 ή 1,2Ec

Tην δευτερη φορα ποτισα καθε φυτο παλι με 100 ml νερο (ελλατωσα στο μισο την τροφη)+0,05ml Inguana grow(βαση) +0,05ml ancient earth +0,05ml cal-mag
Με Ph 6,60  Τds 400 ή 0,8Ec

Μπορω να πω οτι τα φυτα ανταποκριθηκαν καλα. Πηραν μπροσ

Χθεσινεσ φωτο δηλαδη μια μερα μετα το τελευταιο ποτισμα
   

Tα δυο (7-8) που δεν τα καταφεραν(ενω ειχαν ξεκινησει πολυ καλυτερα απο αλλα)
   

Το ενα (4) που την πηδηξε τελευταια στιγμη (σημερα ειναι σε ακομα καλυτερη κατασταση)
   

Και μια απο ψηλα
   

Οπωσ ειπα ποτιζω με νερο αντιστροφησ οσμοσησ
Χωρισ να βαλω τιποτε στο νερο εχει Ph=6,64 και Tds=0 ή Ec=0(οταν εβαλα τα λιπασματα την δευτερη φορα)
το νερο-λιπασμα ειχε Ph5,14 Tds250 ή Ec0.5

Εβαλα σοδα για να ανεβασω το Ph το οποιο πηγε Ph6,54  Τds 400 ή 0,8Ec
Η σοδα δηλαδη με ανεβασε το tds απο 250 σε 400 ή Ec απο 0,5 σε 0,8
Ειναι φυσιολογικο αυτο λογικα αλλα κατα ποσο μπορει να επηρεασει το φυτο αν ξερει καποιοσ?

Σημερα λεω να ποτισω τισ γλαστρεσ air-pot 100ml και τισ αλλεσ που δεν εχουν τρυπεσ για να φευγει το νερο με 50 ml
Και θα βαλω 0,1ml silica για το καθε φυτο Ειδη εχει ετοιμαστει το μειγμα και το αφηνω κανα διωρο για να στρωσει το ph γιατι η silica το ανεβαζει αρκετα

Επισησ θα φυλοψεκασω με μειγμα silica

Αυτα για την ωρα συντροφια
Απάντηση
#12
Σημερα το καθε φυτο 100ml νερο με 0,1ml inguana +0,1ml Ancient Earth+0,05ml Cal-Mag
Ph=6,55 Tds=350

Συνολα ωσ εδω για καθε φυτο

Mε το που εσκασαν 04/05/21 μεχρι 19/05/21 εκανα μονο φυλλοψεκασμο
500ml με νερο
+0,8ml Root First Feed
+0,06ml Silica
με μεσουσ ορουσ Ph=6,95 Tds=150

Αρχισα ποτισμα απο 20/05/21 εωσ και σημερα 28/05/21 (ποτιζω μερα παρα μερα με 100 ml νερο)

500ml με νερο 
+0,3ml inguana 
+0,4ml Ancient Earth
+0,3ml Cal-Mag
+0,1ml Silica

με μεσουσ ορουσ Ph=6,53  Tds=390

Μπορω να πω οτι μετα το πρωτο ποτισμα πηραν φορα ή ετσι μου φενεται?
η φωτο λιγο αφου ποτισα
   
το κατω αριστερα εχει μεινει στασιμο αλλα στισ 22-23/05 ηταν ετοιμο για να πεθανει μπορειτε να το δειτε στισ πιο πισω
φωτο)
Θα το περιμενω κανα 10ημερο,και αν δεν,κλατς
Απάντηση
#13
Σκεφτεσαι να κρατησεις καβαντζα κατι σε περιπτωση καλου γενετικου σε καποιο απ αυτα πριν τα γυρισεις ρουκ; εχεις μεγαλη γκαμα για κυνηγι φαινοτυπων και πολλες πιθανοτητες εστω το 1 απο αυτα να ειναι Killer
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
(29-05-2021, 10:00 )trompetas Έγραψε: Σκεφτεσαι να κρατησεις καβαντζα κατι σε περιπτωση καλου γενετικου σε καποιο απ αυτα πριν τα γυρισεις ρουκ;  εχεις μεγαλη γκαμα για κυνηγι φαινοτυπων και πολλες πιθανοτητες εστω το 1 απο αυτα να ειναι Killer

Δεν ξέρω να κάνω τέτοια κόλπα @trompetas
 Αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω
Απάντηση
#15
Να ρθω να σε δειξω οταν μεγαλωσουν λιγο και ειναι ετοιμα να παραξουν κλωνακια και τα βγαζουμε και μια φωτο να τα δειξεις και στην υπολοιπη κοινοτητα σιγα το πραμα η δες τα σπουτνικ που σε 2 βδομαδουλες θα κλωνιασουν Tongue Οποτε θες, σωζει καταστασεις το κλωνιασμα παιδια!! Ολοι μπορουν να το κανουν ειναι μοιραια τα λαθη να χανεις τα καλα γεννετικα ετσι, και ειναι απο τις ευκολοτερες διαδικασιες

Α και εισαι τυχερουλης γιατι εχω και εναν παλιο θαλαμακο να σε δωσω με καπακι για καμια 20αρια θεσεις το εχω και κυριολεκτικα καθεται κανα χρονο δε το χρειαζομαι ευκαιρια να πιασει τοπο παλι. μονο σφουγγαρακια να παρεις και εισαι ετοιμος πρακτικα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#16
Στισ 30/05 τα φυτα ξαναποτιστηκαν

Στισ 31/05 μεταφυτευση
   

Εβαλα μυκοριζα και στην τρυπα
   
και στην ριζα
         
Και ποτιστηκακαν με 400ml το καθενα μαζι με τροφεσ που βαζω και πιο πανω

Στισ 01/06//21
με παροτρυνση-βοηθεια απο trompeta και sporakos εμαθα να κανω,και εκανα σε τεσσερα απο αυτα fiming

Σημερα 03/06/21 ποτιστηκαν με 400ml το καθενα 
Λογικα χανεται ακομα ενα φυτο(γεννετικο μαλλον το θεμα του),και ενα συνεχιζει με αργη αναπτυξη
Οι φωτο καμμια ωρα αφου ποτιστηκαν
               
Επισησ απο φωτα,εκτοσ απο οτι ειχα μεχρι τωρα,εβαλα μπροστα τα cob + 60 watt E27 στα 6500Κ
         
Απάντηση
#17
Σήμερα 06/06/21

Φωτο λίγο πριν σβήσουν τα φώτα
Σήμερα έκλεισαν ένα μήνα από την στιγμή που εμφανίστηκαν από το χώμα
Αύριο κλείνουν μια βδομάδα από την στιγμή που έγινε μεταφυτευση
               
         

Οι γλάστρες είναι 15λιτρες υφασματινεσ
Εδω και μια βδομαδα που εκανα μεταφυτευση ποτιζω με 400ml νερο
Απονερα δεν εχω,απλωσ ισα-ισα που σε ορισμενα σημεια οι γλαστρεσ νοτιζονται

Η θερμοκρασια μου δεν πεφτει κατω απο 21,και δεν περνα τουσ 25,5
Υγρασια γυρω στο 65-75
(ολεσ οι μετρησεισ ειναι ο μεσοσ οροσ απο 4 διαφορετικα θερμουγρασιομετρα)

Ενα προβλημα που εχω και θα διορθωθει την Δευτερα,ειναι οτι εχω μεγαλα πιατα(εβαλα τα παλια που ειχα) στισ γλαστρεσ και με <<τρωνε>> χωρο,για να τοποθετησω πιο καλα τισ γλαστρεσ κατω απο τα φωτα,θα λυθει αγοραζωντασ μικροτερα πιατα

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σασ ,μιασ και για αυτο τον λογο το νημα ανοιχτηκε στα ημερολογια συζητησησ,αλλοιωσ δεν υπαρχει νοημα το νημα να ειναι σε αυτην την κατηγορια,και ισωσ κανω και αιτηση για αλαγη κατηγοριασ,αφου το νημα διαβαστηκε περιπου 2500 φορεσ και οι απαντησεισ-βοηθεια δεν ξεπερασαν τισ 6

Επισησ καλυτερα θα ειναι οι απαντησεισ να ειναι στο νημα,και οχι στην αξιολογηση φημησ

Αφενοσ μεν γιατι ολα τα νηματα εχουν να προσφερουν πολλα περισσοτερα σε ολουσ,και ειδικοτερα στουσ νεουσ,με ερωτο-απαντησεισ και υποδειξεισ απο το να διαβαζω μονο εγω τησ απαντησεισ σασ στην αξιολογηση
Αφετερου δε,με το να με απαντατε στην αξιολογηση τζαμπα και ασχετα ανεβαζεται την φημη μου χωρισ να προσφερω κατι,οχι οτι με νοιαζει η φημη,αλλα ειναι αδικο για αλλουσ που προσφερουν κατι ουσιαστικο στην κοινη γνωση δεδομενων

Τισ καλημερεσ μου και τα σεβη μου σε ολουσ
Απάντηση
#18
Κουμπαρε καλησπέρα, τετράγωνο πιατακι στο μεγεθος της υφασματινης και θα περνεις απόνερό απο τη γωνία που περισσεύει. Απο κάτω μπορείς να βάλεις ενδιάμεσο (πιατακι-πατο Υφασμάτινης) μεταλλικη Σίτα σαν ράφι ψυγείου πού είναι. Αεριζετε πιο σωστα απο κάτω.
Εβιβα σύντροφε τα σέβη μου επίσης!
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#19
Ρουκυ,
Πλέον ποτιζω με SIP, βάζω την υφασμάτινη μέσα σε μεγάλο πιάτο, με το πιάτο τίγκα στον περλιτη, η γλάστρα κάθετε πάνω στον νωπό περλίτη και ρουφάει σαν φυτιλη το νερό.

Από αρχή μέχρι τέλους κοιτάζω το πιάτο να έχει νερό. Δεν επιτρέπω την γλάστρα να κάτσει μέσα στο νερό, δηλαδή το ύψος του νερού είναι κάνα δυο πόντους κάτω από τον περλιτη.

Δουλεύει χάρμα.
Απάντηση
#20
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων και τις ιδέες  σας φίλοι

@godfather
Κουμπαρακο προφανώς κάτι τέτοιο ενωεισ 
   

Αγαπητέ @tzorge καλό ακούγεται αυτό που λες, εριξα και μια ματιά στο δίκτυο και είδα διαφορές τροποποιήσεις

Το πρόβλημα με αυτό είναι άλλο για ΜΕΝΑ
Εκεί που ειναι η τέντα κοιμάμαι κιόλας

Το βασικο μου λιπασμα είναι το inguana το οποίο είναι από ψάρια και βρωμάει
Όταν το φτιάχνω βρωμάει σε σημείο να θέλω να κάνω εμετό 
Όταν πότισα για πρώτη φορά βρωμαγε η τεντα και αναρωτιόμουν πως θα κοιμαμαι
Ευτυχώς όταν το ρούφηξε το χώμα και επειδή έχω δυνατό εξαερισμό δεν είχα πρόβλημα
Οπότε να είναι αυτή η ψαριλα μονιμα μες το δωμάτιο μου αφου παντα θα πρεπει να εχει νερο μου φενεται πολυ δυσκολο
Είναι και ότι απεχθάνομαι τα θαλασσινά

Σας ευχαριστώ πάντως μάγκες μου
Απάντηση
#21
αδερφε τιποτα δεν λες,παλι καλα κοβει το ματι μου.χεχε
ωραιο κορφολογημα !!!!

εκεινο το καημενο φαινοταν απο την αρχη.δεν πειραζει!

τα χρωματα φτιαξανε και γινανε ωραια!!!

*παρατηρηση και γνωμη μου
βλεπω τα αριστερα φυτα στισ φωτογραφιες και παρατηρω οτι εχουν λιγο κρεμασμενα φυλλα σε αντιθεση με την αλλη μερια που ειναι πιο σηκωμενα
ισως χορταινουν φωσ
θα χαμηλωνα λιγο την ενταση στα φωτα για να κανουν πιο μεγαλα γονατα και γενικα να ανεβουν επανω σαν φυτα,
Απάντηση
#22
@sporakos
Γεια σου και χαρα σου φιλε μου
Πηρα χθεσ Δευτερα μικροτερα δισκακια για τισ γλαστρεσ,και κατσανε πολυ καλυτερα τα φυτα κατω απο τα φωτα
Σημερα πρεπει να σηκωσω λιγο τα φωτα

Την ενταση στα cob ουτε στο μισο δεν τα εχω

Θα δειξει φιλοσ τι θα γινει
Απάντηση
#23
(03-06-2021, 22:23 )Roukounas Έγραψε: Στισ 30/05 τα φυτα ξαναποτιστηκαν

Στισ 31/05 μεταφυτευση


Εβαλα μυκοριζα και στην τρυπα

και στην ριζα
 Καλησπερα @Roukounasκαλη καλλιεργεια να εχεις,ηθελα να σε ρωτησω στη μεταφυτευση ανοιγεισ τισ ριζεσ με το χερι ή δεν το πειραζεις καθολου ,εγω οσεσ μεταφυτευσεισ εχω κανει τισ εχω αφησει ετσι και παρατηρω οτι δεν παει η ριζα προσ τα πλαγια καθολου ,δεν ξερω ποσο ευαισθητη ειναι η κανναβη για κατι τετοιο και δεν το εχω ρισκαρει ποτε.
Και ποτιστηκακαν με 400ml το καθενα μαζι με τροφεσ που βαζω και πιο πανω

Στισ 01/06//21
με παροτρυνση-βοηθεια απο trompeta και sporakos εμαθα να κανω,και εκανα σε τεσσερα απο αυτα fiming

Σημερα 03/06/21 ποτιστηκαν με 400ml το καθενα 
Λογικα χανεται ακομα ενα φυτο(γεννετικο μαλλον το θεμα του),και ενα συνεχιζει με αργη αναπτυξη
Οι φωτο καμμια ωρα αφου ποτιστηκαν
  
Επισησ απο φωτα,εκτοσ απο οτι ειχα μεχρι τωρα,εβαλα μπροστα τα cob + 60 watt E27 στα 6500Κ
Hookah
Απάντηση
#24
Καλησπερα στο φορουμ

@Bull Terrier420
Σε ευχαριστω για την ευχη

Απλα στην νεα γλαστρα σκαβω για να κανω μια λακουβα στο μεγεθοσ τησ παλιασ γλαστρασ
Βαζω μεσα την παλια γλαστρα(χωρισ ακομα να βγαλω το φυτο) για να δοκιμασω αν χωραει
Μετα βγαζω το φυτο απο την παλια γλαστρα,και οπωσ ειναι το χωνω στην τρυπα που εκανα
Δεν πειραζω τιποτα αλλο
Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο
Οτι ξερω για την μεταφυτευση το εμαθα εδω στο φορουμ
Καλυτερα παρε και 2η-3η γνωμη,γιατι οι γνωσεισ μου στην καλλιεργεια ειναι περιορισμενεσ

@dragon
Καλησπερα

Οταν εισαι ετοιμοσ πεσ μου να εχω το νου μου γιατι ειναι παλιο και δεν το χρησημοποιω τακτικα,αλλα δουλευει

Σημερα εχω ποτισμα αργοτερα ενημερωνω
Απάντηση
#25
Στις 09/06 ποτιστηκαν με 1 λιτρο το καθενα
Επισησ αλλαξα τα πιατα κατω απο τισ γλαστρεσ με αποτελεσμα τα φυτα να κατσουν συμετρικοτερα κατω απο τα φωτα
φωτο 09/06
   
Μερικα φυτα σε ορισμενα φυλλα βγαλανε αυτα τα στιγματα
               
Σημερα 12/06
39 ημερεσ απο την στιγμη που εσκασαν στο χωμα
12 ημερων απο την στιγμη που εγινε μεταφυτευση

Σημερινεσ φωτο

Απο τισ 09/06 που ποτισα ,εχω την γνωμη οτι δεν θελουν νερο ουτε και σημερα
   
Απο την στιγμη που εσκασαν στην γλαστρα,εκτοσ απο φυλλοψεκασμουσ,εχουν πιει 3,5 λτρα περιπου το καθενα
Σημερινεσ φωτο με το που αναψαν τα φωτα

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φενεται σαν κατι να τρωει τα φυλλα(δειτε με ζουμ)
                     

Τα τσεκαρα ολα με μεγενθυτικο φακο αλλα δεν ειδα καποιο εντομο
Απάντηση
#26
Καλησπέρα @Roukounas φιλαράκι σίγουρα δεν τα τσαλακωσες εσύ ή κανας ανεμιστήρας?

Τα καφέ στίγματα μην είναι ασβέστιο?

Βιβες
Απάντηση
#27
Ρουκ μην ανησυχεις ειναι τα fail toppings που καποια ηταν λιγο ατσαλα, και "μεταφραστηκε" σε τετοια φαγωματα με το που μεγαλωσε το φυλλο, ισως τα επομενα τοπαρισματα που θα κανεις παρεις ενα μικρο ψαλιδακι για να μην συμβει αυτο, δεν ειναι κατι. Ουτως η αλλως αργα η γρηγορα αυτα τα φυλλα θα τα ριξει στην ανθοφορια.

Οι ακρες που σου αρπαξανε κατι σημαινει στη λιπανση.

Δεν μπορω να καταλαβω αν του λειπει κατι, η του περισευει
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#28
η δευτερη φωτο μηπως ειναι καψιμο λαμπας;

η προβλημα ριζας;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#29
Μαγκεσ και νεραιδα ευχαριστω για το ενδιαφερον

Τα φυτα απο την ωρα που μπηκαν γλαστρα,εχουν το εξησ φαγοποτι
Ποτιστηκαν 11 φορεσ

ΣΥΝΟΛΑ
3,5 λιτρα νερο
Ph απο 6,48 εωσ 6,53
Τds απο 150 εωσ 900 
Θερμοκρασια διαλυματοσ απο 20,1 εωσ 29,4

Root First Feed=0,8ml (αυτο με φυλλοψεκασμο)
Cal-mag=2,63ml
inguana=5,37ml
Ancient Earth=4,95ml
Silica=0,05ml
Superthrive=0,45ml

@tzorge
Tα καφε στιγματα ειναι σε καμμια 10 φυλλα και μονο σε 2 φυτα

@trompetas
Δεν νομιζω να ειναι απο το fiming.Eιναι σε φυλλα μακρια απο εκει που καναμε topping
Επισησ προχθεσ ειδεσ οτι ποτιζα με πολυ μικρη ποσοτητρα τροφησ και με ειπεσ κακωσ
Ισωσ οτι ανεβασα τα λιτρα και την ποσοτητα φαγητου αποτομα?
Παιζει ρολο?
Δεν ξερω


@CatAek
Δεν νομιζω ρε κουκλα να ειναι απο φωτα γιατι θα επρεπε το ιδιο προβλημα να ειχαν και τα πιο πανω φυλλα
Πρωτα βγηκαν τα πιο πανω φυλλα και μετα σηκωσα φωτα
Για ριζα δεν ξερω

Πιο πολυ με ανησυχει το φαγωμα(για τα αλλα τα συμτωματα αντε να πω επεσε λιγο ή πολυ φαγητο γιατι φενωνται μεμωνομενα προβληματα,αλλα μπορει και να κανω λαθοσ)

Φωτο απο μικροσκοπιο αφου εκοψα δυο φαγωμενα φυλλα
                 
                 
Φενωνται κατι μαυρα αλλα δεν κινειται κατι,πιο πολυ μοιαζουν για σκουπιδακια απο χωμα

Το δευτερο φυλλο στα σημεια που ειναι το φαγωμα
         

Εγω τα βλεπω καθαρα τα φυλλα,αν εχω λαθοσ και βλεπετε κατι που εγω δεν γνωριζω με λετε

Κανενα σπορι δεν ειναι αγορασμενο 
Κανα 2-3,που ασ πουμε ειναι επωνυμα,ειναι απο διασταυρωσεισ που τισ εκανε
συνφορουμιτησ

Προχωραω και βλεπουμε τι μελλει γενεσθαι
Απάντηση
#30
Ενα σεναριο ειναι οτι στο ιγκουανα δινεις πολλα για το μεγεθος τους και τα πειραζει προτεινουν 3-4 ML στο λιτρο και εγραψες οτι τα βαλες πανω απο 5;

Αν πεινουσανε βασικα θα εκαναν κιτρινισματα, αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι τρωνε απο κατι πολυ και θελει μειωση. Υποθετω οτι ειναι αυτο, μιας και τα υπολοιπα φαινεται οτι τα δινεις σε σωστη αναλογια

Εντομα δεν εχεις χωματα ειναι αυτα τα μαυρα Tongue
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#31
Το προγραμμα τησ advanced στην 4 βδομαδα λεει στο 1 λιτρο 4 ml inguana
Eγω στο 1 litro εβαλα 2ml στισ 09/06
Τα 5,37ml ειναι συνολο απο 20/5 εωσ και 09/06 στισ 11 φορεσ που ποτιστηκαν
Γενικα τα πιο πανω ποσα σε νερο και τροφεσ ειναι συνολικα,απο τοτε που πεταξαν τα πρωτα φυλαρακια στισ γλαστρεσ
Αυριο τα φυτα κλεινουν 6 βδομασεσ
Απάντηση
#32
εγω νομιζω ειναι καποιο εντομο...
το επαθα την εξωτερικη φετος,πρωτη φορα..
κολλησαν και τα καλαμποκια που εχω βαλει πιο περα..πηρα ενα καλαμποκι Big Grin
και το πηγα γεωπονο και μου ειπε ειναι εντομο αλλα επειδη τα τρωμε,δεν μπορει να μου δωσει φαρμακο γιατι ειναι πολυ δυνατο...
αυτα.... Huh
εγω τα κοβω παντως οταν ειναι ετσι.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#33
εγω παντως συμφωνω με τον τρομπετα για τα φαγωμενα φυλλα γιατι το χω παθει κι εγω!

για το αλλο θεμα τι να πω..την ριζα σου μπορεις να την δεις;
για να αποκλεισουμε κι αυτο;
μηπως κρατα απονερα το πιατο;

ισως και να υπερεβαλες με το ιγκουανα που λεει κι ο τρομπ.
δεν τον εχω χρησιμοποιησει αλλα για να το λεει κατι θα ξερει.

και οντως ειναι χωματα.. Big Grin
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#34
Diaolina 
Mε έβαλες σε ενοιες και προβληματισμο τώρα
Αυτά που σε παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα τι σπόρια ήταν αγοραστα?

CatAek
Το πρόγραμμα της advanced σίγουρα το ξέρεις γιατί εσύ μου το εμαθες

Το πρόγραμμα δίνει την 4ηβδομαδα στο 1λιτρο 4ml inguana
Εγώ στην 5η βδομάδα έβαλα 2ml  δηλαδή το μισό

Το προγράμμα στις 5 βδομάδες σύνολο δίνει 15ml
Εγώ στις 5 βδομάδες έβαλα 5,37ml δηλαδή περίπου ένα τρίτο

Άρα δεν νομίζω να έβαλα πολύ

Απόνερα δεν έβγαλα για να κρατήσει το πιατο
Όσον αφορά τις ρίζες υπάρχει τρόπος να την δω χωρίς να υπάρχει πιθανότητα να πάθει κάτι το φυτο?


Υπάρχει πιθανοτητα να υπάρχει κάποιο έντομα μέσα στο φύλο ή να είναι τόσο μικρό που να μην το βλέπω,ενώ η μεγέθυνση στο μικροσκόπιο είναι Χ800

Νέες φωτο από φαγωμενο  φύλλο πάλι δεν βλέπω κατι
   
   
   
   
Απάντηση
#35
ιγκουανα δεν εχω ρε συ..
τα γκροου και τα μπλουμ εχω..για κοκο.

ει κατσε...
μπορει το προγραμμα να λεει 4-5 μλ αλλα για μεγαλα φυτα.
αυτα ειναι μικρα ακομα..

εγω ειχα πει οτι ξεκιναω χαλαρα απο μισο μλ την πρωτη βδομαδα κ σταματαω στα 2-2,5 αναλογα μεγεθους μεχρι το τελος..
γιατι τα δικα μου τοσο τα δινει ο κατασκευαστης στο μπουκαλι..(βασικα νομιζω δινει 4 μλ για μεγαλα φυτα ποτε δεν εχω βαλει τοσο γιατι δεν βγαζω ψηλα φυτα λογω τεντας 1.40 υψος εχω)

15 μλ;;;wtf!!
πολυ μου φαινεται...

για την ριζα
οχι μονο αν εχουν βγει απο κατω αν ειναι ασπρες κομπλε αν ειναι κιτρινες σαπιζουν απτα νερα.
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)