Big Kush -Dinafem seeds
#1
Γειά σας συναγωνιστές!

Μετά την ολοκλήρωση της καλλιεργειαςθα ηθελα να μοιραστω συνοπτικά την εμπειρία μου από αυτήν την επιλογή.

Το Big Kush πριν το επιλέξω έτυχε να το δοκιμάσω σε κάποια παρεα και απο τοτε με ενθουσίασε με την διάρκεια αλλά και την δημιουργική μαστούρα του.
 
Καλλιέργεια 

Στην προσπάθεια μου έβαλα 3 γλάστρες των 15 λίτρων στην τεντα μου..Η καλλιέργεια του ηταν δύσκολη,για έναν όχι τόσο έμπειρο καλλιεργητη σαν εμένα, καθως πρόκειται για ένα φυτό που χρειάζεται να το περιορίσεις με τεχνικες σε ολα τα στάδια για να μπορέσεις ενελει να το δαμασεις.
 Το λάθος μου ήταν ότι πήγα σε παρατεταμένη ανάπτυξη 40 ημερών με αποτέλεσμα η τεντα να γεμίσει ασφυκτικά πριν καν μπουν σε ανθοφορια.
Δυστυχώς αναγκάστηκα να αφαιρέσω κλαρες για να μπορέσει να λυθεί το χωροταξικό προβλημα. 
Το τελικό ύψος των φυτων ηταν 1,53 μέτρα στις υψηλότερες κορυφές και 1,34 στις χαμηλότερες. 

Κατά τα άλλα η διαδικασία πήγε σχετικά καλά και δεν παρουσιαστηκαν προβλήματα που να προήλθαν από την ποικιλια.
Όσα λάθη εγιναν και ζορισαν τα φυτα αποτελούν καθαρά προσωπική ευθύνη .

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι χρειάστηκαν αρκετο νερό από την 3 εβδομάδα και μετά.
Στο τέλος έπιναν 5 λίτρα νερό το καθενα κάθε 3 μερες .

Γευση/Άρωμα 

Αυτην την στιγμη βρίσκεται μόλις στην πρωτη εβδομάδα ωρίμανσης.
Οι γεύσεις που κυριαρχούν είναι γήινες και έντονες και έρχονται σε ισορροπία με τις επίσης έντονες μυρωδιές από ώριμα φρούτα.Εχει μια τάση προς τα εσπεριδοειδή και μπορείς εύκολα να το διακρίνεις μολις το μυρίσεις.

Επίδραση

Μιλάμε για ενα πολυ καλο σταφ που με την ωρίμανση θα γίνει σίγουρα καλύτερο.Για την ωρα έχει μια δυνατή αλλά ήρεμη μαστούρα με μεγάλη διάρκεια αλλά και τρομερή δημιουργικότητα. Ολα αυτα όσο δεν το παρακάνεις. 
Σε αυτην την περίπτωση θα λάβεις μια βαθιά μαστούρα η οποία όμως θα σε οδηγήσει στην αγκαλιά του Μορφέα.

Καθαρά είδος ψυχαγωγικής ποικιλίας με 17-22% THC και σχεδόν ανύπαρκτο CBD (0,1%-0.2%).

Ποιότητα παπάδων

Τα άνθη του ειναι κατά 80% συμπαγή και γεμάτα σε ποσότητα .Οι κρύσταλλοι που το περιβαλουν είναι υπέροχοι και έντονοι και μόλις σπάσεις την φούντα τα δάκτυλα σου κολλάνε από το ρετσινι.

Ποσοτητα

Από 3 φύτα σε 15λιτρη γλαστα και σε τεντα 80×80×180 με φωτισμό 240W LED η συνολική  συγκομιδή ηταν 220γρ αποξηραμένο .


Αυτά από εμενα!
Για οποιαδήποτε πληροφορία που ξέχασα να αναφέρω θα χαρώ να σας απαντήσω παρακάτω!

Εις υγείαν!

   
   
   
   
   
   
   
   
   
Απάντηση
#2
Μιλάμε πάντα για στριφτό , οχι ατμιστό @pasas25 ?
Απάντηση
#3
@Indicas ναι φιλε μου.Εχεις δικιο ,ξεχασα να το αναφερω.Η δοκιμη μου εγινε σε στριφτο.Υποθετω οτι τα αρωματα θα ειναι πολυ πιο εντονα αν το χρησιμοποιησεις διαφορετικα.
Απάντηση
#4
@pasas25 Ναι εγω μονο ατμιστο πλεον .. το εχω κοψει το τσιγαρο .. καλη χρονια !
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)