Λαδί Νιμ για πολλαπλή φυτοπροστασία (Neem Oil)
#1
Bug 
Το λάδι νιμ περιέχει πολλές ουσίες. Η σημαντικότερη είναι η αζαντιραχτίνη που δρα στα έντομα και είναι συνήθως το κύριο περιεχόμενο των αγροτικών σκευασμάτων που μπορούμε να αγοράσουμε. 'Όπως 'όμως με το φυτό μας, έτσι και με το νιμ, το "entourage effect", παρατηρείται και στο λάδι νιμ σε σχέση με τα σκευάσματα .

Το λάδι δρα ενάντιων των περισσότερων εντόμων και έχει και αντιμυκητιακή δράση τουλάχιστον στο ωίδιο, την σκουριά, την μαύρη κηλίδα, τον  βοτρύτη  και τον περονόσπορο.

Ως εντομοκτόνο δεν είναι ναπάλμ. Δηλαδή δεν σκοτώνει άμεσα τα πάντα όλα. 
Είναι προτιμότερο να γίνεται χρήση προληπτικά μια στις 7-10 μέρες έως την δεύτερη εβδομάδα ανθοφορίας.

Κατά των εντόμων η δράση του είναι πολλαπλή αναστέλλοντας τη διατροφή, επηρεάζοντας τη λειτουργία των ορμονών σε νεαρά στάδια, μειώνοντας την εκδυσόνη (ουσία που χρειάζεται στην μεταλλαγή εντόμων), απορρύθμιση της ανάπτυξης, αλλάζοντας την ανάπτυξη και την αναπαραγωγή, καταστέλλοντας τη γονιμότητα, αποστειρώνοντας, αναστέλλοντας την ωοτοκία και διακόπτοντας τις διαδικασίες έκλυσης των εντόμων. (πηγή)

Ο χρόνος ημίζωής της αζαντιραχτίνης στο έδαφος κυμαίνεται από 3 - 44 ημέρες. στο νερό, η ημιζωή κυμαίνεται από 48 λεπτά έως 4 ημέρες.στα φύλλα διασπάται ταχέως με ημιζωή 1 - 2,5 ημέρες. τα υπόλοιπα συστατικά του λαδιού neem καταστρέφονται από τα μικρόβια τάχιστα (πηγή)

Χρησιμοποιώ σκέτο βιολογικό λάδι νιμ. 
Το λάδι νιμ το χρησιμοποιώ διαφυλικά μόνο.
Ανά  λίτρο νερού 5 ml λαδι και 5 ml silica. Εδώ βάζω 25ml λάδι και 25ml silica.
   
Ανακατεύω καλά το λάδι με το γαλακτοποιητη, 
   
Επειδη το λάδι στερεοποιείται στους 18 άμα έχει κρύο καλό είναι να το βάλουμε σε "μπεν μαρί" με ζεστό νερό. 
   
Στο βάζο έχω χλιαρό ζεστούτσικο νερό στο οποίο θα βάλω πρώτα το μείγμα πριν το βάλω στο 5 λίτρο ψεκαστήρα.
   

Άμα υπάρχει συγκεκριμένη προσβολή τότε αφού ταυτοποιήσω το έντομο χρησιμοποιώ και το ανάλογο αιθέριο έλαιο στο οποίο το έντομο έχει ευαισθησία. ( και κάνω και εναλλαγές για την ανοσία) 
Συνήθως προσθέτω 1 ml άντε 1.5, σε εξαιρετικά δυσμενείς περιπτώσεις και 2 ml.
     
Απάντηση
#2
Καλησπέρα
@tzorge

Ο γαλακτοποιητης τι είναι Τζωρτζ θύμισε μας
Απάντηση
#3
Είναι οτιδήποτε θα κάνει το λάδι να γίνει σαν γάλα, από σαπούνι μέχρι πυρίτιο.

Πως να ανακατέψεις λάδι με νερό αλλιώς?

Βάζεις το πυρίτιο και σπάει σαν σαπούνι το λάδι να μπορείς να ανακατέψεις το λάδι με το νερό μετά.
Απάντηση
#4
(13-06-2021, 21:47 )tzorge Έγραψε: Είναι οτιδήποτε θα κάνει το λάδι να γίνει σαν γάλα, από σαπούνι μέχρι πυρίτιο.

Πως να ανακατέψεις λάδι με νερό αλλιώς?

Βάζεις το πυρίτιο και σπάει σαν σαπούνι το λάδι να μπορείς να ανακατέψεις το λάδι με το νερό μετά.

Πυρίτιο ενωεισ silica έτσι?
Απάντηση
#5
Ναι
Απάντηση
#6
(13-06-2021, 21:55 )tzorge Έγραψε: Ναι

Καλησπέρα φίλε Τζορτζ , πολύ βοηθητικό το thread . Έχω δύο ερωτήσεις :

1_Silica πώς μπορούμε να βρούμε ; Όταν το έψαξα μου έβγαλε ταμπλέτες συμπληρωμάτων διατροφής σε mg . 

2_Χωρίς silica ή κάποιον γαλακτοποιητή δεν μπορεί να γίνει ; Π.χ. να χτυπηθεί με μιξερ καφέ ; Εσύ πώς το ανακάτεψες ;
Απάντηση
#7
Γεια @prsl240
1. Έχουν τα growshop πχ rhinoskin
2. Όχι και να ανακατευτεί το λάδι πολύ γρήγορα θα επανέλθει.

Μπορείς να πας και με πράσινο σαπούνι. απλά δεν έχω την αναλογία. Και μια εξαιρετική λύση είναι τα soapnuts.

Με τα soapnuts θα έχεις και σαπωνίνες που από μόνες τους προστατεύουν αλλά είναι ένα άλλο κεφάλαιο αυτό.

Εβίβα και καλή συνέχεια.
Απάντηση
#8
Τετράνυχος:

Εφόσον το νιμ χρησιμοποιείται προληπτικά ο τετράνυχος θα δυσκολευτεί πολύ να εγκατασταθεί στα φυτά μας. 

Αν έχει ήδη ξεκινήσει το κακό τότε ανά 3 μέρες 5ml νιμ 6ml silica και 1ml είτε θυμάρι είτε λεβάντα εναλλάξ. Αιθέρια έλαια ρίγανη και μέντα μπορούν να προστεθούν πάλι ως 1 ml. 

Σε πολύ βαριές καταστάσεις μπορείς να βάλεις 2 ml αιθέρια έλαια.
Απάντηση
#9
Καλησπέρα! μια ερώτηση ! με το silicate της terra aquatica- https://www.eurohydro.com/silicate - γίνεται η δουλειά ? είναι σε σκόνη.

Και επίσης αν έχεις καμιά πληροφορία που έχω εξωτερικά φυτά σε άνθιση (προχωρημένη τέτοια εποχή) και έχουν τετράνυχο και τα βλέπω δυσκολεύονται πολύ, να τα βοηθήσω λιγάκι.
Περιμένω ωφέλιμα έντομα αλλά έχουν αυτά μέρες ακόμα.
μπορώ να τρίψω με κάτι τα φύλλα (όσα αντέξω) να βοηθήσω λίγο ? έχω γη διατόμων, φυσική πυρεθρίνη, οξυζενέ
Απάντηση
#10
@manolasγια την σκόνη θα κάνει αλλά δεν ξέρω την αναλογία. Θα θες να έχει την ίδια περιεκτικοτητα με τα υγρά silica προϊόντα.

Έξω τα έντομα δεν θα κάνουν πολλά.

Καθάρισε ότι μπορείς η φυσική πυρεθρινη έχει σχετικά μικρό χρόνο ημιζωης οπότε δεν θα σε πειράξει εφόσον δαμασεις την υγρασία.

Ο @godfatherαν θυμάμαι καλά έχει παίξει με σκόνες για εντομοκτόνα δράση. Βρες μάσκα σωστή όμως σίγουρα.
Απάντηση
#11
Σε ευχαριστώ πολύ @tzorge ! θα προσπαθήσω να τρίψω λίγο τα φύλλα με πυρεθρίνη και όσα αντέξω!
Λες να μην προχωρήσω στην αγορά εντόμων ?? είναι να στείλω τα λεφτά μεχρι τρίτη που θα γίνει η παραγγελία! Είναι δυο φυτάκια στο μπαλκόνι και το ένα φαίνεται γεμάτο τετράνυχο χωρίς να έχει κάνει ακόμα (πάλι καλά) ιστούς, αλλά και το δεύτερο φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ να δημιουργήσει "παπά" (έχει περάσει καιρός που μπήκε στην άνθιση) Κρίμα τόσο όμορφα και μεγάλα που έγιναν να μην βγάλουν τίποτα!

Τι εννοείς να δαμάσω την υγρασία ??
Απάντηση
#12
Καλησπερα, οπως λεει ο φιλος @tzorge βιολογικη δραση ως ακαραιοκτωνο κλπ. ειναι η Γη διατομων. Σε μορφη σκονης σσυνηθως, δρα και σαν σκονη για εδαφοκαλυψη, καλυτερα κανα 2 μερες αφου ποτισεις γτ μετα απο καθε ποτισμα χανετε και θελει παλι. Εγω την περναω με ενα κοσκινο. Επισης σε ψεκαστικη μορφη διαφυλλικα για να καταπολεμισεις αλλα και προεραιτικα, μια κουταλια της σουπας κ λιγοτερο σε 1 λιτρο αποχλοριομενο νερο. Χλειαρο κατα προτιμηση και τριβω επισης μεσα λιγο πρασινο σαπουνι. Μπορεις να ψεκασεις τοπικα οπου εχει προσβληθει το φυτο, μεχρι και 2 μερες πριν κοψεις. Οταν στεγνωσει αφινει μια γκρι σανσκονη πανω στα φυλλα, μη φρικαρεις φευγει. Αυτα καλη δυναμη. @manolas Big Grin
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)