[Indoor] High on Minerals(Organic Grow)
#1
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Τώρα που ξεμπέρδεψα με τις βαριές υποχρεώσεις, ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ ένα ημερολόγιο.
Παρόλο που στις τελευταίες μου καλλιέργειες πειραματίστηκα σε μικρές ποσότητες και με συνθετική λίπανση, σε αυτή την καλλιέργεια αποφάσισα να το πάω εξολοκλήρου βιολογικά. Αφετηρία μου θα είναι η μίξη ενός καλού χώματος και στην συνέχεια θα υποστηρίξω τη φάση και με τσάγια αερόβιας ζύμωσης με φυσικούς παράγοντες.

Ιδιαίτερη βαρύτητα θα δώσω στη ορυκτολογική αξία κατά τη σύνθεση του υποστρώματος με τη χρήση ιχνοστοιχίων και ορυκτών. Για βασική λίπανση θα χρησιμοποιήσω οργανική ουσία ζωικής προέλευσης και συγκεκριμένα κατσικίσια κοπριά και bat guano. Επιλέγω λίπανση ζωικής προέλευσης γιατί θεωρώ ακράδαντα  ότι προσφέρει το καλύτερο τελικό αποτέλεσμα από πλευράς γεύσης, αρωμάτων/τερπενίων αλλά και δύναμης.

Τα φυτά είναι 2 Skunk#1(Sensi), 1 Blueberry cookies(DNA) και 1 Wedding Cake(Barneys), τυχαίες επιλογές από δώρα.
Όλα τα κορίτσια βρίσκονται ήδη στην εφηβεία, σε περίοδο ανάπτυξης και αναμένουν μεταφυτεύσεις για να δούμε την ανθοφορία τους.
Κλιμακωτά θα παρουσιάσω τον χώρο μου και τα κορίτσια και στην πορεία θα δειξω πως κάνω το χώμα μου και θα γίνουν οι μεταφυτεύσεις στο τελικό υπόστρωμα.
Θα ακολουθήσουν τεχνικές διαχείρισης ύψους και η παρασκευή των τσαγιών στον κύριο κορμό του ημερολογίου.
Νιώστε άνετα να σχολίασετε.

Φωτογραφίες σύντομα...
Απάντηση
#2
Θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και περιμένουμε την συνέχεια.
Απάντηση
#3
Αναμένουμε!
Απάντηση
#4
αμαζονεεε Cool Smile

τι θα δουν τα ματια μας!! Heart

πολυ ενδιαφεροντα και για μενα που εχω μπουκαλια!
μαρεσει να μαθαινω ακομα κι αν δεν τα χρησιμοποιω..
δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη ομως.
ολα ειναι χρησιμα για ολους μας!

καλη αρχη να χεις Luke μου,παντα μαρεσει να σε διαβαζω
και να βλεπω τις φυταρες σου..

εχεις ποιοτητα! Hat off
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#5
@CatAek με σκλαβώνεις ρε συ Κατερίνα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να σταθώ αντάξιος των προσδοκιών σας.

Η αλήθεια είναι πως εκτάκτως προέκυψε μια πρόταση από φάρμα και παρόλη την εξάντληση και την ανάγκη μου για ξεκούραση από την ένταση των εξετάσεων, δεν μπόρεσα να πω όχι.
Πολλά καρπούζια κάτω από μια μασχάλη αλλά δεν παραπονιέμαι.
Θα βάλω τα δυνατά μου να τα προλάβω όλα...

Στα δικά μας.
Στην 1x1 με 300 watt led, κάτι ταλαιπωρημένες κούκλες περιμένουν ανυπόμονα την μεταφύτευσή τους, μετά από σχεδόν ένα μήνα παρατημένες στη μοίρα τους. Με τις νέες εξελίξεις αναγκάζομαι να επισπεύσω λίγο τις διαδικασίες, οπότε αύριο θα ολοκληρώσω με μίξη χώματος και μεταφυτεύσεις για να πάρουν τα κορίτσια τις τελικές τους θέσεις πριν φύγω. Ταυτόχρονα θα γίνει και βαρβάτο LST γιατί πήραν άτσαλο ύψος και πρέπει να συμμαζευτούν λίγο.

Για τώρα αυτά. Αύριο έπεται η συνέχεια με λίγο παραπάνω δράση.
Με τις φωτογραφίες το ψάχνω λίγο ακόμα τι με βολεύει και πως θα το κάνω...
Τέρμα αριστερά και τέρμα δεξιά τα δύο Skunk#1, μπροστά σκυλί που άντεξε στη μικρή το Blueberry Cookies και τέρμα πίσω η ψηλόνγκω το Wedding Cake.


[Εικόνα: 20210628-004814.jpg]

[Εικόνα: 20210628-004746.jpg]
Απάντηση
#6
δεξια κι αριστερα τα σκανουρια;
σατιβα το ενα ιντικα το αλλο;
παρε λαχειο! Big Grin
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#7
Το λοιπόν.

Ήρθε η ώρα για τη σύνθεση του υποστρώματος που θα συνοδεύσει τα κορίτσια μέχρι το τέλος της ζωής τους. Παρόλο το ανακάτεμα και την κούραση, για μένα παραμένει πάντα μια γοητευτική και ενδιαφέρουσα διαδικασία, αποκαλύπτοντας το εύρος επιλογών στο συνδυασμο των υλικών και τις διαφοροποιήσεις που προκύπτουν ανάλογα τη σύνθεση. Ο πειραματισμός δεν τελειώνει ποτέ. Η φιλοσοφία που έχω αναπτύξει για τη μίξη του χώματος είναι απόσταγμα εμπειριών και δυσκολιών που αντιμετώπισα, προσπαθώντας να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στις ανάγκες των φυτών, προσφέροντας μου εναλλακτικές που λειτουργούν αβίαστα.

Δυο λόγια για την φιλοσοφία μου:

Βασικό υλικό που έχω εισάγει τα τελευταία χρόνια, μετά από πολλές αποτυχίες να πετύχω ισορροπία στο υπόστρωμα, είναι το ανθρακικό ασβέστιο, κοινώς η μαρμαρόσκονη. Η πούδρα ανθρακικού ασβεστίου έχει την ικανότητα να εξισορροπεί τα οργανικά οξέα των οποίων η παρουσία είναι έντονη στη ριζόσφαιρα, προκαλώντας πολλές φορές διαταραχές στο Ph και την απορρόφηση θρεπτικών συσταστικών.
Η εφαρμογή του υλικού σε γενικές γραμμές απαιτεί ακρίβεια και παρατήρηση γιατί είναι πολύ εύκολο να το παρακάνεις.

Επίσης, αυτή τη φορά δοκιμάζω καινούρια υλικά. Το νέο υλικό με το οποίο θα πειραματιστώ είναι το biochar. Το biochar στην ουσία είναι κάρβουνο σε τρίμμα το οποίο ''φορτίζεται με οργανική ουσία και δίαφορα άλλα υλικά και προστίθεται στο χώμα με πολλαπλά οφέλη. Είναι σπίτι για τους μικροοργανισμούς και αποθηκεύει αποτελεσματικά θρεπτικά συστατικά. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, προς το παρόν υπάρχει μεγάλος όγκος πληροφορίας στο διαδίκτυο. Προσωπικά έχω την τύχη να έχω έμπορο κάβουνου στη γειτονιά και προμηθεύτηκα το υλικό από εκει δωρεάν.

Η ''πάστα'' που ετοίμασα αποτελείται από το κάβουνο, κατσικίσια κοπριά, ζεόλιθο και ανθρακικό ασβέστιο.
Τα υλικά μου ανακατέυτηκαν και διαβρέχτηκαν πολύ καλά και τα άφησα για ένα χρόνο περιπου να αλληλεπιδράσουν. Δεν χρειάζεται τόσο μεγάλο διάστημα κανονικά, γίνεται και πιο σύντομα η φόρτιση.

Γενικά την όλη διαδικασία στο σήμερα την κάνω με το ''μάτι'' εμπειρικά, αλλά γι αυτό το λόγο στο τέλος πάντα μα πάντα τσεκάρω τελικό PH υποστρώματος με ένα σωστό πεχάμετρο εδάφους που έχω. Παρόλη την φυσικότητα των υλικών, η πολύπλοκες αλληλεπιδράσεις των υλικών στο χώμα καθιστούν την μέτρηση του εναρκτήριου πεχά υποστρώματος απαραίτητη διαδικασία. Αν κρίνω μετά το πρώτο ανακάτεμα και μετρήσεις ότι θέλει περεταίρω ρύθμιση το κάνω στην πορεία.

Η βάση μου αποτελείται από ήδη χρησιμοποιημένο μίγμα που επικρατούν η τύρφη, το κόκο και ο περλίτης, την οποία και θα εμπλουτίσω. Τα υπόλοιπα υλικά όπως τα περιέγραψα...

[Εικόνα: 20210627-192736.jpg]

Μερικές φώτο από το κάρβουνο

[Εικόνα: IMG-20200613-151958.jpg]

[Εικόνα: IMG-20200613-151954.jpg]

[Εικόνα: IMG-20200626-162315.jpg]

Η βάση μου, λίγος περλίτης συμπληρωμα, περίπου 15-20% ''πάστα'' κάρβουνου και λίγο συμπληρωμα ανθρακικού ασβεστίου. Με το μάτι και με το ένστικτο και με μεγάλη περιέργεια.

[Εικόνα: 20210629-131634.jpg]

Το απόγευμα μόλις πέσει η ζέστη θα ανακατέψω και θα μεταφυτέψω,
Οι γλάστρες είναι 40άρες αλλά δεν θα γεμίσουν μέχρι πάνω.
Προσπαθώ να σκεφτώ αν ξεχνάω κάτι...
Απάντηση
#8
Το CaCO3 σε τι κοκομετρια ? Κι από που?

Και μια αίσθηση δοσολογίας?

Edit:και το pHμέτρο πόσο κι από που?

Εβίβα και καλή συνέχεια
Απάντηση
#9
Ενδεικτικές μετρήσεις από σήμερα. Μετά από λίγο ανέβηκε λίγο ακόμα.
Γενικά κοιτάω να είμαι γύρω στο 7 γιατί στην πορεία θα πέσει.

[Εικόνα: 20210629-193549.jpg]

[Εικόνα: 20210629-193534.jpg]

@tzorge Το πεχάμετρο κάνει κανα 150άρι αλλά το τσίμπησα Agrotica σε εκθεσιακή τιμή από έναν προμηθευτή στην πόλη, χέρι με χερι φάση, πολύ πριν την καραντίνα. Τα έχω χάσει τώρα τα επεισόδια αλλά νομίζω δεν θα είναι δύσκολο να βρεις...
Έχει και πιο καλά αλλά και αυτό κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

Το CaCo3 το παίρνω κατευθείαν από την μονάδα εξόρυξης επίσης από τα γύρω προάσθια, σε μορφή πούδρας γιατί αποδομείται πιο εύκολα. Νομίζω πως έχει άλλα δύο μεγέθη κοκκομετρίας.
Το τσουβαλάκι είναι 25kg και κάνει 2 ευρώ, δεν γνωρίζω για αποστολές, δίνουν χοντρική κι εγώ πάω εκεί απευθείας.
https://asvestolithiki.gr/

Ποσότητες χοντρικά από 10-50 gr στο λίτρο χώματος, ανάλογα το Ph έναρξης της αρχικής τύρφης ή άλλων παραγόντων, όπως το κόκο και την ποσότητα και ποιότητα της οργανικής ουσίας που πρέπει να ρυθμιστεί.
Try and error.

Μεταφυτεύσεις αύριο...
Απάντηση
#10
Καλησπέρα στην παρέα,

Αισίως βρίσκομαι στην τοποθεσία της καλλιέργειας βιομηχανικής κανναβης όπου, αν όλα πάνε καλά, θα απασχολούμαι κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Τα πράγματα δεν είναι όσο ρόδινα ακούγονται, οι προκλήσεις είναι πολλές, ο όγκος εργασίας μεγάλος, απαιτωντας ευελιξία και προσαρμοστικοτητα σε πολλά επίπεδα.

Επειδή όμως είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο θελω  λίγο να σκεφτώ πως θα διαχειριστώ την προβολή του και ίσως κάνω ξεχωριστό ημερολόγιο.

Πίσω στη βάση οι κούκλες μεταφυτευτηκαν στις τελικές τους γλάστρες και έγινε ακραίο LST για να περιορίσω το ύψος. Νομίζω πως ήταν λίγο παράτολμη η ένταση της παρέμβασης γιατί λύγισα τους κορμους καθυστερημένα σε πολλά σημεία και σίγουρα θα υποστούν σοκ. Μένει να δούμε λοιπόν πως θα αναρρώσουν από τα τσάκισματα και αν θα τους αρέσει το χώμα, κάτι για το οποίο αγωνιώ κάθε φορά.

Προς το παρόν νεράκι βρύσης με λίγα Epsom salts.

[Εικόνα: 20210630-174421.jpg]
[Εικόνα: 20210630-174414.jpg]
Απάντηση
#11
woow οντως τα τσακισες παρατολμα Big Grin Για να δουμε τι αναρρωση θα εχουν
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#12
Η εδαφοκάλυψη φλοιός πεύκου?
Και πες μας και δύο λόγια γιατί την βάζεις

Καλημέρα και καλή συνέχεια
Απάντηση
#13
Καλημέρα στο hood.

Είναι σκληρά φυτά, είμαι θετικός ότι θα τα καταφέρουν.

Φλοιός πεύκου η εδαφοκαλυψη, τυχαιος πειραματισμός που με βόλεψε. Την επαναχρησιμοποιω χρόνια χωρίς προβλήματα.
Μπαίνει και βγαίνει σχετικά εύκολα και βοηθάει στην ομοιόμορφη κατανομή της υγρασίας στο υπόστρωμα και παρεμποδιζει την εξάτμιση του νερού προσφέροντας αυτονομία στο πότισμα.
Ειδικά τώρα που θα πηγαινοερχομαι είναι λόγος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
Απάντηση
#14
καλησπερες!! Smile

κι εγω ετσι τα τσακιζω...βαναυσα.. Blush
τι;δεν κανει;; Tongue Big Grin
μια χαρα τσιτωνουν τα δικα μου και του λουκ πιστευω
κι εγω οτι θα ναι κομπλε! Wink

σας ζηλευω με τα φυτα σας!! Heart
κι εγω θελωωωω.......
μου λειψε...φουλ..

καλες συνεχειες και να ανεβαζεις ετσι συχνα (και οι υπολοιποι εννοειτε!!)
να βλεπω κι εγω το στερημενο.. Fem Shy

βιβες μας! Joint Pass
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#15
Καλησπέρα,

Αύριο θα μας λυθεί η απορία. Κι εγώ ανυπομονώ να τις δω, εννοείται θα κάνω ποστακι. Απλά όντως έγινα λίγο σκληρός μαζί τους αυτή τη φορά...

Τι ζηλεύεις ρε κορμι; Δύσκολη η καλλιέργεια μέσα το καλοκαίρι.
Εμένα πάλι μου έλειψε το guerilla να πω την αλήθεια.
Σαν τη φύση δεν έχει...
Απάντηση
#16
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,

Οι μέρες είναι γεμάτες και ακόμα προσπαθώ να βρω ρυθμό τόσο με τις δουλειές της φάρμας, όσο και με τις προσωπικές μου υποχρεώσεις.

Στη βάση, οι κούκλες δεν παίρνουν την προσοχή που τους αξίζει. Τα νέα από το μέτωπο είναι δύο, ένα καλό και ένα λίγο χειρότερο. Το καλό νέο είναι ότι φαίνεται πως καταφέρνουν να ξεπεράσουν το σοκ του ακραίου LST χωρίς απώλειες.

Το όχι τόσο καλό νέο είναι ότι μάλλον μου ξέφυγε λίγο το ανθρακικό ασβέστιο και δεν τους άρεσε εκ πρώτης το πεχα στο χωμα(7,3) και μου κάνουν τερτίπια.
Ίσως και να θέλουν τον χρόνο τους μετά τη μεταφύτευση.

Οπως και να έχει λόγω περιορισμένου χρόνου δεν είχα προλάβει να ετοιμάσω τσάι και έριξα το πεχα στο 5,5 με κίτρινο οξύ και έφυγα. Βέβαια πρόλαβα πριν φύγω και έβαλα μια γύρα τσάι να ετοιμάζεται για την επόμενη φορά.

Σκοπός αφού έγινε έτσι το κόλπο, είναι να πέσουν εντατικά οργανικά οξέα από τα κοπροζουμα και σταδιακά να πάρουν λίγο τα πάνω τους πριν τα γυρίσω σε 12/12.

[Εικόνα: 20210706-101949.jpg]
[Εικόνα: 20210706-101938.jpg]
Απάντηση
#17
Καλησπέρα στην ομάδα,

Ιστό απλώνει η καλοκαιρινή ραστώνη, αρνούνται οι μέρες να γεμίσουν.
Η ατμόσφαιρα υγρή και πυκνή, πάλεται από τις δονήσεις του μπάσου φλερτάροντας με τον καπνό του τσιγάρου πριν ακουμπήσει το δέρμα μου.
Τα πάντα τριγύρω βρίσκονται σε αργή και βασανιστική -αλλά μεθοδευμένη κινητικότητα, περιμένοντας τη σειρά τους να εκπληρωθούν σαν προφητείες.
Τα αφουγκράζομαι, οι ανάσες μου βαθειές και απαλές να ταιριάζουν με τη μελωδεία του synthesizer.
Αναρωτιέμαι, θέλει το γκάζι φρένο ή χειρόφρενο;

Στο άλλο δωμάτιο η μοναδική μου συντροφιά(προς το παρόν) εκτιμά τα απλά αλλά ουσιαστικά πράγματα στη ζωή. Μετά από το αρχικό σοκ της μεταφύτευσης φαίνεται ότι σιγά-σιγά παίρνουν τα πάνω τους ξεπερνώντας κάποιες αρχικές μου επιφυλάξεις για τη σύνθεση του χώματος.
Έχω αρχίσει να περνάω σε κάποια κλαδέματα για να διαμορφώσω όσο μπορώ το σχήμα και απομάκρυνα κάποια νεκρά φύλλα στα χαμηλά. Οι κούκλες πίνουν αργά και έτσι έβγαλα την εδαφοκάλυψη για τώρα, όσο περίεργο και να ακούγεται κράτησε τόσο καλά την υγρασία που έκανα δέκα μέρες να ποτίσω μέσα εκεί. Συνεχίζω και σταδιακά οργανώνομαι με τα τσάγια κρατώντας το όσο πιο απλό γίνεται όπως θα δείτε.
Πήγα και πήρα κάποια πράγματα ακόμα να ενισχύσω την παλέτα, αλλά έχω κάποια πράγματα ακόμα στο νου. Ό,τι επιλέγω να δοκιμάσω θα το ανεβαζω σε φωτογραφία να έχετε μια εικόνα. Πλάνο δεν υπάρχει, συνεχίζω ανάπτυξη μέχρι να φουντώσουν λίγο ακόμα.

Κουβάς, υφασματινη γλαστρούλα, αεραντλία. Αφήνω 24 ώρες το νερό να αποχλωριωθεί, βάζω τα υλικά, 24-48 ώρες αερισμό και ψέκασμα.

[Εικόνα: 20210712-194230.jpg]
[Εικόνα: 20210722-221109.jpg]
[Εικόνα: 20210724-194759.jpg]
[Εικόνα: 20210724-194854.jpg]

Άντε βίβες.
Απάντηση
#18
τι χαρουμενες;!!! Big F smile Smoke4 Smoke33
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#19
Καλησπέρα στην παρέα,

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και ασφαλείς. Η δική μου οικογένεια τυχαίνει να κατοικεί Βόρεια Εύβοια και οι μέρες είναι δύσκολες, ειδικά όταν υπάρχει η απόσταση. Ευτυχώς τα περισσότερα σπίτια ως εκ θαύματος την γλύτωσαν αλλά η φωτιά συνεχίζει. Κυρίως θλίψη νιώθω, για τους ανθρώπους που λιώνουν από τις φλόγες και την αγωνία και για την τεράστια περιβαλλοντική καταστροφη που συντελείται. Οργή δεν μπορώ να νιώσω, δεν είχα και μεγάλες προσδοκίες από αυτούς αλλωστε, ένα μάτσο παρτάκιδες είναι οι υπεύθυνοι. Όποιος πει ότι δεν περίμενε αυτό το φιάσκο είναι βαθιά νυχτωμένος. Τώρα πρέπει να συνέλθουμε από το σοκ και να επουλώσουμε τις πληγές μας. Και να σκεφτούμε λίγο σοβαρά, γιατί σε λίγο δεν θα υπάρχουν άλλες δικαιολογίες για την κατάντια μας.

Στο παράλληλο σύμπαν της τέντας μου επικρατεί ησυχία και ασφάλεια. Τα κορίτσια είναι με το χαμόγελο στα χείλη και κάθε μέρα γίνονται όλο και πιο όμορφες, θυμίζοντάς μου τη θετική πλευρά της ζωής(ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές). Ξεκούραστες είναι, περίπου ανά 3 μέρες το πότισμα με τσάι, φαίνεται πως δεν έχουν ανάγκη από θρεπτικά γιατί αρπάζουν λίγο οι άκρες και τους δίνω μόνο μικροοργανισμούς και epsom σε αυτή τη φάση. Συνεχίζω να εμπλουτίζω τα υλικά μου για τα τσάγια, βρήκα οικοτεχνία με φτηνούς μικροοργανισμούς(σούπερ) και πήρα ένα 5λιτρο, όπως επίσης βρήκα και ένα τσάι γαιοσκωληκα να δοκιμάσω. Μικροκλαδέματα εδώ κι εκεί και πειραματατισμός με τα νέα υλικά βαδίζοντας προς την ανθοφορία, είμαι στο δίλημμα να ρίξω τις κοπριές στο χώμα επίπαση ή να τα δώσω όλα σε τσάγια. Με τρώει λίγο αυτό.

Μπόλικες φώτοζ για να χορτάσει το μάτι πράσινο.

[Εικόνα: 20210806-191420.jpg]
[Εικόνα: 20210725-202334.jpg]
[Εικόνα: 20210806-191035.jpg]
[Εικόνα: 20210806-191125.jpg]
[Εικόνα: 20210806-191139.jpg]
[Εικόνα: 20210806-191159.jpg]
[Εικόνα: 20210806-191213.jpg]
Απάντηση
#20
αχουυυυ Rolleyes τι κουκλαρες!!! Hat off ευχαριστω για το οφθαλμολουτρο.. Heart

(το γραψα για να το βαλω στην φημη...και το βαλα σχολιο καταλαθος... Pc Punch
χασικλουυυυυυ χαχαχα)
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#21
...Μοναδική θα έλεγα Heart
Εμείς ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια
Απάντηση
#22
Blush ευχαριστω.. Hug 4
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#23
Υπέροχα φυτά!!!!
Απάντηση
#24
Λουκ ωραία δουλειά φίλε με πολύ αγάπη. Το σκανκ1 φοβερό και σταθερότατο. Από τα πιο ομοιόμορφα φυτά που έχω δει, και αρκετά δυνατό για τα επιπεδα thc που είναι. Το. Wedding cake επισης απίθανο, το καπνίζω ακόμα. Φοβερά αρώματα, ζαχαρωτό και σαν ψεύτικο είναι ένα πραμα. Πολύ έντονα πράσινο πορτοκαλί χρώματα. Καλή συνέχεια με τα Λελούδα φίλε , να πάνε πρίμα!
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#25
Παίδες εγώ και τα κορίτσια ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, η αλήθεια είναι πως αγαπιόμαστε πολύ.
Όντως το skunk#1 είναι σταθερό σπόρι που βγάζει πολύ ωραία φυτά. Έχω κι εγώ πολύ καλή εμπειρία.
Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία, ανυπομονώ για την άνθηση...
Απάντηση
#26
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Αύγουστος στην πόλη, η αιχμή του περιθωρίου, επανάσταση στην κουλτούρα της παραλίας. Ανάγκη ή επιλογή. Χαλαρά πρωινά με παγωμένο καφέ και τσιγάρα σε μετωπική σύγκρουση με τις ριπές του ανεμιστήρα. Τα παντζούρια χαμηλωμένα, εισερχόμενες ίριδες φωτός που στο ημίφως μεταμορφώνονται σε ακτίνες λέιζερ βομβαρδίζουν τους τοίχους. Μετακινήσεις εκτός σπιτιού μόνο όταν πέφτει ο ήλιος. Φίλοι που έχουν ξεμείνει, διαχυτικές συναντήσεις σε α' πληθυντικό, αλκοόλ και κάνναβη ως το πρωί. Απεριόριστες θέσεις παρκαρίσματος στους άδειους δρόμους. Τα στενά της πόλης ψιθυρίζουν φανταστικές ιστορίες τα Σαββατοκύριακα του Αυγούστου στους τελευταίους εναπομείναντες αντιήρωες.

Στο δωμάτιο τα πράγματα προχωρούν αβίαστα χωρίς κάτι ιδιαίτερο προς το παρόν. Οι κούκλες έφτασαν σε καλό μέγεθος οπότε επιτέλους γύρισα σε 12/12 εδώ και λίγες μέρες. Τελικά τις κοπριές τις μοίρασα στο χώμα αντί να τις κάνω τσάι. Το bat guano στην ουσία είναι σκόνη και βουλώνει ο ψεκαστήρας αν το δουλεύω σε υγρή μορφή. Παρ' όλη την υγεία των φυτών, οριακά μεν, αλλά η αλκαλική τάση του χώματος λίγο τα καθυστέρησε. Σταθερά στο τσάι μικροοργανισμοί από δύο πηγές, οι οικοτεχνικοί λακτοβάκιλλοι και οι άλλοι του εμπορίου, epsom και πρόσθεσα στο μενού και το Algamic για το εκχύλισμα φυκιών για τη γεύση. Σε κάποια φάση θα αρχίσω να προσθέτω και την κατσικίσια κοπριά όσο μπαίνουμε στην ανθοφορία αλλά με μέτρο γιατί ακόμα δεν φαίνεται να τους λείπει κάτι και είναι δυνατή. Στο σχήμα δεν πειράζω πολλά, καθαρίζω λίγο τα χαμηλά και θα κάνω και supercropping σε όποια κλαδιά ξεφύγουν.
Σε αναμονή για τα πρώτα ανθάκια.

Σε κάποιες φώτο μπορείτε να δείτε την κακοποίηση που πέρασαν οι κορμοί

[Εικόνα: 20210814-184536.jpg]
[Εικόνα: 20210814-184733.jpg]
[Εικόνα: 20210817-214003.jpg]
[Εικόνα: 20210817-214024.jpg]
[Εικόνα: 20210817-214109.jpg]
Απάντηση
#27
Καλησπέρα σε όλη την παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά,

Καιρό έχουμε να τα πούμε, λίγο η οργάνωση του Σεπτέμβρη, λίγο η βαρεμάρα και η αναβλητικότητα που με πιάνει, πέρασε ένας μήνας από την τελευταία ανανέωση. Γενικότερα βρίσκομαι εν αναμονή των εγγραφών και ψιλοτρέχω με πολλά, μικρά και σπαστικά πράγματα μέχρι κάποια στιγμή να μπω επιτέλους σε σταθερό ρυθμό. Αυτή τη φορά δεν υπάρχει χρόνος και έμπνευση για ποιητικά πρελούδια.  Tongue

Στο δωμάτιο τα κορίτσια σταδιακά διαμορφώνουν τα άνθη τους. Αισίως και χωρίς να το καταλάβω έκλεισα ένα μήνα ανθοφορίας. Οι θερμοκρασίες έπεσαν απότομα και έτσι έβγαλα τα λεντ και έβαλα μια hps. Ευρύτερα ρολλάρει ικανοποιητικά, αλλά το ελαφρώς ανεβασμένο Ph στο χώμα συνεχίζει να μου δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στην απορρόφηση κάποιων θρεπτικών, όπως το φώσφορο σε αυτή τη φάση και τα άνθη είναι λίγο καχεκτικά για την ηλικία τους θαρρώ, παρόλο που δεν φαίνεται στις φώτος. Και γενικά για το μέγεθος τις γλάστρας δεν αναπτύχθηκαν όπως θα έπρεπε. Όλο αυτό το διάστημα προσπαθώ με τα τσάγια και τις κοπριές να ρίξω λίγο την τάση του αλλά το παραπανίσιο Ανθρακικό Ασβέστιο κοντράρει επίμονα και θα προσπαθήσω να διαχειριστώ το διάλυμα με κιτρικό οξύ και να δω τι θα γίνει.
Συνεχίζουμε...

[Εικόνα: 20210919-210456.jpg]
[Εικόνα: 20210919-210644.jpg]
[Εικόνα: 20210919-210611.jpg]
[Εικόνα: 20210911-024020.jpg]
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)