Bio καλλιέργεια
#1
Rainbow 
καλησπέρα φίλοι μου! 
θέλω να συνεχίσω τις καλλιέργειες μου βιολογικά για πολλούς λόγους όμως το θέμα "βιολογική καλλιέργεια" θέλει πολύ πολύ διάβασμα και άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα.
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας! 
μετά απο διάφορα που διάβασα βρήκα μια συνταγή για το χώμα και είπα να δοκιμάσω. 
Πρώτα να πω οτι χρησιμοποιώ για δεύτερη φορά το χώμα μου (biobizz all mix) και έχω πάρει τα εξής ξηρά πρόσθετα για να το εμπλουτίσω :
*Biobizz Worm Humus
*GKorganics palm tree ashes (0-1-30)
*GKorganics seaweed powder (0.5-2-0)
*GKorganics fish powder (4-5-1)
*Guanokalong powder (2-15-2)
*Δολομίτη
*Epsom salt 
*Ζεόλιθος
Αυτά μπήκαν στο χώμα έτσι ώστε να "μαγειρευτεί" για όσο καιρό με παίρνει (5-6 εβδομάδες) 
Για την συνέχεια υπάρχουν και υγρά λιπάσματα που θα μπαίνουν ανάλογα το στάδιο. 
*Biobizz Grow (4-3-6)
*Biobizz Bloom (2-7-4)
*εκχύλισμα φυκιών (υγρό) 
*BioRoots (απο Terra Aquatica)
*Bio Bloom Booster (Terra Aquatica)
*Silicate (Terra Aquatica) Το χρησιμοποιώ μόνο διαφυλλικά
* Υπάρχει και το Fulvic acid απο Terra Aquatica αν και δεν ξέρω ποια είναι η χρήση του οπότε δεν θα το χρησιμοποιήσω.  
Θα φτιάχνω και τσάι που και που απο το biobizz worm humus.

Όσο για προστασία υπάρχει γη διατόμων και πυρεθρίνη όμως αυτό λέει πάνω ότι είναι επικίνδυνο για τις μέλισσες οπότε μάλλον δεν είναι και πολύ βιολογικό.

Θα ήθελα την γνώμη σας φίλοι μου γιατί εγώ έχω ακόμα πολύ δρόμο!
Απάντηση
#2
Καλησπέρα @manolas και καλώς ήρθες. Δεν υπάρχουν πολλά άτομα που να ασχολούνται με βιολογικές πρακτικές ενεργά και πάντα προσπάθειες σαν τη δική σου είναι καλοδεχούμενες.

Γενικά μια χαρά ακούγονται όλα. Το κλειδί για να πάει καλά η προσπάθειά σου βρισκόταν στα ποσοστά του κάθε συστατικού κατά το ανακάτεμα. Εφόσον έκανες την μίξη μένει να δούμε πως θα πάει τώρα.

Ξεκίνα με το καλό και εδώ είμαστε για να συζητήσουμε κάθε θέμα.
Απάντηση
#3
Φίλε @tzorge έχεις να προσθέσεις κάτι? δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα!
Απάντηση
#4
Δεν ξέρω τι να πω γιατί δεν ξέρω τι έχεις βάλει μέσα.

Το allmix τι έχει μέσα?

Το compost είναι το Α και το Ω στην βιολογική.

Πόσο έβαλες?

Υγρά λιπάσματα δεν βάζω.

Εγώ βάζω από πρόσθετα νιμ σκόνη, φύκια σκόνη, βύνη κριθαριού σκόνη, κέλυφος γαρίδας σκόνη.
Ένα κύπελο στα 30 λίτρα είναι η μεγαλύτερη δόση. 

Το χώμα μου έχει πολύ βασάλτη και πολύ κάρβουνο. 

Ε
Αυτά για αρχή. 

Εβίβα
Απάντηση
#5
Ξεκίνησε η καλλιέργεια !
μεγαλώνουν τώρα οι κοπέλες σε μικρά γλαστράκια να έχει λίγο καιρό ακόμα το χώμα να γίνει καλύτερο !
Ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά! ???
Έβαλα για πρώτη φορά 1 bubblelicious από Nirvana και 1 Kalashnikova από GreenHouse
Απάντηση
#6
Όλα πάνε τέλεια μέχρι στιγμής με τις κοπέλες. λιπάσματα έχω βάλει μια φορά biobizz κατά τα άλλα δεν φαίνεται να ζητάει τίποτα. ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#7
Τις πριζες βλεπω και τρομαζω εκει κατω :O Για την ασφαλεια σου ειναι προσπαθησε εστω να μην τα εχεις στα πατωματα και να ναι εξω απο το χωρο καλλιεργειας


Ομορφα και τα toppings οπως φαινονται
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
Οι πρίζες είναι εκεί γενικά γιατί με βολεύει. όταν ποτίζω ψεκάζω η οτιδήποτε τις πάω πιο μακρυά. εκεί πρέπει να μένει για να φτάνει το καλώδιο από το ανεμιστηρακι
Απάντηση
#9
Πάνε ωραία οι κοπέλες 2 εβδομάδες μετά την αλλαγή στα φώτα. Δεν ψήλωσαν βέβαια όπως περίμενα μετά την αλλαγή ιδιαίτερα, ξεκίνησαν αμέσως τον καρπό αλλά όλα καλά. Μπήκε και ένα πάνελ Sirius 35w προχτές


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#10
update
 τελευταία μέρα 4ης εβδομάδας σε ανθοφορία
 Συνολικά 10η εβδομάδα.

δείχνει να ζητάει φαγητό πιστεύω ή μπορεί και να ναι light stress γιατί κιτρινίζουν φύλα που τα βλέπει το φώς. Μέχρι και 2χρωμα φύλλα έχει.



Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#11
Θαρρώ πως είναι από φαγητό.
(Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται άζωτο).
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#12
(23-11-2021, 00:59 )Special Έγραψε: Θαρρώ πως είναι από φαγητό.
(Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται άζωτο).

 Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την πληροφορία. περισσότερο grow λοιπόν.!!
Απάντηση
#13
Στην 4η βδομαδα ανθοφοριας αζωτο; Μας καψατε

Φωσφορο θα εννοειτε

το ph σου ποσο εχει παει σε αυτη τη φαση; Μηπως εχει ξεφυγει;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
@trompetas καλημέρα!

Η απάντηση που έδωσα βασίζεται στο περιοδικό "The Green Greeks" (τεύχος 20 Μαΐου - Απριλίου 2021) που αναφέρεται στον μύθο των P/K και γενικότερα στον φώσφορο.

Απόσπασμα από το άρθρο :

"Προς τιμήν της η εταιρεία ΑΝ είχε καταδείξει πρώτη το ζήτημα (του φωσφόρου) από το 2003. Κατά τη διάρκεια (και) της ανθοφοριας της, η κανναβη απαιτεί πολύ μεγαλυτερες συγκεντρώσεις αζώτου, καλίου και ασβεστίου συγκριτικά με τις συγκεντρώσεις φωσφόρου".
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#15
Διαφωνω οτι ειναι ελειψη αζωτου αυτο επειδη δεν του δωσε grow

Οταν βλεπουμε τετοια θεματα το πρωτο που πρεπει να βλεπουμε ειναι αν το Ph εχει σωστες τιμες, μετα ολα τα υπολοιπα, πιο πιθανο ειναι απλα να κλειδωσε και να μην μπορει να αποροφησει τις αναλογιες που ειναι ηδη διαθεσιμες μεσα στο χωμα
Αφου αποκλεισουμε το ενδεχομενο του Ph τοτε παμε στις λιπανσεις που εδω εχουμε μια μιξη με διαφορα υλικα, τα οποια τυχαιως τυχαιως επηρεαζουν το Ph αρκετα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#16
@trompetas
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου στα γραφόμενά σου, έχεις απόλυτο δίκιο. Απάντησα (μάλλον βιαστικά) στον manolas με βάση το δίλημμα που είχε, "φαγητό ή light burning".
Όμως για το θέμα αζώτου-φωσφόρου κατά την ανθοφορία θεωρώ οτι ίσως πρέπει να το κοιτάξουμε λίγο.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#17
αν θελεις και εχεις ορεξη βαλε Links και πληροφοριες που εχεις βρει σε ενα νεο νημα και το αναλυουμε
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#18
Οι πληροφορίες που ανέφερα είναι από το άρθρο του περιοδικού που το έχω στα χέρια μου. Μπορώ να κάτσω κάποια στιγμή να γράψω το άρθρο ολόκληρο, να το έχουμε και εδώ στο φόρουμ, όμως δεν ξέρω αν αυτό επιτρέπεται.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#19
Ολοκληρο οχι δυστυχως μπορει να εχουμε θεμα με πνευματικα δικαιωματα αν δεν υπαρχει καπου σηκωμενο απο αυτους, χωρις την αδεια του αρθρογραφου Undecided
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#20
Χμ, καταλαβαίνω. Θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι επανέρχομαι.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#21
(23-11-2021, 15:42 )trompetas Έγραψε: Διαφωνω οτι ειναι ελειψη αζωτου αυτο επειδη δεν του δωσε grow

Οταν βλεπουμε τετοια θεματα το πρωτο που πρεπει να βλεπουμε ειναι αν το Ph εχει σωστες τιμες, μετα ολα τα υπολοιπα, πιο πιθανο ειναι απλα να κλειδωσε και να μην μπορει να αποροφησει τις αναλογιες που ειναι ηδη διαθεσιμες μεσα στο χωμα
Αφου αποκλεισουμε το ενδεχομενο του Ph τοτε παμε στις λιπανσεις που εδω εχουμε μια μιξη με διαφορα υλικα, τα οποια τυχαιως τυχαιως επηρεαζουν το Ph αρκετα

Κοίτα και εγω που κοίταξα μετά απο την ενημέρωση του φίλου για έλλειψη αζώτου, φαίνονται τα συμπτώματα ακριβώς τα ίδια με έλλειψη, στις αρχές δεν έβαζα λιπάσματα γιατί τα είχα βάλει ήδη μέσα στο χώμα, (και καλά βιολογική) Ήξερα βέβαια οτι οι συνολικές τιμές (Ν) που έβαλα στο λίπασμα ήταν λιγότερες απο τα (P-K) οπότε φυσιολογικό το βλέπω να δείχνει τώρα μια έλλειψη. 
Θα τσεκάρω εννοείται το PH στο επόμενο πότισμα... Γενικά τα φυτά πάντως [size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]φαίνονται[/font][/size] ευτυχισμένα και κάθε μέρα πιο φουντωμένα!

Επίσης σε παλιότερο grow έχω περάσει απο το στάδιο του χάλια ph και να φαίνεται σε κάθε φύλλο διαφορετική έλλειψη ! Σαν ανάποδο γαμώτο ήταν το φυτό !
Απάντηση
#22
Να με συνγχωρνάς για την παρέμβαση μου αλλά η καλλιέργεια σου είναι φαινομενικά βιολογική.

Κινείτε στο τέλος του φάσματος της βιολογικής ακριβώς δίπλα στην χημεία και, στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν θα έπρεπε να την αποκαλείς έτσι.

Στο θέμα μας τώρα, κι εγώ για pH το βλέπω. 

Βιολογική λύση θα ήταν (όχι στο χώμα σου που στερείται μικροβιολογίας) αεροτρομπα σε 50 50 νερό γεωσκωληκα και μετά απλωμα από πάνω σαν στόκος μαζί με το νερό του. 

Εβίβα, και τα γράφω όχι τόσο για σένα όσο για κάποιον που σε διαβάζει.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)