Χαμηλο ph στο εδαφος!
#1
Γειας σας φιλοι μου
Σημερα ηταν ημερα ποτισματος και ειπα να μετρησω απονερα.Ειναι 6η βδομαδα σε 7λ γλαστρα αυτοματα κοριτσια και εδωσα 1λ νερο και μ εβγαλε καπου στα 100μλ νερο απο κατω.
Ποτισα με σκετο νερο αυτη την φορα γιατι μου ξεφυγε λιγο το λιπασμα και εχουν μια ελαφρια καυσει.Τα απονερα στα 2 απο 3 ηταν 6.
Στο 1 ηταν 5.1 ολα τρωνε τα ιδια σε ιδια δοσολογια και ολα βγηκαν μαζι.
Τη μπορει να φταιει για το ph και τι επιπτωσης μπορει να εχει,να συνεχησω ετσι και θα στρωση η να το ξεπλυνω<ο χωρος μ ειναι λιγο ζορικος στο να
το ξεπλυνω αν ομως ειναι αναγκαιω για να μην το χασω θα το κανω>
Να δωσω απεχαριστω νερο απο την βρυση την επομενη για να ανεβασω το ph στο εδαφος?
Τι εχετε να προτινετε?
Ευχαριστω εκ των πρωτερον
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#2
"Να δωσω απεχαριστω νερο απο την βρυση την επομενη για να ανεβασω το ph στο εδαφος?"

Ναι αυτο να κάνεις....αν και δυσκολο να είναι μόνο στο ενα.....μήπως αμα έριχνες πιο πολύ νερο να έβγαινε άλλο νούμερο....
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#3
@sig-p420 Θα δωσω απεχαριστω νερο την επομενη και στα 3 και θα τα αφησω να τρεξουν πιο πολυ νερο να δω πως θα παει!Ευχαριστω για το σχολιο!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#4
Τι ph είχε το νερό που έβαλες για να μετρήσεις?
Εγώ δεν θα έπαιρνα τόσο δραστικά μέτρα (εξαρτάται και σε ποια φάση βρίσκονται τα φυτά σου)
δεν είναι και ΤΌΣΟ τραγικό το 6 πχ. απλά ποτίζεις από δω κει πέρα με 7 - 7.2 άντε και 7.5
το νερό της βρύσης φαντάζομαι είναι 8(+) Οι απότομες αλλαγές δεν αρέσουν σε κανένα ζωντανό οργανισμό.
βέβαια και γω δεν είμαι ο εξπερ λέω απλά την γνώμη μου. οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)