Φ/Π Πρωτη φορα!
#1
Καλησπερα σε ολους.

Οπως λεω και στον τιτλο πρωτη φορα Φ/Π αλλα εχω απο το 2019 που βαζω αυτοματα.
Αυτο που θελω να μαθω εναι αν στα φ/π αλλαζει η θρεψη πχ δινω μονο την τριπλετα 
της bio-bizz <grow-topmax-bloom> και οταν το γυρισω 12/12 δινω κανονικα το προγραμα 
της bio-bizz?
η δινω μονο grow στην αρχη μεχρι να το γυρισω?
Επισης σε ενα χωρο 60χ60χ140 με περνει με ενα φ/π και ενα αυτοματο που εχω ή θα τραβηξω 
τα πανδηνα παλι οπως την αλλη φορα με 4 αυτοματα ?
Εχω σκοπο να το παω μεχρι 4 γονατα και να τοπαρο το 4γονατο 
να δεσω και να τοπαρω αλλη μια φορα το κυριο στελεχως και να δεσω
απλα ολα αυτα για μενα ειναι πρωτη φορα.
Επισης με την αποφυλλωση πως θα το παω...Αφοβα κοβω αβερτα ολα τα χαμηλα
ή υπαρχει κινδυνος να το στρεσσαρω.
Οποιος θελει να προσφερει καμια πληροφορια θα χαρω πολυ
Ευχαριστω!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#2
καλησπέρες @ΤσιουΠαοΚ

για τη biobizz πας οπως λεει το προγραμα αλλα το βλεπεις και συ λιγο στις αναγκες του φυτου στη πορεια του

αυτοματο με φ/π δεν εχει νοημα να βαλεις κατω απο 1 λαμπα, δεν θα αποδωσει οπως θα θελες, καλυτερα να γεμισεις το χωρο με αλλα φ/π αν θες ποικιλια

τοπαρε οπως θελεις και οποτε θελεις, αρκει να εισαι στο 18/6 και ο,τι κανεις κοστιζει σε χρονο αναλογα μετα για την αναρρωση, το συνυπολογιζεις

αφοβα ολες τις χαμηλες κορυφες απο τη μεση και κατω, ριξε και μια ματια σε ημερολογια να παρεις μια παραπανω ιδεα απο δομες φυτων, το στρες ειναι δεδομενο οταν το πειραζουμε αλλα παντα αναρρωνουν αν δεχονται το φως που χρειαζονται και τη σωστη αναλογια λιπανσης εννοειται ο,τι απορια μπορω να λυσω με χαρα να το κανω ας ελπιζουμε να μαζεψεις και αλλες απαντησεις
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Ευχαριστω @trompetas
Κοιτα θα συμφωνησω οτι δεν εχει νοημα το φ/π με αυτοματο αλλα επιδει δεν τα ειχα σκεφτη ετσι τωρα την πατησα
ειναι κριμα να το ξεριζωσω.Οποτε θα το παω και οτι βγαλει.Θα δωσω βαση στο φ/π

Θα ηθελα να ανοιξω νημα για παρουσιαση.Αλλα σε 1 μηνα φευγω σεζον και δεν θα μπορω να ασχολουμε με το πς και με
φωτο,ισα ισα θα κατεβενω καθε 4-5 μερες να παρεχω στο κοριτσι οτι χρειαζεται και για το περιβαλον του θα φροντιση
η γυναικα μου με την καθοδηγηση μου.

Ευχομαι να παει καλα,μολις γυρισω απο σεζον φωρτομενος με κας θα αγορασω καινουργιο εξοπλισμω και θα κρατησω κ αυτον
που εχω.Ερχονται τα καλα μετα το καλοκαιρι με 2 τεντες φιλε μου.
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#4
Γεια χαρα σας  Big Grin 
24η μερα σημερα για το purple kush<το πρωτο μπροστα> ειναι σε 1λιτρη,ειδα να αχνοφενονται ριζες απο κατω οποτε πλησιαζει η μερα της μεταμφυτευσης
Θα φιλοξενιθει σε πανινι 10λιτρη<πρωτη φορα πανινι οποτε οτιδιποτε τιπ θα ειναι καλο>
   

Purple haze auto <To πισω>σε 7λιτρη γλαστρα 
   

Χρειαζομαι καποοιες πληροφοριες αν μπορειτε.Εχω ακομα το 1 λεντ ανοιχτο<λεντ σιριους 30 βατ>στους 40ποντους.
Επισης να προσθεσω οτι λιγο με το τεντωμα ειχα θεμα και μου φυγαν λιγο.
Λετε πως ειναι καιρος να ανοιξω και το 2ο <παλι το ιδιο λεντ> η να περιμενω λιγο ακομα.
λιπασμα/νερο 1λ 1grow 1bloom 0.5top max 
Απο την επομενη φορα που θα φανε θα ανεβασω το αζωτο λιγο ακομα και θα χαμηλωσω το bloom.
Θα παω 60μερες αναπτυξη στο φ/π θα κανω τοππινγ και θα μπει διχτυ.Τοππινγκ θα παω για τεσσερις κορυφες<αν τα καταφερω>
θα τοπαρω 2ή3 φορες θα το δω αν με βολευει στον χωρο ισως το αφισω απο την μια μερια.
Ειναι πρωτη φορα φ/π για μενα και για τοππινγκ/διχτυ τα τιπ και η συμβουλες ειναι εμπροσδεκτα.
Στην υγεια ολους μας παιδια,βιβες

Επισης να προσθεσω οτι λιγο με το τεντωμα ειχα θεμα και μου φυγαν λιγο.
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#5
@ΤσιουΠαοΚ καλησπέρα.
Bloom και top max γιατί δίνεις εφόσον είσαι ακόμα στην ανάπτυξη; Δεν υπάρχει λόγος.
Από φώτα νομίζω καλά είναι να βάλεις και το δεύτερο σιγά-σιγά.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#6
@Special Ελα μου ντε γιατι το δινω Big Grin
Οποτε παω μονο με γκροου σστην αρχη ?
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#7
@ΤσιουΠαοΚ Ναι, μόνο grow δίνεις από την τριπλέτα που έχεις. Βέβαια αν μπορούσες να πάρεις και το bio heaven καλά θα ήταν. Δίνει βασικά στοιχεία που θα τα χρειαστουν αργότερα τα φυτά.
Το E.C. του νερού σου το γνωρίζεις; Αν δεν είναι σωστό ίσως χρειαστείς και calmag.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#8
@Special Εχω το heaven και εχω και ενα call/mg απο nutriens καπως ετσι λεγετε.
Το e.c δεν το θυμαμαι ποσο ελεγε τα ppm ειναι στα 446 καπου εκει.
Πως ακριβως καταλαβαινω το call.mg απο το E.C. Αν μπορεις να ψιλο-εξηγησεις.
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#9
@ΤσιουΠαοΚ Σε αυτό το νήμα ο @UltraRunner δίνει πολλές πληροφορίες σχετικά με το E.C. και το calmag.
Θα καταλάβεις ακριβώς...

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=11152
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#10
(29-04-2022, 23:14 )Special Έγραψε: @ΤσιουΠαοΚ καλησπέρα.
Bloom και top max γιατί δίνεις εφόσον είσαι ακόμα στην ανάπτυξη; Δεν υπάρχει λόγος.
Από φώτα νομίζω καλά είναι να βάλεις και το δεύτερο σιγά-σιγά.

το πρόγραμμα της bioblzz λέει topmax και τα λοιπά από 3 εβδομάδα λάθος είναι αυτό ?
Απάντηση
#11
(03-12-2022, 21:06 )Φώντας Έγραψε:
(29-04-2022, 23:14 )Special Έγραψε: @ΤσιουΠαοΚ καλησπέρα.
Bloom και top max γιατί δίνεις εφόσον είσαι ακόμα στην ανάπτυξη; Δεν υπάρχει λόγος.
Από φώτα νομίζω καλά είναι να βάλεις και το δεύτερο σιγά-σιγά.

το πρόγραμμα της bioblzz λέει topmax και τα λοιπά από 3 εβδομάδα λάθος είναι αυτό ?

Στο πρόγραμμα της bioblzz, από την 3η εβδομάδα έως την 10η, αν παρατηρήσεις από κάτω, γράφει flowering phase. Έχουν μπερδευτεί αρκετοί με αυτό το θέμα. Wink
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#12
(03-12-2022, 21:14 )Special Έγραψε:
(03-12-2022, 21:06 )Φώντας Έγραψε: το πρόγραμμα της bioblzz λέει topmax και τα λοιπά από 3 εβδομάδα λάθος είναι αυτό ?

Στο πρόγραμμα της bioblzz, από την 3η εβδομάδα έως την 10η, αν παρατηρήσεις από κάτω, γράφει flowering phase. Έχουν μπερδευτεί αρκετοί με αυτό το θέμα.  Wink

ευχαριστώ πολύ αγαπητέ  κ εγώ έχω μπερδευτεί και στο παρελθόν έριχνα αβέρτα και ξόδευα ότι λέει το πρόγραμμα , δεν είχα διαβάσει ότι είναι για όταν μπει στο σταδιο ανθοφορίας .

(03-12-2022, 21:52 )Φώντας Έγραψε:
(03-12-2022, 21:14 )Special Έγραψε: Στο πρόγραμμα της bioblzz, από την 3η εβδομάδα έως την 10η, αν παρατηρήσεις από κάτω, γράφει flowering phase. Έχουν μπερδευτεί αρκετοί με αυτό το θέμα.  Wink

ευχαριστώ πολύ αγαπητέ  κ εγώ έχω μπερδευτεί και στο παρελθόν έριχνα αβέρτα και ξόδευα ότι λέει το πρόγραμμα , δεν είχα διαβάσει ότι είναι για όταν μπει στο σταδιο ανθοφορίας .
Απάντηση
#13
Καλημερα στην ομαδα.
Μια διευκρινησει γιατι δεν ειμαι σιγουρος
Φ/Π σε 2ηβδομαδα ανθισης εχουμε θεμα
να κανουμε αποφυλλωσει αν "ναι" μπορω
να κανω αφοβα οσο θελω
Αν "οχι" μπορω να κανω εστο λιγη να ανοιξω
καποια σημεια να περασει το φως πιο μεσα?
Η θα το στρεσσαρο και υπαρχει κινδυνος για
ερμαφροδιτο.

Ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμε ειχα
την απορια αν μπορουμε να μεγαλωσουμε
Αυτοματα με Φ/Π.Τελικα το δοκιμασα και
μου λυθηκε η απορια.
Για μενα ειναι ΟΧΙ.
Το Φ/Π γυρισε ανθοφορια στης 90 μερες.
Εκανα και αφοριτα λαθη με τα τοππινγ που
εκανα και δεν βγηκε σωστα.
Απο τα λαθη μαθενεις.

Θα ανεβουν και φωτο μολις εχω τον χρονο.
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#14
(11-12-2022, 12:53 )ΤσιουΠαοΚ Έγραψε: Καλημερα στην ομαδα.
Μια διευκρινησει γιατι δεν ειμαι σιγουρος
Φ/Π σε 2ηβδομαδα ανθισης εχουμε θεμα
να κανουμε αποφυλλωσει αν "ναι" μπορω
να κανω αφοβα οσο θελω
Αν "οχι" μπορω να κανω εστο λιγη να ανοιξω
καποια σημεια να περασει το φως πιο μεσα?
Η θα το στρεσσαρο και υπαρχει κινδυνος για
ερμαφροδιτο.

Ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμε ειχα
την απορια αν μπορουμε να μεγαλωσουμε
Αυτοματα με Φ/Π.Τελικα το δοκιμασα και
μου λυθηκε η απορια.
Για μενα ειναι ΟΧΙ.
Το Φ/Π γυρισε ανθοφορια στης 90 μερες.
Εκανα και αφοριτα λαθη με τα τοππινγ που
εκανα και δεν βγηκε σωστα.
Απο τα λαθη μαθενεις.

Θα ανεβουν και φωτο μολις εχω τον χρονο.

ωραια , θα μιλάς λογικά για ανθοφορία , για αναπτύξει δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα?? η υπάρχει ?
Απάντηση
#15
@Φώντας Ναι εννοω οτι θα παρει πολυ καιρο αναπτυξη μεχρι να μπορεσεις να γυρισεις σε 12/12.Ετσι το φανταζομαι!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)