Ερωτήσεις για Coco
#1
@trompetas νομίζω τις ερωτήσεις τις έχεις ήδη.. 
Οπότε πάμε να αναλύσουμε λίγο το κοκο κ την διεργασία του πριν την φυτευση κ κάποιες ιδιαιτεροτητες του..

Σύναψη:Το κοκο το προλυπαινεις με cal/mag? Η το ξεπλενεις καθόλου?
κ ταιζεις με κάθε πότισμα?
Γενικά λίγο την διαδικασία στην αρχή θέλω να προσέξω να μην κάνω κανένα λάθος κ τα χαλάσω όλα μιας που είμαι αυτοματακιας..

Η κάθε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη αν είχες χρόνο.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Hookah  Leaf
Απάντηση
#2
Καλημερα, οι ερωτησεις καλο ειναι να υπαρχουν για τον αναγνωστη, τωρα αν ανοιξει κανεις το νημα καταλαβαινει για τι μιλαμε

Σου τις περασα απο κατω σαν quote.


Το κοκο παντα το προλιπαινουμε με ο,τι ειναι να ριξουμε, οχι απλα cal/mag αλλα τη ολοκληρωμενη του λιπανση

Ταιζουμε καθε ποτισμα και παντα σε πληρη δοσολογια εκτος και αν βρισκομαστε στις πρωτες 15 μερες απο σπορο, εκει θες ψεκασματα, αν δεν δωσουμε λιπασματα δημιουργουνται ελειψεις αμεσα, το κοκο ειναι ανοργανο και αν δε δωσουμε εμεις το φαγητο του, το φυτο απλως δεν εχει απο που να φαει, οποτε μετα αρχιζει και τρωει τα φυλλα του.

Ο μονος λογος να κανεις ξεπλυμα στο κοκο σου ειναι αν εχει γινει λαθος με λιπανσεις και πρεπει να κανεις καποιου ειδους flush. Γενικα οχι δεν ξεπλενεις

Τωρα αν λες για ξεπλυματα στο τελος της καλλιεργειας για επαναχρησιμοποιηση, αν εχεις χωρο τυπου αυλη ξερω γω και μπορεις να το απλωσεις και να ριξεις πολλα λιτρα νερο για να φυγουν ολα και να καθαρισει για την επομενη προσπαθεια αυτο μετραει, αλλα οταν δεν εχεις το χωρο για τετοια πραματα απλα το πετας το παλιο καθως αυτο ειναι γεματο λιπανσεις ανθοφοριας και μπορει να δημιουργησει προβληματα σε επομενα σποροφυτα, πολλα προβληματα..

Ποσο μαλλον, οταν εχεις εξωτερικη καλλιεργεια σε κοκο και το ξαναχρησιμοποεις, θα εχεις και διαφορα αυγα απο εντομα 100% σαν bonus, εκει απλα το πετας σε καθε περιπτωση.

Δεν πρεπει να αφηνουμε το κοκο να στεγνωνει εντελως, παντα πρεπει να ειναι υγρο για το βελτιστο μεταβολισμο στα φυτα μας, απαξ και στεγνωσει εντελως, αρχιζει να τρωει τα φυλλα του αμεσα. Πρεπει να μην φτανεις σε αυτο το σημειο ειναι Penalty


Μια 8λιτρη γλαστρα χρειαζεται περιπου 2 λιτρα νερο και κραταει περιπου 2-3 μερες μεχρι το επομενο ποτισμα, αναλογα το μεγεθος και τη φαση του φυτου μας δινω εναν μεσο ορο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Πολυ ωραία το έφτιαξες η αλήθεια..
Οπότε πριν ξεκινήσω το ποτιζω με όλη την σειρά από τα λιπάσματα.. Πόσο καιρό πριν ξεκινάς την λίπανση του κοκο? Το αφήνεις κάποιες μέρες για να αφομοιωθουν στο κοκο τα λιπάσματα?
Είναι θεμιτο να το αναμηξουμε με περλιτη για καλύτερη οξυγονωση?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#4
(09-02-2023, 10:25 )Rodiangrower Έγραψε: Πόσο καιρό πριν ξεκινάς την λίπανση του κοκο? Το αφήνεις κάποιες μέρες για να αφομοιωθουν στο κοκο τα λιπάσματα?

Αν παιρνεις τουβλο θελει να το βαλεις σε ενα tray και να ριξεις 20 λιτρα νερο (με λιπανση) για να ξετουβλωσει Big Grin

Μολις σπασει το εφαρμοζεις στις γλαστρες σου και πετας τον σπορο, επι τοπου ολα.

Αν ειναι σακουλα βαζεις στο γλαστρακι σου, ψεκαζεις για να γινει νωπο και πετας το σπορο η το κλωνο σου, απλα πραματα.

Σύναψη:Είναι θεμιτο να το αναμηξουμε με περλιτη για καλύτερη οξυγονωση?

Οχι, δεν κανει κατι ο περλιτης στο κοκο, ισα ισα μας αφαιρει ογκο τον οποιο θα μπορουσε να ειχε πιασει η ριζα.

Απο τη φυση του το μεσο απορροφα σαν σφουγγαρι και δινει οξυγονο στη ριζα, γι αυτο αγαπαμε το κοκο, ορισμος της υδροπονιας

Αν ειναι να βαλεις κατι εξτρα εκει μεσα μπορεις να πεταξεις σπορους μυκοριζας, μπολικο με τη χουφτα γυρω απο τη θεση του φυτου εκει στο σκαψιμο.

Κατι αλλο δεν χρειαζεσαι θεωρω οτι ειναι περιττο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
Καλημέρα παίδες!

Μία ερώτηση και από μένα...
Είναι εφικτό να καλλιεργήσεις, στο ίδιο grow, μισά φυτά με χώμα και μισά με κοκο; (2 και 2) π.χ.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#6
Σε αυτό νομίζω να σε δεσμεύει κάτι.. Αν μπορείς να τα φροντίζεις σωστά άφοβα.. Ίδιες συνθήκες θέλουν απλά διαφορετικό μοτίβο στο νερό
Hookah  Leaf
Απάντηση
#7
ναι φυσικα και γινεται, γιατι να εχει προβλημα;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
@trompetas Σκεφτόμουν μήπως στο κοκο η ανάπτυξη είναι πιο γρήγορη με αποτέλεσμα να υπάρχει ανισσοροπία, και ειδικά στο canopy.
Anyway!

@Rodiangrower Προσωπικά, αν ήθελα να δοκιμάσω το κοκο, αυτό θα έκανα. Ουτοσωστε, αν δεν τα κατάφερνα (λόγω του ότι το κοκο θέλει μια Α εμπειρία) να μην πήγαινε στράφι όλο το grow.
(Το σκεφτόμουν παρακολουθώντας το grow του @Fallout. Όχι ότι πήγε στράφι, απλά είναι πολύ ψυχοβγαλτικό όλο αυτό).
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#9
@Special Η αλήθεια θέλω κάνα δυο χρόνια να ασχοληθώ με κοκο μετά είχα σταματήσει για λίγο καιρό κ τώρα που ξεκίνησα το πήγα με χώμα λόγο ανασφαλειας αλλά μετά από αυτό που τρέχω τώρα θα πάω κοκο κ οπως πάει.. Είμαστε εδώ να μαθαίνουμε όλοι.. Αν κ για κάποιον λόγο έχω μεγάλη αυτοπεπηθηση για κοκο Smile, θα δείξει
Hookah  Leaf
Απάντηση
#10
(09-02-2023, 16:07 )Special Έγραψε: (Το σκεφτόμουν παρακολουθώντας το grow του @Fallout. Όχι ότι πήγε στράφι, απλά είναι πολύ ψυχοβγαλτικό όλο αυτό).

Τα έκανα εγώ όλα τα λάθη μαζί..δεν χρειάζεται να τα κάνει κανείς άλλος Big Grin 
Λίγο το PH...πολύ το Calmag...επίσης με σακούλα φόρτισα με tray..ίσως να έπαιξε και αυτό το ρόλο του..
Πάντως πρώτη καλλιέργεια με coco..από κάπου έπρεπε να ξεκινήσω..δεν υπήρχε και αυτό το νήμα πριν..
Απάντηση
#11
@Fallout για αυτό το έκανα γιατί κ εγω στην ίδια φάση με εσένα είμαι κ ήθελα να ανοίξω ένα νήμα να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό κ οποίος άλλος κάνει το συγκεκριμένο εγχείρημα...
Hookah  Leaf
Απάντηση
#12
καλησπέρα , έχω ήδη πάρει γλάστρες air pot 15 λίτρα , τη Πρώτη φορά που της είδα σε φωτογραφία γέλασα η αλήθεια είναι και μου φανήκανε άγαρμπες , μετά διαβάζοντας κατάλαβα τι είναι .

Ο λόγος που πηρα αιρποτ οφείλεται στον @Tim74 που είδα πολύ ωραια αποτελέσματα, με την ευκαιρία πηρα και ένα τραυ ποτίσματος 1χ1 και θέλω να τα χρησιμοποιήσω μόνο για αυτόματα.


στο θέμα μας λοιπόν , biobizz all mix ? η κοκό με τη βοήθεια του τραυ ποτίσματος να μην πηγαίνω κάθε μερα για πότισμα ?
παρακαλώ για τη γνώμη σας, εάν καταλήξω σε κοκό μπαίνει σκέτο όπως είναι στο τσουβάλι η προσθέτεις και χώμα και αλλα συστατικά ?

και κάτι τελευταίο που με απασχόλησε είναι τα λιπάσματα , βλέπω για τα ρεμο ενώ χρησιμοποιώ βιοβιζζ, τα ρεμο δεν είναι βιολογικά ενώ είναι μονο τα βιοβιζζ? γιατί σκεφτόμουν να κάνω και μια αλλαγη στα ρεμο .

ευχαριστώ.
Απάντηση
#13
@Fallout δεν φταις εσυ , η μπιο μπιζ δεν ειναι για το κοκο , ειχα φτασει να δινω μεχρι 16μλ μπλουμ στο καθε φυτο σε καθε ποτισμα και δεν αρκουσε ειχα ελλείψεις.

εκανα τα δυο πρωτα γκρου με μπιο γιατι ειχα αποθεματα και ειπα ε ας μην παρω ακομα νεα λιπασματα αλλης σειρα.

τι το ηθελα κακο σε μενα εκανα.

μολις αλλαξεις λιπασματα θα δεις μεγαλη διαφορα και κυριος στης ελλειψεις που βλεπεις να βγαζουν.

τωρα οσο αφορα οτι το κοκο θελει μια εμπειρια δεν θα το ελεγα , τα πραγματα ειναι αρκετα απλα.

δεν το αφηνεις να στεγνωσει εντελως , ποτιζεις και το κρατας δροσερο και φρεσκο οποτε χρειαζεται.

για την ακριβεια τα πραγματα με το κοκο πολυ ποιο ευκολα απο οτι με το χωμα Big Grin
Απάντηση
#14
(12-02-2023, 22:07 )Νέρωνας Έγραψε: @Fallout δεν φταις εσυ , η μπιο μπιζ δεν ειναι για το κοκο , ειχα φτασει να δινω μεχρι 16μλ μπλουμ στο καθε φυτο σε καθε ποτισμα και δεν αρκουσε ειχα ελλείψεις.

εκανα τα δυο πρωτα γκρου με μπιο γιατι ειχα αποθεματα και ειπα ε ας μην παρω ακομα νεα λιπασματα αλλης σειρα.

τι το ηθελα κακο σε μενα εκανα.

μολις αλλαξεις λιπασματα θα δεις μεγαλη διαφορα και κυριος στης ελλειψεις που βλεπεις να βγαζουν.

τωρα οσο αφορα οτι το κοκο θελει μια εμπειρια δεν θα το ελεγα , τα πραγματα ειναι αρκετα απλα.

δεν το αφηνεις να στεγνωσει εντελως , ποτιζεις και το κρατας δροσερο και φρεσκο οποτε χρειαζεται.

για την ακριβεια τα πραγματα με το κοκο πολυ ποιο ευκολα απο οτι με το χωμα Big Grin




αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι πχ η ρενο δεν είναι βιολογική ενώ η βιοβιζζ είναι ? 
κατάλαβα ότι στη ρενο απλα ρίχνεις όσο πρέπει και τέλος .


επίσης κάτι που με μπήκε στο μυαλό τώρα είναι να το κάνω μιξ να πάρω κοκό και βιοβιζζ χώμα να πάρω κ ένα τσουβαλάκι  worm humus και να τα ανακατέψω και να κάνω μια μίξη όλων αυτών , μήπως είναι καλύτερα έτσι η σκέτο κοκό ?

ο κύβος ερρίφθη , έπειτα από μια συζήτηση που έκανα με τον τζονι τον περπατητη (Το ουίσκι ναι) λέω να κάνω τη δοκιμη και να βάλω περίπου 40%κοκό - 40%all mix και worm humus ανακάτεμα όλα μαζι και σε γλάστρες airpot 15lt (για αυτόματα)
που θα έχουν από κάτω τραυ ποτίσματος 1χ1 . ( εάν δεν σας ακούγεται καλο διορθώστε με )

τώρα ερχόμαστε στα λιπάσματα, να παραμείνω βιοβιζζ η να δω και κάποια άλλη εταιρία που δεν χρειάζεται να μετράω πεχά και τα λοιπά ? και ποια η διαφορα? η βιοβιζζ ξέρω είναι βιολογική λίπανση , με τις υπόλοιπες τι γίνετε ? η εταιρία λιπασμάτων που χρησιμοποίησε επίσης ο @Tim74 έδωσε καλα αποτελέσματα.
Απάντηση
#15
δεν μπορω να σου απαντησω γιατι εχω δουλεψει μονο κοκο σκετο.

σε πλαστικες τετραγωνες 14λτ

με τα ρεμο δεν μετρας πεχα , πας βαση το προγραμμα και την εμπειρια που εχει ο καθε ενας και μπορει να διακρινει της αναλογες αναγκες του καθε φυτου και ποτε πρεπει να ανεβασει μλ
Απάντηση
#16
(12-02-2023, 22:07 )Νέρωνας Έγραψε: @Fallout δεν φταις εσυ , η μπιο μπιζ δεν ειναι για το κοκο , ειχα φτασει να δινω μεχρι 16μλ μπλουμ στο καθε φυτο σε καθε ποτισμα και δεν αρκουσε ειχα ελλείψεις.

εκανα τα δυο πρωτα γκρου με μπιο γιατι ειχα αποθεματα και ειπα ε ας μην παρω ακομα νεα λιπασματα αλλης σειρα.

τι το ηθελα κακο σε μενα εκανα.

μολις αλλαξεις λιπασματα θα δεις μεγαλη διαφορα και κυριος στης ελλειψεις που βλεπεις να βγαζουν.

τωρα οσο αφορα οτι το κοκο θελει μια εμπειρια δεν θα το ελεγα , τα πραγματα ειναι αρκετα απλα.

δεν το αφηνεις να στεγνωσει εντελως , ποτιζεις και το κρατας δροσερο και φρεσκο οποτε χρειαζεται.

για την ακριβεια τα πραγματα με το κοκο πολυ ποιο ευκολα απο οτι με το χωμα Big Grin

Φίλε το ακούω αυτό που λες..αλλά εδώ έχουμε ένα νήμα https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=11053 που αποδεικνύει ότι κάνει η Biobizz για Coco με το παραπάνω! Smile
Απάντηση
#17
Θεωρώ ότι δεν έχει να κανει με κοκο, γενικά οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν biobizz προς την άνθηση βλέπουν ελλείψεις,κίτρινα φύλλα κλπ..
Ακόμα κ σε ξένα φόρουμ που ψάχνω τα ίδια... Προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες κ αν βρω τις σωστές λύσεις θα αναρτήσω ένα νήμα για αυτό το θέμα ώστε να ξέρουμε τι γίνετε κ να μην ερχόμαστε αντιμετωποι με τετοια θέματα..
Κ εγω σε αυτό που τρέχω τώρα στα 2 από τα 3 το ίδιο έχω.. Προσπαθώ να τους βρω την χρυσή τομή..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#18
@Fallout σαφως και δουλευει αλλα δεν εχει το σωστο αποτελεσμα , εκανα δυο γκρου με κοκο και μπιομπιζ.

και οπως αναφερει ο φιλος @Rodiangrower ειτε κοκο ειτε χωμα εχει ελειψεις στο γενικο συνολο.

4 χρονια σερη δουλευα μονο μπιομπιζ την ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη.
Απάντηση
#19
(13-02-2023, 20:57 )Νέρωνας Έγραψε: @Fallout  σαφως και δουλευει αλλα δεν εχει το σωστο αποτελεσμα , εκανα δυο γκρου με κοκο και μπιομπιζ.

και οπως αναφερει ο φιλος @Rodiangrower  ειτε κοκο ειτε χωμα εχει ελειψεις στο γενικο συνολο.

4 χρονια σερη δουλευα μονο μπιομπιζ την ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη.
Τώρα έκανες μετάβαση με ρεμο? Κ με το ph δεν ασχολείσαι καν?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#20
@Rodiangrower Τωρα ναι βαζω ρεμο και το πεχα δεν το μετραω ποτε!

το τσεκαρα μια φορα απο περιεργεια μονο στην αρχη.
Απάντηση
#21
Ναι αλλά τι νερό έχεις? Βρύσης?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#22
Μια ερώτηση και από εμένα αρχηγέ.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απιονισμένο νερό στο κοκο;; νομίζω το απιονισμένο νερό έχει πολύ χαμηλή δυναμική μπορεί και να μην έχει καν δυναμική οπότε για να το ανεβάσουμε προσθέτουμε λίπασμα αρκετό με αυτόν τον τρόπο έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στην ποσότητα αλλά και στην γρήγορη ανάπτυξη του φυτού
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)