Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αργησα να το σκασω...
Καλησπερα κοπέλια,

Αργησα φετος και εσκασα ενα σπορακι στις 17 ιουνιου γιατι ηθελα να μην ξεφυγει σε μεγεθος.
Τις πρωτες 5 μερες το ειχα κατω απο ενα δεντρο κα  ξεμακρυνε ο λαιμος του κάργα στην προσπαθεια του να βρει τον ηλιο και ετσι
το πηρα απο εκει και το εβαλα κατω απο  λαμπα στο παραθυρο της κουζινας ωστε να κοντρολαρω καλυτερα το υψος του.
Το αφησα  λοιπον 5-6 μερες στην λαμπα και την εκλεινα 5-6 ωρες την ημερα αλλα γενικα επαιζε και αλλη πηγη φωτος π.χ απορροφητηρα,φως κουζινας κλπ οποτε δεν ειχε πληρως σκοταδι.
Μετα λοιπον που εκατσε 6 μερες στην λαμπα  και εν τελει αφου μεγαλωσε λιγο, το εβγαλα εξω στον ηλιο στις 30 ιουνιου οπου ειναι εως και σημερα.
Παει μια χαρα και ειναι 45 ποντους και το ερωτημα μου ειναι θα μπει στην ανθοφορια τον αυγουστο οπως θα επρεπε ή τον ηπια και καλα χριστουγεννα θα το τρυγίσω????
Αυριο θα το βγαλω και φωτο να το ανεβασω...
Απάντηση

ads by gr420info

Αν δεν μας πεις ποικιλία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πότε στο περίπου θα μπει ανθοφορία.

Σημείωσε πως ο χρόνος που δίνουν οι εταιρίες είναι για καλλιεργειες αλάνθαστες κάθε τι που δεν θα του αρέσει του φυτού ίσως να καθυστερεί και λίγο

Καλή τύχη έχεις ακόμα κάνα 10 ήμερο ανάπτυξη στα σιγουρα ακόμα και αν είναι 100% ιντικα ο σπόρος σου βέβαια διαφέρει και από μέρος σε μέρος αλλιώς όταν είσαι Κρήτη αλλιώς Αθήνα και αλλιώς Θεσσαλονίκη
Απάντηση
Είναι sativa dominant από
Dutch Passion και λέγεται frisian Duck.
Παραθέτω το ΛΙΝΚ τους αν και δεν λέει και πολλές πληροφορίες...
https://dutch-passion.com/en/cannabis-se...isian-duck
Ειμαι στον κάμπο των Χανίων
Απάντηση
κανεις δεν μπορει να ξερει,λογω του οτι το ειχες μεσα σε πολλες ωρες φωτος,
ακομη κι αν αυτο ηταν λιγοστο,δεν εχει να κανει..
υπαρχει περιπτωση να ανθισει κανονικα,γυρω στα μεσα-τελη αυγουστου...
η να ανθισει νωριτερα ,αλλα να κοψεις και να συνεχισει να δινει...
η και να ανθισει γρηγοροτερα αλλα να τελειωσει κανονικα,οκτωβρη δλδ...
και μια-σπανια θα ελεγα- περιπτωση να βγει ερμαφροδιτο,που δεν το ευχομαι φυσικα.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
Diaolina όταν λες '' αλλα να κοψεις και να συνεχισει να δινει'' εννοείς να παπαδιάζει και να μεγαλώνει ταυτόχρονα??
Απάντηση
ναι,αλλα εφοσον ειναι φωτοπεριοδου,μπορεις να κατεβασεις το υψος των κλαριων,
δεν καταλαβα γιατι δεν το εκανες και εξ αρχης...
Απάντηση
Εννοείς να κάνω κάποιο training του στυλ το πινγκ?
αν αυτό εννοείς, έχω κάνει τοπινγκ στο κεντρικο κλαδί και σε 4-5 πλαϊνά...
Απάντηση
Εμένα 3 φυτά Frisian Duck που έχω στον κήπο μόλις ξεκίνησαν ανθοφορία...
Απάντηση
(26-07-2020, 10:54 )hey_rasta Έγραψε: Εννοείς να κάνω κάποιο training του στυλ το πινγκ?
αν αυτό εννοείς, έχω κάνει τοπινγκ στο κεντρικο κλαδί και σε 4-5 πλαϊνά...

οχι,πλεον θα τραβας και θα δενεις απαλα σιγα σιγα τα κλαρια
να πηγαινουν προς τα κατω...
Απάντηση
Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Εσύ φιλος littlemarmaid πότε τα εβαλες και σε ποιον τόπο μενεις (αν θες απαντας βεβαια) ?
δυστηχως εγώ ειμαι εκτός κρητης για διακοπες και θα γυρισω σε κανα 10ημερο στα μωρά μου.
ο μπάρμπας που αφησα να μου ποτιζει τους κηπους δεν εχει ιδεα οπότε μεχρι να γυρισω δεν θα μαθω και θα με τρωει το μαραζι χεχε...

diaolina νομιζω δεν θα χρειαστει να τα δενω για να τα κρυψω ,θα ειμαι κομπλε σε υψος...
Απάντηση
χαιρετώ σας κοπέλια,
εχει 2 μερες που μπηκε στην προανθιση η βιολα μου,
αυριο λεω να τραβηξω φωτο να σας δειξω να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας πανω στις δοσολογιες του φαγητου...
Απάντηση
Καλησπέρα στην όμορφη Κρήτη και στα πανέμορφα Χανιά !
Άιντε περιμένω να δω καμιά φανταστική φωτογραφία από την βιόλα σου αλλά εσύ μας ξέχασες !
Ολόκληρο νήμα κ πουθενά η βιόλα,τι έγινε Κριτικέ ? Σου βγάλαμε κ μαντινάδα << ο Χανιώτης με την Βιόλα του στην εξοχή χωρίς εικόνες στο σακί Big Grin  >>
Απάντηση
(19-08-2020, 14:43 )7LEAF Έγραψε: Καλησπέρα στην όμορφη Κρήτη και στα πανέμορφα Χανιά !
Άιντε περιμένω να δω καμιά φανταστική φωτογραφία από την βιόλα σου αλλά εσύ μας ξέχασες !
Ολόκληρο νήμα κ πουθενά η βιόλα,τι έγινε Κριτικέ ? Σου βγάλαμε κ μαντινάδα << ο Χανιώτης με την Βιόλα του στην εξοχή χωρίς εικόνες στο σακί Big Grin  >>
με ποιον αλλον μαζι βγαλατε τη μαντιναδα? Απλη περιεργεια
Απάντηση
--------------
Απάντηση
Rolling on the Floor, Laughing out loud ...........
Απάντηση
χεχεχε εχετε πλάκα εδω μεσα...μεχρι και μαντιναδακια βγαζετε,επομενο αφου πινετε τα καλυτερα εδω μεσα χεχε... 
θα σκεφτω και εγω ενα να γραψω!
να την η βιολα μου 63 μερων σημερα,3η μερα στην προανθιση...
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για τα ταισματα.
Την εχω σε 18 λιτρη γλαστρα, χωμα εχω βαλει αυτο εδω :

https://www.compo.com/int/products/soil-...vegetables

Ποτιζω καθε 2 μερες, μια με φαγητο και μια σκετο πεχαρισμενο νερο στο 6.5 και το αφηνω να εξατμιστει το χλωριο παντα 2 μερες.
Ταιζω απο την 3η βδομαδα ζωης του με την ολη την σειρα της biobizz (Grow, bloom, algamic, acti vera, bioheaven) sto 1/4 των συνιστομενων δοσεων που δινουν για το all mix χωμα, και μολις ξεκινησα και το Top Max παλι στο 1/4 της δοσης.
Μια φορα μονο πριν 3 βδομαδες του εβαλα την μιση δοση σε Grow και bloom...
Επισις σημερα εσκαψα λιγο απο επανω το χωμα μεχρι να βρω ριζες και πασπαλισα 50 γραμμαρια bat guano σκονη και ξαναεβαλα το χωμα απο πανω.
Του παιζει καθαρα ο ηλιος κατακουτελα 10.30 ωρες την ημερα αυτην την στιγμη.
Να αυξησω δοσεις ή να μεινω ετσι μιας και εβαλα γκουανο??

Πολυ κακη αναλυση ρε γμτ ,δεν υπαρχει κανεις αλλος τροπος να ανεβαζουμε μεγαλυτερα αρχεια?
Απο 5.2 mb που ηταν την πετσοκοψα στο 1 mb...
Απάντηση
Φίλε μου Κρητικέ,πολύ ωραίο το φυτό σου ! Θαμνάκι έγινε η βιόλα σου ! Βρε αφού ξέρετε εσείς να καλλιεργείτε καλύτερα από μας,τι μας ρωτάς τώρα Tongue  ..! Φτου,φτου για να μην το ματιάσω ! Όμορφούλα ! Πολλά μπράβο από μένα !
Όταν βάζουμε οργανική κοπριά,θέλει τον χρόνο της για να δράσει ...Για το φυτό σου στην ηλικία που είναι τώρα με τόσο πολύ όγκο καλά θα ήταν να ρίξεις περισσότερο γκουανό ...τουλάχιστον 200γρ γύρο,γύρο από την ρίζα.σε απόσταση τουλάχιστον 5 εκατοστά από τον κορμό..
Το γκουανό το χρησιμοποιώ κ εγώ ...το ψεκάζω κ όλας στο υπόστρωμα...κάνω μίξη 100γρ σε ένα εναμισάλιτρο το ανακατεύω καλά καλά και το ψεκάζω με ένα ψεκαστήρι στο υπόστρωμα ...Εφαρμόζεται κ με αυτόν τον τρόπο.έτσι πιάνεται ακόμα καλύτερα σε όλο το εύρος κ περίμετρο..Όχι απευθείας πάνω στις ρίζες,να μην τις κάψει..και το γκουανό όχι μαζί με λίπασμα..ξεχωριστά εφαρμόζεται..τα λιπάσματα μια φορά την εβδομάδα κ όχι μέρα παρα μέρα...θα τα πούμε στην πορεία αυτά,δεν πειράζει.τώρα την έκανες την δουλειά.. Σου άρεσε η μαντινάδα μας ? δεν είπες κάτι Wink  χαχα ! Είστε ωραίοι εκεί ! 10 μέρες έμεινα στα Χανιά ! Η καλύτερη πόλη της Κρήτης ! Η ποιο όμορφη ! Όταν δεις κ εσύ τα δικά μας φυτά,θα μας κάνεις κ εσύ μια μαντινάδα Wink  ! Θα το ήθελα πολύ !

Και να πας να βρεις κ καλάμια,θα χρειαστεί στήριξη..τώρα αρχίζει να φορτώνει μέρα παρά μέρα και θα σπάνε τα κλαδιά του..
Απάντηση
ναι μου αρεσε η μαντιναδα και θελω να σκεφτω και εγω μια να γραψω γιαυτο δεν σχολιασα παραπανω...
νομιζα οτι το ιδανικο ειναι να μοιραζεις την ποσοτητα των λιπασματων ,αν ειναι δυνατον, σε καθε ποτισμα ωστε να διατηρειτε σταθερο καπως το ec αντι να βαζεις ολη την ποσοτητα σε ενα ποτισμα.
εκτος οτι το εχω δει σε βιντεακι που μιλαει αυτος ο τυπος πισω απο την βιοβιζζ,
το γραφει και top max και το algamic πανω στην συσκευασια τους.
εγω εχω ενα ec & ppm meter που ειχα παρει μαζι με το πεχαμετρο απο το ebay ,αλλα δεν ξερω στην φαση που ειναι η βιολα μου ποσο να ειναι το μαξ σε ec που μπορω να δινω ...
φανταζομαι οτι εχει να κανει με αμετρητους παραγοντες οποτε να μην μπορει να δοθει απαντηση
Απάντηση
(20-08-2020, 20:55 )hey_rasta Έγραψε: χεχεχε εχετε πλάκα εδω μεσα...μεχρι και μαντιναδακια βγαζετε,επομενο αφου πινετε τα καλυτερα εδω μεσα χεχε... 
θα σκεφτω και εγω ενα να γραψω!
να την η βιολα μου 63 μερων σημερα,3η μερα στην προανθιση...
θελω να μου πειτε την γνωμη σας για τα ταισματα.
Την εχω σε 18 λιτρη γλαστρα, χωμα εχω βαλει αυτο εδω :

https://www.compo.com/int/products/soil-...vegetables

Ποτιζω καθε 2 μερες, μια με φαγητο και μια σκετο πεχαρισμενο νερο στο 6.5 και το αφηνω να εξατμιστει το χλωριο παντα 2 μερες.
Ταιζω απο την 3η βδομαδα ζωης του με την ολη την σειρα της biobizz (Grow, bloom, algamic, acti vera, bioheaven) sto 1/4 των συνιστομενων δοσεων που δινουν για το all mix χωμα, και μολις ξεκινησα και το Top Max παλι στο 1/4 της δοσης.
Μια φορα μονο πριν 3 βδομαδες του εβαλα την μιση δοση σε Grow και bloom...
Επισις σημερα εσκαψα λιγο απο επανω το χωμα μεχρι να βρω ριζες και πασπαλισα 50 γραμμαρια bat guano σκονη και ξαναεβαλα το χωμα απο πανω.
Του παιζει καθαρα ο ηλιος κατακουτελα 10.30 ωρες την ημερα αυτην την στιγμη.
Να αυξησω δοσεις ή να μεινω ετσι μιας και εβαλα γκουανο??

Πολυ κακη αναλυση ρε γμτ ,δεν υπαρχει κανεις αλλος τροπος να ανεβαζουμε μεγαλυτερα αρχεια?
Απο 5.2 mb που ηταν την πετσοκοψα στο 1 mb...

Ιντα βιολα ειν αυτη μωρε συντεκνε, σαν ντατουρα μοιαζει σε πρωτη οψη.
Καλη συνεχεια

(19-08-2020, 16:35 )αρχαιος Έγραψε:
(19-08-2020, 14:43 )7LEAF Έγραψε: Καλησπέρα στην όμορφη Κρήτη και στα πανέμορφα Χανιά !
με ποιον αλλον μαζι βγαλατε τη μαντιναδα? Απλη περιεργεια

Θα με πεις τελικα, με ποιον αλλον βγαλατε την μαντιναδα?
Επιμενω
Απάντηση
Κοίταξε να δεις πως έχουν τα πράγματα ..Πάει ανάλογα ...πλούσιο-φτωχό υπόστρωμα ....
Και είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο θα το συζητήσουμε αλλού...
Όταν προσθέτουμε διάφορα άλλα εδαφοβελτιωτικά κ είναι ήδη πλούσιο το υπόστρωμα,δεν χρειάζεται τόσο πολύ λίπανση..Αν είναι φτωχό,το αντίθετο ...Γι'αυτό κάνεις την προετοιμασία από νωρίς κ ύστερα βάζεις τα φυτά σου...Στην εξωτερική χρειάζεται συνεχώς ο εμπλουτισμός επειδή τα ξεπλένει η βροχή ..έτσι χοντρικά για να καταλάβεις ....Παίζεται και το εύρος του πεχά πάνω-κάτω ...
Έχω πάρα πολλούς οδηγούς για να διαβάσεις για την εξωτερική..Κάνε τώρα αυτήν την καλλιέργεια προς το παρόν κ μετά όταν το βγάλεις κ θα προετοιμάζεσαι για την επόμενη σεζόν,θα σου πω πως να το εμπλουτίσεις σωστά ....και για τα ppm θα πούμε κ για τα πεχά στο υπόστρωμα.!
Μαντινάδα θέλω αδερφέ ! Χαίρομαι που σου άρεσε η δική μου Wink  ! Σε προσκάλεσα να δεις κ την δική μου την καλλιέργεια κ να μου κάνεις την δική σου μαντινάδα ! Κανόνισε έτσι ?

Θα σε κάνω εγώ φίλε μου Χανιώτη να κάνεις τέτοια δεντράρα του χρόνου εκεί,που θα φέρνεις τις τουρίστριες κάθε μέρα κ διαφορετικές κ θα περνάς όλη την ημέρα κάτω από το δέντρο σου Wink  ! Κάθε μέρα θα γράφεις μαντινάδες Leaf
δεν χρειάζεται άγχος Wink
Απάντηση
''Καμαρωτος επηγαινα την βιολα μου να ανταμωσω
νυχτεροβερβεληθρες γεματες φωσφορο και αγαπη να τση δωσω,
και οπως τσι κανα training να παιρνει μεσα φως
κρακ ακουσα και δυο κομματια εγινηκε ο κεντρικος κορμος!!!''

οπως καταλαβαινετε το κεντρικο τοπαρισμα εκανε ενα σκισιμο περι τα 3-4 εκατοστα.
του εβαλα παστα κλαδεματος και το εδεσα.
3η βδομαδα ανθοφοριας,με αριστα το 10 τι βαθμο παιρνω???
Απάντηση

.jpg   13139015_1018781581532404_6242715984709429330_n.jpg (Μέγεθος: 17,9 KB / Λήψεις Αρχείων: 72)

Να δούμε κ τις εικόνες φίλε μου Κρητηκάτσι Wink ! Μη απολαμβάνεις μόνο εσύ αυτή τη θέα από την βιόλα σου,είμαστε κ εμείς εδώ Wink  !
Ωραία η μαντινάδα σου @hey_rasta ! Με πολύ αγάπη από την Βόρεια Ελλάδα με άριστα το 10 παίρνεις,ποιο πολύ επειδή είστε όλα αλάνια εκεί στην πανέμορφη την Κρήτη ! Και πολύ αγαπητοί άνθρωποι ! Άκου κ ένα καλό! --Πως λέγονται οι λύκοι που ζουν στα βουνά των Ζωνιανών ?----Τσιγαριλίκι  Wink ...!
Απάντηση
Βιόλα μου κακορίζικη που σου'σπασα τι χέρα
να δω εδά ήντα φουντί θα βγάλεις παραπέρα

Περαστικά σύντεκνε
Απάντηση
Δεν παθαίνει τίποτα,όλα καλά θα πάνε !
Την έπαθα κ εγώ έτσι καμιά δεκαριά φορές στο παρελθόν
Απάντηση
Κι εγώ που την έπαθα έτσι,  έβαλα πάστα το έδεσα και όλα καλά,  δε μάσησε...
Peace-and-love-033
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)