[Indoor] Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
#1
Α ΜΕΡΟΣ

Βασικη προυποθεση για μενα για εναν σωστο σχεδιασμο χωρου ειναι μια συναρτηση των παρακατω προυποθεσεων
α) καλυψη-αποκρυψη
β) γρηγορη και ευκολη φορητοτητα-μετατρεψημοτητα εξοπλισμου,αλλα να συνεχιζει να δουλευει
γ) μεγιστη αποδοση εξοπλισμου ετσι ωστε να μην επηρεαζωνται οι αποδοσεισ ακομα και εαν εφαρμοζουμε τισ προυποθεσεια α) και β) 
δ) ευκολια χρησησ εξοπλισμου
ε) ολα να ειναι plug & play

Α ΜΕΡΟΣ ΝΗΜΑΤΟΣ

Ο εξοπλισμοσ μου ειναι αυτος

                                                                 ΧΩΡΟΣ
τεντα 1,50 Χ 1,50 Χ 2
                                                                  ΦΩΤΑ


1) φωτα 3 d.i.y cob X 300Watt εκαστο σε ψυκτρα 90 X 15cm

2) φωτα 4 sirius Χ 35Watt εκαστο
3) φωτα 8 d.i.y πανελακια Ε27 απο 30Watt σε 6500Κ εκαστο
                                                   40Watt σε 2700Κ εκαστο
αναλογω το φασμα που χρησημοποιω για αναπτυξη ή ανθιση 

                                                                 ΚΛΙΜΑ
ΕΞαερισμος Air flow (800m³/h)
ΕΣαερισμος Air flow (300m³/h)
Τα παραπανω 2 φαν συνδεωνται σε κοντρορελ εξαερισμου 
4 φαν περιστροφησ για ανακυκλωση αερα 20Watt εκαστο στα καθετα δοκαρια τησ τεντασ 

Φιλτρο 1000m³/h

1 αφυγραντηρα-ιονιστη  Inventor  EVA II Pro Wi-Fi 20L
Ρυθμός αφύγρανσης 20 λίτρα / 24 ώρες και  3ισ ακαλεσ air Flow 165 / 141 / 110 m³ / h
Και με σωληνα για τα νερο αποστραγγισης

Ζεστη-ψυξη με πατεντα απο ΑC τοιχου με υποβοηθηση 3 φαν με Air flow (105m³/h) εκαστο

Υγρασια 1mιst 9 κεφαλων(σε λειτουργεια)ρυθμός εξάτμισης 1100ml/h  
+ 1mist 5 κεφαλων(καβαντζα στα δυσκολα μπορουν να μπουν και τα δυο μαζι),ρυθμός εξάτμισης 400ml/h
Το mist λειτουργει με πατεντα και υποβοηθηση  2 φαν με  Air flow (115m³/h) εκαστο και ειναι λογο ογκου(πατεντας) εξω απο τεντα
+ 2 υγραντηρες 6λιτρων εκαστος για μεσα στην τεντα  ρυθμός εξάτμισης 300ml/h εκαστοσ(τουσ υγραντηρεσ που εχω μεσα στην τεντα τουσ χρησημοποιω ωσ επιτοπλιστον το βραδυ στον υπνο,γιατι τα φαν που εχω στην πατεντα του mist κανουν αρκετο θορυβο)

Kοντρολερ STC-3028 απο τον οποιο παιρνουν εντολη οι πατεντες του AC και του Mist και οι 2 υγραντηρες τεντασ


Μερικα προβληματα που αντιμετωπισα και οπ΄οτι διαβαζα τα αντιμετωπιζατε και εσεισ προσπαθησα να τα λυσω και πιστευω οτι σε ορισμενα ανταποκριθηκα καλα(βαση και αυτων που με ειχατε πει και εσεισ σε μια αναλογη παρουσιαση)

Ετσι λοπον καθοτι οι περισσοτεροι απο εμασ ζουμε σε διαμερισματα εχουμε πανω κατω τισ ιδιεσ δυσκολιεσ π.χ πωσ θα παει ο εξαερισμοσ π,χ στο μπαλκονι πωσ θα ερθει φρεσκοσ αερασ μεσα στην τεντα,χωρισ να βλεπουν οι γειτονεσ,σωληνεσ και υποπτεσ κατασκευεσ,χωρισ να ακουν θορυβουσ και να μυριζουν παραξενεσ μυρωδιεσ

Βαση του χωρου ΜΟΥ λοιπον εκανα κανα δυο -τρεια γενικα κολπα και μερικεσ  μετατροπεσ στα φωτα μου(οσα ειναι d.i.y και μια μικρη μετατροπη στα SIRIUS) ακομα και στην τεντα μου,και ειπα να τα μοιραστω μαζι σασ μπασ και βοηθηθουν καποιοι και να παρουν μερικεσ ιδεεσ,για αναλογεσ φασεισ ή να κανουν κατι καλυτερο πανω στισ δικεσ μου ιδεεσ με καποια δικια τουσ καλυτερη ιδεα,ετσι ωστε να το κανω και εγω μετα οπωσ αυτοι,οποτε να γινωμασται ολοι μασ καλυτεροι

Aσ αρχισω την περιγραφη απο τεντα μου που ο σκελετοσ τησ εχει σωληνεσ Φ16 mm

Στον εξοπλισμο τησ τεντασ υπηρχαν 3 σιδερα για την οροφη τησ που απο εκει επρεπε να κρεμαστουν φωτα φιλτρα και λοιπα κ.λ.π
Εδω γελαμε γιατι δεν φτανουν με τιποτα
ετσι πηρα αυτα απο Ελλαδα αν και θελω ακομα 6 κομματια και περιμενω να ξαναφερει 
https://www.secretjardin.com/product/han...mm16-inch/
Αυτα λειτουργουν καπωσ ετσι 
https://www.secretjardin.com/product/han...mm40-inch/
μπαινει σιδερο μεσα 
Η πλαστικη υποδοχη ειναι κατασκευασμενη με τετοιο τροπο ωστε αναλογωσ πωσ(ποια πλευρα) θα κρεμαστει το πλαστικο στον σκελετο τησ τεντασ μασ δινει υψομετρικη διαφορα για να περναει το ενα σιδερο κατω απο το αλλο σαν πλεγμα δηλαδη οπωσ εδω
         

Επισησ δειτε στη κατω φωτο εκει που εβαλα το μολυβι για να το βλεπετε καλυτερα κρεμασα την αναρτηση με τα βαρια φωτα απο το επανω σιδερο(ασημι χρωμα) ωστε ακομα και αν τυχει και λυγισει να ακουμπησει στο κατω για καλυτερη αποσβεση του βαρουσ
   
Επισησ παρατηρηστε οτι εβαλα και απο καμμια 10ρια κρικουσ κλειδιων σε καθε σωληνα ωστε να μην αντιμετωπισω προβλημα αν θελω σε κατι να αλαξω θεση η να προσθεσω κρεμωντασ κατι

Αυτα οσον αφορα την οροφη τησ τεντασ

Για τα πλαινα τησ τεντασ περιμετρικα χρησιμοποιησα αυτα
https://www.secretjardin.com/product/spa...mm16-inch/
   

Για ενισχυση καθ΄υψοσ στη τεντα εβαλα αυτα
https://www.secretjardin.com/product/rub...mm16-inch/
οπωσ δειχνω και στην κατω φωτο με το δαχτυλο το μαυρο πλαστικο που συνδεει το ασπρο με τον ασημι σωληνα
   

Την περιμετρικη και την καθετη ενισχυση δεν θα την εκανα εαν δεν εβαζα,στην μια πλευρα τησ τεντασ αυτο το(ασ το πουμε)πανελ ελενχου φωτισμου θερμοκρασιασ και υγρασιασ οπωσ το εχω ονομασει εγω
   
Εδω στο πανελ εχω τοποθετησει τους 3 drivers απο τα 3 cob καθωσ και τισ εξοδουσ θερμοκρασιας και υγρασιας του κοντολερ(stc-3028) χρονοδιακοπτεσ και αλλα (τα οποια θα τα δουμε πιο κατω αναλυτικα) οποτε επεφτε μονοπατα το βαροσ στην τεντα-πετσικαριζε ασ πουμε,και ηθελα να την στερεωσω καλυτερα οπωσ βλεπεται στισ κατω φωτο
Στην κατω φωτο ειναι η εσωτερικη πλευρα τησ τεντασ απο την μερια που κρεμασα το πανελ
         

Σημειωτεον αυτα τα πλαστικα πωλουνται μαζι και με τα σιδερα (booster)  
Eγω αγορασα μονο τα πλαστικα,τα σιδερα τα αγορασα απο μανδρα με σιδηροκατασκευεσ και γλυτωσα 3/4 τισ τιμησ αν τα αγοραζα μαζι με τα σιδερα.

Επισησ πολυ χρησιμα και αυτα για τα καλωδια 
https://www.secretjardin.com/product/15x...mm16-inch/
οπωσ θα δειτε στην κατω φωτο (εκει με το μολυβι παλι) εγω πιανω και τα σκοινια των αναρτησεων για να ειναι πιο συμαζεμενα
     
Αυτα οσον αφορα την ενισχυση σταθεροτητασ τησ τεντασ 

Παραμενουμε στην τεντα και παμε στα λιγο πιο δυσκολα

Οι περισσοτερεσ τεντεσ που εχω δει εχουν υποδομη(οπωσ και η δικια μου αλλωστε)για σωληνα και φαν εξαερισμου στα πλαγια,πολλεσ και στην οροφη τησ τεντασ,αλλα παντα στισ γωνιεσ οπου ενωνεται τα καθετο με το οριζοντιο σιδερο του σκελετου
Εγω θεωρησα οτι καλυτερα θα ηταν να ειναι ο εξαερισμοσ στο κεντρο τησ τεντασ,αφενοσ με για να ρουφαει ομοιομορφα.και αφετερου δε αν μπει σε καποια γωνια απο την μια πλευρα θα ειναι πιο κοντα στα τοιχωματα τησ τεντασ απο οτι στισ αλλεσ και θα ρουφαει λιγο παρατερα 
Λεπτομερεια ισωσ αλλα πιστευω οτι κατα την ανθοφορια θα εχω καλυτερο ρουφηγμα των μυρωδιων
Eπισησ ετσι αποφευγω να εχω σωληνα μεσα στην τεντα και κερδιζω χωρο και για τα φυτα αλλα και για μενα αν θελω να μπω μεσα στην τεντα για καποια εργασια

Ετσι χρησιμοποιησα αυτο
https://www.secretjardin.com/product/duc...cm16-inch/

Βασικα χρησιμοποιησα 5 τετοια
Το ενα για εξαερισμο οπωσ προανεφερα
Εδω εξω και πανω απο την τεντα απο την τεντα
         
Καλυψα τον σωληνα με αυτο το καφετι υφασμα για να μην μου μαυριζει το ταβανι
   
γιατι χρησιμοποιω μαυρο σωληνα
   
Και στην κατω φωτο οπωσ φαινεται μεσα απο την τεντα
   

Στο δευτερο,αριστερα στην κατω φωτο κουμπωσα το φαν εσαερισμου στο τριτο δεξια στην κατω φωτο ερχεται σωληνασ με υγρασια απο την πατεντα που εχω κανει με το mist
   

Kαι τα 4 και 5 ενα αριστερα επανω
   
ενα δεξια επανω
   
Στην κατω φωτο και τα 4 και 5 μαζι αν και δεν ξερω κατα ποσο τα διακρινεται
   
τα δυο τελευταια ειναι κατουσιαν η η αλλη ακρη αυτων των σωληνων που κουμπωνουν πανω σε αυτεσ τησ φλαντζεσ
   
που με αυτοσ τουσ σωληνεσ φερνω ζεστο ή κρυο αερα  με την πατεντα του AC

Τισ πατεντεσ του mist και του AC θα τισ δουμε πιο κατω

Τελοσ απο τεντα


ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ - από Roukounas - 14-05-2021, 21:53

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)