Απωθητικο για εξωτερικη καλλιεργεια; (φαρμακο-σκευασμα)
#3
(07-06-2021, 21:52 )diaolina Έγραψε:
(07-06-2021, 11:18 )Dirtygrowing Έγραψε: Καλημερα παιδες σε ολους!!Εψαχνα κατι να βρω σχετικα με την εξωτερικη καλλεργεια αλλα δν μπορεσα να το βρω,δν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος απλα για να μην ανοιγω νεο νημα θα ρωτησω(δεν βρισκω το νημα εξωτερικη καλλιεργεια)...Καποιο καλο φαρμακο-σκευασμα για να κρατησεις μακρια τους ποντικους απο εξωτερικη καλλιεργεια γνωριζετε??Καναμε με ενα φιλο μια δοκιμη φετος με 3 φυτα εξωτερικα κ τν τελευταια φορα τα ειδαμε φουλ φαγωμενα κ με σπασμενα κλαδια..Τα ξεκινησαμε τον 1ο μηνα μεσα κ μετα τα μεταφεραμε εξωτερικα κ τα βαλαμε στο εδαφος,ευτυχως δν καταστραφηκαν τελειως αλλα τα εφαγαν καλα..Τι θα μπορουσαμε να κανουμε γιατι ειναι μεγαλη η ζημια?Προς το παρων πηραμε μια σαν αλοιφη που τη βαζεις στα φαγωμενα σημεια κ τα επουλωνει κ ταυτοχρονα κραταει κ μακρια τα ποντικια αλλα αν γνωριζετε καμια καλη λυση πειτε μου..
θα περιφραξεις τον χωρο στα φυτα ωστε να μην μπει μεσα καμια γατα και φαει το φαρμακο
και θα βαλεις ποντικοφαρμακο σε παγιδες (τις πουλανε ετοιμες)
και σκετες παστιλιες δεμενες με συρμα καπου εκει κοντα...
εαν δεν τα καταπολεμησεις τωρα που γεννανε κιολλας,θα γινει χαμος,σε μια νυχτα μπορει να στα τσακισουν ολα,ανεπανορθωτα.
το επαθα μια χρονια ,
που δεν ηθελα να βαζω φαρμακα και χρησιμοποιουσα αλλους τροπους και εμαθα,πολυ σκληρα...
απο τοτε ομως,εφοσον εχω συστηματικα φαρμακα,μειωσα τον πληθυσμο στο ελαχιστο και δεν εχω επισκεψεις...
επισης υπαρχουν κατι συσκευες υπερηχων,που φορτιζουν με ηλιο ,πηρα δυο,αλλα δεν ειδα να απομακρυνονται τα ποντικια,εφοσον ειδα να ειναι φαγωμενα τα φαρμακα..αρα,πλησιαζαν..

Καλημερες παιδια,ο χωρος ειναι ηδη περιφραγμενος με κοτετσοσυρμα το μονο μερος που μενει ανοιχτο ειναι απο πανω αλλα η περιφραξη εχει υψος 1-1,20 μετρα..Αποσο ψαξαμε ειδαμε ενα μικρο ανοιγμα εκει που ενωσαμε το συρμα αλλα μικρη τρυπα ομως αν στριμωχτηκε μπορει να περασε απο κει γιατι πουθενα αλλου δν υπαρχει σημαδι..Πηραμε μια αλοιφη για οπου εχει σπασμενα κλαδια να μν παθει καμια μολυνση,κλεισαμε την τρυπουλα κ βαλαμε γυρω γυρω απο την περιφραξη ποντικοφαρμακο κ κρεμασαμε κ εκει τριγυρω μερικα,παντως για εναν ποντικο αν ειναι ενας,ειναι καλη η ζημια κ στα 3 φυτα!!Αυριο η μεθαυριο θα του βαλουμε ενα μπολακι νερο κ διπλα μια τροφη που εχει,τν τρωνε κ πεθαινουν νομιζω κ θα δουμε πως θα παει θα σας κραταω ενημερους κ αν συμφωνει κ ο φιλος μου θα ανεβασω φωτος..
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα - από Dirtygrowing - 08-06-2021, 12:11

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)