Την γνώμη σας παρακαλώ. Τι μου λέει το φύλλο;;
#7
(10-03-2022, 22:10 )Tim74 Έγραψε: Ποτίζω με νερό με 1,5 λίτρο νερό από φίλτρο που το έχω από μια μέρα πριν.

Γειά σου @Tim74

Όταν χρησιμοποιούμε φίλτρο αντίστροφης ώσμωσης(RO) ή φίλτρο γενικότερα στο νερό μας τότε είμαστε στην περίπτωση του "μαλακού" νερού.
Αυτό σημαίνει ότι το φίλτρο απορροφάει όλα τα άλατα και τις ουσίες που είναι χρήσιμα για τα φυτά μας πέρα από τις αρνητικές που απορροφάει.
Αυτά τα νερά έχουν μηδενικό(ή χαμήλο) EC δηλαδή καμία θρεπτική αξία για τα φυτά μας.

Δύο από τις βασικές ουσίες που απομακρύνονται με το φίλτρο είναι και το calcium and magnesium, γιαυτό και όταν καλλιεργούμε με μαλακό νερό πρέπει να προσθέτουμε εμείς σε κάθε πότισμα cal-mag.
Οι περισσότεροι που έχουν κανονικό νερό μπορεί να χρειάζονται μόνο μια φορά την βδομάδα πρόσθετο ή ίσως και καθόλου εαν περιλαμβάνουν(κάποιες premium σειρές λιπασμάτων) cal-mag αρκετό στα βασικά τους λιπάσματα(grow-bloom) ή στα Boosters(εάν βάζουμε). Ουσιαστικά βάζουμε όταν παρατηρήσουμε έλλειψη.

Ή αλήθεια είναι ότι χωρίς την ανάλυση του νερού που χρησιμοποιούμε "μαντεύουμε" 
Εαν έχεις ec-μέτρο μπορείς να μετρήσεις το νερό σου σκέτο για να μας λυθεί η απορία αλλά σε κάθε περίπτωση δεν το γλιτώνεις το πρόσθετο σκεύασμα cal-mag το οποίο και θα βάζεις σε κάθε πότισμα αφού χρησιμοποιείς φίλτρο στο νερό σου. 

Παραθέτω και πως ερμηνεύουμε τα αποτελέσματα εάν μετρήσουμε EC.
  • between 0 and 0.3 EC then you have a low amount of mineral content. The water almost certainly contains less than ideal amounts of calcium and magnesium. Ideally, a Cal-mag supplement should be added to bring the E.C up to around 0.4 or 0.5.
  • between 0.4 and 0.7 EC then you have a fairly normal amount of mineral content. The water likely contains enough calcium and magnesium for good plant growth.
  • 0.8 EC or higher then you have a high amount of mineral content. The water probably has too much calcium, magnesium and other unneeded minerals with could cause lock-outs, deficiencies and other problem
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Την γνώμη σας παρακαλώ. Τι μου λέει το φύλλο;; - από Fallout - 11-03-2022, 02:01

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)