[Indoor] Vault #003 (8x 4κορυφές "uncle ben's", 400w mh+hps, Scrog)
#30
(08-01-2023, 12:27 )Tim74 Έγραψε: Καλημέρα φίλε!!! Καλή χρονιά!!!

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φωτοπεριοδου, αλλά τα βλέπω λίγο μαρουλιασμενα. Αυτό, για μένα που καλλιεργώ αυτόματα, σημαίνει ότι τα ποτιζεις πάνω από αυτό που χρειάζεται..

Ποιος είναι τρόπος που καταλαβαίνεις ποτέ θέλουν πότισμα;; 

Βλέπω ότι τα ποτιζεις όλα μαζί.. 

Τόσα διαφορετικά φυτά πίνουν το ίδιο νερό;;

Η εμπειρία λέει όχι.. 

Εγώ κατάλαβα, ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω ποτέ ένα φυτό μου θέλει πότισμα, είναι το βάρος της γλάστρα.. Ποτίζω μόνο όταν γίνει πούπουλο.. 

Θα θελα και την γνώμη κάποιου έμπειρου στα φωτοπεριοδου.. 

Καλή συνέχεια!!!

Καλησπέρα @Tim74! Καλή χρονιά και σε σένα με καλά ναύλα!

Δεν παίζει ρόλο αν είναι φωτοπεριόδου ή αυτόματα στο πως ποτίζεις..φυτά είναι και τα δύο της ίδιες ανάγκες έχουν..

Αυτό που παίζει ρόλο είναι το υπόστρωμα...εσύ έχεις χώμα όπως και εγώ στις δύο μου προηγούμενες καλλιέργειες...

Τώρα όμως καλλιεργώ σε κοκοφοίνικα(Coco) και οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές..το coco δεν πρέπει να στεγνώνει ποτέ...

Στην αρχή θέλει προσοχή για να μην τα πνίξεις...όμως φτάσαμε αισίως στις 32 μέρες..δεν γίνεται να πνιγούν μεγάλωσαν πλέον...

Μαρουλιασμένα δεν είναι σε καμία περίπτωση..αν μη τι άλλο πότιζα με φειδώ γιατί έχω συνηθίσει να ποτίζω σε χώμα..

Αν δεις αναλυτικά τις φωτογραφίες σε κάθε πότισμα και ειδικά εκεί που τόπαρα τα 7... τα φύλλα είναι στο πάτωμα...δίψαγαν τα καημένα!

Φαίνονται κάπως γιατί είμαστε μετά το τοπάρισμα και έχουμε καινούργιες κορυφές που ξεπετάγονται..

Και εγώ με το βάρος πότιζα ως τώρα..αλλά στέγνωνε το coco...που είναι λάθος...

Ευχαριστώ που λες την γνώμη σου, εκτιμώ ότι θες να βοηθήσεις.

Καλές θάλασσες να έχεις!
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Vault #003 (8x 4κορυφές "uncle ben's", 400w mh+hps, Scrog) - από Fallout - 08-01-2023, 20:58

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)