No Flush! Γιατί δεν φλασάρω
#1
μαλλον θα φάω ξύλο...
αλλά τι να κάνεις....
θέλω να εξηγήσω γιατί δεν flush-αρο (παρά μόνο την τουαλέτα μου :d ).
[Εικόνα: flushing-cannabis.jpg]

όταν σαν καλλιεργητής φτάσεις κοντά στο τέλος της καλλιέργειας υποτίθεται ότι το φυτό έχει μαζέψει περίσσια λιπάσματα... και πρέπει να τα εξαλείψεις...

αρχικά, το φυτό δεν δύναται να πάρει παραπάνω από αυτό που χρειάζεται... απλά καίγεται.... αλλά ας το αφήσουμε αυτό.

όταν λοιπόν υποσιτίσουμε για 2 εβδομάδες (10% και βάλε της περιόδου ανθοφορίας) το φυτό, θα αρχισει να τρώει τα φύλλα του για να... θρέψει τους παπάδες.... λύνοντας το πρόβλημα της πείνας του.
οπότε και πάλι δεν φεύγει κάτι από τους παπάδες, τουναντίον ότι "φύγει" από τα φύλλα πάει στους παπάδες

αν κάποιος εφαρμόζει  φυσική / βιολογική καλλιέργεια, το άζωτο που χρησιμοποιείται από το φυτό είναι απομονωμένο στην οργανική ύλη και δεσμευμένο στο «χώμα» . (αναφέρομαι κυρίως στην βιολογική εδώ)

το φυτό παίρνει το ν που απελευθερώνεται από το χώμα από τα οργανικά οξέα που εκκρίνει από τις ρίζες του καθώς και από διάφορους μικροοργανισμούς τους οποίους έχει προσελκύσει το ίδιο το φυτό. αυτοί οι μικροοργανισμοι μετατρέπουν το ν σε ιονική μορφή και το αποθέτουν στο έδαφος. (mineralisation)

αυτό το σύστημα επιταχύνεται από την μικροβιακή θήρευση κι επειδή αυτό το n είναι απομονωμένο και δεσμευμένο, δεν μπορεί εύκολα να ξεπλυθεί. 

οπότε το άζωτο δεν κρατείται από το δακ(δυναμικό ανταλλαγής κατιόντων) όπως άλλα θρεπτικά συστατικά, αλλά απομονώνεται μέσω ανοργανοποίησης. όταν τα βακτήρια πεθαίνουν κατά τη διάρκεια της θήρευσης.

το άζωτο είναι διαθέσιμο μόνο όταν τα νεκρά βακτήρια πεθάνουν μέσω τέτοιας φυσικής μικροβιακής διαδικασίας, αν με το flushαρισμα το νερό πνίξει  το έδαφός, τα βακτήρια απλά πεθαίνουν. χωρίς βακτήρια δεν υπάρχει διαθέσιμο άζωτο και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο άμα flushαρεις φαίνεται ότι φεύγει το άζωτο. σε αυτήν την περίπτωση απλά δεν είναι διαθέσιμο και τελικώς αντί να flushαρουμε το άζωτο σκοτώσαμε τα  μικρόβια. πράγματι άζωτο παραμένει γιατί αν φυτεύσεις κάτι στην γλάστρα που flashαρες θα μεγαλώσει.

εκτός του ότι χάλασα την μικροβιολογική δομή του χώματος, δεν τάισα και 2 εβδομάδες. από τις 8 σύνολο της ανθοφορίας οι 2 είναι ένα σημαντικό ποσοστό που σίγουρα μειώνει την τελική σοδειά μας.

κλείνοντας θέλω να τονίσω πως ούτε στην καπνοβιομηχανία flashαρουν ούτε στις ντομάτες... αν υπήρχε όφελος σίγουρα θα το γνώριζαν. 

δεν θέλω να θίξω κανέναν την γνώμη μου λέω

εβίβα.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
No Flush! Γιατί δεν φλασάρω - από tzorge - 18-04-2019, 18:00
RE: No Flush! Γιατί δεν φλασάρω - από guest19 - 22-04-2019, 09:42
RE: No Flush! Γιατί δεν φλασάρω - από guest19 - 23-04-2019, 16:00
RE: No Flush! Γιατί δεν φλασάρω - από guest19 - 24-04-2019, 04:20
RE: No Flush! Γιατί δεν φλασάρω - από guest19 - 24-04-2019, 12:32

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)