Κάνα-βούτυρο - Η τέλεια συνταγή
#5
(29-08-2020, 02:20 )kavatzaki Έγραψε: Το ξέρω ότι υπάρχουν αρκετές απόψεις – μέθοδοι παρασκευής για το κανα-βούτυρο και θέματα στο φόρουμ. Ένα συνδυασμός αυτών των μεθόδων είναι η δικιά μου συνταγή-διαδικασία, τελειοποιημένη, μετά από πολλές παρασκευές κάνα-βουτύρου.

Πριν 1 χρόνο έβλεπα και ξανάβλεπα πως να κάνεις βούτυρο και ποτέ δεν έκανα την απόπειρα… έλεγα έλα μωρέ θα το χαλάσω… Μια μέρα βρήκα έναν αλβ και δεν πινόταν  με τίποτα και τότε ένας φίλος μου, λέει ρε μλκ έλα να το κάνουμε βούτυρο… !! Ε από τότε δεν ξεμένω σχεδόν ποτέ!!! Γλυκά συνέχεια και επίσης το βάζω και στον εσπρέσο !!!

Θα με συγχωρέσετε για τις φωτογραφίες από την διαδικασία αλλά δυστυχώς αυτήν την στιγμή δεν έχω, όταν θα μου τελειώσει και ξαναφτιάξω θα εμπλουτίσω το νήμα.

Υλικά που θα χρειαστούμε:
  • 4γρ* άνθος κάνναβης αποξηραμένο και ωριμασμένο
  • 120γρ* βούτυρο (χωρίς αλάτι) (όχι βιτάμ ή μαργαρίνη)
  • Τουλουπάνι ή ψιλή σίτα ή ένα σουρωτήρι για τσάι με ψιλές τρύπες
  • Αλουμινόχαρτο
  • Λαδόκολλα
  • Φούρνο
  • Κατσαρολάκι μικρό
  • Ταψάκι μικρό
  • Βάζο
  • Νερό
  • Μαγειρικό θερμόμετρο (προαιρετικά)
*Οι ποσότητες είναι σχετικές γιατί έχει να κάνει με την περιεκτικότητα του άνθους σε THC. Αυτή η αναλογία είναι ιδανική για μια πρώτη παρασκευή ώστε να δείτε τις αναλογίες. Δυστυχώς οι μετρητές περιεκτικότητας δεν είναι για την τσέπη μας.

Βήμα 1 (Αποκαρβοξυλίωση)
  1. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 115 κελσίου
  2. Κόβουμε σε μικρά κομματάκια το άνθος (όσο μπορούμε πιο μικρά)
  3. Τοποθετούμε σε ένα ταψί μια λαδόκολλα στον πάτο και τοποθετούμε το ψιλοκομμένο άνθος στην λαδόκολλα.
  4. Κλείνουμε με αλουμινόχαρτο το ταψί
  5. Τοποθετούμε το ταψί στον προθερμασμένο φούρνο για 30-45 λεπτά
Βήμα 2ροετοιμασία βουτύρου – Απογαλακτοποίηση ) (ΠΡΟΕΡΕΤΙΚΑ)
  1. Ανάβουμε το μάτι της κουζίνας στο χαμηλό. Προσοχή !! την πρώτη φορά που θα το κάνετε να ξεκινήσετε χαμηλά το μάτι και αν είναι εύκολο να πάρετε ένα θερμόμετρο μαγειρικής. Πρέπει να είμαστε στους 90-110 βαθμούς
  2. Τοποθετούμε το βούτυρο μέσα στην κατσαρόλα
  3. Μετά από 10-20 λεπτά, μπορεί και 30 λεπτά ανάλογα το βούτυρο και με 1-2 φορές ανακάτεμα θα δείτε κάτι άσπρα σαν γάλατα να υπάρχουν στο βούτυρο μέσα. Τα πολλά πολλά μπορείτε να τα βγάλετε με το κουτάλι από την επιφάνεια. Τα υπόλοιπα, ιδανικά τα σουρώνουμε με ένα σουρωτήρι ή τουλουπάνι και το ξαναβάζουμε μέσα στην κατσαρόλα
  4. Πριν βάλουμε το άνθος μέσα πρέπει το βούτυρο να έχει καθαρίσει πλήρως και να έχει ένα χρυσαφένιο χρώμα μέσα στην κατσαρόλα
Με την εμπειρία μου έχω προσέξει ότι με αυτήν την διαδικασία πετυχαίνουμε καλύτερη γεύση στο βούτυρο στο τέλος και δεν υπάρχουν γρομπαλάκια στο βούτυρο με καμένο γάλα-τυρί που γίνετε στο τέλος  Tongue 

Βήμα 3 (Παρασκευή κάνα-βουτύρου!!!)
  1. Αφού έχουμε πλέον καθαρό βούτυρο και έτοιμο το αποκαρβοξυλιωμένο άνθος, τοποθετούμε το άνθος μέσα στο βούτυρο
  2. Προσθέτουμε 100ml νερό
  3. Ο χρόνος που θα το αφήσουμε πρέπει να είναι 2-3 ώρες*.
  4. Εάν έχουμε θερμόμετρο δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 130 βαθμούς το βούτυρό μας για να μην καεί η βασική ουσία (THC).
  5. Ιδανικά πρέπει να το βάλετε σε μάτι κουζίνας και όχι σε υγραέριο διότι είναι πιο ελεγχόμενο. Το πιο σημαντικό στην διαδικασία είναι οι βαθμοί. Έχω βγάλει βούτυρο που είχα ξεφύγει σε βαθμούς και δεν έκανε κεφάλι!!!
  6. Μετά που θα περάσει η ώρα* παίρνουμε ένα βάζω καθαρό καλά και τοποθετούμε το τουλουπάνι – σουρωτήρι από πάνω και βάζουμε προσεχτικά το μίγμα άνθους και βουτύρου. Στραγγίζουμε πολύ καλά μέχρι και την τελευταία σταγόνα!! Προσοχή καίει
* Ο χρόνος ποικίλει ανάλογα την υπομονή σας χαχαχα. Θέλουμε ένα πράσινο-χρυσαφί χρώμα να έχει πάρει το βούτυρο στο τέλος.
Στις 2 με 3 ώρες θα πρέπει κάθε 30 λεπτά περίπου να ανακατεύουμε το βούτυρο και να μην μείνει από νερό αν είναι συμπληρώνουμε.

Βήμα 4 (Αποθήκευση)
1. Μετά το στράγγισμα στο βάζο θα καταλήξουμε με ένα μίγμα από νερό και βούτυρο κάνναβης
2. Τοποθετούμε το βάζο στο ψυγείο, μέχρι να στερεοποιηθεί το βούτυρο
3. Όταν το βούτυρο θα έχει γίνει πάλι στερεό στο ψυγείο, το νερό θα δείτε ότι έχει εγκλωβιστεί στον πάτο του βάζου
4. Με ένα μαχαίρι θα ανοίξετε 2 τρύπες στις άκριες του βάζου και χύστε το νερό-βρομιές στον νεροχύτη
5. Για τους ψυχαναγκαστικούς μπορείτε να ζεστάνετε μια κατσαρόλα με νερό μέχρι να βράση και να βάλετε το βούτυρο ξανά μέσα ώστε να πάει πάλι στον πάτο
Το βούτυρο τέλειωσε !!!
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ
• Δεν γλείφουμε έτσι κουτουρού κουτάλια κλπ κατά την διαδικασία ιδικά στην πρώτη παρασκευή μας.

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
Δυστυχώς δεν έχω μηχάνημα να μετρήσω THC αλλά θα σας πω εμπειρικά, διότι δεν εξαρτάται από την αναλογία χόρτου/βούτυρο τόσο αλλά η περιεκτικότητα της αρχικής ύλης. Επειδή δεν παράγω δεν μπορώ να ξέρω ούτε στο περίπου πόσο THC έχει η αρχική ύλη.
Ξεκινήστε δοκιμάζοντας 2γρ βούτυρο για αρχή* και μετά ανεβαίνετε ανάλογα.
Για συνταγές μαγειρικής, αν βρείτε την δοσολογία ανά άτομο/μερίδα τότε μπορείτε να κάνετε όλες τις συνταγές με βούτυρο.
* ΠΡΟΣΟΧΗ η επίδραση ξεκινάει μετά από 30-60 λεπτά. Μην καταναλώνεται δόσεις συνέχεια αν δεν την έχετε ακούσει, απλά χαλαρώστε και περιμένετε να έρθει!! Το high κρατάει από 2-4 ώρες μερικές φορές και 8 ώρες (ανάλογα την ποσότητα που καταναλώσατε και τον οργανισμό).

Δεν ξέρω ακριβώς πόσο καιρό διατηρείτε στο ψυγείο το βούτυρο μετά από τόση διαδικασία αλλά σίγουρα εμένα έχει κρατήσει και 2 μήνες.

Και ένα βίντεο για την βρώσιμη κάνναβη [ENGLISH] : https://www.youtube.com/watch?v=pUhJnKKQDTE

Ακούω απόψεις – παρατηρήσεις - ερωτήσεις. Θα χαρώ κάποιος από εσάς να το δοκιμάσει και να ανεβάσει φώτο.
Άντε και καλή χώνεψη!
Peace!!

ΥΓ: Συγχωρέστε με αν έχω κάνει κάνα-λάθος θα φταίει το κάνα-βούτυρο γιατί το νήμα αυτό το έγραψα υπό την επήρεια του!!!

Πολύ ωραία η συνταγή. Εύκολη κ απλή και στην παρασκευη της. Μια απορία,υπάρχει διαφορά στο «άκουσμα» αν φας πχ μια Κουταλια 5γρ σκετο βούτυρο με το να φας την ίδια ποσότητα σε ένα φαγητό μέσα ή σε ένα μπισκότο πχ;;;
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Κάνα-βούτυρο - Η τέλεια συνταγή - από Dimman80 - 12-02-2022, 23:52

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)