[Indoor] Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτερική/LED)
#1
Καλησπέρα στην πιο... high παρέα! Μετά από μακρά αποχή απ' το "άθλημα", ήρθε πάλι η ώρα για βρωμοδουλειές...! Περιηγήθηκα τις τελευταίες μέρες στο forum μετά από πολύ καιρό, να φρεσκάρω τη μνήμη μου ενόψει καλλιέργειας. Βλέπω την κοινότητα να έχει μεγαλώσει πολύ, πολλά νέα ονόματα, υποθέτω ανάμεσά τους είναι και παλιοί που αλλάξαν nickname. Εύχομαι σε όλους υγεία, καλή υπομονή και καλές καλλιέργειες.

  Είπα να κάνω ένα ημερολογιάκι, θα προσπαθήσω να είμαι συνεπής, με εβδομαδιαία ενημέρωση. Έχουμε και λέμε:

Σπόρος: C99/φωτοπεριόδου/θηλυκοποιημένο, της Female Seeds.
Χώρος: 0.6μ Χ 0.6μ Χ 1,6μ (ντουλαπίτσα).
Φώτα: LED Astir (αρχή με 30W, σταδιακά θα φτάσουμε τα 192W στην ανθοφορία).
Υπόστρωμα: -Αρχή σε 2L γλαστράκι με BioBizz LightMix(+ζεόλιθο, διογκ. άργιλο, φύκια).
-Μεταφύτευση σε 30+ λίτρα τύρφη-κόκο(+ νυχτεριδοπρίτς, φύκια, BioBizz PreMix,
                                        ζεόλιθο, άμμο γάτας, διογκ. άργιλο).                                
Λίπανση: M-G-B της Advanced Nutrients, μαζί με μπόλικα ενισχυτικά της ίδιας εταιρίας.
Ανάπτυξη-Σχηματοποίηση: Τουλάχιστον 7-8 εβδομάδες ανάπτυξη, πολλά κλαδέματα και δεσίματα, ο
χώρος είναι μικρός και πρέπει να γεμίσει με πολλές ισοϋψείς κορυφές.


  Λοιπόν... αυτά λέει το πλάνο. Βέβαια όλο πλάνα κάνουμε κι όλα ανάποδα μας έρχονται, γι αυτό κρατάμε μικρό καλάθι κι ελπίζουμε για το καλύτερο...!  Big Grin  Μέχρι στιγμής πάντως όλα καλά. Ο σπόρος μπήκε στη χαρτοπετσέτα 13/11, δίπλα σε μικρή θερμάστρα, η θερμοκρασία κυμαινόταν στους 28 με 30. Σ' αυτό το σημείο να αναφέρω πως λόγω της αποχής μου, ο σπόρος έμεινε στο ψυγείο περίπου 2,5 χρόνια. Καλά κλεισμένος αεροστεγώς, αλλά δεν είχα και πολλές ελπίδες να σας πω την αλήθεια. Παρόλα αυτά, μετά από μιάμιση μέρα...



   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτερική/LED) - από Sugar Man - 21-11-2020, 20:45

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)