Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalamata Red (Feather) aka Alagonian
κοιτα να δεις η εξωτερικη καλλιεργεια στη μεσσηνια εδω και 20-25 χρονια εχει σβησει, ειναι μικρο το ποσοστο επι της παραγωγης. τα τελευταια χρονια με τα αυτοματα σπορια εχει ανεβει σχετικα λιγο παραπανω, γιατι οι εξωτερικοι ξεκινανε απο γεναρη και μαη εχουν τελειωσει με 2-3 σοδειες ηδη. μονο καποιοι γεροι και οι βλαμμενοι σαν εμενα βαζουν δεντρα εξω παραδοσιακα, απο αυτους πολυ λιγοι βαζουν κοκκινοφουντα. οι αλβανοι που βαζουν εξω, βαζουν αλβανικα δεντρα και δεν τους μετραω εσκεμμενα, ειναι αλλο κρατος εν κρατει αυτο. μιλαμε για ντοπιους παραγωγους.

σπορια κοκκινοφουντας υπαρχουν πολλα, αλλα δεν τα φυτευουν γενικα γιατι δεν συμφερει, δεν αποδιδει, ειναι δυσκολη στην καλλιεργεια και δεν ειναι τοσο δυνατη σε σχεση με τα συγχρονα υβριδια. αυτα που εχουν χαθει εντελως ειναι ο μπακλαβας, η ιντικα που εκαναν σοκολατες παλια. παροτι ειναι κοντα δεντρα και κρυβονται δεν τα προτιμουν για εξω. δεν εχουν και ιδιαιτερα καλο αρωμα σαν φουντα, ειναι μονο για το ρετσινι. παλια εβαζαν μια χρονια κοκκινοφουντα μια χρονια μπακλαβα εναλλαξ. το βασιλικο φημιζοταν για τις σοκολατες του. αλλα πλεον δεν υπαρχουν. και μεσα στα ταψια δεν τα βαζουν πλεον, οτι ιντικα παιζει εχει ερθει απο ολλανδια και δεν συμφερει να γινει σοκολατα.

ακομα και οι γεροι, μεσα με λαμπες δουλευουν με ξενα σπορια. απο την αλλη οσοι κινουνται παραδοσιακα, σιγουρα δε περιμενουν να τους γυρισεις εσυ τα σπορια, ξερουν να σποριασουν τα δεντρα τους και να εχουν σπορους. αν ειναι και κοκκινοφουντα αυτα που βαζουν... ο λογος ειναι ξεκαθαρα οτι δεν θελουν να χασουν πελατεια, μην φυγει παραεξω και χασουν καποια φραγκα. ξερω τη λογικη τους και δεν φημιζομαστε για την αγνοτητα των προθεσεων μας στο νομο - υπαρχουν και αυτοι οι λιγοι που σκεφτονται ετσι σε ολα και μας χαλανε την φημη, ενω οντως ο περισσοτερος κοσμος στη μεσσηνια ειναι τιμιος, αγνος και ντομπρος, αλλα υπαρχουν και λειτουργουν ετσι.

ουτως η αλλως οτι βαζουν επαγγελματικα δεν μενει ελλαδα, αγγλια παει. τα αγοραζουν οι αλβανοι και τα ταξιδευουν. μονο τα ερασιτεχνικα οικιακης χρησης μενουν εδω. γιαυτο και δεν ειναι και ευκολο να πας να ψωνισεις ξεκαρφωτα οπως παλια, πχ οταν κανεις διακοπες ή αν εισαι φανταρος. εχουν οι ανθρωποι λιγο κρατημενο για παρτη τους και δεν δινουν, δεν τους φτανει. σε κερνανε αλλα δεν σπρωχνουν, δεν υπαρχει αυτη η αναγκη.

μην σου πω και πιο τραγικα. φοιτητης πριν χρονια (1995)ειχαμε αγορασει στην αγγλια 10 ατομα ενα τουβλο. μας ειχε πει ο τυπας, οτι ειναι thai. παγερα αδιαφορο σε εμας αρκει να ηταν συρμα. μετα απο καμια εβδομαδα εκει που εσπαγε ο ενας κολλητος το δικο του μερτικο, βρηκε μεσα μιση τρυπητη αποδειξη απο μπλοκ, απο μαγαζι με γεωργικα εργαλεια στο μελιγαλα με τη σφραδιδα του κανονικοτατα. ειχε πεσει μεσα και πατηθηκε μαζι με το χορτο. δεν μπορεις να φανταστεις τι γελιο επεσε. παντως κοκκινοφουντα δεν ηταν.
Απάντηση

ads by gr420info

πολυ ενδιαφερον ολα οσα εχουν γραφτει ,θα ηθελα να παραθεσω κατι που ισως βοηθησει επειδη τυχγανει να ειμαι λατρης του παλιου ρεμπετικου τραγουδιου και ιδιετερα του 30 και 40 την εποχη των νταηδων και της απαγορευσης σχετικα δεν εχω ακουσει κανεναν μα κανεναν να μιλαει για ελληνικα χορτα απο την προυσα φερνανε απο πολη απο περσια και απο κει ηταν τα καλυτερα και λογω απαγορευσης ξεκινησαν να το καλιεργουν εδω υπαρχουν πολλα ρεμπετικα που θα σας λυσουν τις αποριες σας αν αυτα ,δεν ειναι ιστορικο στοιχειο και μαλιστα προ 100ετιας ,τοτε ποιο;
Για μένα πότε δεν ήταν παράνομη.
Απάντηση
υπάρχει μια σατιβα landrace (nich the greek) από μια νέα εταιρία zorbas seeds νομίζω..τώρα δν ξέρω κατά πόσο είναι όντως ελληνική σατιβα μιας κ η εταιρία σχετικά νέα είναι απόσπασμα έχω δει..γνωρίζετε κάτι για αυτήν τν ποικιλία ή την εταιρία?κρίμα στην χώρα μας με το κλίμα π έχουμε να χάνουμε τα γενετικά μας
Cool  Για εμάς είναι ήδη νόμιμο   Cool
Απάντηση
μιλησα με τα παιδια στην εκθεση...

συγνωμη αλλα θα ειμαι ειλικρινης... κλαιν μαιν τα παιδια, προσπαθουν ομως, αλλα θελουν δουλεια ακομα αρκετη θα λεγα, το ελληνικο που ισχυριζονται οτι εχουν δεν ειναι αυτο που λενε το κανουν για λογους marketing, κανουν ομως προοδο με καποια δικα τους strains αλλα θα τους εδινα λιγα χρονακια ακομα να κανουν τη πρακτικη τους με τα νεα breeds που θα βγαλουν, ο υπευθυνος της εταιριας ειναι αρκετα νεος εχει δρομο λαμπρο θα λεγα μπροστα του, μακαρι να γινουν top breeders τους το ευχομαι
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
ρε παιδια στο σαιτ τους λεει ξεκαθαρα landrace sativa from greece. αν δεν ειναι ελληνικο ειναι ξεκαθαρα παπατζα για να πουλησουν πολυ απ την συγκεκριμενη ποικιλια. αυτο δεν λεγεται μαρκετινγκ λεγεται παπατζα
Απάντηση
για αυτό παραξενεύτηκα κ εγώ ρε παιδιά,μετά από χρόνια που δεν έχω δει πουθενά,βλέπω μια νέα εταιρια κ μάλιστα ελληνική να έχει σπίτι από ελληνική σατιβα!!από περιέργεια κ μόνο θα ήθελα έστω να το δω αν το έχει κάποιος η τέλος πάντων κάποιο από τα υπόλοιπα που έχουν..μακάρι όντως να έχουν λαμπρό μέλλον τα χρειαζομαστε τέτοια μυαλά εδώ κ ειδικά σε αυτό το θέμα..
Απάντηση
εγω μονο και μονο στην πιθανότητα να ναι ελληνικο η εστω υβριδιο με ελληνικο και κατι αλλο καυλωνω ασχημα
Απάντηση
η θα βαλουμε nick the greek και θα μας σκασει κανα super skunk? lol
Απάντηση
ναι ρε φίλε ένα ελληνικό επιτέλους!!εμείς ο είμαστε από νησιά είμαστε λίγο τυχεροί γιατί που κ που πέφτει κανένα "ντόπιο" στα χέρια μας από κανένα χωριό αλλά τώρα σπάνια ,έχει γίνει κ εδώ μόδα η εσωτερική κ τα σκανακια..είχα βάλει δύο κ τελικά βγήκαν αρσενικά από τέτοια σπόρια π ήταν από μπάρμπα σε χωριό π έβαζε χρόνια τα δικά του..πάντως ήταν δύο μέτρα δεντραρες κ μακάρι να βγαίναν θυληκα..έχω ακόμα 3-4 τέτοια σπόρια κ μερικά άλλα με τα καλύτερα αλβανικά π έχω πιει τα τελευταία 5 χρόνια
Απάντηση
δεν μπορει κανενας απολυτως να σας βεβαιωσει οτι αυτα τα σπορια ειναι τα ιδια σπορια με αυτα που ειχανε πριν 40 και 50 χρονια που μεγαλωνανε στην ελληνικη γη, κανενας απολυτως... και οποιος το ισχυριζεται η το κανει επιτιδες για χ ψ λογους,  η ειναι οντως τοσο αφελης
Απάντηση
μονο για να πουλησει το κανει..
γιατι ντρεπεστε να το πειτε;
αυτος πρεπει να ντρεπεται που λεει παραμυθια στον κοσμο.
κι εμεις οι καταλανωτες πρεπει να μην χαφτουμε αμασητο οτι ακουμε...
ασχετο με το θεμα αλλα παραδειγμα ασχετοσυνης για να γελασουμε και λιγο...
σκαει μυτη ενα φιλαρακι χθες...πρωταρης στα grow μεγαλος ποτης..
εκοψε το πρωτο του αυτοματο και βρεθηκε ενα εξυπνοπουλι που του ειπε...ακουστε παιδια:
"-ρε χαζε γιατι το ξεριζωσες;τα αυτοματα ειναι δυφορα(μαλλον εχουν 2 φορουμ :p :d )
και βγαζουν 2 σοδειες......................." Good Night

τωρα εγω τι μπορουσα να απαντησω σε αυτη την ιδιοφυια;; Smoke21
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
χαχαχαχα και τα φωτό περιόδου τετραφορα πείτε του μάγκα!!!πρώτη φορά στην ζωή μου το άκουσα αυτό για δύο σοδειές...τι βγάζει το μυαλο μας όμως άμα δουλεύει σε αλλη διασταση ε?
Απάντηση
μονο τα φωτοπεριοδου το κανουν αυτο
κι απο συζητηση εδω με τα παιδια και διαβασμα σε ξενα φορουμ δεν αξιζει...
η σοδεια δεν ειναι σαν την αρχικη και σιγα σιγα το δεντρο βγαζει μονοφυλλα.
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
τρομπετα φιλε δεν λεω να ναι τα αυθεντικα που βαζανε οι μπαρμπαδες το 80 και το 90 αλλα τουλαχιστον να ναι κατι που να πλησιαζει. δηλαδη να μην το βαλω και βγει καμια ιντικαρα σκανκ..εκει θα ναι η απολυτη κοροιδια. παντως αν ειναι μουφα τελειως το ελληνικο, δεν ξεκιναει καλα την προσπαθεια του και τρωει ενα μεγαλο ακυρο απο εμενα οτι και να κανει στο μελλον. eσυ στην εκθεση τον ρωτησες συγκεκριμενα για το ελληνκο? και αν ναι τι απαντηση πηρες?
Απάντηση
(24-05-2018, 18:12 )georgemali Έγραψε: τρομπετα φιλε δεν λεω να ναι τα αυθεντικα που βαζανε οι μπαρμπαδες το 80 και το 90 αλλα τουλαχιστον να ναι κατι που να πλησιαζει. δηλαδη να μην το βαλω και βγει καμια ιντικαρα σκανκ..εκει θα ναι η απολυτη κοροιδια. παντως αν ειναι μουφα τελειως το ελληνικο, δεν ξεκιναει καλα την προσπαθεια του και τρωει ενα μεγαλο ακυρο απο εμενα οτι και να κανει στο μελλον. eσυ στην εκθεση τον ρωτησες συγκεκριμενα για το ελληνκο? και αν ναι τι απαντηση πηρες?

όντως τι απάντηση πήρε ο φίλος θα ήταν καλό να ξέρουμε η αν ρώτησε..ακρι ακρ ας μν είναι το γνήσιο ξέρω γω δεκαετίες πριν αλλά να είναι ελληνικό ρε γαμωτο τουλατουλάχ..μπορεί να το κάνει σαν μια προσπαθεια να τραβήξει κόσμο αλλά δεν είναι δίκαιο.. βέβαια μπορεί στο μέλλον μετά από δοκιμές να το σταθεροποιήσει κ να βγει κάτι καλό ποτέ δεν ξέρεις..πάντως για να λέει ο τρομπέτας ότι έχει λαμπρό μέλλον δεν θα είναι κανένας τυχαίος...
Απάντηση
βεβαια δεν ειναι και απιθανο να ειναι ελληνικο μπορει να μαζεψε σπορια απο ελληνικες φουντες να τα διασταυρωσε και να εβγαλε μια ποικιλια.τι να πω δεν ξερω μονο αν το βαλουμε θα μαθουμε
Απάντηση
και ελληνικα σπόρια γενικότερα να βρειτε μην νομίζετε οτι θα ειναι και τιποτα απιστευτο....σιγουρα θα υπάρχουν και τουμπανα ελληνικα αλλα υπάρχουν και ελληνικά με ηπια μαστουρα,ελαφρως ευδιαθεσια,κλπ,κλπ...καμια σχεση με αυτα που πεινουμε τωρα και γουστάρουμε
Απάντηση
αναφερθηκα πιο πανω για τα παιδια, δηλωνουν οτι κρατανε μια ποικιλια απο την πελοπονησο, απο κει και περα δοκιμαστε το εσεις, και μας λετε και μας , οποιος κανει την κινηση τελωσπαντων
Απάντηση
ναι παιδιά από μια δοκιμή κανείς δεν έχασε!!όταν είχα βάλει με εναν φίλο αυτά τα δύο το ένα ήταν λίγο πιο κοντό με τελείως χοντρά φύλλα φουλ ιντικα φαινόταν κ το άλλο πιο λεπτό,με πιο όμορφα λεπτεπίλεπτα φύλλα κ μισό μέτρο περίπου πιο ψηλό φαινόταν πολύ διαφορετικό από το άλλο..αν δεν γυρνούσαν αρσενικά πιστεύω θα είχαμε βγάλει κάτι αξιόλογο αλλά δεν πειράζει τν επόμενη..το ιντικα ήταν 1,50 κ το άλλο στα 2 μέτρα εκεί γυρω κ είχαν δρόμο ακόμα μπροστά τους..εγώ θα ξεκινήσω μια δοκιμή με αυτά π έχω σε μικρές γλαστουλες κ όταν πια δείξουν φύλλο βλέπω τι κάνω..θα ανεβάσω κ φωτό μόλις βρω μια φωτογραφική γιατί χάλασε η κάμερα του κινητού κ δεν μπορώ ούτε ημερολόγιο να ξεκινήσω που θέλω!!
Απάντηση
όποιος νέος breeder έχει στα χέρια του ενδιαφέροντα γεννετικά ,θα πρέπει να υποστεί την βάσανο των φόρουμ . να δώσει τζάμπα σπόρια σε testers και να συμμετέχει ενεργά στη συζήτηση για τις καλλιέργειες  με τα σπόρια του . αν τα αποτελέσματα πολλαπλών καλλιεργιών είναι γαμάτα ,τότε μόνο φτιάχνει όνομα και βγάζει φράγκα .  οι αλεξιπτωτιστές είναι πολλοί .                                τα παιδιά που έχουν κάτι καλό από την πελοπόννησο ,αν θέλουν να πουλήσουν ,θα πρέπει να μας δείξουν τι έχουν κάνει μέχρι τώρα και αν μας πείσουν, ίσως ασχοληθούν 3-4 testers για τα σπόρια τους (διεθνώς) .  θέλει δουλειά και όχι λόγια .

η αγορά σπόρων κάνναβης είναι μεγάλη μπίζνα ,παγκοσμίως .totally legal too . αναρωτιέμαι αν κάποιος εντόπισε κάποια αναφορά για αυτό το θέμα στην πρόσφατη κυα .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
ίσως αν το κάναμε ο καθένας στο μέρος του με σπόρια από τον τόπο του να είχαμε ένα πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα!!κάποιες ποικιλίες πιο δυνατές κάποιες πιο "λάιτ" συμφωνώ αλλά δεν είναι μόνο αυτό..θα βλέπαμε κ διάφορες από τόπο σε τόπο γιατί πιστεύω πως όλα παίζουν τον ρόλο τους..ίσως μετά από μερικές γενιές εξελιχθεί κάτι καλό κάνεις μας δεν ξέρει..προσωπικά θα το ξεκινήσω σιγά σιγά όχι να βγάλω δική μου ποικιλία απλά να δω από περιέργεια τι θα γίνει κ αν αλλάξει κάτι..χρειαζετε κ ημερολόγιο κ σημειώσεις από γενιά σε γενιά για να είναι ευκολότερο να εντοπιστούν διάφορες ή απλά για α παρακολουθούμε καλύτερα την εξέλιξη..ότι σπόρια βαμγακει αυτό π θα βάλω θα τα κρατήσω κ γιατί όχι να τα μοιραστούμε έδωσε το φόρουμ τζάμπα είναι!!!κ όποιος θέλει μπορεί να το κάνει κ αυτός όπως θέλει με τον δικό του τρόπο..κ να μν καταφέρουμε του τουλάχιστον θα το χουμε δοκιμασει
Απάντηση
εμενα καθαρα απο περιεργεια θα χει μια θεση στην τεντα μου απο σεπτεβρη. αν πρόκειται οντως για ενα σταθεροποιημενο ελληνικο θα προκειται για μεγαλο βημα που προσωπικα εγω περιμενα να γινει χρονια
Απάντηση
και γω απο περιεργεια θα ηθελα να δω το ημερολογιο σου οταν το βαλεις Cool
Απάντηση
εχει κανεις ακουσει κατι νεοτερο για zorba seeds? σε μειλ δεν απαντανε και απο το σαιτ δεν γινονται παραγγελιες ακομα
Απάντηση
κ εγώ μπήκα πριν λίγες μέρες αλλά το σάιτ ακόμα δν είναι 100% έτοιμο φαίνεται για να παραγγείλεις..δν ξέρω αλλά μου έχουν κινήσει αρκετά την περιέργεια κ θα ήθελα να δω από κάποιον ένα φυτό από σπόρους τους..μακάρι να ετοιμαστεί κ το σάιτ κ γενικά να ακουστεί κανένα νέο τους..
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)