Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ
καλησπέρα αλάνια, είναι η "πρώτη μου" φορά που προσπαθώ να κάνω μία εξωτερική καλλιέργεια (ουτε εσωτερική εχω κάνει). έχω διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά χρειάζομαι και την βοήθεια σας

έχω βαλει 4 αυτόματα (3  lsd-25 και  1 blackberry) .
τα έβαλα σε χαρτοπετσέτα βγήκαν όλα μια χαρά και αφού βγήκαν τα έβαλα σε πλαστικά ποτηριά οπου έχω ανοιξει 5 τρύπες απο κάτω για να φευγει το νερο  και με χώμα κοπριά και τύρφη. τα έχω βγαλει στην ταράτσα εδω και 3 μέρες και τα χτυπάει ο ήλιος 12-12 αν δε κάνω λάθος.
1) τώρα με τις ζέστες και γενικά καθε πότε να τα ποτίζω???
2) εγω τα ρίχνω καθε βραδυ λιγο νεράκι γιατι βλέπω οτι είναι ξερο το χώμα , αλλα δε βλέπω το νερό να φτάνει μέχρι κάτω στις τρύπες του ποτηριού, με τα χίλια ζόρια αν θα φτάσει, και καποιες φορες ισως κα δω το νερό να κανει απο πάνω σα λιμνούλα αλλά το αδιάζω αν εχει περιττο νερό . για αυτο φταίει το χώμα??
3) δεν έχει βγεί ακομα ουτε λίγο απ το χώμα , να αρχίσω να ανησυχώ? μπορώ να το σώσω??
απλά θέλω να βγούν για να κάνω την μεταφύτευση και υστερα να τα πάω στην εξωτερική μου καβαντζα, αλλα δε βλέπω φως.
ευχαριστω.
Απάντηση

ads by gr420info

@Fanbouklen21
με ποτηρι κ ταρατσα με τοση ζεστη πρεπει να εισαι καθε 10 λεπτα να ποτιζεις,που λεει ο λογος
παρτα απο κει βαλτα σε ενα μπαλκονι να χτυπαει μερικη ωρα το φως και κοψε ενα μπουκαλακι στη μεση και βαλε το πλαστικο στο χωμα για να κραταει υγρασια,σαν καλυψη
οσο για τη λιμνουλα,ασε να λιμνασει γιατι αλλιως δε θα ενυδατωθει ποτε
Απάντηση
καλησπερα φιλε επειδη φανταζομαι τρεχεις με τη σειρα της fastbdus θα σου προτεινα να προσεξεις με την λιπανση ειδικα το αζωτο. και τα δυο στρειν εχουν γενετικα για μωβ ομως θελει προσοχη στο ποσο αζωτο εχεις στο υποστρωμα. αυτο μου το χουν πει απο τη fastbuds οταν τους ειχα ρωτησει για ενα θεμα που ειχα με το lsd-25 μου. συγκεκριμενα ειπαν οτι οι ποικιλιες που βγαζουν μωβ παπαδες ειναι ευαλωτοι σε nitrogen toxicity.

[Εικόνα: ljdr4zmm.png]

επίσης μεχρι να αρχισουν να βγουν τα πρωτα 3-4 σετ φυλλων θα σου προτεινα να φροντισεις να μην τρωει τον δυνατο ηλιο μεστη μουρη. μολις μεγαλωσει βαλτο στη ταρατσα να ευχαριστηθει ηλιο και με το παραπανω!
σχετικα με το ποτισμα προσεχε ποσο το ποτιζεις, θα πρεπει να βρεις ενα προγραμμα για το ποτε θα ποτιζεις και να σαι αρκετα σταθερος σε αυτο. εγω πχ στα φυτα μου στο κοκο που χω εξω τα ποτιζω καθε μερα στις 12 (καθε μερα ομως 12 θα τα ποτισω) και τωρα που ζεσταινει πιο πολυ θα δω μηπως τα ποτιζω και το βραδυ για να ναι καλα για τη μερα. επισης μην το παρακανεις με το ποτισμα και αφηνε και λιγο τις ριζες να παιρνουν οξυγωνο
Απάντηση
(18-05-2020, 03:50 )μωβ ντουλάπι Έγραψε: @Fanbouklen21 
με ποτηρι κ ταρατσα με τοση ζεστη πρεπει να εισαι καθε 10 λεπτα να ποτιζεις,που λεει ο λογος
παρτα απο κει βαλτα σε ενα μπαλκονι να χτυπαει μερικη ωρα το φως και κοψε ενα μπουκαλακι στη μεση και  βαλε το πλαστικο στο χωμα για να κραταει υγρασια,σαν καλυψη
οσο για τη λιμνουλα,ασε να λιμνασει γιατι αλλιως δε θα ενυδατωθει ποτε

εννοείς να το έχω τυπου σκεπασμένο με το κομμένο πλαστικό μπουκάλι? δε θα λαμπαδιάσει??
το ποτίζω καθε βραδυ μεχρι να μουσκέψει το πανω πανω χώμα , τωρα που θα το βαλω καπου πιο "χαλαρά" απο ζέστη, καθε πότε να το ποτίζω?

(18-05-2020, 18:29 )jentegrows Έγραψε: καλησπερα φιλε επειδη φανταζομαι τρεχεις με τη σειρα της fastbdus θα σου προτεινα να προσεξεις με την λιπανση ειδικα το αζωτο. και τα δυο στρειν εχουν γενετικα για μωβ ομως θελει προσοχη στο ποσο αζωτο εχεις στο υποστρωμα. αυτο μου το χουν πει απο τη fastbuds οταν τους ειχα ρωτησει για ενα θεμα που ειχα με το lsd-25 μου. συγκεκριμενα ειπαν οτι οι ποικιλιες που βγαζουν μωβ παπαδες ειναι ευαλωτοι σε nitrogen toxicity.

[Εικόνα: ljdr4zmm.png]

επίσης  μεχρι να αρχισουν να βγουν τα πρωτα 3-4 σετ φυλλων θα σου προτεινα να φροντισεις να μην τρωει τον δυνατο ηλιο μεστη μουρη. μολις μεγαλωσει  βαλτο στη ταρατσα να ευχαριστηθει ηλιο και με το παραπανω!
σχετικα με το ποτισμα προσεχε ποσο το ποτιζεις, θα πρεπει να βρεις ενα προγραμμα για το ποτε θα ποτιζεις και να σαι αρκετα σταθερος σε αυτο. εγω πχ στα φυτα μου στο κοκο που χω εξω τα ποτιζω καθε μερα στις 12 (καθε μερα ομως 12 θα τα ποτισω) και τωρα που ζεσταινει πιο πολυ θα δω μηπως τα ποτιζω και το βραδυ για να ναι καλα για τη μερα. επισης μην το παρακανεις με το ποτισμα και αφηνε και λιγο τις ριζες να παιρνουν οξυγωνο
άρα λες να προσπαθήσω να μή βάζω και τόσο αζωτο??
κατσε να βγουν πρωτα τα χρυσά μου και θα προσέχω σα τα μάτια μου, αμα δε τους αρεσει το άζωτο για φαγάκι μεχρι και παστίτσιο θα τους κανω χαχαχ
εσύ κάθε πότε λες να το ποτίζω μεχρι να βγάλει τα πρώτα φύλλα ???
Απάντηση
μεσα σπιτι τα ποτήρια
αν δεν στεγνωσε τελειως το χωμα κ αν δεν επιασε 40 βαθμους το ποτηρακι θα βγουν
Απάντηση
(19-05-2020, 00:05 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: μεσα σπιτι τα ποτήρια
εγινε βλακεία φιλε ασε, πηγα πάνω και τα δυο τα είδα τουμπα απο αερα, ευτυχώς  δεν ειχε βγει το σπορι απο κανένα αλλα το εβαλα σε καλυτερη θέση.
τωρα για το μέσα που είπες, το έβαλα κάτω απο σκέπαστρο και σε βορειο μπαλκόνι, οπότε η ζεστη θα ειναι μικρότερη
εσυ προτείνεις να το κρατάω συνέχεια υγρο?
Απάντηση
(19-05-2020, 00:14 )fanbouklen21 Έγραψε:
(19-05-2020, 00:05 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: μεσα σπιτι τα ποτήρια
εγινε βλακεία φιλε ασε, πηγα πάνω και τα δυο τα είδα τουμπα απο αερα, ευτυχώς  δεν ειχε βγει το σπορι απο κανένα αλλα το εβαλα σε καλυτερη θέση.
τωρα για το μέσα που είπες, το έβαλα κάτω απο σκέπαστρο και σε βορειο μπαλκόνι, οπότε η ζεστη θα ειναι μικρότερη

μεχρι να αναπτύξει ριζικό σύστημα η επιφάνεια (το βάθος που ειναι το σπόρι) πρέπει να είναι υγρό. αν του βάλεις απο πάνω ενα διάφανο μικρότερο πλαστικό ποτηράκι θα βοηθάει να παραμένει με υγρασία περισσότερο.
Απάντηση
(19-05-2020, 00:23 )stelios_la Έγραψε:
(19-05-2020, 00:14 )fanbouklen21 Έγραψε: εγινε βλακεία φιλε ασε, πηγα πάνω και τα δυο τα είδα τουμπα απο αερα, ευτυχώς  δεν ειχε βγει το σπορι απο κανένα αλλα το εβαλα σε καλυτερη θέση.

μεχρι να αναπτύξει ριζικό σύστημα η επιφάνεια (το βάθος που ειναι το σπόρι) πρέπει να είναι υγρό. αν του βάλεις απο πάνω ενα διάφανο μικρότερο πλαστικό ποτηράκι θα βοηθάει να παραμένει με υγρασία περισσότερο.
αν το κλεισω με μεμβράνη δε θα ηταν καλη λύση/? γιατι δε νομιζω να βρω τετοιο ποτηρι που λες..
Απάντηση
@Fanbouklen21 ενα 0.5λ μπουκαλακι κοψτο στη μεση που ειναι και στενο
αλλιως βαλε και μεμβρανη και ανοιξε κ μια τρυπουλα μικρη
Απάντηση
(19-05-2020, 00:39 )fanbouklen21 Έγραψε:
(19-05-2020, 00:23 )stelios_la Έγραψε: μεχρι να αναπτύξει ριζικό σύστημα η επιφάνεια (το βάθος που ειναι το σπόρι) πρέπει να είναι υγρό. αν του βάλεις απο πάνω ενα διάφανο μικρότερο πλαστικό ποτηράκι θα βοηθάει να παραμένει με υγρασία περισσότερο.
αν το κλεισω με μεμβράνη δε θα ηταν καλη λύση/? γιατι δε νομιζω να βρω τετοιο ποτηρι που λες..

ναι αλλα βαζε βγαζε (για να ψεκάζεις) η μεμβράνη δε βολευει. αυτά τα διάφανα ποτηράκια τα εχει και μινι μαρκετ με 1 ευρω η δωδεκάδα
Απάντηση
βγήκε το ένα ισα ισα, περιμένω να δω σε τι φαση ειναι τα άλλα 3, αν και δύσκολο το κοβω, τοσες μερες να μην εχει φανει τιποτα παμε για 5η μερα αν δε κανω λαθος.
Απάντηση
(19-05-2020, 00:55 )μωβ ντουλάπι Έγραψε: @Fanbouklen21  ενα 0.5λ μπουκαλακι κοψτο στη μεση που ειναι και στενο
αλλιως βαλε και μεμβρανη και ανοιξε κ μια τρυπουλα  μικρη
οπως εγραψα το ένα βγηκε χθες, τα άλλα 3 τιποτα ακομα και παμε για 6η μερα, εκανα αυτο με τα ποτηρακια σημερα.
να κανω τιποτα αλλο μπας και τα σώσω ή τον σταυρό μου? (τα δυο απο τα 3 ειχαν παθει και το ατύχημα με τον αερα)
Απάντηση
(20-05-2020, 22:19 )fanbouklen21 Έγραψε:
(19-05-2020, 00:55 )μωβ ντουλάπι Έγραψε: @Fanbouklen21  ενα 0.5λ μπουκαλακι κοψτο στη μεση που ειναι και στενο
αλλιως βαλε και μεμβρανη και ανοιξε κ μια τρυπουλα  μικρη
οπως εγραψα το ένα βγηκε χθες, τα άλλα 3 τιποτα ακομα και παμε για 6η μερα, εκανα αυτο με τα ποτηρακια σημερα.
να κανω τιποτα αλλο μπας και τα σώσω ή τον σταυρό μου? (τα δυο απο τα 3 ειχαν παθει και το ατύχημα με τον αερα)

μου εχουν σκάσει και στη 10η. αλλα θα ελεγα αν δεν βγουν απλα βάλτα και αυτά σε ποτηράκια με χώμα και πότισε. δεν έχεις να χάσεις τίποτα
Απάντηση
(20-05-2020, 23:09 )stelios_la Έγραψε:
(20-05-2020, 22:19 )fanbouklen21 Έγραψε: οπως εγραψα το ένα βγηκε χθες, τα άλλα 3 τιποτα ακομα και παμε για 6η μερα, εκανα αυτο με τα ποτηρακια σημερα.

μου εχουν σκάσει και στη 10η. αλλα θα ελεγα αν δεν βγουν απλα βάλτα και αυτά σε ποτηράκια με χώμα και πότισε. δεν έχεις να χάσεις τίποτα
δε ξέρω φίλε θα δείξει, μακάρι να βγουν να σας δείξω και φωτό.
μήπως να τα ποτίζω δυο φορες την μέρα αντι για μία?
Απάντηση
(21-05-2020, 16:57 )fanbouklen21 Έγραψε:
(20-05-2020, 23:09 )stelios_la Έγραψε: μου εχουν σκάσει και στη 10η. αλλα θα ελεγα αν δεν βγουν απλα βάλτα και αυτά σε ποτηράκια με χώμα και πότισε. δεν έχεις να χάσεις τίποτα
δε ξέρω φίλε θα δείξει, μακάρι να βγουν να σας δείξω και φωτό.

νοπο να ειναι το χωμα, δε θελει και μουσκεμα. αν το ακουμπας απο πανω και ειναι υγρο μια χαρα ειναι. απο την ιδια ποικιλια σπορων ενα μου ανοιξε σε 2 μερες και το αλλα σε 10
Απάντηση
(21-05-2020, 17:03 )stelios_la Έγραψε:
(21-05-2020, 16:57 )fanbouklen21 Έγραψε: δε ξέρω φίλε θα δείξει, μακάρι να βγουν να σας δείξω και φωτό.

νοπο να ειναι το χωμα, δε θελει και μουσκεμα. αν το ακουμπας απο πανω και ειναι υγρο μια χαρα ειναι. απο την ιδια ποικιλια σπορων ενα μου ανοιξε σε 2 μερες και το αλλα σε 10
 στα πόδα εκατοστά το βάζω σε κανονικό ήλιο σε μπαλκόνι? εμενα αυτο που εχει βγει ειναι 2 εκατοστά περιπου, πρεπει να το παω στην πισω μερια που εχει περισσοτερο ηλιο ή να περιμενω? (τα άλλα ακομα τιποτα)
Απάντηση
(23-05-2020, 10:58 )fanbouklen21 Έγραψε:
(21-05-2020, 17:03 )stelios_la Έγραψε: νοπο να ειναι το χωμα, δε θελει και μουσκεμα. αν το ακουμπας απο πανω και ειναι υγρο μια χαρα ειναι. απο την ιδια ποικιλια σπορων ενα μου ανοιξε σε 2 μερες και το αλλα σε 10
 στα πόδα εκατοστά το βάζω σε κανονικό ήλιο σε μπαλκόνι? εμενα αυτο που εχει βγει ειναι 2 εκατοστά περιπου, πρεπει να το παω στην πισω μερια που εχει περισσοτερο ηλιο ή να περιμενω? (τα άλλα ακομα τιποτα)

αν δεν έχουν σκάσει δε χρειάζονται ήλιο. απλά ζέστη και υγρασία. αν έχει ξεραθεί το χώμα σε βάθος 2-3 εκατοστών μπορεί και να έχουν πεθάνει οι σπόροι. κάνε ένα καλό πότισμα και άσε τα κάπου με λίγο ήλιο (πχ στη σκιά ενώς άλλου φυτού). αν σκάσουν τα βάζεις σε ήλιο (οσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αρκεί τις πρώτες μέρες να είναι υγρά). το πόσο νερό θέλουν εξαρτάτε απο την ζέστη και τον ήλιο. εμένα (νότια νότια ελλάδα) σε ποτηράκια του καφέ πλαστικά τους βάζω 50ml νερού και τα ψεκάζω όποτε βλέπω να έχουν ξεραθεί. αν δε μπορείς να τα βλέπεις όλη μέρα το καλύτερο θα ήταν να τους κάνεις ένα ποτισμα καλό πρωί πρωί και να τα βάζεις κάπου που να μην είναι ντάλα ο ήλιος (τα ποτηράκια μπορεί να χάσουν την υγρασία τους σε 3-4 ώρες.
Απάντηση
(23-05-2020, 11:14 )stelios_la Έγραψε:
(23-05-2020, 10:58 )fanbouklen21 Έγραψε:  στα πόδα εκατοστά το βάζω σε κανονικό ήλιο σε μπαλκόνι? εμενα αυτο που εχει βγει ειναι 2 εκατοστά περιπου, πρεπει να το παω στην πισω μερια που εχει περισσοτερο ηλιο ή να περιμενω? (τα άλλα ακομα τιποτα)

αν δεν έχουν σκάσει δε χρειάζονται ήλιο. απλά ζέστη και υγρασία. αν έχει ξεραθεί το χώμα σε βάθος 2-3 εκατοστών μπορεί και να έχουν πεθάνει οι σπόροι. κάνε ένα καλό πότισμα και άσε τα κάπου με λίγο ήλιο (πχ στη σκιά ενώς άλλου φυτού). αν σκάσουν τα βάζεις σε ήλιο (οσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αρκεί τις πρώτες μέρες να είναι υγρά). το πόσο νερό θέλουν εξαρτάτε απο την ζέστη και τον ήλιο. εμένα (νότια νότια ελλάδα) σε ποτηράκια του καφέ πλαστικά τους βάζω 50ml νερού και τα ψεκάζω όποτε βλέπω να έχουν ξεραθεί. αν δε μπορείς να τα βλέπεις όλη μέρα το καλύτερο θα ήταν να τους κάνεις ένα ποτισμα καλό πρωί πρωί και να τα βάζεις κάπου που να μην είναι ντάλα ο ήλιος (τα ποτηράκια μπορεί να χάσουν την υγρασία τους σε 3-4 ώρες.
αν δεν εχει βγει τιποτα μεχρι δευτερα, θα ηταν βλακεία να βγάλω λιγο χώμα και να δώ σε τι φάση ειναι τα σπόρια? γιατι απο τα 4 εχει βγει το ένα μονο και τα αλλα τιποτα.

(23-05-2020, 11:14 )stelios_la Έγραψε:
(23-05-2020, 10:58 )fanbouklen21 Έγραψε:  στα πόδα εκατοστά το βάζω σε κανονικό ήλιο σε μπαλκόνι? εμενα αυτο που εχει βγει ειναι 2 εκατοστά περιπου, πρεπει να το παω στην πισω μερια που εχει περισσοτερο ηλιο ή να περιμενω? (τα άλλα ακομα τιποτα)

τωρα που το θυμήθηκα αδερφέ, αν δε βγουν, τι μου προτείνεις να κανω παραγγελία για εξωτερικη καλλιέργεια ? κατι να ειναι δυνατό απο αντοχη, ευκολο και να μην παει και πανω απο 2 μετρα. αυτα
Απάντηση
(23-05-2020, 11:47 )fanbouklen21 Έγραψε:
(23-05-2020, 11:14 )stelios_la Έγραψε: αν δεν έχουν σκάσει δε χρειάζονται ήλιο. απλά ζέστη και υγρασία. αν έχει ξεραθεί το χώμα σε βάθος 2-3 εκατοστών μπορεί και να έχουν πεθάνει οι σπόροι. κάνε ένα καλό πότισμα και άσε τα κάπου με λίγο ήλιο (πχ στη σκιά ενώς άλλου φυτού). αν σκάσουν τα βάζεις σε ήλιο (οσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αρκεί τις πρώτες μέρες να είναι υγρά). το πόσο νερό θέλουν εξαρτάτε απο την ζέστη και τον ήλιο. εμένα (νότια νότια ελλάδα) σε ποτηράκια του καφέ πλαστικά τους βάζω 50ml νερού και τα ψεκάζω όποτε βλέπω να έχουν ξεραθεί. αν δε μπορείς να τα βλέπεις όλη μέρα το καλύτερο θα ήταν να τους κάνεις ένα ποτισμα καλό πρωί πρωί και να τα βάζεις κάπου που να μην είναι ντάλα ο ήλιος (τα ποτηράκια μπορεί να χάσουν την υγρασία τους σε 3-4 ώρες.
αν δεν εχει βγει τιποτα μεχρι δευτερα, θα ηταν βλακεία να βγάλω λιγο χώμα και να δώ σε τι φάση ειναι τα σπόρια? γιατι απο τα 4 εχει βγει το ένα μονο και τα αλλα τιποτα.

(23-05-2020, 11:14 )stelios_la Έγραψε: αν δεν έχουν σκάσει δε χρειάζονται ήλιο. απλά ζέστη και υγρασία. αν έχει ξεραθεί το χώμα σε βάθος 2-3 εκατοστών μπορεί και να έχουν πεθάνει οι σπόροι. κάνε ένα καλό πότισμα και άσε τα κάπου με λίγο ήλιο (πχ στη σκιά ενώς άλλου φυτού). αν σκάσουν τα βάζεις σε ήλιο (οσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αρκεί τις πρώτες μέρες να είναι υγρά). το πόσο νερό θέλουν εξαρτάτε απο την ζέστη και τον ήλιο. εμένα (νότια νότια ελλάδα) σε ποτηράκια του καφέ πλαστικά τους βάζω 50ml νερού και τα ψεκάζω όποτε βλέπω να έχουν ξεραθεί. αν δε μπορείς να τα βλέπεις όλη μέρα το καλύτερο θα ήταν να τους κάνεις ένα ποτισμα καλό πρωί πρωί και να τα βάζεις κάπου που να μην είναι ντάλα ο ήλιος (τα ποτηράκια μπορεί να χάσουν την υγρασία τους σε 3-4 ώρες.
τωρα που το θυμήθηκα αδερφέ, αν δε βγουν, τι μου προτείνεις να κανω παραγγελία για εξωτερικη καλλιέργεια ? κατι να ειναι δυνατό απο αντοχη, ευκολο και να μην παει και πανω απο 2 μετρα. αυτα

γενικά για να σκάσουν τα σπόρια θέλουν απο 2-3 μέρες (οταν ειναι τουμπανανάκια) μέχρι 10+

εγώ αμα δεν μου σκάσουν σε 10 μέρες (τα βάζω στο νερό και μετά σε χαρτοπετσέτα και οταν η ρίζα είναι  2-3 εκατοστά σε ποτηράκια με σπορόχωμα. τις 10 μέρες εννοώ απο οταν τα έβγαλα απο τη συσκευασία μέχρι που να βγάλουν ρίζα) μετά τα βάζω σε ποτηράκι και συνεχίζω να τα φροντίζω (μπας και σκάσουν μετά).

ψάχνεις θηλυκά η αυτόματα;
Απάντηση
(23-05-2020, 16:29 )stelios_la Έγραψε:
(23-05-2020, 11:47 )fanbouklen21 Έγραψε: αν δεν εχει βγει τιποτα μεχρι δευτερα, θα ηταν βλακεία να βγάλω λιγο χώμα και να δώ σε τι φάση ειναι τα σπόρια? γιατι απο τα 4 εχει βγει το ένα μονο και τα αλλα τιποτα.

γενικά για να σκάσουν τα σπόρια θέλουν απο 2-3 μέρες (οταν ειναι τουμπανανάκια) μέχρι 10+

εγώ αμα δεν μου σκάσουν σε 10 μέρες (τα βάζω στο νερό και μετά σε χαρτοπετσέτα και οταν η ρίζα είναι  2-3 εκατοστά σε ποτηράκια με σπορόχωμα. τις 10 μέρες εννοώ απο οταν τα έβγαλα απο τη συσκευασία μέχρι που να βγάλουν ρίζα) μετά τα βάζω σε ποτηράκι και συνεχίζω να τα φροντίζω (μπας και σκάσουν μετά).

ψάχνεις θηλυκά η αυτόματα;
οχι ρε εχουν σκασει κανονικά , εχουν βγαλει ριζα , τα εχω βαλει στο χωμα απλα δεν εχουν βγει ακομα. και πανε για 9η μερα. μονο το ενα εχει βγει κανονικα με 3 φυλλαρακια απο τα 4 που ειχα βαλει. λεω αν σωζεται τωρα , αν δεν εχουν καει ακόμα. αν μπορω να κανω κατι δηλαδη

δεν εχω θεμα και απο τα δυο, οτι ειναι πιο ευκολο
Απάντηση
η ποιο ανθετκική ποικιλία που έχω βάλει και βάζω (απο περίπου 25-30 που έχω μεγαλώσει) είναι η white widow. αντέχει ζέστη και ταλαιπωρία. αν ήμουν στη θέση σου θα έπερνα αυτόματα. θα σου ειναι έτοιμα σε 2.5-3 μήνες (καλύτερα τριμηνήτικο να μεγαλώσει) και μπορείς να βάλεις και άλλο μετά. σαν αυτόματα δεν έχουν τρελές παραγωγές αλλά μπορείς να βγάλεις απο εξωτερικό φυτό 100-120 γρ.
Απάντηση
(23-05-2020, 21:14 )stelios_la Έγραψε: η ποιο ανθετκική ποικιλία που έχω βάλει και βάζω (απο περίπου 25-30 που έχω μεγαλώσει) είναι η white widow. αντέχει ζέστη και ταλαιπωρία. αν ήμουν στη θέση σου θα έπερνα αυτόματα. θα σου ειναι έτοιμα σε 2.5-3 μήνες (καλύτερα τριμηνήτικο να μεγαλώσει) και μπορείς να βάλεις και άλλο μετά. σαν αυτόματα δεν έχουν τρελές παραγωγές αλλά μπορείς να βγάλεις απο εξωτερικό φυτό 100-120 γρ.
ποιο white widow απ ολα λες?
(για τα δικά μου τώρα, ακόμα να βγουν απο το χώμα τα 3 απο τα 4, να σκαλίσω λίγο το χώμα να δω πως ειναι ο σπόρος ή χειροτερο θα το κάνω? αλλιως να τα πετάξω οπως είναι μη τα έχω τσάμπα εκεί. ισως να φταίει και το σάιτ που τα πήρα ή οτι το lsd δεν ειναι και τοσο ευκολο)
Απάντηση
σκάλισε το προσεχτικά με μια οδοντογλυφίδα μπας και εχουν σκαλώσει και δεν μπορούν να βγουν, αλλα χλωμό το βλέπω. και μέχρι να μεγαλώσει και να βγάλει 2 σετ φύλλων άσε μάλλον την κοπριά. θα τα κάψει. την βάζεις στη μεταφύτευση.
χήρες μπορείς να βρεις και εδω: https://sporadiko.gr/dinafem-seeds/950-w...results=92
Απάντηση
(24-05-2020, 16:11 )stelios_la Έγραψε: σκάλισε το προσεχτικά με μια οδοντογλυφίδα μπας και εχουν σκαλώσει και δεν μπορούν να βγουν, αλλα χλωμό το βλέπω. και μέχρι να μεγαλώσει και να βγάλει 2 σετ φύλλων άσε μάλλον την κοπριά. θα τα κάψει. την βάζεις στη μεταφύτευση.
χήρες μπορείς να βρεις και εδω: https://sporadiko.gr/dinafem-seeds/950-w...results=92

https://sporadiko.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%...e%bf%cf%82

https://sporadiko.gr/sporadiko/476-white...e%bf%ce%b9

αυτα τα δυο έλεγα εγω, πως τα βλέπεις???
επίσης το χώμα που εχω ειναι απο υγρή κοπριά (σκατα κότας που γενικα απο παλιους εχω ακουσει ειναι πλ καλο σαν χώμα) τυρφη , και κανονικη κοπριά.
παιζει να ειναι μουφα και το χώμα , αλλά άμα δε την πάθεις δε θα μάθεις. τις χήρες θέλω να τις βάλω σε κάποιο σίγουρο χώμα (κομποστ,τυρφη,περλιτη), και σε κανονικά μικρά γλαστράκια.
σκεφτόμουν να φτιάξω και αυτο το starter grow που λενε, με την λάμπα μεχρι να φτασοθν 3 εκατοστα, ή απλα να τα έχω μέσα χωρις ήλιο μεχρι να φτασουν 3 εκατοστα.
Απάντηση
(24-05-2020, 16:26 )fanbouklen21 Έγραψε:
(24-05-2020, 16:11 )stelios_la Έγραψε: σκάλισε το προσεχτικά με μια οδοντογλυφίδα μπας και εχουν σκαλώσει και δεν μπορούν να βγουν, αλλα χλωμό το βλέπω. και μέχρι να μεγαλώσει και να βγάλει 2 σετ φύλλων άσε μάλλον την κοπριά. θα τα κάψει. την βάζεις στη μεταφύτευση.

https://sporadiko.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%...e%bf%cf%82

https://sporadiko.gr/sporadiko/476-white...e%bf%ce%b9

αυτα τα δυο έλεγα εγω, πως τα βλέπεις???
επίσης το χώμα που εχω ειναι απο υγρή κοπριά (σκατα κότας που γενικα απο παλιους εχω ακουσει ειναι πλ καλο σαν χώμα) τυρφη , και κανονικη κοπριά.
παιζει να ειναι μουφα και το χώμα , αλλά άμα δε την πάθεις δε θα μάθεις. τις χήρες θέλω να τις βάλω σε κάποιο σίγουρο χώμα (κομποστ,τυρφη,περλιτη), και σε κανονικά μικρά γλαστράκια.
σκεφτόμουν να φτιάξω και αυτο το starter grow που λενε, με την λάμπα μεχρι να φτασοθν 3 εκατοστα, ή απλα να τα έχω μέσα χωρις ήλιο μεχρι να φτασουν 3 εκατοστα.

καλημέρα! ναι ωραία σπόρια (έχε το νου σου το πρώτο ειναι cbd, δεν εχει thc πολύ)
απο χώματα δε ξέρω και πολλά. εγω χρησιμοποιώ ένα από χώμα για ντομάτες (compo sana γενικής χρήσης) με 1/4 περλίτη και τίποτα άλλο. απο λίπασμα παίζω το 3 pack της ghe (χώμα περίπου 8 ευρώ τα 50 λίτρα και λιπάσματα κοστίζουν 15 ευρώ αλλα θα σου κρατίσουν για πάνω απο 20-30 φυτά). υπάρχουν πολλοί γνώστες εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν για χώματα.

εγω δε τα κρατάω μεσα καθόλου. με το που βγει η ρίζα στη χαρτοπετσέτα κατευθείαν σε ποτηράκια. απλά τις πρώτες μέρες τα βάζω μέσα τις μεσσημεριανές ώρες και πάντα τα κρατάω υγρά.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)