Έλλειψη Αζώτου ;
#1
Καλησπέρα , 

Βρισκόμαστε στην 4η εβδομάδα ( φωτοπεριόδου ) .

Χώμα biobizz lightmix 

1η εβδομάδα --> rootit 1ml/l  , biobizz rootjuice 1ml/l , biobizz bioheaven 0.5 ml/l 
2η εβδομάδα --> rootjuice 2ml/l , biobizz biogrow 2ml/l ( λίγο λιγότερο από αυτό που προτείνει η biobizz δηλαδή αν έχω 10 l και μου λέει 2ml/l θα βάλω 16ml αντί για 20 )  , bioheaven 1ml/l 
3η εβδομάδα --> rootjuice 1ml/l ,  biogrow 2ml/l (>> >>) , bioheaven 1ml/l , biobizz calmag 0.5ml/l ( πάλι λίγο λιγότερο από το 0/5 ml/l που προτείνει η biobizz) 

Γενικώς τις δοσολογίες είτε τις ρίχνω στο μισό είτε βάζω λιγότερο στο τέλος 

Πότισμα 2 φορές την ημέρα : 1 με το νερό με τα λιπάσματα με ph 6.5 και μια με καθαρό νερό με ph 7.5 . Οι μετρήσεις που έχω πάρει από το χώμα το βγάζουν στο 7 . 

Μπαίνουμε λοιπόν στην 4η εβδομάδα και παρατηρώ εδώ και 3-4 ημέρες κιτρίνισμα στα κάτω φύλλα . Υποθέτω ότι είναι έλλειψη αζώτου . Οι απορίες μου είναι οι εξής : 

1_Είναι έλλειψη αζώτου ; 
2_Γιατί έχω έλλειψη αζώτου ενώ ποτίζονται κάθε ημέρα ; 
3_Τι να χρησιμοποιήσω για να το διορθώσω ; (Έχω στη διάθεσή μου τα παραπάνω λιπάσματα + biobizz topmax και bio-bloom ) 

   

   

   

Ευχαριστώ.
Απάντηση
#2
Με 2 φορές την ημέρα πότισμα σε αυτές τις γλάστρες που είναι σχετικά μικρές μήπως έχεις παρά ποτίσει?

Επίσης μια φώτο όλου του φυτού θα βοηθούσε.

Μεταφύτευση?
Απάντηση
#3
(05-07-2021, 15:47 )tzorge Έγραψε: Με 2 φορές την ημέρα πότισμα σε αυτές τις γλάστρες που είναι σχετικά μικρές μήπως έχεις παρά ποτίσει?

Επίσης μια φώτο όλου του φυτού θα βοηθούσε.

Μεταφύτευση?

Καλησπέρα , δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το πότισμα γιατί τα ποτίζω όταν ξεραίνονται και λόγω του συνδυασμού μικρός χώρος + 600w hps ξεραίνονται πολύ γρήγορα (στο δωμάτιο έχει 35 βαθμούς Κελσίου ) . Δεν έγινε κάποια μεταμφύτευση . 

   
Απάντηση
#4
Καλησπέρα. Δεν είμαι γνώστης όλων, όμως το έπαθα στο πρώτο μου φυτό και εγώ στην 5η εβδομάδα και ήταν για 2 λόγους, ή έβαζα πολύ λίπασμα ή ήταν άζωτο. Ρώτησα λοιπόν και μου πρότειναν biobiz calmag. Αλλά εσύ έχεις βάλει. Μετά ή το ποτίζεις πολύ η λίγο. Η γλάστρα πόσο ml είναι? Με lightmix χώμα μήπως είναι υπερβολή να βάζεις και λιπάσματα? Γιατί τα ίδια χρησιμοποιώ. Ποτέ δεν έχω βάλει λίπασμα, μόνο μετα την 3η εβδομάδα. Επίσης μια φορά την εβδομάδα έβαζα εγώ λίπασμα και μέσα στην εβδομαδα τις άλλες μέρες μόνο νεράκι φίλτρου και το ph του λιπάσματος σε 6.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν είμαι γνώστης, μια γνώμη και μια βοήθεια προσπαθώ να προσφέρω και εγώ απ' ότι έχω δει και εγώ με την μικρή εμπειρία.
Απάντηση
#5
(05-07-2021, 18:14 )MarilenaL Έγραψε: Καλησπέρα. Δεν είμαι γνώστης όλων, όμως το έπαθα στο πρώτο μου φυτό και εγώ στην 5η εβδομάδα και ήταν για 2 λόγους, ή έβαζα πολύ λίπασμα ή ήταν άζωτο. Ρώτησα λοιπόν και μου πρότειναν biobiz calmag. Αλλά εσύ έχεις βάλει. Μετά ή το ποτίζεις πολύ η λίγο. Η γλάστρα πόσο ml είναι? Με lightmix χώμα μήπως είναι υπερβολή να βάζεις και λιπάσματα? Γιατί τα ίδια χρησιμοποιώ. Ποτέ δεν έχω βάλει λίπασμα, μόνο μετα την 3η εβδομάδα. Επίσης μια φορά την εβδομάδα έβαζα εγώ λίπασμα και μέσα στην εβδομαδα τις άλλες μέρες μόνο νεράκι φίλτρου και το ph του λιπάσματος σε 6.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν είμαι γνώστης, μια γνώμη και μια βοήθεια προσπαθώ να προσφέρω και εγώ απ' ότι έχω δει και εγώ με την μικρή εμπειρία.

Γεια χαρά , 

Κάψιμο από λίπασμα δεν νομίζω πως είναι γιατί βγαίνει κυρίως περιμετρικά και γίνεται από κίτρινο καφέ όπως παρακάτω (+ το ότι ρίχνω αρκετά μικρότερες ποσότητες από αυτές που προτείνει η biobizz)  : 

   

Πρόβλημα με ασβέστιο δεν είναι γιατί το κιτρίνισμα θα ήταν στα νέα φύλλα όχι στα χαμηλά και δεν θα κάλυπτε ολόκληρο το φύλλο , παραθέτω ενδεικτική φωτογραφία έλλειψης ασβεστίου : 

   

Τώρα όσον αφορά το μαγνήσιο η αλήθεια είναι ότι μπερδεύεται πολύ συχνά με το άζωτο ωστόσο στο μαγνήσιο το πρόβλημα ξεκινάει με αποχρωματισμό των "φλεβών" (δεν ξέρω κάποιο άλλο όρο   Big Grin ) και μετά αρχίζει το κιτρίνισμα αφήνοντας ένα κομμάτι "πρασινάδας" όπως φαίνεται παρακάτω : 

   

Το πότισμα είναι manual ανάλογα τις συνθήκες , γενικώς ποτίζω όταν ξεραίνονται . Η biobizz έχει συγκεκριμένες δοσολογίες/εβδομάδα για κάθε τύπο υποστρώματος (lightmix , allmix , coco) , μπορείς να ξεκινήσεις και από την πρώτη εβδομάδα τα λιπάσματα . Το βάζω σε περίπτωση που το χρειαστείς .

   

Μην αγχώνεσαι , εδώ είμαστε για ανταλλαγή γνώσεων και εγώ αρχάριος είμαι και πολύ πιθανόν κάποια από τα παραπάνω να είναι ανακριβή.Και μόνο που απάντησες σε ευχαριστώ πολύ  Smile .
Απάντηση
#6
Γενικά διαβάζω πολλά ξένα σάιτ και μόνο το συγκεκριμένο ελληνικό που έχω βοηθηθεί παρά πολύ. Έχω κάποιες φωτό με διάφορες ασθενείες φύλλων. Αν το googlaρεις παίζει να το βρεις το πρόβλημα.
Στα κάτω κάτω φύλλα κιτρινιλα λέει nitrogen και σε φύλλα πράσινα που γίνονται κίτρινα και μετά καφέ αναφέρει light burn. Αχ μαυτα τα μωρά τι τραβάμε! Όλη την μέρα μας έχουν στον ψάξιμο! Χαχαχα
Βρήκα μόλις κάτι φωτό από το σάιτ αν είναι να αναφέρω και το όνομα για να μην υπάρχει θέμα με την αυθεντικότητα.
Σκεπτόμενη, επειδή είναι τα κάτω κάτω φύλλα μήπως να το αφήσεις να δεις αν συνεχίζει και προς τα πάνω? Αν δεν συνεχίζει άστα απλά να πέσουν και κάνε δοκιμές και βλέπεις.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#7
35 C° είναι πολύ υπό κανονικές συνθήκες.
Πόσα λίτρα είναι η γλάστρα σου?
Απάντηση
#8
35 όπως λεει και ο Τζωρτζ είναι πολύ

Και σε τι απόσταση έχεις φώτα από τις κορυφές?
Αν είναι κοντά κάλλιστα μπορεί να καίγονται τα φυτά και το χώμα να είναι νωπό και να στεγνώνει πιο αργά από το φυτο ειδικά που έχεις  hps

Πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες?

Σημειωτέων έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα και ψάχνω να βρω που οφείλετε 
Δυστυχώς τα συμπτώματα και οι ενδείξεις καψίματος από φώτα ή ελειψη αζωτου-μαγνησιου είναι σχεδόν ίδια 
 
Καλή συνέχεια
Απάντηση
#9
Λοιπόν, όλα αυτά τα λάθη που μπορεί να κάνει ένας καλλιεργητής είναι συμπτώματα των κίτρινων φύλλων, δηλαδή 1. Υπερβολικό ή όχι πότισμα, 2. Πολλά λιπάσματα ή όχι λιπασματα, 3. Κάψιμο από φώτα, 4. Λάθος ph 5. Μεγάλη θερμοκρασία.
Κατ εμέ, επειδή είναι μικρές οι γλάστρες. Πρέπει να μειώσεις την θερμοκρασία σίγουρα το πολυ στους 30, να μειώσεις το λίπασμα σε μια φορά την εβδομάδα τα biobizz και μετά μόνο νεράκι, περίπου σε κάθε γλάστρα επειδή τις βλέπω μικρές 1λιτρο κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη. Κατέβασε αν μπορείς το ph στο 6 και τα φώτα επειδή τα συγκεκριμένα είναι πολύ ζεστά σίγουρα σε ύψος από τα φυτά 50 εκατοστά. Η υγρασία να είναι στο 55-65% και αν μπορείς να πάρεις ένα υγρασιομετρο για χώμα που το βάζεις μέσα και σου λέει αν είναι υγρό ή όχι το χώμα για να σου φύγει η ιδέα ότι θέλει συνέχεια νερό. Κάνε κάθε φορά και μια αλλαγή και θα το βρεις! Πιστεύω αυτά! Αν μου έρθει τίποτε άλλο θα σου γράψω.

(05-07-2021, 14:55 )prsl240 Έγραψε: Καλησπέρα , 

Βρισκόμαστε στην 4η εβδομάδα ( φωτοπεριόδου ) .

Χώμα biobizz lightmix 

1η εβδομάδα --> rootit 1ml/l  , biobizz rootjuice 1ml/l , biobizz bioheaven 0.5 ml/l 
2η εβδομάδα --> rootjuice 2ml/l , biobizz biogrow 2ml/l ( λίγο λιγότερο από αυτό που προτείνει η biobizz δηλαδή αν έχω 10 l και μου λέει 2ml/l θα βάλω 16ml αντί για 20 )  , bioheaven 1ml/l 
3η εβδομάδα --> rootjuice 1ml/l ,  biogrow 2ml/l (>> >>) , bioheaven 1ml/l , biobizz calmag 0.5ml/l ( πάλι λίγο λιγότερο από το 0/5 ml/l που προτείνει η biobizz) 

Γενικώς τις δοσολογίες είτε τις ρίχνω στο μισό είτε βάζω λιγότερο στο τέλος 

Πότισμα 2 φορές την ημέρα : 1 με το νερό με τα λιπάσματα με ph 6.5 και μια με καθαρό νερό με ph 7.5 . Οι μετρήσεις που έχω πάρει από το χώμα το βγάζουν στο 7 . 

Μπαίνουμε λοιπόν στην 4η εβδομάδα και παρατηρώ εδώ και 3-4 ημέρες κιτρίνισμα στα κάτω φύλλα . Υποθέτω ότι είναι έλλειψη αζώτου . Οι απορίες μου είναι οι εξής : 

1_Είναι έλλειψη αζώτου ; 
2_Γιατί έχω έλλειψη αζώτου ενώ ποτίζονται κάθε ημέρα ; 
3_Τι να χρησιμοποιήσω για να το διορθώσω ; (Έχω στη διάθεσή μου τα παραπάνω λιπάσματα + biobizz topmax και bio-bloom ) 







Ευχαριστώ.

Όταν λες 2 φορές την ημέρα νερό με λίπασμα και μόνο νερό? Δηλαδή κάθε μέρα ρίχνεις λίπασμα? Όχι! Το χαρτί λέει τα λιπάσματα ανά εβδομάδα αν δεις το chart!
Απάντηση
#10
(05-07-2021, 22:19 )tzorge Έγραψε: 35 C° είναι πολύ υπό κανονικές συνθήκες.
Πόσα λίτρα είναι η γλάστρα σου?
2l , το ξέρω ότι είναι πολύ για αυτό στην αρχή το πέρασα για septoria αλλά δεν είναι , καταλήγω στην έλλειψη αζώτου .

(05-07-2021, 23:21 )Roukounas Έγραψε: 35 όπως λεει και ο Τζωρτζ είναι πολύ

Και σε τι απόσταση έχεις φώτα από τις κορυφές?
Αν είναι κοντά κάλλιστα μπορεί να καίγονται τα φυτά και το χώμα να είναι νωπό και να στεγνώνει πιο αργά από το φυτο ειδικά που έχεις  hps

Πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες?

Σημειωτέων έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα και ψάχνω να βρω που οφείλετε 
Δυστυχώς τα συμπτώματα και οι ενδείξεις καψίματος από φώτα ή ελειψη αζωτου-μαγνησιου είναι σχεδόν ίδια 
 
Καλή συνέχεια

Καλησπέρα , 80 cm είναι από τις κορυφές , 2l οι γλάστρες , τα φυτά δεν υπάρχει περίπτωση να καίγονται από τα φώτα διότι οι κορυφές είναι μια χαρά , ο αποχρωματισμός βρίσκεται στο κάτω μέρος του φυτού .
Απάντηση
#11
Εγώ λέω πως πέραν της θερμοκρασίας δύο λίτρα είναι κάπως λίγα. 
Δεν είσαι κοκο, το χώμα σου είναι βασικά τύρφη. 

Θα έλεγα πως η ρίζα έχει φάει χοντρό στρίμωγμα.

Μεταφύτευση πριν να είναι αργά.

Εβίβα
Απάντηση
#12
καλημερα,

ειναι μικρη η γλαστρα και θελει μεταφυτευση..
συνηθως τρωει ολα τα κατω λογω του στρες που βαραει η ριζα
απτον εγκλωβισμο...

φαινεται οτι πειναει..και πειναει..τα τρωει κ πεφτουν γιατι;;;
οχι επειδη δεν το ταιζεις..οσο κ να του βαλεις το πιθανοτερο ειναι τελικα να το καψεις..
το κανει αυτο γιατι δεν εχει χωμα και τρεφεται και απο αυτο κατα μια εννοια..
αν οι ριζες γεμισουν την γλαστρα δεν εχει αρκετο χωμα να "φαει".

επειδη μου εχει τυχει το λεω,αρκετες φορες σε μικρο γλαστρακι να ειναι απο κατω γουλι...
2 επιλογες εχεις..
η μεταφυτευεις η κανεις τα στραβα ματια χωρις γκρινιες.. Wink καλη συνεχεια!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#13
(06-07-2021, 13:18 )CatAek Έγραψε: καλημερα,

ειναι μικρη η γλαστρα και θελει μεταφυτευση..
συνηθως τρωει ολα τα κατω λογω του στρες που βαραει η ριζα
απτον εγκλωβισμο...

φαινεται οτι πειναει..και πειναει..τα τρωει κ πεφτουν γιατι;;;
οχι επειδη δεν το ταιζεις..οσο κ να του βαλεις το πιθανοτερο ειναι τελικα να το καψεις..
το κανει αυτο γιατι δεν εχει χωμα και τρεφεται και απο αυτο κατα μια εννοια..
αν οι ριζες γεμισουν την γλαστρα δεν εχει αρκετο χωμα να "φαει".

επειδη μου εχει τυχει το λεω,αρκετες φορες σε μικρο γλαστρακι να ειναι απο κατω γουλι...
2 επιλογες εχεις..
η μεταφυτευεις η κανεις τα στραβα ματια χωρις γκρινιες.. Wink  καλη συνεχεια!

Μεταμφύτευση θα γίνει , για αυτό και χρησιμοποιώ ακόμη root juice , κατάλαβα τι εννοείς , είναι πολύ πιθανόν να παίζει κάτι τέτοιο γιατί όπως είπα ρίχνω ακόμη root juice και οι ρίζες θα έχουν γίνει θηρία . Δεν το είχα σκεφτεί έτσι , ώρα για μεταμφύτευση λοιπόν , ευχαριστώ πολύ .

(06-07-2021, 13:13 )tzorge Έγραψε: Εγώ λέω πως πέραν της θερμοκρασίας δύο λίτρα είναι κάπως λίγα. 
Δεν είσαι κοκο, το χώμα σου είναι βασικά τύρφη. 

Θα έλεγα πως η ρίζα έχει φάει χοντρό στρίμωγμα.

Μεταφύτευση πριν να είναι αργά.

Εβίβα

Κατάλαβα , δεν το είχα σκεφτεί , πολύ πιθανόν επειδή ακόμη ρίχνω root-juice , ευχαριστώ πολύ .
Απάντηση
#14
Δεν έχει σχέση τι ρίχνεις, εφόσον δεν είσαι hydro.

Η γλάστρα είναι μικρή για το φυτό. 
Οι ρίζες δεν υποφέρουν λόγω rootjuice αλλά λόγω έλλειψης χώρου.
Απάντηση
#15
καλε το ρουτ ειναι φρουτοκρεμα για την πρωτη βδομαδα...
φτανειιιιι Big Grin Big Grin
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)