Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White Russian με Neville's Haze σε 0,60 Χ 0,60 LED καλλιέργεια
Photo 
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο  Tongue

Η φθινοπωρινή μου καλλιέργεια θα γίνει σε μια mamoth τέντα 0,6 Χ 0,6 με 1,4 μέτρα ύψος. Για φωτισμό ΑΣΤΗΡ LED πανελς, από τα πρώτα μοντέλα που βγήκαν δοκιμαστικά παρέα με ένα αυστριακό πάνελ, σύνολο 170 W στο περίπου. Αν και τα σπόρια έσκασαν νωρίς, τα κράτησα μικρά τα φυτά λόγο απουσίας στην ταγκανίκα για μια βδομάδα που τα πρόσεχε ο γείτονας, αυτό το κατάφερα με μικρές γλάστρες και λίγο τάισμα. Θα μπορούσαμε να πούμε μέρα πρώτη στις 6 Σεπτεμβρίου όπου μπήκαν στις γλάστρες που είναι.

Στις 19 Σεπτεμβρίου έγινε κορφολόγημα σε όλα και άρχισε να πέφτει το φως από 24/0 που ήταν σε 20/4 σε πρώτη φάση και μετά χαμήλωνε μία ώρα ανά δύο ημέρες μέχρι που να φτάσει το 12/12 που θα γίνει την Παρασκευή σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Οι γλάστρες είναι δέκα των 3,6 λίτρων και μία των 5 λίτρων. Δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερες αυτή τη στιγμή για ευνόητους λόγους, θα αποφασίσω τι θα κάνω με το που δείξουν φύλο και δω πόσα θηλυκά θα μείνουν. Ναι αυτή τη φορά (και μάλλον για τελευταία) χρησιμοποιώ κανονικούς σπόρους, το οποίο είναι τζετ, είναι και δικής μου παραγωγής αλλά σε τέτοιο μικρό χώρο δε λέει με τίποτα να σχεδιάζεις καλλιέργεια και να έχεις να ξεσκαρτάρεις και αρσενικά.

Σε λίγες μέρες θα φανεί και το φύλο τους, μάλλον κατά το Σαββατοκύριακο θα έχουμε νέα. Προς το παρών έχουμε μια ζουγκλίτσα Wink

[Εικόνα: 29092014247_zpsb96cd6f7.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Α ναι, ξέχασα να πω. Έχουμε 4 White Russian και 7 Neville's Haze. Τα ρωσάκια είναι αριστερά εκτός από το 2ο από αριστερά που γράφει κι όλας ΝΗ
Απάντηση
Τα πρώτα αρσενικά άρχισαν να φαίνονται. Έχω κάτι δουλειές τώρα, το βράδυ θα τα βγάλω και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Απάντηση
Μόλις γύρισα από άμστερνταμ και είμαι λίγο ντίρλα, θα τα δώ αύριο Tongue
Απάντηση
Να και ένα close up σε ένα θηλυκό σχεδόν αμέσως μόλις έδειξε φύλο και φαίνεται από τις λεπτές άσπρες τριχίτσες που βλέπετε στη φωτογραφία
[Εικόνα: 07102014270_zpsf04e06ea.jpg]

Και να πως είναι ο χώρος πλέον, έμεινα με τα πέντε νόμιμα, δυστυχώς μόνο 3 επιβεβαιωμένα θηλυκά μέχρι στιγμής.
[Εικόνα: 07102014271_zpsce6f8c7d.jpg]

Σήκωσα φυσικά και τα πάνελ, έχουμε μπει στη φάση του τεντώματος . Μέσα στη βδομάδα που θα στεγνώσει το χώμα θα κάνω και μεταφυτεύσεις. Δεν το είχα στο πρόγραμμα αλλά έτσι πως πήγε η φάση με τα αρσενικά που βγήκαν σκέφτομαι να κρατήσω 4 θηλυκά και να τα βάλω σε 18λιτρες γλάστρες, ή 3 θηλυκά, να δούμε πως θα πάμε.
Απάντηση
Τελικός απολογισμός από 11 φυτά μου έμειναν 4 θηλυκά. Είμαστε στη φάση του τεντώματος τώρα, ανεβάζω κάθε μέρα τα πάνελ γύρω στα 3 εκατοστά. Φωτογραφίες αργότερα.

Όσο για το τάισμα, απλά το Grow/Micro/Bloom ph Perfect από Advanced Nutrients, σύμφωνα με τη δοσολογία του κατασκευαστή βγαίνει στα 1050 ppm (2,1 EC) ακούγεται πολύ και αν είχα άλλα λιπάσματα δε θα το πίεζα τόσο αλλά με την advanced δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αυτή τη βδομάδα θα αλλάξω σε Sensi Bloom, πάλι της Advanced και την επόμενη θα αρχίσω και sensizyme και big bud.

Επίσης, αύριο που θα έχει στεγνώσει καλά το κόκο, θα κάνω μεταφύτευση τις τρεις κοπέλες σε 18λιτρες γλάστρες. Η 4η θα μείνει στην μικρή να δούμε πόσο μεγάλη διαφορά θα έχουμε στο τέλος
Απάντηση
καλό τέντωμα Smile

ωχ ωχ αμα δει κάποιος το φαι που πήγε ξερω τι θα λέει... χεχεχεε
Απάντηση
αντε να δούμε αν θα βγουν τα ίδια με τα προηγούμενα.
Απάντηση
Σήμερα μεταφύτευσα τις 3 από τις 4 σε 18λιτρες γλάστρες, η τέταρτη έφαγε ένα πάνελ στο κεφάλι και πάει η μία κορυφή, μια άλλη τσάκισε τρελά, να δούμε τι θα γίνει, γενικώς τον ήπιε λίγο η κοπέλα (πάνελ στο κεφάλι ήταν αυτό!)

Τώρα έχουμε την ακόλουθη εικόνα
[Εικόνα: 10102014284_zpsbabd25fa.jpg]
Η μπροστά αριστερά είναι η βαρεμένη, δεν έβγαλα καμία close-up φωτογραφία, να δούμε πως θα πάει η 3η κορυφή πρώτα

Και μια κάθετη να φαίνεται το όλο στήσιμο
[Εικόνα: 10102014285_zpsbab0e822.jpg]

Α, φυσικά ήταν απότιστες για αρκετό καιρό για να γίνει η μεταφύτευση χωρίς να διαλυθεί το χώμα, γι αυτό η πίσω δεξιά φαίνεται έτσι κακομοίρικια.
Απάντηση
Καλή συνέχεια και από μένα
Απάντηση
Μερσί μπιέν Tongue
Απάντηση
στην μπροστινη μεγαλη γλαστρα τις μυτουλες των κατω φυλλων τις βλεπω τσιμπημενες καψιμο(απο λιπασμα) ειναι ? η ασπριλα ?(προβλημα ριζας)
προσεχε τα νερα σου μην πεσεις απο την διψα στο πνιξιμο και για μενα ριχτους λιγο revive
προσπαθησε να ανεβασεις τα ζαχαρα ( κλιμακα brix) ενζυμα ,οργανικο φαι ,ασβεστιο , το bud candy (Glucose, Xylose, Ribose, Maltose, Glactose MagnesiumNitrate, Fulvic Acid, Proprietary Fractionated Resin andEssential Oil Enhancing Plant Extract) βοηθαει αρκετα.
οταν κοψεις ενα φυλλο το διαλυσεις στα χερια σου και κολαει σαν να εχεις πιασει πχ κοκα κολα εισαι οκ πανω απο 12% brix
παιρνει καιρο ομως για να ανεβει θελει πριν το μπλουμ να εισαι ενταξει αλλα και ποτε δεν ειναι αργα!
καλη συνεχεια!
Απάντηση
Κάψιμο δεν έχει και δε ρίχνω τίποτα. Αυτά είναι για εσάς τα ζαρκάδια που τρέχετε στα βουνά Tongue Θα δεις, τα φυτά μέσα θέλουν άλλη μαεστρία Wink
Απάντηση
μεσα-εξω το φυτο ειναι το ιδιο απλως εγω ειμαι στην φυση ενω εσυ την αντικαθιστας για ευνοητους λογους βεβαια,κανε μου ομως την χαρη και ριξε σε ενα bud candy καθε εβδομαδα 1-2 ml στο λιτρο νερο μεχρι μια εβδομαδα -10 μερες πριν το χαρβεστ
και πες μας μετα το καπνισμα την γνωμη σου
Απάντηση
(10-11-2014, 10:43 AM)barbakotsos Έγραψε: στην μπροστινη μεγαλη γλαστρα τις μυτουλες των κατω φυλλων τις βλεπω τσιμπημενες καψιμο(απο λιπασμα) ειναι ? η ασπριλα ?(προβλημα ριζας)
προσεχε τα νερα σου μην πεσεις απο την διψα στο πνιξιμο και για μενα ριχτους λιγο revive
προσπαθησε να ανεβασεις τα ζαχαρα ( κλιμακα brix) ενζυμα ,οργανικο φαι ,ασβεστιο , το bud candy (Glucose, Xylose, Ribose, Maltose, Glactose MagnesiumNitrate, Fulvic Acid, Proprietary Fractionated Resin andEssential Oil Enhancing Plant Extract) βοηθαει αρκετα.
οταν κοψεις ενα φυλλο  το διαλυσεις στα χερια σου και κολαει σαν να εχεις πιασει πχ κοκα κολα εισαι οκ πανω απο 12% brix
παιρνει καιρο ομως για να ανεβει θελει πριν το μπλουμ να εισαι ενταξει αλλα και ποτε δεν ειναι αργα!
καλη συνεχεια!

θα μας τρελάνεις barbakotso...... Big Grin Big Grin Big Grin
Απάντηση
https://www.youtube.com/watch?v=QvRSKiCabJo

εγω επαιρνα 2-3 φυλλα τα εβαζα σε ενα πανακι  το διπλωνα τα χτυπαγα με μια πετρουλα και εστιβα 2 σταγονες στο διαθλασιμετρο ,εξαρταται απο την ποικιλια πανω απο 12 εισαι ενταξει αλλα ειχα φτασει μεχρι 23-24 σε καποια.
Ετσι ελεγχεις  και ποσο καλο τους κανει η λιπανση που δινεις παιρνεις πριν και μετα  το ποτισμα καμμια ωρα ξαναπαιρνεις
εφτασα μεχρι και 4.5 μοναδες αυξηση  λογω επιτυχους συνθεσης θρεπτικου διαλυματος
πεφτει βεβαια παλι  ξανασηκωνεται κ.ο.κ και ετσι ανεβαινει Cool
Απάντηση
επιβεβαιώνω τα περι brix Big Grin

αλλα ναι θα μας τρελάνει σίγουρα τούτος! χεχεε

για το brix τα λέμε σε άλλη φάση πιο αναλυτικά..
Απάντηση
ναι υπαρχει αρκετο υλικο στο ιντερνετ και ηδη πολλα αδελφια καλλιεργουν  ετσι ελεγχοντας και ανεβαζοντας τα ζαχαρα,αλλα και σε αλλες καλλιεργειες πχ ενα καλο σταφυλι πρεπει ναναι πανω απο 22% για να κοπη Smile .
Μπορεις λοιπον  φιλε ps    να κανεις ενα καλο αρθρο για την μπριξ στην καλλιεργεια κανναβης .
συγκεκριμενα τωρα εδω για το γκροου του φιλου του μπλουζ  πρακτικα  και χωρις διαθλασιμετρο (απο 50 ευρω) επειδη εχω την εμπειρια μπορει να ανεβασει την μπριξ του με τα φαγητα που προανεφερα  και καποια στιγμη κοβει ενα φυλο και αμα κολαει τοσο ωστε να χρειαζονται πλυσιμο τα χερια του  ειναι ολα οκ αλλα συνεχιζεις μεχρι και λιγο πριν το χαρβεστ πιο χαλαρα
εμενα μου πηρε 15-20 ημερες να παω απο το 6-7 στο 12+
Απάντηση
Τι να σε πω ρε μπαρμπακώτσο, δεν μου λένε τίποτα τα τούβλα που αναφέρεις. Δεν κάνεις εσύ ένα όμορφο κομματάκι να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι;
Απάντηση
Big Grin 
θα ερθουν και τα κομματακια σιγα σιγα αλλα η πραξη ειναι το καλυτερο
μα τι διαολο κανεις δεν εχει πιη τσιγαρο φτιαγμενο απο κακα νυχτεριδας η απο φυκια η απο αιματα ψαριων η γουρουνιων?
χανετε μαγκες μου Smile
φιλε μου μπλουζ περιμενουμε το επομενο ρηπορτ απο το γκροου σου
Απάντηση
Ναι είχα και μεταφυτεύσεις και ένα πάνελ να πέφτει σε ένα φυτό (μειον μία κορυφή, πάλι καλά, μικρή ζημιά). Φώτος αργότερα Smile
Απάντηση
Τα ψιλοτάισα σήμερα, 2 λίτρα σε όλα, από μισό μπουκάλι το καθένα. Γύρισα σε λιπάσματα άνθισης, Sensi Bloom με τα δύο μέρη μαζί με Big Bud και Sensizyme. Το ph perfect κωλολέει όπως βλέπετε
[Εικόνα: 15102014300_zps0eab438d.jpg]

Τα ppm ή EC βγαίνει λίγο υψηλό αλλά μια χαρά είναι στα 1190 ή περίπου 2,2 EC
[Εικόνα: 15102014302_zps5ffd8296.jpg]

Μπόλικο τσάκισμα και φυσικά ξαναδίνουν αλλά το ύψος είναι υπό έλεγχο. Τα πάνελ είναι περίπου στα 10 με 20 εκ απόσταση, εξαρτάται από το φυτό. Τα κρατάω στο ίδιο επίπεδο τα πάνελ γιατί είναι πιο εύκολο, αλλά φυσικά αν χρειαστεί αυτό μπορεί να αλλάξει

Ακολουθούν μερικές φώτος
[Εικόνα: 15102014303_zps415e909f.jpg]

[Εικόνα: 15102014304_zpsae132974.jpg]

[Εικόνα: 15102014305_zpsfaaf8f5c.jpg]

[Εικόνα: 15102014306_zpscf3d6ade.jpg]
Απάντηση
κουκλες.. φτου φτου. αλλά τεντώνουν βλέπω. τράβα τα όσο μπορείς.
Απάντηση
Πριν μια ώρα άνοιξαν πάλι τα φώτα, ανέβασα το πίσω κεντρικό και το πίσω δεξιό πάνελ (ποδοσφαιρικές θέσεις Big Grin ) έχω καλό αέρα ακόμα και ελπίζω σε λίγες μέρες να τελειώσει και το τέντωμα. Αύριο κλείνουμε 2 εβδομάδες 12/12 και 10 μέρες ορατής άνθισης.
Απάντηση
(10-16-2014, 12:03 PM)Blues Έγραψε: το πίσω κεντρικό και το πίσω δεξιό πάνελ (ποδοσφαιρικές θέσεις Big Grin )

χαχαα ε ναι.. αφου μέχρι και κεφαλιές ρίξαν Big Grin
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)