Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 4.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A Dark Devil's Bright Heaven
λοιπόν ...
πρώτη φορά που ασχολούμαι με autoflowering ....

ποικιλία : 1 x  sweet seeds dark devil auto ( sws38 )
φως : 4x vero 29 3000°k 80ra .max drive : 1650 ma
υπόστρωμα : αυτοσχέδιο  μείγμα μαύρης και ξανθιάς τύρφης με ίνες κοκοφοίνικα .όγκος: 25 λίτρα.
ώρες φωτός /σκότους : 20/4
λίπανση :
-σπιτικό compost από 100% τσουκνίδα ( έχει προστεθεί στο υπόστρωμα )

-compo naturdunger fur rhododendron mit guano ( έχει προστεθεί στο υπόστρωμα )
http://www.shop-ar.de/compo-natur-duenge...guano-1-kg

-geohumus californian red worm castings ( έχει προστεθεί στο υπόστρωμα )
http://geohumus.gr/01/geo-humus.html

-dcm organic calmag ( έχει προστεθεί στο υπόστρωμα )
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/12453/

-maxicrop ( σε κάθε πότισμα )
http://www.agrofitiki.com/index.php/onli...rop-detail

στις φωτό το μανάρι ,περίπου στα μισά της πέμπτης ημέρας της ζωής του .
(τη προηγούμενη τετάρτη φυτεύτηκε απευθείας στη γλάστρα,ενώ το σπόρι έσκασε σάββατο )

[Εικόνα: p3093047_zpsj6hufvph.jpg]

[Εικόνα: p3093051_zpsw8mfwdzz.jpg]

για να δούμε τί θα γίνει ..
:p
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση

ads by gr420info

καλη αρχη aeolian! υ.γ.ι.ει.α να εχει το φυτακι σου Wink
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
χαμοος!! καλη πορεία
Απάντηση
καλή αρχή.
το maxicrop το χρησιμοποιώ κ γω κυρίως διαφυλλικά κ γαμάει.
Απάντηση
καλό ταξίδι να έχεις.
Απάντηση
καλή αρχή και από μένα. δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις που άρχισες να χρησιμοποιείς οργανικές πρώτες ύλες, προσωπικά χαίρομαι που δεν βλέπω τα, αν και ψαγμένα, συνθετικά λιπάσματα που προτιμούσες στο παρελθόν, παρέα με το ωραίο σου λεντ πανελ.
SkullnBones
Απάντηση
(03-09-2016, 04:57 PM)luke shapiro Έγραψε: καλή αρχή και από μένα. δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις που άρχισες να χρησιμοποιείς οργανικές πρώτες ύλες, προσωπικά χαίρομαι που δεν βλέπω τα, αν και ψαγμένα, συνθετικά λιπάσματα που προτιμούσες στο παρελθόν, παρέα με το ωραίο σου λεντ πανελ.

γενικά την οργανική λίπανση δεν την έχω "πάρει με καλό μάτι"....
αυτή είναι η αλήθεια.
όμως ...
προσπαθώ να μην είμαι απόλυτος.
πρώτη φορά αυτόματο ,ε είπα και για πρώτη φορά 100% οργανική-βιολογική λίπανση.
εκ του αποτελέσματος θα κρίνω αναλόγως-αν συμβαδίζουν τα οργανικά -
με τις αυξημένες ανάγκες & έντονους ρυθμούς της εσωτερικής  καλλιέργειας ... 

άσχετο ,αλλά γεγονός είναι πως ένα από αυτά τα οργανικά που επέλεξα  ( της compo ,για οξύφυλλα )
 στη κυριολεξία βρωμάει σαν βόθρος ! 
Rolleyes  

Απάντηση
luke ,να διευκρινίσω  ..

είμαι ένθερμος υποστηρικτής της βιολογικής -οργανικής λίπανσης ,
όσων αφορά οποιαδήποτε καλλιέργεια σε φυσικό περιβάλλον.
μάλιστα δε ,ασπάζομαι και "ακραίες "  (για κάποιους τουλάχιστο ) σκέψεις και ιδέες όπως λ.χ. του φουκουοκα .
ούτε καν οργανική λίπανση αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
φυσική καλλιέργεια.
στη καλλιέργεια υπό τεχνητών   (   Wink   ) συνθηκών όμως ,
διατηρώ τελείως διαφορετική γνώμη.

στην αρχή της "θητείας" μου ως " καλλιεργητής εσωτερικού χώρου ".
(... ναύτης του γλυκού νερού ....) χρησιμοποιούσα και τα δύο είδη λίπανσης
ταυτόχρονα ..

"υβριδική λίπανση " θυμάμαι την είχα ονομάσει .. :d

ωστόσο ...
πολλοί ήσαν οι λόγοι που με " ώθησαν " τρόπον τινά  ,
να "απωθήσω " εκτός τα οργανικά λιπάσματα .

ή μάλλον -πιο σωστά- να τα " επιστρέψω" στο χωράφι ,στον αμπελώνα ,στο μποστάνι ,στο κήπο
και στον ελαιώνα ,όπου και -υποχρεωτικά- ανήκουν
ή τουλάχιστο θα έπρεπε αποκλειστικά και υποχρεωτικά να ανήκουν.
φυσικά και είμαι ενάντια στη χρήση ορυκτών λιπασμάτων,σε φυσικό περιβάλλον.

αλλά ,μέχρι στιγμής διατηρώ διαφορετική γνώμη για το τεχνητό περιβάλλον καλλιέργειας,
όπου διάφορες παράμετροι και μεταβλητές , πολλές φορές  έχουν "αφύσικες" τιμές .
με άμεσο αποτέλεσμα αφύσικους ρυθμούς ανάπτυξης και αναπαραγωγής των φυτών ,
όπως και αφύσικα αυξημένες ανάγκες των.θεωρώ πως αντιλαμβάνεσαι ευκόλως ,
τι θα έγραφα παρακάτω...

αλλά ,αν θες το συζητάμε περαιτέρω.
θεωρώ πως δεν είμαι απόλυτος για οτιδήποτε.
(ή τουλάχιστον το προσπαθώ... )
Smile

Απάντηση
καταλαβαίνω, δεν είμαι ούτε κι εγώ απόλυτος και η αλήθεια είναι οτι σηκώνει συζήτηση μπόλικη.
ο οργανικός τρόπος είναι σύνθετος, με διάφορα παρελκόμενα, για την εσωτερική καλλιέργεια και όχι μόνο, αλλά είμαι θετικός πως με την κατάλληλη τριβή είναι εφικτό να συντελεσθεί με επιτυχία. προσωπικά το βλέπω σαν πρόκληση και με εξιτάρει να καλούμαι να δώσω λύσεις. στην πραγματικότητα, στο εξωτερικό υπάρχει τεράστια τάση εδώ και χρόνια, με δοκιμασμένες τεχνικές, συνδιασμούς και συνταγές, με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και σε ποσότητα αλλά και ποιότητα.
να μην θίξω το θέμα των brix που απαγορεύει σχεδόν κάθε βαρύ λίπασμα ανθοφορίας, μειώνοντας κατακόρυφα την σοδιά, αλλά λέμε πως βελτιώνει πάρα πολύ την ποιότητα. εξαρτάται πάντα και ποιο είναι το ζητούμενο οπότε. πέρα απο αυτό δεν βρίσκω τον λόγο που φοβάται ο έλληνας καλλιεργητής κάνναβης τα οργανικά.
εδώ που τα λέμε για υβριδικές τεχνικές, υπάρχουν νέες προσπάθειες να παγιωθούν κάποιες τεχνικές για βιολογική υδροπονία.
με την ποιότητα των λεντ σου γνώμη μου είναι ότι για να το απογειώσεις χρειάζεται βιολογία.
ευχομαι να σου πάει καλά και εδώ ειμαστε να τα λέμε....
SkullnBones
Απάντηση
(03-10-2016, 01:47 AM)luke shapiro Έγραψε: καταλαβαίνω, δεν είμαι ούτε κι εγώ απόλυτος και η αλήθεια είναι οτι σηκώνει συζήτηση μπόλικη.
ο οργανικός τρόπος είναι σύνθετος, με διάφορα παρελκόμενα, για την εσωτερική καλλιέργεια και όχι μόνο, αλλά είμαι θετικός πως με την κατάλληλη τριβή είναι εφικτό να συντελεσθεί με επιτυχία.
δε διαφωνώ .απαιτεί τριβή όμως ,όπως είπες.
στην ουσία διευρύνουμε τον όρο "τεχνητό" .
η επιτυχής χρήση των " οργανικών "  σχεδόν απαιτεί την επίτευξη ενός ισορροπημένου και πολυσύνθετου βιολογικού συστήματος (μικροχλωρίδα & μικροπανίδα ) ,το οποίο με τη σειρά του θα φροντίζει για τις ανάγκες ενός μονοετούς φυτού
που ενώ σε φυσικό περιβάλλον χρειάζεται πάνω από έξι μήνες για να ολοκληρώσει το κύκλο της ζωής του,
σε τεχνητές συνθήκες το "καταφέρνει " κάτω από τρεις μήνες.και μάλιστα με αυξημένη παραγωγικότητα.

(03-10-2016, 01:47 AM)luke shapiro Έγραψε: προσωπικά το βλέπω σαν πρόκληση και με εξιτάρει να καλούμαι να δώσω λύσεις. στην πραγματικότητα, στο εξωτερικό υπάρχει τεράστια τάση εδώ και χρόνια, με δοκιμασμένες τεχνικές, συνδιασμούς και συνταγές, με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και σε ποσότητα αλλά και ποιότητα.
να μην θίξω το θέμα των brix που απαγορεύει σχεδόν κάθε βαρύ λίπασμα ανθοφορίας, μειώνοντας κατακόρυφα την σοδιά, αλλά λέμε πως βελτιώνει πάρα πολύ την ποιότητα.
luke ,είναι πλείστα και ποικίλα τα "εφόδια" των οργανικών λιπασμάτων ,
που πράγματι προσδίδουν στο τελικό προϊόν την ανώτερη δυνατή ποιότητα ,
όσων αφορά τον παράγοντα λίπανση.δεν είναι απλά μια αναλογία νρκ +mg+b +..+...
με δέκα ,είκοσι το πολύ διαφορετικά άλατα κατασκευάζεται το πιο "πλήρες " ορυκτό λίπασμα της αγοράς ..
είναι πραγματικά πλήρες ; όχι φυσικά.
είναι προϊόν( χημικής σύνθεσης ) εργαστηρίου και όχι προϊόν ( βιολογικής αποσύνθεσης ) της φύσης .
εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

(03-10-2016, 01:47 AM)luke shapiro Έγραψε: εξαρτάται πάντα και ποιο είναι το ζητούμενο οπότε. πέρα απο αυτό δεν βρίσκω τον λόγο που φοβάται ο έλληνας καλλιεργητής κάνναβης τα οργανικά.
εδώ που τα λέμε για υβριδικές τεχνικές, υπάρχουν νέες προσπάθειες να παγιωθούν κάποιες τεχνικές για βιολογική υδροπονία.
με την ποιότητα των λεντ σου γνώμη μου είναι ότι για να το απογειώσεις χρειάζεται βιολογία.
ευχομαι να σου πάει καλά και εδώ ειμαστε να τα λέμε....

ίσα -ίσα ..
ο νέος -έλληνας - καλλιεργητής δεν θα έπρεπε να φοβάται τα οργανικά .
είναι τυφλοσούρτης ...
πολύ δύσκολα να προκαλέσουν βλάβη στην υγεία του φυτού.
ταυτόχρονα περιορίζονται σημαντικά οι τροφοπενίες
αλλά και η αντιστρόφως ανάλογη ακραία κατάσταση,όπερ οι τοξικές συγκεντρώσεις ιόντων.
μια καλή "συνταγή " τριών -τεσσάρων οργανικών λιπασμάτων ,
είναι ο πιο σίγουρος -και ασφαλής- δρόμος για αξιοπρεπή συγκομιδή .

ναι...
αυτό μάλλον με "γυροφέρνει " καιρό τώρα ...
το έθεσες πολύ απλά και ωραία ...
 " με την ποιότητα των λεντ σου γνώμη μου είναι ότι για να το απογειώσεις χρειάζεται βιολογία."
δεν είναι το "σου-μου " ..
να παραφράσω ,μου επιτρέπεις ..

" με τις δυνατότητες των λεντ γνώμη μου είναι ότι για να απογειωθεί η εσωτερική καλλιέργεια χρειάζεται βιολογία."
ναι.θεωρώ πως έτσι είναι.

και εδώ αρχίζουν τα " δύσκολα " ...
στο περατό χώρο δοχείου (γλάστρας )  να δημιουργηθεί ένα πλήρες και ύπερ-αποδοτικό μικρο-οικοσύστημα .
δύσκολο....
....αλλά όχι ανέφικτο!

και αρκούντως προκλητικό ,θα έλεγα ...
Wink

Απάντηση
+φωνώ με τον luke shapino πάνω σ αυτό που είπε για τα λεντ και τη βιολογία. κάποτε μεγάλωσα ένα φυτό με λιπάσματα της bio-canna και με λεντ που έφτιαξα μόνη. το αποτέλεσμα ήταν: ποσότητα η συνηθισμένη, η ποιότητα όμως ήταν μοναδική. γεύση μέτρια αλλά έτρωγες μπάτσες μεταφορικά στο κεφάλι για πολύυυ ώρα.
Δαμάζοντας τα φυτά κάθησα και απόλαυσα τους εύγεστους καρπούς τως λουλουδιών~
Απάντηση
(03-10-2016, 02:38 AM)shivas creations Έγραψε: +φωνώ με τον luke shapino πάνω σ αυτό που είπε για τα λεντ και τη βιολογία. κάποτε μεγάλωσα ένα φυτό με λιπάσματα της bio-canna και με λεντ που έφτιαξα μόνη. το αποτέλεσμα ήταν: ποσότητα η συνηθισμένη, η ποιότητα όμως ήταν μοναδική. γεύση μέτρια αλλά έτρωγες μπάτσες μεταφορικά στο κεφάλι για πολύυυ ώρα.

μάλιστα..
και ποιά είναι αυτή ;
Huh

απλά ρωτώ ,διότι όπως θεωρώ πως δεν υπάρχει πληθυντικός σε ορισμένες λέξεις όπως
κόστος ,χάος ,θάρρος ,στρατός,ύφος,δέος ,κτλ ,έτσι θεωρώ -επιτρέψτε μου- πως δεν υπάρχει και  " συνηθισμένη ποσότητα"...

ειδικά όσων αφορά τα led ,γενικότερα....

Απάντηση
πάντως από εμφάνιση ,τα μέλη της " κόκκινης οικογένειας " ,άλλο πράγμα ...

Απάντηση
συνιθισμένη ποσότητα εννοώ ότι έπερνα σε βάρος όσο πέρνω συνήθως από ένα φυτό με τα λεντ. γύρω στα 70 γραμμάρια από ένα φυτό δηλαδή. συγνώμη αν ήμουν ασαφής Smile αλλά η ποιότητα με τα βιολογικά λιπάσματα όπωςείπα ήταν εντυπωσιακή!
Απάντηση
(03-10-2016, 12:31 PM)shivas creations Έγραψε: συνιθισμένη ποσότητα εννοώ ότι έπερνα σε βάρος όσο πέρνω συνήθως από ένα φυτό με τα λεντ. γύρω στα 70 γραμμάρια από ένα φυτό δηλαδή. συγνώμη αν ήμουν ασαφής Smile αλλά η ποιότητα με τα βιολογικά λιπάσματα όπωςείπα ήταν εντυπωσιακή!

ακόμη ένα οργανικής προέλευσης υγρό "λίπασμα" έρχεται να προστεθεί στη λίστα.
h χρήση του maxicrop ( διεγέρτης ριζοβολίας & αναβολισμού ) θα σταματήσει μόλις
το φυτό εισέλθει στην αναπαραγωγική του  φάση (πρώτα στάδια ανθοφορίας ).

τότε θα ακολουθήσει η εφαρμογή του " amino16 " ,
το ελληνικής κατασκευής, οργανικό αντίστοιχο του  " big bud " .

σύσταση amino16 :  προϊόντα υδρόλυσης φυτικών πρωτεϊνών.

- 16x ελεύθερα l-αμινοξέα  : 11,3%
-ολικό άζωτο : 3%
-οργανικές ουσίες : 33%

ph : 3
λίπασμα νέου τύπου ,ομάδα στ'
ευρωπαϊκή πατέντα  { ερ2537823 }

h ελληνική βιομηχανία υδρολυμένης πρωτεϊνης – εβυπ ε.ε., σε συνεργασία με επιστημονικές ομάδες του αριστοτελείου πανεπιστημίου θεσσαλονίκης, δημιούργησε το νέο καινοτόμο προϊόν amino 16 ®, ένα οργανικό λίπασμα αμινοξέων, που δρα ως βιοενεργοποιητής και βοηθητικό θρέψης & ανάπτυξης των φυτών.

το amino 16 ® προέρχεται από την υδρόλυση/εκχύλιση αποκλειστικά μη γενετικά τροποποιημένων φυτικών πρώτων υλών, πλούσιων σε πρωτεΐνες, γεγονός που το καθιστά κατάλληλο για χρήση τόσο στη συμβατική, όσο και στη βιολογική γεωργία.
το amino 16® παρασκευάζεται με τεχνολογία αιχμής και έχει κατοχυρωθεί με ευρωπαϊκή πατέντα στις 2/10/2013, ep 2537823. έρευνες που έχουν διεξαχθεί από το τμήμα r&d της εβυπ, επιστημονικούς συνεργάτες και τη γεωπονική σχολή του α.π.θ. έχουν αποδείξει ότι το amino 16® πέτυχε τη βελτίωση πολλών και διαφορετικών καλλιεργειών. εντυπωσιακά είναι τα αποτελέσματα και στην παρενιαυτοφορία της ελιάς.
το υπαατ ενέκρινε τη χρήση του στη βιολογική γεωργία σύμφωνα με το άρθρο 16 του καν. (εκ) 834/2007 και ήδη από τον ιούνιο του 2012 έχει κοινοποιηθεί η εν λόγω έγκρισή του προς την ευρωπαϊκή επιτροπή ώστε να συμπεριληφθεί στον κατάλογο των επιτρεπόμενων σκευασμάτων θρέψης για τη βιολογική γεωργία όπως προβλέπεται στο παράρτημα ι, καν. (εκ) 889/2008.
το οργανικό μείγμα που παράγεται περιέχει διάλυμα 16 l-αμινοξέων (βασικών δομικών συστατικών των πρωτεϊνών) και οργανικό άζωτο.
σύνθεση
ελεύθερα l-αμινοξέα
11,3%
ολικό άζωτο (n)
3%
οργανική ουσία
33%
λίστα των 16 l-αμινοξέων:
l-γλουταμινικό οξύ
l-φαινυλαλανίνη
l-θρεονίνη
l-γλυκίνη
l-σερίνη
l-ισολευκίνη
l-ασπαρτικό οξύ
l-λευκίνη
l-προλίνη
l-τυροσίνη
l-αλανίνη
l-λυσίνη
l-βαλίνη
l-ιστιδίνη
l-μεθειονίνη
l-αργινίνη
η μεγάλη περιεκτικότητα του amino 16 ® σε αμινοξέα το καθιστά εύκολα απορροφήσιμο από όλα τα φυτά. επιπλέον, η φυτική προέλευση του εγγυάται, όχι μόνον την υψηλή συγκέντρωση των l-αμινοξέων, αλλά και την ισορροπημένη σχέση τους όσον αφορά τις ανάγκες του φυτού. συνδυάζεται με τα περισσότερα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και διαφυλλικά λιπάσματα, ενισχύοντας τη δράση τους, αφού διευκολύνει την απορρόφησή τους από το φυτό. εφαρμόζεται σε όλα τα στάδια ανάπτυξης των φυτών και επηρεάζει θετικά την ανάπτυξη της φυτικής παραγωγής στον αγρό, στο θερμοκήπιο και στον οπωρώνα ενώ παράλληλα είναι φιλικό στο περιβάλλον και ασφαλές για τον παραγωγό και τον καταναλωτή.
η εβυπ ε.ε. προτείνει καινοτόμες, αποτελεσματικές και οικονομικές λύσεις, που μπορούν να απαλλάξουν τους έλληνες αγρότες από το υψηλό κόστος παραγωγής, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα υψηλή ποιότητα προϊόντων, με σεβασμό προς το περιβάλλον.

σύμφωνα με μελέτες του τμήματος λαχανοκομίας της γεωπονικής σχολής του αριστοτελείου πανεπιστημίου θεσσαλονίκης και της ομάδας έρευνας και ανάπτυξης (r&d) της εβυπ, το οργανικό λίπασμα αμινοξέων – βιοενεργοποιητής – βοηθητικό θρέψης και ανάπτυξης των φυτών amino 16 ®:
  • είναι ιδιαίτερα ευδιάλυτο στο νερό, πλήρως αυτοδιασπώμενο.
  • δεν αφήνει κατάλοιπα.
  • είναι το μόνο με ph 3, γεγονός που συνεπάγεται πολύ υψηλή ταχύτητα δράσης και αποτελεσματικότητα.
  • εφαρμόζεται σε όλα τα στάδια ανάπτυξης των φυτών.
  • eπηρεάζει θετικά την ανάπτυξη της φυτικής παραγωγής στον αγρό, στο θερμοκήπιο και στον οπωρώνα.
  • επηρεάζει θετικά την φωτοσύνθεση, αυξάνοντας την παραγόμενη χλωροφύλλη με αποτέλεσμα πιο πράσινο χρώμα και γρηγορότερη ανάπτυξη των βλαστών των φυτών.
  • αυξάνει την ανθοφορία και καρπόδεση με αποτέλεσμα την αύξηση της παραγωγής.
  • βοηθά τα φυτά να ξεπεράσουν ακραίες συνθήκες (στρες: πάγος, ξηρασία, επίθεση από ζιζάνια, υψηλή/χαμηλή θερμοκρασία) διεγείροντας τους φυσικούς αμυντικούς μηχανισμούς.
  • βελτιώνει την διατηρησιμότητα καθώς και την εμφάνιση των φρούτων και λαχανικών.
  • βελτιώνει το υπόστρωμα (έδαφος) και αυξάνει το ριζικό σύστημα, βοηθώντας έτσι την απορρόφηση θρεπτικών συστατικών από το φυτό, καθόσον ένα μεγάλο πρόβλημα των δυναμικών – εντατικών καλλιεργειών (π.χ. θερμοκήπια, ανθοκήπια, βαμβάκι, δενδροκομία κλπ) είναι η υπερλίπανση των εδαφών με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η απορρόφησή τους.
  • μειώνει την ποσότητα των χρησιμοποιούμενων λιπασμάτων και αυξάνει τη δραστικότητά τους.
  • διευκολύνει την απορρόφηση  των ιχνοστοιχείων από το φυτό, δίνοντας ακριβώς την ποσότητα και το είδος που του χρειάζεται, με αποτέλεσμα να υπάρχει σημαντικό οικονομικό όφελος στον παραγωγό.
συνοψίζοντας, το φυτό για να συνθέσει και να χρησιμοποιήσει τα αμινοξέα, ξοδεύει ενέργεια. το amino 16 ® αποτελεί ουσιαστικά τροφή (έτοιμα δομικά υλικά για την παραγωγή πρωτεϊνών) για αυτό, την οποία  προσλαμβάνει και χρησιμοποιεί άμεσα, αυξάνοντας  την ανάπτυξή του. επίσης, ενεργοποιεί τους φυσικούς αμυντικούς μηχανισμούς του, λειτουργώντας ως βιοδιεγέρτης και ενδυναμώνοντας το, ώστε να αντιμετωπίσει τυχόν άλλους παράγοντες που το επηρεάζουν αρνητικά.
η διαδικασία παραγωγής του amino 16 ® είναι πιστοποιημένη en iso 9001:2000 by tuv cert και εφαρμόζεται σύστημα περιβαλλοντικής διαχείρισης iso 14001:2004.

http://www.evyp.gr/el/cat/organic-fertilizers/amino-16/

λιανική τιμή : 12€ η συσκευασία του ενός λίτρου .
( 1 λίτρο amino16 = 1000 λίτρα διαλύματος διαφυλλικής εφαρμογής / ριζοποτίσματος  )

[Εικόνα: p3103053_zps6vsfaomx.jpg]

Απάντηση
καλοοοοο.. δηλαδή πρακτικά αυτό είναι ένα φθηνό και κατάλληλο για βιολογική εσωτερική καλλιέργεια φαγάκι? και το amino 16 μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως ενισχυτικό ανθοφορίας? γιατί με τα λιπάσματα που κοίταξα ότι κυκλοφορούν στα grow shops είναι πανάκριβα και δεν βγαίνω!
Απάντηση
καλή αρχή και καλή πορεία και απο εμένα.
τα ζαχάρωνα και εγώ αυτά τα πρόσθετα να σου πω την αλήθεια, αλλά στο τέλος , σαν νέος ακόμη, κατέληξα στα γνωστά της advanced. να σου πω την αλήθεια, η όλη ανάλυσή του απο την αρχή του νήματος με πρόβλημάτισε αρκετά μιας και εγώ, όπως και εσύ κάνω χρήση "υβριδικής λίπνασης" όπως την ονόμασες (lol) χρησιμοποιόντας ταυτόχρονα οργανικά (biobizz grow/bloom) και ανόργανα λιπάσματα(big bud, bud candy, cal mag, overdrive). τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής είναι καλά, αλλά ξέρω πως αυτό που κάνω δεν είναι σωστό. το νήμα σου λοιπόν ήρθε νομίζω στην καταλληλότερη στιγμή :d μιας και στο επόμενο grow (λόγω του ότι σχεδόν όλα τα μπουκαλάκια της advanced έχουν τελειώσει "big bud, bud candy και piranha" ) σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάτι άλλο.
επίσης η εβυπ απ' ότι είδα στο site έχει μια πλήρη γκάμα απο οργανικά υγρά λιπάσματα, ανάπτυξης και ανθοφορίας τα οποία μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως τα οργανικά που χρησιμοποιώ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ( τα φώτα σας παρακαλώ)
τώρα, όσον αφορά τις δοσολογίες, επειδή πχ το big bud είναι στα 2ml/lt με το amino 16 συνεχίζεις με τις ίδιες αναλογίες ή δοκιμάζοντας και βλέποντας?
τέλος τα φώτα που έχεις πόσα watt είναι?
cheers!!
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
(03-11-2016, 11:13 AM)zabou Έγραψε: καλή αρχή και καλή πορεία και απο εμένα.
τα ζαχάρωνα και εγώ αυτά τα πρόσθετα να σου πω την αλήθεια, αλλά στο τέλος , σαν νέος ακόμη, κατέληξα στα γνωστά της advanced. να σου πω την αλήθεια, η όλη ανάλυσή του απο την αρχή του νήματος με πρόβλημάτισε αρκετά μιας και εγώ, όπως και εσύ κάνω χρήση "υβριδικής λίπνασης" όπως την ονόμασες (lol) χρησιμοποιόντας ταυτόχρονα οργανικά (biobizz grow/bloom) και ανόργανα λιπάσματα(big bud, bud candy, cal mag, overdrive). τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής  είναι καλά, αλλά ξέρω πως αυτό που κάνω δεν είναι σωστό. το νήμα σου λοιπόν ήρθε νομίζω στην καταλληλότερη στιγμή :d μιας και στο επόμενο grow (λόγω του ότι σχεδόν όλα τα μπουκαλάκια της advanced έχουν τελειώσει "big bud, bud candy και piranha" ) σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάτι άλλο.
επίσης η εβυπ απ' ότι είδα στο site έχει μια πλήρη γκάμα απο οργανικά υγρά λιπάσματα, ανάπτυξης και ανθοφορίας τα οποία μπορούν να αντικαταστήσουν πλήρως τα οργανικά που χρησιμοποιώ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ( τα φώτα σας παρακαλώ)
τώρα, όσον αφορά τις δοσολογίες, επειδή πχ το big bud είναι στα 2ml/lt με το amino 16 συνεχίζεις με τις ίδιες αναλογίες ή δοκιμάζοντας και βλέποντας?
τέλος τα φώτα που έχεις πόσα watt είναι?
cheers!!

αν η παρούσα καλλιέργεια τελειώσει με σχετική επιτυχία ,
τότε σημαίνει πως πράγματι το "βιολογικά ενεργό " οργανικής λίπανσης υπόστρωμα ,
καταφέρνει να ανταπεξέλθει των απαιτήσεων της τεχνητής καλλιέργειας υπό φωτισμού led.

γεγονός ευχάριστο και θεσπέσιο !

η οργανική λίπανση -όπως ανάφερε και ο luke- προσδίδει απαράμιλλη ποιότητα στο τελικό προϊόν .
έπειτα η σιγουριά και ασφάλεια της οργανικής λίπανσης είναι ασύγκριτες ..
δε μετράς τίποτε ..."πάει μόνο του "  ."αυτοδιορθώνεται  τρόπον τιινά σχεδόν η κάθε
"διατάραξη " της ισορροπίας μεταξύ λίπανσης , υποστρώματος  και ριζικού συστήματος .

τροφοπενιές τέρμα ..
υπερλίπανση τέρμα ...
ξινό-αλκαλικό τέρμα ...
και φυσικά ,last but not least ...
ποιότητα στο τέρμα !

το "μυστικό ", πιθανότατα ,της επιτυχίας στη βιολογική-οργανική λίπανση ,
είναι η επιλεχθείσα ποικιλία και οι εκάστοτε συνδυασμοί
των διαφόρων διαθέσιμων ή μη ( χειροποίητων δλδ ) λιπασμάτων .
αλλά και άλλων "πρόσθετων" όπως βιολογικοί ενεργοποιητές,
διάφοροι μικροοργανισμοί ,βελτιωτικά υποστρώματος ,κτλ..

το amino16 έχει αναλογία διάλυσης  3ml / lt .
( [font=courier new]παχύρευστο υγρό.σκούρο χρώμα-σχεδόν μαύρο.οσμή αρκετά ανεκτή-σχεδόν ευχάριστη[/font])

τα φώτα είναι 250  watt (  max ) .

Απάντηση
καλημερα
καποια απο τα λιπασματα που χρησιμοποιεις ειναι αργης διασπασης. δε φοβασαι οτι το flush δε θα ναι αρκετο?? επισης αν πες γινει λαθος υπερλιπανσης πως θα τα διωξεις απο το χωμα σου???
Απάντηση
μελάσα θα χρησιμοποιήσεις καθόλου;
Απάντηση
(03-11-2016, 12:09 PM)xaniothsgr Έγραψε: καλημερα
 καποια απο τα λιπασματα που χρησιμοποιεις ειναι αργης διασπασης. δε φοβασαι οτι το flush δε θα ναι αρκετο?? επισης αν πες γινει λαθος υπερλιπανσης πως θα τα διωξεις απο το χωμα σου???

a ) " υπερλίπανση " με "βραδείας αποδέσμευσης "    ;   Wink

β ) " υπερλίπανση "   :

-σπιτικό compost από 100% τσουκνίδα : χουμοποιημένο λίπασμα .
το ίδιο μπορεί να θεωρηθεί και ως υπόστρωμα .εξαιρετικά απίθανη η περίπτωση υπερλίπανσης .

-compo naturdunger fur rhododendron mit guano 13 ν + 5 ρ + 9 κ +2 mg +12 s  :
σε " πελετ " .βραδείας αποδέσμευσης .με 7,2% αμμωνιακό άζωτο.
(+ 4,9% καρβαμιδικό άζωτο ,+ 0,9% οργανικό άζωτο  )
πιθανή η περίπτωση υπερλίπανσης ,αλλά η αμμωνία εξατμίζεται ταχέως .
το μεγάλο ποσοστό θείου που περιέχει θέλει επίσης λίγο προσοχή.
συντηρητική ( αρχική ) δοσολογία.

-geohumus californian red worm castings
:χουμοποιημένο λίπασμα
το ίδιο μπορεί να θεωρηθεί και ως υπόστρωμα .εξαιρετικά απίθανη η περίπτωση υπερλίπανσης .

-dcm organic calmag :
το μόνο λίπασμα της συνταγής που δύναται να προκαλέσει βλάβη στο φυτό
και να καταστρέψει ολοσχερώς το υπόστρωμα σχετικά εύκολα και γρήγορα .
εξαιρετικά συντηρητική η δοσολογία του.βραδείας αποδέσμευσης ,σε μορφή κόκκων .

-maxicrop: απίθανη η υπερλίπανση με το συγκεκριμένο.

-amino 16 : εφικτή η υπερλίπανση.
τα αμινοξέα διασπώνται σε ουρία και αυτή με τη σειρά της σε αμμωνία / αμμωνιακά ιόντα .
συντηρητική δοδολογία .

γ ) ποιός ο λόγος για να γίνει " flush " ;
δε γνωρίζω το λόγο ,για τον οποίο θα πρέπει να γίνει " flush " .
Wink

Απάντηση
ρε δικε μου πας να με τρελανεις..???? maxicrop και amino 16 θα ριχνεις μεχρι τελευταια βδομαδα αν καταλαβα καλα!! αυτα τι ειναι τσιχλοφουσκες??? αν και το υποστρωμα σου ειναι τουμπανο μπορεις απειρος ευκολα να καψεις τα παντα.. για το geohumus μην παιρνεις και ορκο.. θα σου προτεινα να τσεκαρεις και το iskal http://www.agrokipos.gr/index.php/websho...skal-250cc. τουλαχιστον για το αμπελι που το χρησιμοποιω κανει πολυ καλη δουλεια. εσωτερικα το προσπαθησα και γω με οργανικά αλλα δε κρατήθηκα και για δευτερη φορα τα εκανα πουτανα με το complesal.
Απάντηση
ἄνδρα μοι ἔννεπε, μοῦσα, πολύτροπον,
που μας παρουσιάζει μια προδιαγεγραμμένα επιτυχημένη καλλιέργεια, αφού ολα προσεκτικά μελετημένα και δη χωρίς φράγκο στους φράγκους Smile
κατά την ταπεινή μου άποψη θα μπορούσε να πάει χωρίς επιπρόσθετη λίπανση μέχρι το τέλος...

η μόνη απορία που έχω αφορά στην επιλογή της ποικιλίας...

δεν εύχομαι τίποτα γιατί δεν χρειάζεται!

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
γεγονός είναι πως η ελληνική βιομηχανία λιπασμάτων
έχει να επιδείξει πολύ ποιοτικά και σύγχρονα οργανικά και μη λιπάσματα
και σε προσιτές τιμές .
απλά θέλει λίγο ψάξιμο ...

για παράδειγμα μόλις τώρα είδα πως βγαίνει στην αγορά οργανικό σκεύασμα
που συνδυάζει αμινοξέα &  kelp meal -(  ascophyllum nodosum extract ** ) ....
σαν να λέμε amino16 και maxicrop μαζί ...

http://www.evyp.gr/el/home-page/evyp-llp...-fruitfix/

(...)το [size=large]fruitfix [/size]αποτελεί τον πετυχημένο συνδυασμό των 16-l αμινοξέων φυτικής
προέλευσης του amino 16 με εκχύλισμα φυκιών του είδους ascophillium nodosum.
λειτουργεί ως [size=large]βοηθητικό θρέψης και βιοενεργοποιητής ανάπτυξης φυτών [/size]
ενώ ταυτόχρονα είναι κατάλληλο και για τις βιολογικές καλλιέργειες
(...)

http://blog.farmacon.gr/katigories/eidis...o-fruitfix

άλλο παρόμοιο σκεύασμα : aminopest

( ** στην ελληνική αγορά : best base  ή  maxicrop (8%)  ή  biouptake  (35%)  )

επίσης ,άλλο πράμα το "λίπασμα" ,άλλο πράμα ο "βιοδιεγέρτης " ή  το " βοηθητικό θρέψης "....
Wink  ...ούτε τσιχλόφουσκες είναι λοιπόν ,ούτε επιπρόσθετη λίπανση ακριβώς ...

και τέλος ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον σκεύασμα ...
εξαιρετικά ενδιαφέρον,πράγματι ...
(...)
sprint novadus μονο-δι-τρισακχαρίδια με ειδικά αμινοξέα
το sprint novadus είναι ένα ειδικό προϊόν που ενεργοποιεί την φυσική ωρίμανση και των χρωματισμό των καρπών. τα συστατικά του διεγείρουν τις βιοχημικές λειτουργίες των φυτών που ευθύνονται για των καλύτερο χρωματισμό των καρπών και τη μεγαλύτερη συγκέντρωση των σακχάρων κυρίως κατά το στάδιο κοντά στην ωρίμανση. οι μονο-δι-τρισακχαρίτες που είναι μια σημαντική πηγή ενέργειας και άνθρακα διεγείρουν τον πρωτεύον μεταβολισμό των καρπών. η παρουσία καλίου (οργανικού καλίου) ικανοποιεί τις θρεπτικές ανάγκες των φυτών που είναι κοντά στην ωρίμανση. η μεθειονίνη που είναι πρόδρομος της βιοσύνθεσης του αιθυλενίου λειτουργεί ως μια φυσική ορμόνη ωρίμανσης των καρπών, τονώνει και συντονίζει την ωρίμανση και την συσσώρευση των σακχάρων. η φαινυλαλανινη που είναι πρόδρομος της βιοσύνθεσης των ανθοκυανινών, των χρωστικών ουσιών που δίνουν χρώμα στους καρπούς.

οφέλη : • αύξηση και ομοιομορφία του χρωματισμού και της φωτεινότητας των καρπών. • αύξηση του βάρους και του μεγέθους • αύξηση του ζαχαρικού τίτλου • καλύτερη μετά-συλλεκτική διαχείριση • ομοιόμορφη και ισόρροπη ωρίμανση. αυξάνει την πυκνότητα των καρπών.

(...)
http://geohumus.gr/004/sprint.html

το αιθυλένιο παίζει σημαντικότατο ρόλο στην ανθοφορία του υπεροφόρου ( " θηλυκού " ) φυτού της κάνναβης ...
χωρίς αιθυλένιο ,παπάδες γιοκ ...και οι ανθοκυανίνες ...αχ,αυτά τα μωβ / κόκκινα παπάδια ...σκέτη ομορφιά ...  Smoke27  ..
πολύ ενδιαφέρον σκεύασμα ... Idea

Απάντηση
(03-11-2016, 04:12 PM)blake Έγραψε: ἄνδρα μοι ἔννεπε, μοῦσα, πολύτροπον,
που μας παρουσιάζει μια προδιαγεγραμμένα επιτυχημένη καλλιέργεια, αφού ολα προσεκτικά μελετημένα και δη χωρίς φράγκο στους φράγκους Smile
κατά την ταπεινή μου άποψη θα μπορούσε να πάει χωρίς επιπρόσθετη λίπανση μέχρι το τέλος...

η μόνη απορία που έχω αφορά στην επιλογή της ποικιλίας...

δεν εύχομαι τίποτα γιατί δεν χρειάζεται!

blake

από κάτι φιλαράκια ίβηρες ,έχω ακούσει τα καλύτερα για τη συγκεκριμένη ...
Wink

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 11 Επισκέπτης (ες)