Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νομικη ερωτιση
καλησπέρα
πριν μερικούς μήνες συλλάβανε τον ξάδερφο μου με 200 γραμμάρια καθώς πήγαινε στο εξοχικό του όπου θα περνούσε τον επόμενο μηνα του!
όταν τον συλλάβανε συνεργάστηκε μαζί τους απότι με είπε και απλά πέρασε ένα βραδυ στο κελί.
την επομενη βρέθηκε με εισαγγελέα και ανακριτή οπου τον κατηγόρησαν σε βαθμό κακουργήματος για κατοχή αλλα όχι για εμπορια μιας και τα 200 γραμμάρια ήταν σε μονη συσκευασία και όχι σε πολλές (με είπε ότι αν του τα βρίσκανε σε πάνω από 2 συσκευασίες πήγαινε μέσα με την μια για εμπόριο)!
ήθελα να ρωτήσω στην δικη αν καταφέρει και πιάσει την μικρότερη ποινή και πάει εξαγοράσιμη ποσο θα του κοστίσει η κάθε μέρα σε euro?
Απάντηση

ads by gr420info

http://www.amynastospiti.gr/metatropi-ti...ti-isxyei/
SkullnBones
Απάντηση
αν ειναι η πρωτη του φορα απλασεται λογο προτιτερου εντιμου βιου με καμμια 1- 3ετη αναστολη
Απάντηση
Με 200 γραμμάρια στον δρόμο, κακουργηματικού χαρακτήρα, και απαλλαγή με αναστολή αδερφέ δεν υπάρχει.
Ή 20 ή 50 είναι το όριο για προσωπική χρήση διακινούμενα στον δρόμο. Από κει και πέρα πας καθαρά για εμπόριο.
Εμένα που με τσάκωσαν με 4gr έφαγα 2 μήνες με 3ετή αναστολή, σε δικαστήριο επαρχίας.
Ο πρωτύτερος έντιμος βίος συνυπολογίζεται στην ποινή.
Η αναστολή πάει αγκαζέ με την ποινή απόσο γνωρίζω. Αν δες φας ποινή δεν υπάρχει λόγος να ανασταλεί η ποινή γιατί δεν υπάρχει.
Αλλιώς σκέτο ατημώριτος!
Έχει ξαναγραφτεί μέσα εδώ, εξαρτάται απο το που είναι το δικαστήριο. Όσο πιο επαρχία, τόσο το χειρότερο.

Δεν θέλω να ξενερώσω το παιδί, αλλά όταν ο ξάδερφος είπε ότι συνεργάστηκε, ενοούσε ότι μάλλον έδωσε κάποιες πληροφορίες και γλύτωσε την εμπορία μεν, Κακούργημα δε. Κάτι θα του στοιχίσει...

Φίλε αν μπορείς κράτα μας ενήμερους...
SkullnBones
Απάντηση
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!
αν εχω καποιο νεο θα το postaro εδω!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)