Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα
(04-06-2021, 14:40 )Indicas Έγραψε: @Special  Σωστός. Δεν τελείωσε τη δουλειά σωστά όμως ..
Αυτό είναι το τελευταίο ποστ μου βγάζει. 
Όλα τα άλλα ακόμα και τα δικά μου δεν φαίνονται. 
Σόρυ @trompetasδεν ξέρω τι γράφεις.

Τώρα τα βλέπω

Wtf?
Απάντηση
καλημερα...
ρουκι ειναι κλειδωμενα για εμενα τα σμσ..
ουτε στο νημα σου μπορω να απαντησω..
τα φυτα σου δεν πανε καλα..διορθοσε το ποτιζμα..
Απάντηση
Καλημέρες @dragon , τα νηματα συζητησης ειναι ανοιχτα για σχολιασμο για τα πιστοποιημενα μελη που εχουν παρει το ρολο του καλλιεργητη. Μενει να περασεις και συ απο τη τυπικη διαδικασια και σου ξεκλειδωνονται οι κατηγοριες καλλιεργειας


Μυνηματα ανοιγουν μετα τα 50 ποστ, για τους πιστοποιημενους καλλιεργητες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Βασικα μετα λυπησ μου διαπιστωνω μια βαρεμαρα-απαξιωση απο πολλουσ οχι μονο στο να ανοιξετε ενα νημα-θεμα,αλλα και να απαντησετε σε νηματα

Η διαπιστωση μου αυτη εγινε απο τισ πρωτεσ μερεσ που εγινε η αναβαθμιση στο φορουμ,αλλα ειπα μηπωσ κανω λαθοσ,και οφειλετε στο οτι θελουμε λιγο χρονο για να συνηθισουμε τισ αλλαγεσ που εγιναν
Για μενα το μονο ενοχλητικο ειναι η διαδικασια ανεβασματοσ φωτο,αλλα ισωσ να μην εχουμε τισ δυνατοτητεσ,και τον εξοπλισμο για κατι καλυτερο οποτε αναγκαστικα πορευομαστε ετσι

Ναι και εγω στην αρχη δυσκολευτηκα,αλλα δεν νομιζω οτι τωρα υπαρχει καποιοσ που δεν ξερει τι γινεται και πωσ και που σηκωνει ενα νημα

Υπαρχουν πολλα νηματα που πλεον λειπουν απο το φορουμ,οπωσ αναλυση ph -tds,τα οποια παλιοτερα υπηρχαν
Εγινε,και ακομα συνεχιζεται,μια προσπαθεια απο τουσ υπευθυνουσ του φορουμ,να οργανωθουμε καλυτερα να ανεξαρτοποιηθουμε και να μην εχει αναγκη το φορουμ τριτουσ π.χ imgur και εμεισ αντι μα βοηθησουμε τα παιδια δεν κανουμε 
ΤΙΠΟΤΑ

Ειναι λυπηρο και αδικο να κανεισ κλικ στα σημερινα μηνυματα και να βλεπεισ 2-3 νηματα

Αλλα το κυριοτερο ειναι αδικο προσ τουσ παλιοτερουσ εδω μεσα π.χ casabonita που ειχαν γραψει ο καθενασ απο καμμια δεκαρια νηματα προσ διευκολυνση των νεων
Γιατι με μερικεσ εξαιρεσεισ κανεισ δεν ηξερε να καλλιεργει,και ο μονοσ τροποσ και μεσο,για να μαθει ηταν το νημα και οι γνωσεισ που επερναν απο το φορουμ

Τωρα τι εγινε μαθαμε να καλλιεργουμε απο τουσ παλιοτερουσ,και τωρα στα τετοια μασ?
Οι ποιο νεοι απο που θα αντλησουν γνωση,πωσ θα ανταλαξουν γνωμεσ πωσ θα μαθουν απο τα λαθη τουσ,αν δεν τουσ τα πει καποιοσ πιο εμπειροσ
Αν μην τι αλλο αυτο ειναι ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ προσ τουσ παλιοτερουσ,απο τουσ οποιουσ εμεισ(και εγω) μαθαμε πολλα,και τωρα που ειναι η σειρα μασ να κανουμε κατι κανουμε τισ παπιεσ

Τι παθαμε αντι να πινουμε τα τσιγαρα,μηπωσ μασ πινουν αυτα?Τοσο καλεσ ποιοτητεσ βγαζουμε?
Αλλα μηπωσ δινουμε και δικιο στουσ επικρητεσ μασ που λενε οτι η κανναβη σε αποξενωνει,σε κανει <<βαρη>> για εργασια,και οποιαδηποτε ενασχολιση,κοινωσ σε αποχαυνωνει(το χασισ τον ανθρωπο σκοτωνει)

Τι ποιο ωραιο να στριψεισ δυο τσιγαρα να τα εχεισ ετοιμα και μαζι με ενα καφε-ενα χυμο να μπεισ στο φορουμ και να πεισ δυο λογια-την γνωμη σου,σε εναν φιλο,σε εναν συνφορουμιτη
Και μην μου πειτε δικαιολογιεσ για δουλειεσ και λοιπα εν μεσω πανδημιασ που οι περισσοτεροι απο την βαρεμαρα ματωσαμε τα μεζεα(@ρχιδι@) μασ απο το ξυσιμο

Και απο την αλλη γελαω,γιατι σασ βλεπω να αντδρατε(και καλα κανετα) σε πολλα απο τα οποια συμβαινουν γυρω μασ
εμβολια-πανδημιεσ-νεα ταξη πραγματων,και θελετε να αντισταθειτε

Εδω βαριστε να γραψετε 10 λεξεισ και θα κανετε αντισταση,εκτοσ αν ενωειτε ασ την αρχισουν οι αλλοι μωρε και βλεπουμε,δεν παμε εμεισ να αγορασουμε μερικουσ νεσ καφεδεσ και γαλατα νουνου να εχουμε και για τουσ αλλουσ εχει ο θεοσ
Ετσι θελετε να κανουμε αντισταση,εκ του ασφαλουσ,απο τον καναπε,βλεπωντασ στην τηλεορασιτσα τα καναλια που ολοι κραζεται
Ωραια αντισταση
Ακρωσ νεοελληνικη
Ε γι'αυτο κανουν οτι θελουν ,γιατι μασ πηραν χαμπαριοτι μονο ΜΙΛΑΜΕ και η αντισταση μασ ειναι καναπεδατη

Πωσ λοιπον αυτη,η μικρη κοινωνια του φορουμ μασ θα παει μπροστα κοιτωντασ ο καθενασ τον κολο του,(μιασ και τωρα που αυτοσ ειναι καλά,εμαθε να καλλιεργει),δεν ξερω

Δεν ξερω αν μασ αξιζει αυτη η νοοτροπια
Και η νοοτροπια αν ειναι λαθοσ ειναι σε ολα
Δεν μπορει π.χ να εισαι βιαιοσ προσ τριτουσ και στην γυναικα σου και στα παιδια σου να μην εισαι
Θα εισαι και εκει

Συγνωμη αν ξεφυγα (αν και εγω εχω βοηθηθει πολυ εδω μεσα απο εσασ)αλλα με βαριεστημαρα οχι μονο δεν μεγαλωνει ενα φορουμ,αλλα και το οραμα(αποποινικοποιηση) που εχουν αυτοι που ειναι στο φορουμ,μενει να ειναι μια ουτοπια

Τισ καλησπερεσ μου στο φορουμ
Απάντηση
@Roukounas +1
Απάντηση
Ρουκ εγώ πάλι δεν νομίζω πως φταίει η βαρεμάρα η ότι μάθαμε να μεγαλώνουμε φυτά

Εγώ θα έλεγα ότι πολύ δεν μπορούν να απαντήσουν σε κάποιο θέμα γιατί δεν έχουν την πιστοποίηση (όπως εγώ)

Επίσης οταν ο tzorge και κάθε tzorge ανέβαζε ένα θέμα που δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμενο  υπήρχε επίκριση  και ειρωνεία από τον illustrator (τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω εγώ τον γραπτώ του λόγο)

Οπότε ο κάθε εγώ που δεν είναι επιστήμονας θα το σκεφτεί και 2 και 3 φορές για να απαντήσει σε κάποιο ποστ εάν μπορεί
Απάντηση
(06-06-2021, 19:15 )Sativaas Έγραψε: Ρουκ εγώ πάλι δεν νομίζω πως φταίει η βαρεμάρα η ότι μάθαμε να μεγαλώνουμε φυτά

Εγώ θα έλεγα ότι πολύ δεν μπορούν να απαντήσουν σε κάποιο θέμα γιατί δεν έχουν την πιστοποίηση (όπως εγώ)

Επίσης οταν ο tzorge και κάθε tzorge ανέβαζε ένα θέμα που δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμενο  υπήρχε επίκριση  και ειρωνεία από τον illustrator (τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω εγώ τον γραπτώ του λόγο)

Οπότε ο κάθε εγώ που δεν είναι επιστήμονας θα το σκεφτεί και 2 και 3 φορές για να απαντήσει σε κάποιο ποστ εάν μπορεί
Ναι εχεισ δικιο
Αλλα μηπωσ γιαυτο δεν εφυγε ο illustrator ?
Οχι εφυγε διαγραφηκε
Επισησ ειναι κοινωσ γνωστο οτι οταν ενα νημα παρει μια ροη με 3-4 απαντησεισ,οτι ο καθενασ λεει την γνωμη του,χωρισ να ειναι υπευθυνοσ,για την αποφαση που θα παρει αυτοσ που χρειαζετε μια απαντηση
Επισησ εχει τονιστει πολλεσ φορεσ οτι δεν μενουμε μονο σε 2-3 γνωμεσ

Γιατι ακομα και η πιστοποιηση να υπαρχει σε κατι ,αν εγω στην προσπαθεια μου να αντιγραψω,αυτο το κατι με πιστοποιηση,εκανα καποια μαλακια στην αντιγραφη,θα εβγαζα ακυρη την πιστοποιηση?
Ετσι για μενα αν κατι που κανει ο τζωρτσ ή εσυ,δουλεψει σε εσασ αυτο ειναι πιστοποιηση,τουλαχιστον εφαμιλη με τισ αλλεσ αν οχι καλυτερη
Γιατι εσυ απο εμενα ή εγω απο εσενα,δεν εχουμε κατι να κερδισουμε,ενω οι πιστοποιαδεσ,ξερω και εγω νομιζεισ ρε φιλε?

Για τον 
@tzorge
+1 απο μενα που σηκωνει ξανα τα παλια του νηματα
Και για τον
@Sativaas
+1 που αν μη τι αλλο ειναι εδω,και παντα οποτε λεει γνωμη του,ειναι γνωμη που την υπολογιζεισ σοβαρα,
ΚΑΙ στην καλιεργεια αλλα
ΚΑΙ οπωσ εδω τωρα
Κοινωσ οι γενικεσ γνωμεσ του σατιβα ειναι χρησιμεσ στο φορουμ (κατα την δικη μου τουλαχιστον αποψι)
Απάντηση
καλησπερα παιδια!!!! Smile

απο μενα συγνωμη που δεν το ανεφερα ξεκινησα δουλεια εδω κι ενα μηνα
και καπακια κανω κ μετακομιση οποτε μπορω..
κυριακες εχω μονο ρεπο και
εχω και τις δουλειες του σπιτιου που δεν τελειωνουν ποτε.. Confused

το προγραμμα της δουλειας μου ειναι μια βδομαδα πρωι μια βραδυ..
εχω χασει την μπαλα στην ζωη μου γενικα γιατι δεν υπαρχει συνεπεια!!

τρωω μεγαλο παλουκι αυτο τον καιρο μου πεσανε ολα μαζι...

και δεν ξερω ποτε θα χαλαρωσω εστω απο την μετακομιση γτ γινονται παραλληλα
εργασιες στο καινουριο σπιτι που εχουν μεινει πισω...

ειμαι ακομα με κουτες που κλωτσαω φανταστειτε!! Undecided

δεν τρεχω καποιο φυτο η τεντα ειναι μαζεμενη και θα αργησω να βαλω
μεχρι να γινει η επεκταση του σπιτιου...

αλλωστε καλοκαιρι εβαζα παντα 1 γτ βασανιζετε επειδη δεν εχω το σωστο κλιμα στον χωρο.

μπαινω λιγο παραπανω (οχι τρελα πραγματα) καθε κυριακη που εχω ρεπο..
ειναι ομως η μερα που μπορω να κανω τα περισσοτερα στο σπιτι..
οποτε δεν εχω χρονο αυτο τον καιρο...


νομιζω πως το κλεισιμο του φορουμ εκανε πολλους να σπασουν
και η αποχη μας εκοψε την συνηθεια να απανταμε σε οτι μπορουμε
και οταν μπηκαμε ειμασταν σαν παιδακια που τα μαλωνουν οι γονεις
μη αυτο οχι εκεινο τζιζ το αλλο..
μπηκαμε λιγο καπως...

πιστευω θελουμε τον χρονο μας και θα μπουν ολα σε σειρα..

παρολαυτα οποιος εχει χρονο και διαθεση ας το κανει και αυθορμητα..
δεν χρειαζεται να πιεζουμε καταστασεις γιατι καποιοι περναμε δυσκολα...
και αλλοι σιγουρα πολυ πιο δυσκολα...δυστυχως...
γιατι και οι εποχες αλλαξαν
και αλλαξαμε και εμεις αποτι βλεπω...σαν ανθρωποι ολοι......


βιβες... Smoke32
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(05-06-2021, 14:50 )Sativaas Έγραψε: Ξέρει κανείς αν χρειάζεται τεστ για να ταξιδέψει κάνεις από Θεσσαλονίκη για Ρόδο..? Και αν ναι τι τεστ?

Να υποθέσω αεροπορικά. Για πότε είναι;
Απάντηση
Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια ανάγκη για κάποιο, αν όχι έλεγχο, τουλάχιστον μία  αξιολόγηση της πληροφορίας.

Νομίζω πως ο @kopanos06 μας το έκανε ξεκάθαρο τόσο με τα σπόρια ανάμεσα στα δόντια όσο και με τα russet mites.

Η τέχνη του να καλλιεργείς έχει πολλούς τρόπους να εκφράσει. Μερικοί θέλουν να κοιμούνται ήσυχοι βασιζόμενοι στην σιγουριά της επιστήμης, και τους κατανοώ. Για άλλους, πάλι, η καλλιέργεια θέλει μαγεία κι είναι τέχνη όχι τεχνική. 

Φυτά να βγάνει κάνεις. Αυτό ειναι που έχει σημασία. 

Σκέφτομαι πως ίσως αν το - 1 χρησιμοποιείται ευρέως ως θα έπρεπε τότε μπορεί να υπήρχε μια ισορροπία. Δηλαδή θα πρέπει μια ομάδα να βαθμολογεί τα μέλη της. Αν το -1 είναι αποκλειστικά για την έσχατη κατάσταση τότε και το +1  πρέπει να έχει την ίδια μοναδική σημασία αλλιώς μάλλον δεν δουλεύει το σύστημα. 

Εβίβα αλάνια μου
Κι από μεριάς μου να σας πω πως με μπριζώσατε.
Απάντηση
(06-06-2021, 21:04 )tzorge Έγραψε: Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει μια ανάγκη για κάποιο, αν όχι έλεγχο, τουλάχιστον μία  αξιολόγηση της πληροφορίας.

Νομίζω πως ο @kopanos06 μας το έκανε ξεκάθαρο τόσο με τα σπόρια ανάμεσα στα δόντια όσο και με τα russet mites.

Η τέχνη του να καλλιεργείς έχει πολλούς τρόπους να εκφράσει. Μερικοί θέλουν να κοιμούνται ήσυχοι βασιζόμενοι στην σιγουριά της επιστήμης, και τους κατανοώ. Για άλλους, πάλι, η καλλιέργεια θέλει μαγεία κι είναι τέχνη όχι τεχνική. 

Φυτά να βγάνει κάνεις. Αυτό ειναι που έχει σημασία. 

Σκέφτομαι πως ίσως αν το - 1 χρησιμοποιείται ευρέως ως θα έπρεπε τότε μπορεί να υπήρχε μια ισορροπία. Δηλαδή θα πρέπει μια ομάδα να βαθμολογεί τα μέλη της. Αν το -1 είναι αποκλειστικά για την έσχατη κατάσταση τότε και το +1  πρέπει να έχει την ίδια μοναδική σημασία αλλιώς μάλλον δεν δουλεύει το σύστημα. 

Εβίβα αλάνια μου
Κι από μεριάς μου να σας πω πως με μπριζώσατε.
Και εκει που ειμουν ετοιμοσ να γραψω 
αφου μπριζωθηκεσ  εσυ κατι καλο θα βγει με προλαβεσ με το νημα φιλοσ
Δημοσιευω και παω πισω για διαβασμα

Βιβεεεεες
Απάντηση
@pansek θέλει τελικά να ξες σήμερα μόλις έφθασα ρόδο

@Roukounas ρουκ μου σίγουρα δεν πρέπει να υπάρχει αυτό το πράμα που όλοι κάναμε με το να μπαίνουμε σε ένα ημερολόγιο και να γράφουμε“ μπράβο πολύ ωραίο “ και στο να καταλήγει στο ότι και εμένα ο παππούς μου έκανε κοτόπουλο με κάρυ

Φταίμε και εμείς που πείρε αυτήν την τροπή το φόρουμ και έπρεπε να επιβληθούν αυτοί η κανόνες
Σίγουρα δεν έχει κανείς κανείς δεν έχει να κερδίσει τίποτα...
Εγώ σκέψου έχει ένα χρόνο περίπου από το τελευταίο μου γκροου και δεν ξέρω πότε θα είναι η επόμενη γιατί αυτόν τον καιρό η ζωή μου είναι στον αέρα και πολύ ακόμα από εμάς το τελευταίο που ασχολούνται είναι το φόρουμ
Καλός η κακώς είναι μια πολύ δύσκολη εποχή για όλους μας και τα έχουμε όλοι χαμένα
Ελπίζω να στε όλοι καλά!
Απάντηση
Εφορμώμενος απο τα παραπάνω σχόλια, σκέφτομαι και γράφω:

Είναι λογικό ο καθένας να διατηρεί τις απόψεις του και να λειτουργεί με βάση τα προσωπικά του βιώματα. Όμως το ότι η καλλιέργεια κάνναβης εκφράζεται με πολλούς τρόπους, έχει πολλά στυλ και πρακτικές, δεν δικαιολογεί τη συναίνεση όλων σε ένα μόνιμο καθεστώς ημιμάθειας. Φυσικά, η γνώση έχει την τάση να διευρύνεται, όχι γιατί πρέπει, αλλά γιατί μας βοηθάει να καταλάβουμε τι συμβαίνει γύρω μας και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.

Η προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή, στηρίζεται στη συμβολή της επιστημονικοποιημένης γνώσης στην πρακτική επίλυση προβλημάτων που ταλαιπωρούν διαχρονικά αυτή την κοινότητα. Η αδυναμία να δωθούν απαντήσεις σε σημαντικά ερωτήματα όλα αυτά τα χρόνια, συνέβαλε στη δημιουργία ενός φαύλου κύκλου διαρκών ζυμώσεων και σχετικής στατικότητας, χωρίς να προωθούνται νέες ιδέες και ερεθίσματα. Η παραφιλολογία και η μαζικοποίηση της καλλιέργειας στα μέσα μαζικής δικτύωσης συντελεί ακόμα παραπάνω στην παραπληροφόρηση και στην διάχυση αναξιόπιστης γνώσης.

Όταν καλή ώρα έδινα εξετάσεις για την Σχολή Καλών Τεχνών πριν απο αρκετά χρόνια, οι καθηγήτριες μας έλεγαν να πιάσουμε τη βελόνα για να σχεδιάσουμε τις αποστάσεις στο χαρτί, μέχρι να εξοικειωθεί το γυμνό, απαίδευτο ματί μας. Κάτι παρόμοιο ισχύει και στην περίπτωση της καλλιέργειας, μονάχα που τα πράγματα γίνονται λίγο πιο σύνθετα αντιλαμβανόμενοι την πολυπλοκότητα των ζωντανών οργανισμών που εμπλέκονται σε αυτή. Ως αφετηρία λοιπόν, ειδικά στα βαθιά νερά της βιολογικής καλλιέργειας, θα πρέπει να υπάρχει ένας σχετικός μπούσουλας για κάποιες αρχικές τιμές που αποτελούν κρίσιμους παράγοντες για την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος. Η ελευθερία στην έκφραση έρχεται μετά την κατάκτηση της τεχνικής. Γιατί η τεχνική είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τέχνης.

Δεν θεωρώ λοιπόν πως αυτό είναι ένα κάλεσμα για ανταλλαγαγή αποστειρωμένης γνώσης. Είναι ένα κάλεσμα για ώριμη και ουσιαστική αντιμετώπιση της καλλιέργειας ενός τόσο ιδιαίτερου φυτού. Είναι μια καλή ευκαιρία να ανεβάσουμε τον πήχη της γνώσης μέσα από υγιείς προκλήσεις που τονώνουν το συναγωνιστικό πνεύμα της κοινότητας, εμπλουτίζοντας τις δεξιότητές μας και βέβαια το υλικό το φόρουμ. Σε πρακτικό επίπεδο είναι δίκαιο ο καθένας να αξιολογείται με βάση τις πράξεις του και όχι τα λόγια του. Η ικανότητα του καθενός να εκπροσωπεί επάξια αυτό που επιλέγει να υλοποιήσει, με ευθύνη προς τα υπόλοιπα μέλη, καθορίζει και το επίπεδο αυτού του χώρου.

Ολοκληρώνοντας, η επιθυμία για ακρίβεια και για στόχευση στην καλλιέργεια, εξυπηρετεί άμεσα την βελτιστοποίηση της τελικής εμπειρίας. Δεν είναι άχρηστες υποχρεωτικές πληροφορίες. Η ανάγκη μας για λήψη απαντήσεων σε καίρια ερωτήματα είναι άρρικτα συνδεδεμένη με το ένστικτο της αυτοεξέλιξης, που μεταφράζεται ως το πάθος μας για καλλιέργεια. Το επιχείρημα ότι βρισκόμαστε εδώ για να μεγαλώνουμε απλώς φυτά μέσα στις τέντες μας, ακυρώνει αυτόματα τον λόγο ύπαρξης αυτού του φόρουμ. Το νέο πλαίσιο ευνοεί τον παραγωγικό διάλογο και την παράθεση επιχειρημάτων και τεκμηρίων που καλλιεργούν την επικοινωνία, στο χέρι μας είναι να το κάνουμε να λειτουργήσει, εξυπηρετώντας επάξια τον λόγο ύπαρξής μας.

Σόρι αν κούρασα, κάνω λίγο ζέσταμα για τις πανελλήνιες...
Απάντηση
@Dirtygrowing νομίζω η @diaolina κάτι ξέρει

Καλησπέρα @Luke Shapiro νομίζω πάντως πως δεν υπάρχει λόγος να στιγματιζεται η βιολογική καλλιέργεια ως έχουσα πιο βαθιά νερά.

Προσωπικά δεν έχω ρίξει ποτέ χημικά ούτε στο μπαχτσέ μου ούτε φυσικά στα λέλουδά μου. Οπότε τα νερά της βιολογικής δεν είχα να τα συγκρίνω με κάτι για να δω αν είναι βαθιά η όχι. Εύκολα κάνω ότι κάνω. 

Συμφωνώ με αυτά που λες περί μιας κάποιας βάσης και εγώ θα πρότεινα στην βιολογική αυτή να ήταν το compost.

Εβίβα
Απάντηση
Σε επίπεδο φύσης γίνονται όλα από μόνα τους, οταν ερθει αυτό στη γλάστρα πρέπει να επιτευχθεί equilibrium, ισορροπία. Δεν είναι ντε και καλά ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα πάντα, όσο να έχουμε λειτουργικά φυτά χωρίς προβλήματα, κάτι που απουσιάζει. Όταν αναφερόμαστε στη βιολογική καλλιέργεια στον αγρό, υπάρχουν πραγματικά πολλές παράμετροι να λάβουμε υπόψη μας, δεν είναι μόνο το κομπόστ. Γενικά η οργανική ουσία και άλλα συστατικα σε κάθε μορφή είναι απαραίτητα, χλωρή λίπανση, κοπριά, πετρώματα σε σκόνες κ.α. Όπως τη βρίσκει ο καθένας. Δεν ενοχοποιώ την βιολογική καλλιέγεια, αλλά αν κάτι πάει στραβά, πραγματικά το μόνο που μπορεί να δώσει απαντήσεις είναι οι αναλύσεις, κανείς άλλος. Επίσης δεν μπορούμε να εστιάζουμε μόνο σε ένα παράγοντα, π.χ το κομπόστ, χρειάζεται συνολική αντιμετώπιση για ολοκληρωμένο αποτέλεσμα, όχι μεμονωμένη και αποσπασματική. Ακόμα και το κομπόστ αγαπητέ έχει πολλές διαφοροποιήσεις ανάλογα τα συστατικά που χρησιμοποιήθηκαν και τη διαδικασία χουμοποίησης. Για παράδειγμα η αναλογία άνθρακα-αζώτου παίζει καθοριστικό ρόλο στην ποιότητά του.

Ειλικρινά ασπάζομαι τον Φουκουόκα για τη δημιουργία οικοσυστήματος, αλλά δεν είναι μόνο αυτός που τα λέει καλά.
Υπάρχουν εξαιρετικά πρωτόκολλα για τη χαρτογράφηση του εδάφους, τις ιδιαίτερες ανάγκες της κάθε τοποθεσίας και διαθέσιμες απολύτως φυσικές πρακτικές αποκατάστασης της ισορροπίας του οικοσυστήματος. Ειδικά όταν μιλάμε για κάνναβη σε τέντα αντιλαμβάνεσαι ότι το μοντέλο ξεφεύγει αρκετά από την αυτορύθμιση.

Δεν είναι για εδώ τώρα αυτά, θα τα πούμε και σε άλλη φάση...
Απάντηση
Και για όποιον έχει περιβάλλοντογικες ευαισθησίες το Scientific American γράφει πως τσισα και στάχτη είναι ίσα βάρκα ίσα πανιά με την καθαρή χημεία (εάν όχι λίγο καλύτερα.)

Πρέπει να κάνω νέο νήμα μου φαίνεται lol Big Grin
Απάντηση
Καλο ειναι να παρουμε ολα τα νεα σχολια που αφορουν τη  βιολογικη και να μπουνε σε ενα νημα. Ακυρο για φαρμακο εξωτερικης αφορουσε αλλα δημιουργηθηκε το νημα. Υπαρχουν διασπαρτα εδω και κει μεσα στις προηγουμενες σελιδες
Παλι "ψιλοχαλαει" η εικονα του off topic με συζητησεις που οσο να ναι καλο ειναι να εχουν εναν πιο μονιμο χαρακτηρα. Εδω χανονται

Γενικες συζητησεις βιολογικης or something, ιδεες δινω
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(07-06-2021, 14:17 )Luke Shapiro Έγραψε: Εφορμώμενος απο τα παραπάνω σχόλια, σκέφτομαι και γράφω:


1)Η προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή, στηρίζεται στη συμβολή της επιστημονικοποιημένης γνώσης στην πρακτική επίλυση προβλημάτων που ταλαιπωρούν διαχρονικά αυτή την κοινότητα. 

2)Δεν θεωρώ λοιπόν πως αυτό είναι ένα κάλεσμα για ανταλλαγαγή αποστειρωμένης γνώσης. Είναι ένα κάλεσμα για ώριμη και ουσιαστική αντιμετώπιση της καλλιέργειας ενός τόσο ιδιαίτερου φυτού. 
 3)Το επιχείρημα ότι βρισκόμαστε εδώ για να μεγαλώνουμε απλώς φυτά μέσα στις τέντες μας, ακυρώνει αυτόματα τον λόγο ύπαρξης αυτού του φόρουμ. 

4)Το νέο πλαίσιο ευνοεί τον παραγωγικό διάλογο και την παράθεση επιχειρημάτων και τεκμηρίων που καλλιεργούν την επικοινωνία, στο χέρι μας είναι να το κάνουμε να λειτουργήσει, εξυπηρετώντας επάξια τον λόγο ύπαρξής μας.

Σόρι αν κούρασα, κάνω λίγο ζέσταμα για τις πανελλήνιες...
Ειλικρινά διάβασα αρκετές φορές το μήνυμα σου και δυσκολεύτηκα να το κατανοήσω. Έχω βάλει με Bold κάποια σημεία να τα συζητήσουμε.
1) Συμφωνώ με την προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή γιατί κι εμένα με είχε κουράσει το πολύ τρολάρισμα
που υπήρχε πριν , αλλά την επιστημονικοποιημένη γνώση που λες ποιος θα την δώσει; Ποιος έχει βγάλει σχολή κάνναβης να μπορεί
να μας διδάξει επιστημονικά την καλλιέργεια του φυτού. Δεν ξέρω αν έχουμε κάποιον στο φόρουμ που με χαρά θα τον ακούσω.
2)Αν ζητάμε επιστημονικοποίηση, τότε είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει ανταλλαγή γνώσεων ,"αλλά εγώ μιλώ κι εσείς ακούτε".
3) Κι όμως η πλειοψηφία του κόσμου που μπαίνει στο φόρουμ είναι κόσμος που τώρα έρχεται σε επαφή με την κάνναβη ή άνθρωποι
που μέχρι τώρα αγόραζαν και θέλουν σιγά σιγά να βάλουν κάποια γλάστρα να μεγαλώσουν εύκολα η δύσκολα κάποιο φυτό και αργότερα
αφού πειραματιστούν να γίνουν ποιο σοβαροί καλλιεργητές. Σαφέστατα θα κάνει ο αρχάριος λάθη, θα κάνει άσχετες ερωτήσεις, αλλά
η κοινότητα του φόρουμ θα είναι δίπλα του να τον στηρίξει στο ξεκίνημα. Το φόρουμ γι αυτό υπάρχει. Για τους νέους καλλιεργητές
αλλά και οι έμπειροι ,όσο και να γίνεται πολλές φορές κουραστικό να προσπαθούν να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους.
Και μιλάω για εμπειρίες και όχι επιστημονική κατάρτιση.
4) Το νέο πλαίσιο αντιθέτως αποξενώνει τον νέο καλλιεργητή και δημιουργεί μια ελιτίστικη  κατηγορία , τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ και δημιουργεί μια απομόνωση από την επικοινωνία. Ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ είναι να γνωρίσει ο κόσμος το φυτό, την καλλιέργεια και την χρησιμότητα του. Δεν είναι για να πάρουμε διδακτορικό στην καλλιέργεια.
Απάντηση
(08-06-2021, 23:45 )pansek Έγραψε:
(07-06-2021, 14:17 )Luke Shapiro Έγραψε: Εφορμώμενος απο τα παραπάνω σχόλια, σκέφτομαι και γράφω:


1)Η προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή, στηρίζεται στη συμβολή της επιστημονικοποιημένης γνώσης στην πρακτική επίλυση προβλημάτων που ταλαιπωρούν διαχρονικά αυτή την κοινότητα. 

2)Δεν θεωρώ λοιπόν πως αυτό είναι ένα κάλεσμα για ανταλλαγαγή αποστειρωμένης γνώσης. Είναι ένα κάλεσμα για ώριμη και ουσιαστική αντιμετώπιση της καλλιέργειας ενός τόσο ιδιαίτερου φυτού. 
 3)Το επιχείρημα ότι βρισκόμαστε εδώ για να μεγαλώνουμε απλώς φυτά μέσα στις τέντες μας, ακυρώνει αυτόματα τον λόγο ύπαρξης αυτού του φόρουμ. 

4)Το νέο πλαίσιο ευνοεί τον παραγωγικό διάλογο και την παράθεση επιχειρημάτων και τεκμηρίων που καλλιεργούν την επικοινωνία, στο χέρι μας είναι να το κάνουμε να λειτουργήσει, εξυπηρετώντας επάξια τον λόγο ύπαρξής μας.

Σόρι αν κούρασα, κάνω λίγο ζέσταμα για τις πανελλήνιες...
Ειλικρινά διάβασα αρκετές φορές το μήνυμα σου και δυσκολεύτηκα να το κατανοήσω. Έχω βάλει με Bold κάποια σημεία να τα συζητήσουμε.
1) Συμφωνώ με την προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή γιατί κι εμένα με είχε κουράσει το πολύ τρολάρισμα
που υπήρχε πριν , αλλά την επιστημονικοποιημένη γνώση που λες ποιος θα την δώσει; Ποιος έχει βγάλει σχολή κάνναβης να μπορεί
να μας διδάξει επιστημονικά την καλλιέργεια του φυτού. Δεν ξέρω αν έχουμε κάποιον στο φόρουμ που με χαρά θα τον ακούσω.
2)Αν ζητάμε επιστημονικοποίηση, τότε είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει ανταλλαγή γνώσεων ,"αλλά εγώ μιλώ κι εσείς ακούτε".
3) Κι όμως η πλειοψηφία του κόσμου που μπαίνει στο φόρουμ είναι κόσμος που τώρα έρχεται σε επαφή με την κάνναβη ή άνθρωποι
που μέχρι τώρα αγόραζαν και θέλουν σιγά σιγά να βάλουν κάποια γλάστρα να μεγαλώσουν εύκολα η δύσκολα κάποιο φυτό και αργότερα
αφού πειραματιστούν να γίνουν ποιο σοβαροί καλλιεργητές. Σαφέστατα θα κάνει ο αρχάριος λάθη, θα κάνει άσχετες ερωτήσεις, αλλά
η κοινότητα του φόρουμ θα είναι δίπλα του να τον στηρίξει στο ξεκίνημα. Το φόρουμ γι αυτό υπάρχει. Για τους νέους καλλιεργητές
αλλά και οι έμπειροι ,όσο και να γίνεται πολλές φορές κουραστικό να προσπαθούν να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους.
Και μιλάω για εμπειρίες και όχι επιστημονική κατάρτιση.
4) Το νέο πλαίσιο αντιθέτως αποξενώνει τον νέο καλλιεργητή και δημιουργεί μια ελιτίστικη  κατηγορία , τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ και δημιουργεί μια απομόνωση από την επικοινωνία. Ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ είναι να γνωρίσει ο κόσμος το φυτό, την καλλιέργεια και την χρησιμότητα του. Δεν είναι για να πάρουμε διδακτορικό στην καλλιέργεια.


Η έγκυρη γνώση θα κερδιθεί με κοινές προσπάθειες και σωστή στόχευση.
Ο κόσμος ουσιαστικά επαναπαύτηκε. Σταμάτησε να ενδιαφέρεται και προσπαθούμε να το αντιστρέψουμε δίνοντας κίνητρο για μελέτη. Γίναμε ''τετράγωνοι'', μονόμπαντοι, πως να το πω. Οι περισσότεροι τελευταία αποζητούν γρήγορα και εύκολα αποτελέσματα και χάνεται η γοητεία της ενασχόλησης. Είσαι παλιός, καταλαβαίνεις τι λέω. Άλλωστε υπήρξαν άτομα με πολλές γνώσεις που απομακρύνθηκαν γιατί γίναμε, επιεικώς, αφιλόξενοι.

Πραγματικά, έχουν γίνει διάφορα το τελευταίο διάστημα στα οποία προσωπικά αποφάσισα να μην έχω εμπλοκή. Αυτό που μπορώ να πω μετά σιγουριάς, περισσότερο ως παρατηρητής κι εγώ, είναι ότι αυτή η ιστορία μας έχει προβληματίσει όλους πάρα πολύ και ειδικά τον φιλος @trompetas.
Αυτοί που μένουμε αγωνιούμε, με πολύ μεράκι και χωρίς προσωπικά συμφέροντα, ξεκάθαρα.

Το ένστικτο όλων για να βρει το φόρουμ το ρόλο του, λαμβάνοντας φυσικά υπόψη και τη γρήγορη ανάπτυξη του κλάδου στην πραγματική ζωή, μας οδήγησε στην σκέψη ότι πρέπει να εξυπηρετήσουμε καλύτερα τον σκοπό της ύπαρξής μας, γιατί αλλιώς γινόμαστε σαν το facebook. Αυτός είναι και ο λόγος, που με πολλές θυσίες προσπαθούμε να υποστηρίξουμε τις νέες αλλαγές.
Δεν βρίσκω την κατεύθυνση λάθος αλλά συμφωνώ πως ο τρόπος που αναπτύσσονται οι κατηγορίες δεν εξυπηρετεί πλήρως αυτό το σκοπό και είναι κάτι που θα βελτιωθεί με τον καιρό.

Ευρύτερα έχω την αίσθηση ότι μακριά από τύπους και ''πρέπει'' η ανταπόκριση της πλειοψηφίας στέκεται θετική τουλάχιστον στο να υπάρχει μια προσοχή στις διατυπώσεις και επιβεβαίωση της πληροφορίας.
Είχαμε φτάσει σε σημείο να υπάρχουν έντονες, μη παραγωγικές διαφωνίες, με πολλούς νέους χρήστες να εμμένουν σε άστοχες τοποθετήσεις ακόμα και μετά τις προτροπές των παλιότερων. Αν σου το αντιστρέψω, κάποιοι κινδυνέυουμε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
Σε τέτοιες περιπτώσεις και για όποιους ενδιαφέρονται φυσικά, η μοναδική λύση είναι η εμπεριστατωμένη επιχειρηματολογία στηριγμένη σε αποδείξεις, δυστυχώς ή ευτυχώς.

Δεν ζητάμε από όλους να γίνουν επιστήμονες, ζητούμε από αυτούς που επιθυμούν να έχουν κάποιο ρόλο εδώ, να το κάνουν με ευθύνη, σεβασμό και λογική. Είμαι της άποψης πως δεν πρέπει να τρομάζει αυτή η αλλαγή, ανοιχτά αυτιά και μάτια και λίγο το νου μας στο φυτό.
Γενικά όσοι μείναμε στη διαχείριση αυτή τη στιγμή και μετά από απανωτές κατραπακιές, την αμηχανία και την ευθύνη όλων των επιλογών, στεκόμαστε ανοιχτοί σε κάθε ώριμη, δημιουργική πρόταση που μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση. Οι καιροι είναι πολύ μπάσταρδοι και απουσιάζει το όραμα, μπορούμε να δώσουμε λίγο όραμα παραπάνω, είμαι σίγουρος.
Απάντηση
(08-06-2021, 13:15 )trompetas Έγραψε: Καλο ειναι να παρουμε ολα τα νεα σχολια που αφορουν τη  βιολογικη και να μπουνε σε ενα νημα. 

Να βάλω μπρος το καφενείο λοιπόν?
Απάντηση
Ας βρουμε μια καλυτερη λεξη απο καφενειο που οριζει τη συζητηση οπως της αρμοζει και βουρ. Αδικειται αν το πουμε ετσι
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Δεν θέλω ούτε να καπηλευτω, και σίγουρα να μη οριοθέτησω το θέμα.

Σκεφτόμουν
"βιολογική καλλιέργεια, συζήτηση επί της αρχής"
βιολογική καλλιέργεια
Βιολογική καλλιέργεια χωρίς μπουκάλι
Μέθοδοι βιολογικής καλλιέργειας
Βιολογικά Φυτά

Και αλλά.
όποιος θέλει ας πει μια γνώμη δεν θέλω να περιορίσω με την σκοπιά μου το θέμα.
Απάντηση
Καλησπερα σε ολουσ
@tzorge 
Για μενα το πιο απλο ειναι και το καλυτερο

Βιολογικη καλλιεργεια
Κατα την γνωμη μου κατω απο αυτον τον τιτλο χωρανε και ολα τα αλλα,που <<υποκεινται>> στην βιολογικη,ειτε ειναι μεθοδοι-τροποι καλλιεργειασ ειτε παρασκευη τροφων,χωματοσ κ.λ.π

Απλα η γνωμη μου

Εβιβιεσ
Απάντηση
Καλησπέρα σε όλους σας μάγκες/σες θέλω την βοήθεια σας!!
Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω εδώ την ερώτηση αν όχι συγνώμη εκ των προτέρων!!!

Έκοψαν ένα white widow 1 ιουλιου έμεινε στην τέντα 6 ημέρες... η κορυφές είχαν στεγνώσει λίγο παραπάνω  αλλά τα κλαριά δεν έκαναν τον γνωστό ήχο όταν τα τσακιζα είχαν υγρασία και αποφάσισα προχτές να βαλω τα καλούδια σε βαζω..
Ο προβληματισμός μου είναι με το άρωμα του μύριζε χλωροφύλλη και τώρα κάτι σαν ρίγανη νωπή...
Στα βάζα έχω υγρασία 67% και bodeva  ανοίγω μια φορά την μέρα  10-15 λεπτά και ξανά κλείνω..
Θα αλλάξει η γεύση λετε;;


Edit by Admin : Ανοιξε νέο νήμα με τον ανάλογο τίτλο για ανάπτυξη της συζήτησης, λάθος κατηγορία εδώ.
Απάντηση
O σκοπος του off topic δεν ειναι να ρωταει ο καθενας για την καλλιεργεια το λεμε συνεχεια...
Μην κολατε στο να ανοιγετε νηματα... Δεν μπορω να τρεχω να το κανω για τον καθενα καθε φορα που προκυπτει, λυπηθειτε με..

https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=38
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(09-06-2021, 19:04 )trompetas Έγραψε: O σκοπος του off topic δεν ειναι να ρωταει ο καθενας για την καλλιεργεια το λεμε συνεχεια...
Μην κολατε στο να ανοιγετε νηματα... Δεν μπορω να τρεχω να το κανω για τον καθενα καθε φορα που προκυπτει, λυπηθειτε με..

https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=38


κλαμα Rofl Rofl Rofl

χαχαχαχα
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Τι έγινε ρε παιδιά μας την πέσανε?
Ούτε ένα ποστ?

Γιατί έτσι?
Απάντηση
Καλημεροσπερες

Τις τελευταιες φωτος του νηματος μου τις εχω ετοιμες να τελειωσω κατι δουλειες και θα το ανανεωσω σημερα, για τους αλλους δε ξερω

Και ειχαμε νεες εγγραφες χρηστών, αναμενεται η γνωριμια τους

Απο τους 30+ χρηστες που εχουμε πιστοποιηθει εως σημερα, μονον οι 6 δειχνουμε κατι. Προς το παρων τουλαχιστον

Οι λογοι ειναι πολλοι. Αλλα το καλοκαιρι απ οτι φαινεται θα περασει με χαλαρη δραστηριοτητα, δεν ειναι απαραιτητα κακο


Αλλα οι αναγνωστες μας ειναι απο 100+ ημερησιως και ανεβαινουν καθε βδομαδα, αργα, αλλα σταθερα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλημερα στην παρεα Smile
Απάντηση
Καλημερα
Τι λετε για τον φονο στα γλυκα νερα.Βρηκαν καινουργια στοιχεια.
Λετε να το εκανε ο αντρας της ?Πολυ αρρωστο μυαλο θα εχει αν
το εκανε ολο αυτο αυτος!!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
Πιθανόν να είναι αυτός. Προσωπική άποψη.
Απάντηση
Κανένας ταξιτζής εδώ να μας πει??
Απάντηση
Μόλις γύρισε η σελίδα, υπάρχει μήνυμα που δεν το βλέπω.
Απάντηση
Υπαρχει κατι ακομα που μπορει να γινει για να δουμε αν θα φτιαξει αυτο το απιστευτα ενοχλητικο προβλημα που δημιουργειται.

Υπομονή ως τη Δευτέρα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλο 3ημερο σε ολους


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Hookah
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)