Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα
(07-06-2021, 14:17 )Luke Shapiro Έγραψε: Εφορμώμενος απο τα παραπάνω σχόλια, σκέφτομαι και γράφω:


1)Η προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή, στηρίζεται στη συμβολή της επιστημονικοποιημένης γνώσης στην πρακτική επίλυση προβλημάτων που ταλαιπωρούν διαχρονικά αυτή την κοινότητα. 

2)Δεν θεωρώ λοιπόν πως αυτό είναι ένα κάλεσμα για ανταλλαγαγή αποστειρωμένης γνώσης. Είναι ένα κάλεσμα για ώριμη και ουσιαστική αντιμετώπιση της καλλιέργειας ενός τόσο ιδιαίτερου φυτού. 
 3)Το επιχείρημα ότι βρισκόμαστε εδώ για να μεγαλώνουμε απλώς φυτά μέσα στις τέντες μας, ακυρώνει αυτόματα τον λόγο ύπαρξης αυτού του φόρουμ. 

4)Το νέο πλαίσιο ευνοεί τον παραγωγικό διάλογο και την παράθεση επιχειρημάτων και τεκμηρίων που καλλιεργούν την επικοινωνία, στο χέρι μας είναι να το κάνουμε να λειτουργήσει, εξυπηρετώντας επάξια τον λόγο ύπαρξής μας.

Σόρι αν κούρασα, κάνω λίγο ζέσταμα για τις πανελλήνιες...
Ειλικρινά διάβασα αρκετές φορές το μήνυμα σου και δυσκολεύτηκα να το κατανοήσω. Έχω βάλει με Bold κάποια σημεία να τα συζητήσουμε.
1) Συμφωνώ με την προτροπή του φόρουμ για πιο υπεύθυνη συμμετοχή γιατί κι εμένα με είχε κουράσει το πολύ τρολάρισμα
που υπήρχε πριν , αλλά την επιστημονικοποιημένη γνώση που λες ποιος θα την δώσει; Ποιος έχει βγάλει σχολή κάνναβης να μπορεί
να μας διδάξει επιστημονικά την καλλιέργεια του φυτού. Δεν ξέρω αν έχουμε κάποιον στο φόρουμ που με χαρά θα τον ακούσω.
2)Αν ζητάμε επιστημονικοποίηση, τότε είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει ανταλλαγή γνώσεων ,"αλλά εγώ μιλώ κι εσείς ακούτε".
3) Κι όμως η πλειοψηφία του κόσμου που μπαίνει στο φόρουμ είναι κόσμος που τώρα έρχεται σε επαφή με την κάνναβη ή άνθρωποι
που μέχρι τώρα αγόραζαν και θέλουν σιγά σιγά να βάλουν κάποια γλάστρα να μεγαλώσουν εύκολα η δύσκολα κάποιο φυτό και αργότερα
αφού πειραματιστούν να γίνουν ποιο σοβαροί καλλιεργητές. Σαφέστατα θα κάνει ο αρχάριος λάθη, θα κάνει άσχετες ερωτήσεις, αλλά
η κοινότητα του φόρουμ θα είναι δίπλα του να τον στηρίξει στο ξεκίνημα. Το φόρουμ γι αυτό υπάρχει. Για τους νέους καλλιεργητές
αλλά και οι έμπειροι ,όσο και να γίνεται πολλές φορές κουραστικό να προσπαθούν να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους.
Και μιλάω για εμπειρίες και όχι επιστημονική κατάρτιση.
4) Το νέο πλαίσιο αντιθέτως αποξενώνει τον νέο καλλιεργητή και δημιουργεί μια ελιτίστικη  κατηγορία , τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ και δημιουργεί μια απομόνωση από την επικοινωνία. Ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ είναι να γνωρίσει ο κόσμος το φυτό, την καλλιέργεια και την χρησιμότητα του. Δεν είναι για να πάρουμε διδακτορικό στην καλλιέργεια.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα - από pansek - 08-06-2021, 23:45

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)