Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα
Άρε παιδιά-----το έχω ενάτη να βρω αυτόν εδώ τον σπόρο https://www.zamnesia.com/4050-vip-seeds-...nized.html
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα χαρώ αφάνταστα αν το βρω !
Επίσης δεν ξέρω γιατί δεν μου έκατσαν καλά φέτος τα σούπερ σκανκ σπορια ...ενώ τα έκανα όλα σωστά από την πρώτη στιγμή...δεν ξέρω γιατί μου κάηκαν όλα και τα τρία δλδ ....
Απάντηση
Καλημέρα σε όλους αλανια μου.
Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Μια απορία έχω,αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

Ξεκίνησα με την καινούρια τεντα μου εχθες(θα φτιάξω σύντομα καινούριο νήμα)και έβαλα αυτόματα αυτην την φορά για δοκιμή.

Το ωράριο στα φώτα το αλλάζουμε μολις ανθίσει η το αφήνουμε 18/6;;

Επίσης κάνουμε παρεμβάσεις όπως στα φωτοπεριοδου;;Αποφυλλωσεις ,τοπαρισμα κτλ;
Απάντηση
Καλημέρα @pasas25  όταν έβαζα αυτόματα τα είχα συνέχεια 20/4.

Τα ξεκίναγα σε μικρα κυπελάκια για κανα 10ημερο κ μετά στις τελικές..με πολύ προσοχη στη μεταφυτευση ομως.

Toping δεν θα στο προτεινα..κανα φυλλαρακι αποφύλωση ,  το βλεπεις πως θα παει το φυτο κ αν σε παιρνει του κανεις.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
@prasinos γεια σου φιλαρακι.

Δεν τα επηρέαζε τόσες ώρες με φως;;;Εγώ έλεγα να τα βάλω αρχικα 18/6.

Επίσης τα εβαλα κατευθείαν σε 12 λιτρες γλάστρες για να αποφύγω την μεταφύτευση. 
Καλύτερα δεν ειναι;;;
Απάντηση
@pasas25 έλα ρε άρχοντα Big Grin

και το 18/6 παιζει στα αυτο και το 20/4 κ μερικοί ακομα τα τρέχουν 24ωρο φουλ! Λίγο ξεκούραση τη χρειάζεται το φυτουλο πάντως.

Εγω προσωπικά καλύτερα διαχειρίζομαι ενα σπορόφυτο μέσα σε ενα κυπελάκι τις πρώτες 2 βδομάδες απο άποψη ποτίσματος - στεγνώματος , είτε αυτό είναι auto είτε ειναι φωτοπεριόδου.

και του κάνεις μετά μια ήρεμη μεταφύτευση

Μια και πρώτη φορά που τα είχα βάλει κατευθείαν στις τελικές ,έχασα λιγο το μπούσουλα  Tongue

Αντε καλή αρχη σου εύχομαι  Smoke20
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
Καλησπέρα πασάς εγώ σαν πιο άπειρος καλλιεργητής είμαι κατά στο να κόβουμε φύλλα και καλά για να περνάει το φως ,,αυτό θεωρώ πως είναι μύθος ,, κόβω μόνο τα σημαδεμένα ξεραμένα στεναχωρημένα φύλλα ,, τώρα για το φωτισμό πιστεύω ότι είτε το κρατήσεις 18/6 είτε το αλλάξεις μετά τη προ άνθιση είναι το ίδιο πράγμα το πιο βασικό κυρίως για τα αυτόματα είναι να πάει καλά η ανάπτυξη δηλαδή το φως να ναι εκεί που πρέπει να μη το παρακάνεις με τα ποτίσματα και ανεμιστήρας να τα χτυπάει οπωσδήποτε για να πάρουν τα πάνω τους,,τοπινγκ σε αυτόματα είναι ρίσκο και δεν αξίζει για μένα.

Κι εγώ λέω στο επόμενο γκροου να πειραματιστώ με τα αυτόματα αλλά επειδή η τεντα μου είναι 0,6 χ 0,6 δεν ξέρω αν αξίζει.και θεωρώ ότι τα φπ είναι πιο ποιοτικά απτα αυτόματα και σε γεύση και σε μαστουρα και σε όλα όμως σε 90 μέρες έχεις γίνει αυτό είναι το καλό ??
Απάντηση
Τα αυτοματα εν ετη 2022 πλησιαζουν για πλακα τα φ/π σε ποιοτητα και σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν γενετικα που τα ξεπερνανε κιολας

Ο αυτόματος σπόρος σήμερα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα αυτόματα πριν 5-10 χρόνια, έχουν πέσει πολλά δις για αναπαραγωγες γενεων και γενετικων, οσο περνανε τα χρονια θα καλυτερευουν κιολας. Το προβλημα ειναι δεν διατηρουνται ολα αυτα τα αυτοματα, γενιουνται συνεχως ποικιλιες και ξεσκαρταρωνται συνεχως οι παλιοτερες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Παίνεψε το σπίτι σου μη πέσει και σε πλακώσει τρομπετα (το λέω γιατί βλέπω εσυ και τα αυτόματα έχετε μια ιδιαίτερη σχέση τα δουλεύεις πολύ ) ?? πάντως εγώ έχω παρατηρήσει ότι τα φπ παράγουν πολύ περισσότερο κρύσταλλο απτα αυτόματα 
(07-09-2022, 20:43 )trompetas Έγραψε: Τα αυτοματα εν ετη 2022 πλησιαζουν για πλακα τα φ/π σε ποιοτητα και σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν γενετικα που τα ξεπερνανε κιολας

Ο αυτόματος σπόρος σήμερα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα αυτόματα πριν 5-10 χρόνια, έχουν πέσει πολλά δις για αναπαραγωγες γενεων και γενετικων, οσο περνανε τα χρονια θα καλυτερευουν κιολας. Το προβλημα ειναι δεν διατηρουνται ολα αυτα τα αυτοματα, γενιουνται συνεχως ποικιλιες και ξεσκαρταρωνται συνεχως οι παλιοτερες
Απάντηση
καλα ασε με εμενα, δεν ειμαι εμπειρος στα αυτοματα ισα ισα τα σκατωσα φετος και το βλεπεις πως με πηγε, ειδικα οταν τρολλορωτας αν εχω ιδιαιτερη σχεση μαζι τους δε χρειαζεται αυτο που κανεις ομως περιττο, εχω δει αρκετα ολα αυτα τα χρονια απο διαφορους καλλιεργητες φιλους και γνωστους και εχουν καταρριψει την αποψη οτι τα αυτοματα ειναι υποδεεστερα, ηταν καποτε, οχι σημερα, ασχετο αν δεν τα προτιμω καλλιεργητικα και γω του φ/π ειμαι, η αληθεια ειναι αυτη ομως
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Αν εννοείς τρολοροταω τα δυο ερωτηματικά φατσούλες που γελάνε ήταν δε ξέρω γιατί δεν τις εμφανίζει  χαβαλέ κάνουμε ,,τελος πάντων εγώ δεν θεωρώ ότι τα σκατοσες αυτά στο μπαλκόνι φέτος ίσα ίσα δόξα το θεό σούπερ πήγανε .
Απάντηση
@pasas25 Καλησπέρα αδερφέ,
προσωπικά είμαι κατά της αποφύλωσης διότι τα φύλα λειτουργούν ως αποθήκη τροφής για το φυτό, όταν χρειάζεται τρώει απο εκεί.
Οσο για το φώς νομίζω οτι 4 με 6 ώρες ύπνο είναι αρκετές για να φτιάξει ριζικό σύστημα.
Οποιαδήποτε παρέμβαση με μεταφυτεύσεις θα την φοβόμουν.
Κοψίματα δε θα έκανα, ίσως λίγο lst στη χειρότερη.
καλή συγκομιδή εύχομαι
Απάντηση
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Διαβάζοντας σήμερα μία, αρκετά άκυρη απάντηση σε ένα από τα θέματα του φόρουμ, αισθάνθηκα την ανάγκη να επαναφέρω στην συζήτηση το θέμα που θίξαμε λίγο πιο πάνω με τον @pasas25 και τον @Νέρωνας.

Εμείς που θέλουμε να ελαφρύνουν κάπως οι όροι του φόρουμ, νομίζω πως πρέπει να το προφυλάξουμε κιόλας από τέτοιου είδους καταστάσεις.

Ναι, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να είμαστε γεωπονοι/επιστήμονες για να δώσουμε μία απάντηση για να βοηθήσουμε κάποιον, όμως δεν μπορούμε να δίνουμε και απαντήσεις που απλά βγάλαμε ένα συμπέρασμα από το μυαλό μας.
Χρειάζεται να έχουμε -τουλάχιστον- κάποια εμπειρία από το πρόβλημα στο οποίο θέλουμε να δώσουμε τα "φώτα" μας, για να μην μπερδεύουμε και τον εκάστοτε που θέλει να βοηθηθεί.

Αυτή είναι η άποψη μου και θέλησα απλά να την εκφράσω.

Υγ. Δεν γράφω αυτό το ποστ για να κάνω παρατήρηση σε κάποιον, απλά νιώθοντας ευγνώμων για όλα όσα έχω μάθει από αυτό το φόρουμ, νιώθω την ανάγκη να προφυλάξω την κοινότητα από... λάθος καταστάσεις.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
Φίλε μου καλησπέρα εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί περιορίζεις έτσι κάποιον που θέλει να πει την άποψη του και τη γνώμη του για κάτι,, κ εγώ έδωσα τη γνώμη μου και κάποιος πιο έμπειρος είπε ότι κάνω λάθος(όντως λαθος τοποθετήθηκα),έτσι γινόμαστε καλύτεροι όλοι,,κι εγώ έχω βοηθηθεί απτό φόρουμ και ελπίζω να έχω βοηθήσει και να βοηθήσω με
Ότι ημερολόγιο ανεβάζω που θα μπορούσα καλιστα να μην ανεβάσω τίποτα και απλά να παρακολουθώ αλλά (το ρισκάρω για να αλληλοβοηθιομαστε όλοι εδώ μέσα) ,,αν θεωρεις οτι ένας πιο άπειρος δεν πρέπει να χει δικαίωμα να εκφέρει γνώμη ακομα και ας είναι λαθος τότε δυστυχώς δεν θα υπάρξει εξελιξη . Όλοι εδώ μέσα είτε είναι ενεργοί είτε όχι τόσο αγαπάμε αυτο το φυτό και για αυτο είμαστε εδώ και η ταπεινή μου άποψη είναι οτι χρειάζονται όλες οι γνώμες και όλοι όσοι είναι εδώ. **το ύφος μου δεν είναι καθόλου νευρικό η οτιδήποτε τέτοιο  Tongue
(01-10-2022, 20:51 )Special Έγραψε: Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Διαβάζοντας σήμερα μία, αρκετά άκυρη απάντηση σε ένα από τα θέματα του φόρουμ, αισθάνθηκα την ανάγκη να επαναφέρω στην συζήτηση το θέμα που θίξαμε λίγο πιο πάνω με τον @pasas25 και τον @Νέρωνας.

Εμείς που θέλουμε να ελαφρύνουν κάπως οι όροι του φόρουμ, νομίζω πως πρέπει να το προφυλάξουμε κιόλας από τέτοιου είδους καταστάσεις.

Ναι, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να είμαστε γεωπονοι/επιστήμονες για να δώσουμε μία απάντηση για να βοηθήσουμε κάποιον, όμως δεν μπορούμε να δίνουμε και απαντήσεις που απλά βγάλαμε ένα συμπέρασμα από το μυαλό μας.
Χρειάζεται να έχουμε -τουλάχιστον- κάποια εμπειρία από το πρόβλημα στο οποίο θέλουμε να δώσουμε τα "φώτα" μας, για να μην μπερδεύουμε και τον εκάστοτε που θέλει να βοηθηθεί.

Αυτή είναι η άποψη μου και θέλησα απλά να την εκφράσω.

Υγ. Δεν γράφω αυτό το ποστ για να κάνω παρατήρηση σε κάποιον, απλά νιώθοντας ευγνώμων για όλα όσα έχω μάθει από αυτό το φόρουμ, νιώθω την ανάγκη να προφυλάξω την κοινότητα από... λάθος καταστάσεις.
Απάντηση
Καλημέρα φίλε @Peacenlove4420.

Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι δεν πρέπει να έχει δικαίωμα γνώμης ένας πιο άπειρος, άλλωστε και εγώ αρχάριος είμαι. Εκτός αυτού, θα έλεγα πως είναι και κάπως... φασιστικό κάτι τέτοιο.

Αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω, είναι η υπευθυνότητα των απαντήσεων που δίνουμε.
Δηλαδή, να βοηθάμε -τουλάχιστον- εμπειρικά πάνω σε κάποιο πρόβλημα ή αν δεν έχουμε εμπειρία και μας περνάει κάποια βάσιμη υποψία από το μυαλό, να την θέτουμε τουλάχιστον ως ερώτηση και όχι ως απόλυτη απάντηση. Με λίγα λόγια, να μην απαντάμε "καφενειακά".

Αυτά! Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός.

Και πάλι καλή σου μέρα!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
Καλησπέρα σε όλους !
@trompetas  Αυτό με τις εικόνες έχουμε κάνα καινούριο νέο ?
Με παιδεύει πολύ όταν έχω μια φωτογραφία για παράδειγμα και θέλω να την επεξεργαστώ με το screnshoot , αν και είναι ήδη συμπιεσμένη με το που την κάνω επεξεργασία και προσπαθώ να την ανεβάσω δεν την δέχεται το σύστημα Angry 
Για παράδειγμα ήθελα να βάλω όνομα του σπόρου κτλ σε μια εικόνα επεξεργασμένη κ να την ανεβάσω που είναι ήδη η εικόνα συμπιεσμένη,δεν την δέχεται το σύστημα του μηνύματος Angry  ....
Και είχα ένα πρόγραμμα που την συμπίεζα και αυτό το πρόγραμμα το έχουν βελτιώσει με κάποιες καινούριες αλλαγές και με γ@μ
(δεν βγάζω άκρη )
Με απλές εικόνες όταν ανεβάζω και κάνω ένα καινούριο μήνυμα της βγάζει μαζί με τις άλλες (τις προηγούμενης δλδ) και το μήνυμα γίνεται ένα,ενώ είχα ανοίξει καινούριο μήνυμα...
Οι εικόνες γίνονται ένα και η γραφή ενώνεται με τα άλλα μηνύματα ...
Απάντηση
[Εικόνα: fc7xfpwwqauglj6-jpg.18759365]
Απάντηση
(03-10-2022, 18:47 )7LEAF Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους !
@trompetas  Αυτό με τις εικόνες έχουμε κάνα καινούριο νέο ?

Δυστυχως λογω της πεσμενης κινητικοτητας η ομαδα δεν το κοιταξε το ζητημα, εχει αφεθει οπως ηταν


Δε ξερω τι αλλο να σου προτεινω εγω παντως εχω βρει την υγεια μου στη συμπιεση με το flexxi (Παντα απο υπολογιστή και όχι κινητό)


https://sourceforge.net/projects/flexxi-image-resizer/

Ρυθμιζω απλως τις αναλυσεις στις εικονες μου στο 1280 x 720 και δεν κανω κατι αλλο, αυτη η αναλυση απο τη φυση της δημιουργει εικονες κατω απο 1mb



Καλώς τον @mummra ! Χρόνια και ζαμάνια
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Τα χαιρετισματά μου να δώσω και γω στον @mummra
καλώς γύρισες  Cool
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Ωραία ! Όλα κατανοητά και tnx trompetas για το πρόγραμμα,θα το δοκιμάσω σύντομα !
Απάντηση
Μαγκες πιάσανε μουχλα οι σοκολάτες μου..Πριν κανα 2μηνο χρησιμοποίησα το τριμμα που είχα , περίπου 250γρ ζαχαρόφυλλα κ μικρα φουντακια για να κάνω choco.

Με τη μέθοδο dry ice , ξηρό πάγο μέσα στις ειδικές σακούλες , βγήκε περίπου 50 γρ kief. Tα 20 περίπου ήτανε καθαρό ξανθό kief . Tα ξεχώρισα σε σακουλακια κ τα πίεσα ώστε να γίνουν μικρές μπαλίτσες το καθε ενα κ τ'α έβαλα μέσα σε βάζα.

Είχα κάνα 10 ήμερο να τσεκάρω κ ανοίγω πριν κ τί να μυρισω ο έρμος... Sick μούχλα...τα περισσότερα έχουν μια λεπτη στρωση εξωτερικά..εγκεφαλικό!

Τα καθάρισα εξωτερικα με ένα μαχαιρι και τα αποσυμπίεσα ώστε να θρυμματιστει η μπαλιτσα να πάρουν αέρα..
αλλα κ πάλι απο εκεί που μύριζε σαν μέλι-λιβανι βρωμάει μούχλα.

Ερωτώ..πάνε για πέταμα ή μπορω να τα χρησιμοποιήσω σε φαγώσιμα??

Ευχομαι να μην συμβεί σε κανέναν Angel
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
Μια φωτο δεν μας εβγαλες σε ενα ωραιο νεο νημα να το βλεπαμε..
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Τελικα έφυγε 45γρ kief στα σκουπιδια. Και μόνο που μύριζα την μούχλα μου έφερνε τρελλή αλεργία , φτερνισμα κλπ..

έμεινε μονο περίπου 5 γρ

   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
Καλημέρα. Δοκιμασε αφου κανεις την επεξεργασια μετα να κανεις screenshot κ ν ανεβασεις γιατί η επεξεργασία ανεβάζει την χωριτικοτητα του αρχειου .
(03-10-2022, 18:47 )7LEAF Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους !
@trompetas  Αυτό με τις εικόνες έχουμε κάνα καινούριο νέο ?
Με παιδεύει πολύ όταν έχω μια φωτογραφία για παράδειγμα και θέλω να την επεξεργαστώ με το screnshoot , αν και είναι ήδη συμπιεσμένη με το που την κάνω επεξεργασία και προσπαθώ να την ανεβάσω δεν την δέχεται το σύστημα Angry 
Για παράδειγμα ήθελα να βάλω όνομα του σπόρου κτλ σε μια εικόνα επεξεργασμένη κ να την ανεβάσω που είναι ήδη η εικόνα συμπιεσμένη,δεν την δέχεται το σύστημα του μηνύματος Angry  ....
Και είχα ένα πρόγραμμα που την συμπίεζα και αυτό το πρόγραμμα το έχουν βελτιώσει με κάποιες καινούριες αλλαγές και με γ@μ
(δεν βγάζω άκρη )
Με απλές εικόνες όταν ανεβάζω και κάνω ένα καινούριο μήνυμα της βγάζει μαζί με τις άλλες (τις προηγούμενης δλδ) και το μήνυμα γίνεται ένα,ενώ είχα ανοίξει καινούριο μήνυμα...
Οι εικόνες γίνονται ένα και η γραφή ενώνεται με τα άλλα μηνύματα ...
Απάντηση
@prasinos Καλησπέρα αδερφέ, που είχες αποθηκευμένες τις σοκολάτες και μούχλιασαν?
... ρωτάω για να μην την πατήσουμε και εμείς.
κρίμα πάντως...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Μια όμορφη καλημέρα σε όλα τα παιδιά κ από εμένα...!
Χάθηκα επειδή έχω τρελαθεί στα ψαλιδιάσματα Big Grin  !
Δεν σας πειράζει που θα ενημερώσω μετά από την συγκομιδή το νήμα μου της εξωτερικής ?
Θα βάλω μερικές φωτο και σήμερα πριν από την συγκομιδή
Και εγώ σχεδόν τελείωσα την συγκομιδή ,ένα δέντρο μου έμεινε ...Έχω 15 μέρες συγκομιδής ...Ένα δέντρο την ημέρα μου παίρνει,να το αποφυλώσω να το κόψω να το ψαλιδιάσω και να το κρεμάσω ..Κολλάει και το ψαλίδι από το λάδι όλη την ώρα κ έχω χαραμίσει 2 μπουκάλια με οινοπνεύματα μέχρι τώρα ..Πολύ το χόρτο φέτος κ πάλι για μένα..υπολογίζω ότι είμαι κοντά στα 5 κιλά καθαρά...Πολύ ωραία η φετινή η χρονιά για την εξωτερική !

Η μάνα μου κοιμάται με μάσκα οξυγόνου καθημερινά Big Grin  ....Μου λέει ότι δεν μπορεί να πάρει ανάσα από την χασισίλα Big Grin  χαχα !
Βρωμάνε όλα από πάνω μέχρι κάτω καθημερινά Big Grin  Χρειάζομαι στολή αστροναύτη ! Έχει κανένας ? Big Grin Big Grin Big Grin
Απάντηση
@Φτωχός Γελαδάρης kief πιεσμένο ήτανε σε μικρές μπαλίτσες. Η κάθε μπαλίτσα σε ξεχωριστό σακουλάκι και τα σακουλάκια μεσα σε 2 βαζάκια.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
@prasinos  .......για πέταμα δεν ήταν πάντως......γινόταν ωραίο λαδάκι...εχω φτιαξει πολλές φορες....κριμα  Sad
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(16-10-2022, 18:55 )sig-p420 Έγραψε: @prasinos  .......για πέταμα δεν ήταν πάντως......γινόταν ωραίο λαδάκι...εχω φτιαξει πολλές φορες....κριμα   Sad

@sig-p420 γινότανε λαδάκι λες? Με αυτή την διαδικασία είμαι ακόμα άσχετος έχω να πω.

Δηλαδή μέσω αυτής της διαδικασίας  δεν θα περνούσαν τυχόν βακτήρια απο τη μούχλα στο τελικό προιόν?
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
@prasinos τι να πώ, κρίμα βρε αδερφέ.
Ισως αν έπαιρναν αέρα και χωρίς σακουλάκια?
Τώρα όμως ότι έγινε, έγινε...
Σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
@prasinos ......τα καθαρίζει ούλα η ισοπροπυλικη αλκοόλη......δεν υπάρχει θεμα αμα το φας μετα....οσοι παππάδες μου μούχλιασαν....λαδι έγιναν μετα
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Καλούτσικα νέα από Γερμανία.

https://www.google.com/amp/s/www.sdna.gr...poys%3famp
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
με λίγο delay
(01-10-2022, 20:51 )Special Έγραψε: Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Εμείς που θέλουμε να ελαφρύνουν κάπως οι όροι του φόρουμ, νομίζω πως πρέπει να το προφυλάξουμε κιόλας από τέτοιου είδους καταστάσεις.

Για αρχή.. Καλή indoor season σε όσους ξεκινάνε! Smile Και χιλιάδες ευχαριστούμε σε όσους στήριξαν ή και στηρίζουν το φόρουμ.. Αμέτρητες συζητήσεις.. αμέτρητα pοrn buds.. πόσα απολαυστικά και χρήσιμα ημερολόγια και θέματα.. (Καλά για το offtopic δε συζητάω καν.. Big Grin )

Special.. δε φαντάζεσαι πόσο συμφωνούμε με αυτό που είπες και πόσο θα θέλαμε ο τρομπέτας κι εγω και άλλοι συμφορουμιτες σίγουρα, να γινόταν.. Ειδικά το πως ήταν τα πρώτα χρόνια.. Ομως όσο πιο πολύς κόσμος τόσο πιο δύσκολο να γίνει χωρίς να "ενοχληθεί" κανείς.. Οταν ήταν πιο λίγα άτομα ήταν σίγουρα σχεδόν απο μόνη της η όλη αυτοδιαχείριση (περα των συνηθισμένων mod εργασιών).. Δεν είναι κάτι που δε μπορεί να γίνει και τώρα αλλά αν πχ τότε 10 άτομα/μέλη "βάζαν σε τάξη" το φορουμ τώρα θα χρειαζονται 60-70 αναλογικά.

[παρένθεση.. αυτό που αναφέρθηκε για το αν ένας αρχάριος μπορεί να πει ή οχι κάτι.. Προφανώς και μπορεί.. ανοιχτά και ελεύθερα.. όποιοι μας γνωρίζουν απο παλιά είναι σίγουροι οτι αυτό θέλουμε και κάνουμε.. Χρείαζεται όμως να γίνετε παράλληλα με αυτό που είπες "Αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω, είναι η υπευθυνότητα των απαντήσεων που δίνουμε.".. Υπάρχουν μέρη οπου μπορεί να πει οτιδήποτε ο καθένας -στα όρια των επιτρεπτών γενικότερα.. όμως σε κάποια θέματα, ειδικά όταν είναι συμβουλές σημαντικές για το χομπι.. ε εκεί οχι.. δεν μπορούμε να δεχτούμε για παράδειγμα "απόψεις" τύπου 'πέτα 10 σκουριασμένα καρφιά στο χώμα' -και το λεω επίτηδες το συγκεκριμένο παράδειγμα..]

Διαχειριστικά, κάναμε λάθη όταν 'αφήσαμε' εξαιτίας 1-2 ατόμων να 'χαλάσει' αυτό που είχαμε.. Λίγο κάποιες ιδέες που δεν ήταν τελικά και τόσο καλές λίγο κάποιες βιαστικές κινήσεις στα θέματα των αλλαγών, επηρεασμένοι σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό απ αυτούς που θέλανε τότε να μας βλάψουν.. Λίγο το οτι όπως εξελίσσονται οι καιροί κ τα φόρουμ γίνονται "γραφικές αναμνήσεις" περνώντας σε άλλα μέσα πχ social ή Youtube κτλ εε κάπως έτσι λίγο απ τη μια ξενερώσαμε.. λίγο δε ξέραμε τι να κάνουμε.. όπως βλέπετε σε όλα είναι λίγο απ όλα..

Κατα τ αλλα.. Ότι είχε πει γενικότερα ο trompetas πριν λιγο καιρό οτι πάμε προς archive κτλ Θα δείξει πως θα πάει.. ίσως αν έρθει καμιά καλή ιδέα για κάτι αντίστοιχο..

Και όπως και να χει εδώ ή αλλού.. κρατάτε τη γνώση και την πληροφορία ελεύθερη και ανοιχτή!
cheeers all Smoke8
Απάντηση
  • Πρέπει να ήτανε   2014  όταν συναντήθηκα πρώτη φορά με το φόρουμ. Θυμάμαι έκανα κανα τσιγάρο κ άραζα στο pc και προσπαθούσα να βρώ πληροφορίες σχετικά με την κάνναβη στην Ελλάδα . Με τα πολλά με τα λίγα βρήκα το φόρουμ και λέω ''ρε τι κάνουν εδω μέσα οι αλήτες  Smoke8 '' βάζουνε φυτά και στην Ελλάδα?! Αμέσως φυτεύτηκε ένας σπόρος στο μυαλό μου.
  • Θυμάμαι μερικές μέρες με τις ώρες μέσα στο φόρουμ να προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται να καλλιεργήσεις ένα φυτο κάνναβης  σε εσωτερικό χώρο. Κάνα 2 ονόματα που θυμάμαι που έγραφαν , ήταν σίγουρα ένας ο xasikliks..Δέν μου ρχεται άλλο είμαι κλασμένος θα έλεγα Smoke32
  • την μετάβαση απο λάμπες hps σε led... άσε συζητήσεις των συζητήσεων χαχα Καλές εποχές , forumάρα χώρις πλάκα! Να ναι καλά τα παιδιά.
  • όπως και να το κάνουμε έχει άλλη αίσθηση εδω μέσα. Δεν ξέρω τί παίζει με τις τελείες αλλα δεν έιμαι σε θέση να βγάλω άκρη Tongue
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
Εγώ πάντως, εξακολουθώ να μην μπορώ να δω τα μηνύματα. Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα που βλέπω.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
@7LEAF πολύ ωραίο και ανεβαστικό.
το είχα βάλει στο παρελθόν.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)