[Indoor] Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
#1
Α ΜΕΡΟΣ

Βασικη προυποθεση για μενα για εναν σωστο σχεδιασμο χωρου ειναι μια συναρτηση των παρακατω προυποθεσεων
α) καλυψη-αποκρυψη
β) γρηγορη και ευκολη φορητοτητα-μετατρεψημοτητα εξοπλισμου,αλλα να συνεχιζει να δουλευει
γ) μεγιστη αποδοση εξοπλισμου ετσι ωστε να μην επηρεαζωνται οι αποδοσεισ ακομα και εαν εφαρμοζουμε τισ προυποθεσεια α) και β) 
δ) ευκολια χρησησ εξοπλισμου
ε) ολα να ειναι plug & play

Α ΜΕΡΟΣ ΝΗΜΑΤΟΣ

Ο εξοπλισμοσ μου ειναι αυτος

                                                                 ΧΩΡΟΣ
τεντα 1,50 Χ 1,50 Χ 2
                                                                  ΦΩΤΑ


1) φωτα 3 d.i.y cob X 300Watt εκαστο σε ψυκτρα 90 X 15cm

2) φωτα 4 sirius Χ 35Watt εκαστο
3) φωτα 8 d.i.y πανελακια Ε27 απο 30Watt σε 6500Κ εκαστο
                                                   40Watt σε 2700Κ εκαστο
αναλογω το φασμα που χρησημοποιω για αναπτυξη ή ανθιση 

                                                                 ΚΛΙΜΑ
ΕΞαερισμος Air flow (800m³/h)
ΕΣαερισμος Air flow (300m³/h)
Τα παραπανω 2 φαν συνδεωνται σε κοντρορελ εξαερισμου 
4 φαν περιστροφησ για ανακυκλωση αερα 20Watt εκαστο στα καθετα δοκαρια τησ τεντασ 

Φιλτρο 1000m³/h

1 αφυγραντηρα-ιονιστη  Inventor  EVA II Pro Wi-Fi 20L
Ρυθμός αφύγρανσης 20 λίτρα / 24 ώρες και  3ισ ακαλεσ air Flow 165 / 141 / 110 m³ / h
Και με σωληνα για τα νερο αποστραγγισης

Ζεστη-ψυξη με πατεντα απο ΑC τοιχου με υποβοηθηση 3 φαν με Air flow (105m³/h) εκαστο

Υγρασια 1mιst 9 κεφαλων(σε λειτουργεια)ρυθμός εξάτμισης 1100ml/h  
+ 1mist 5 κεφαλων(καβαντζα στα δυσκολα μπορουν να μπουν και τα δυο μαζι),ρυθμός εξάτμισης 400ml/h
Το mist λειτουργει με πατεντα και υποβοηθηση  2 φαν με  Air flow (115m³/h) εκαστο και ειναι λογο ογκου(πατεντας) εξω απο τεντα
+ 2 υγραντηρες 6λιτρων εκαστος για μεσα στην τεντα  ρυθμός εξάτμισης 300ml/h εκαστοσ(τουσ υγραντηρεσ που εχω μεσα στην τεντα τουσ χρησημοποιω ωσ επιτοπλιστον το βραδυ στον υπνο,γιατι τα φαν που εχω στην πατεντα του mist κανουν αρκετο θορυβο)

Kοντρολερ STC-3028 απο τον οποιο παιρνουν εντολη οι πατεντες του AC και του Mist και οι 2 υγραντηρες τεντασ


Μερικα προβληματα που αντιμετωπισα και οπ΄οτι διαβαζα τα αντιμετωπιζατε και εσεισ προσπαθησα να τα λυσω και πιστευω οτι σε ορισμενα ανταποκριθηκα καλα(βαση και αυτων που με ειχατε πει και εσεισ σε μια αναλογη παρουσιαση)

Ετσι λοπον καθοτι οι περισσοτεροι απο εμασ ζουμε σε διαμερισματα εχουμε πανω κατω τισ ιδιεσ δυσκολιεσ π.χ πωσ θα παει ο εξαερισμοσ π,χ στο μπαλκονι πωσ θα ερθει φρεσκοσ αερασ μεσα στην τεντα,χωρισ να βλεπουν οι γειτονεσ,σωληνεσ και υποπτεσ κατασκευεσ,χωρισ να ακουν θορυβουσ και να μυριζουν παραξενεσ μυρωδιεσ

Βαση του χωρου ΜΟΥ λοιπον εκανα κανα δυο -τρεια γενικα κολπα και μερικεσ  μετατροπεσ στα φωτα μου(οσα ειναι d.i.y και μια μικρη μετατροπη στα SIRIUS) ακομα και στην τεντα μου,και ειπα να τα μοιραστω μαζι σασ μπασ και βοηθηθουν καποιοι και να παρουν μερικεσ ιδεεσ,για αναλογεσ φασεισ ή να κανουν κατι καλυτερο πανω στισ δικεσ μου ιδεεσ με καποια δικια τουσ καλυτερη ιδεα,ετσι ωστε να το κανω και εγω μετα οπωσ αυτοι,οποτε να γινωμασται ολοι μασ καλυτεροι

Aσ αρχισω την περιγραφη απο τεντα μου που ο σκελετοσ τησ εχει σωληνεσ Φ16 mm

Στον εξοπλισμο τησ τεντασ υπηρχαν 3 σιδερα για την οροφη τησ που απο εκει επρεπε να κρεμαστουν φωτα φιλτρα και λοιπα κ.λ.π
Εδω γελαμε γιατι δεν φτανουν με τιποτα
ετσι πηρα αυτα απο Ελλαδα αν και θελω ακομα 6 κομματια και περιμενω να ξαναφερει 
https://www.secretjardin.com/product/han...mm16-inch/
Αυτα λειτουργουν καπωσ ετσι 
https://www.secretjardin.com/product/han...mm40-inch/
μπαινει σιδερο μεσα 
Η πλαστικη υποδοχη ειναι κατασκευασμενη με τετοιο τροπο ωστε αναλογωσ πωσ(ποια πλευρα) θα κρεμαστει το πλαστικο στον σκελετο τησ τεντασ μασ δινει υψομετρικη διαφορα για να περναει το ενα σιδερο κατω απο το αλλο σαν πλεγμα δηλαδη οπωσ εδω
         

Επισησ δειτε στη κατω φωτο εκει που εβαλα το μολυβι για να το βλεπετε καλυτερα κρεμασα την αναρτηση με τα βαρια φωτα απο το επανω σιδερο(ασημι χρωμα) ωστε ακομα και αν τυχει και λυγισει να ακουμπησει στο κατω για καλυτερη αποσβεση του βαρουσ
   
Επισησ παρατηρηστε οτι εβαλα και απο καμμια 10ρια κρικουσ κλειδιων σε καθε σωληνα ωστε να μην αντιμετωπισω προβλημα αν θελω σε κατι να αλαξω θεση η να προσθεσω κρεμωντασ κατι

Αυτα οσον αφορα την οροφη τησ τεντασ

Για τα πλαινα τησ τεντασ περιμετρικα χρησιμοποιησα αυτα
https://www.secretjardin.com/product/spa...mm16-inch/
   

Για ενισχυση καθ΄υψοσ στη τεντα εβαλα αυτα
https://www.secretjardin.com/product/rub...mm16-inch/
οπωσ δειχνω και στην κατω φωτο με το δαχτυλο το μαυρο πλαστικο που συνδεει το ασπρο με τον ασημι σωληνα
   

Την περιμετρικη και την καθετη ενισχυση δεν θα την εκανα εαν δεν εβαζα,στην μια πλευρα τησ τεντασ αυτο το(ασ το πουμε)πανελ ελενχου φωτισμου θερμοκρασιασ και υγρασιασ οπωσ το εχω ονομασει εγω
   
Εδω στο πανελ εχω τοποθετησει τους 3 drivers απο τα 3 cob καθωσ και τισ εξοδουσ θερμοκρασιας και υγρασιας του κοντολερ(stc-3028) χρονοδιακοπτεσ και αλλα (τα οποια θα τα δουμε πιο κατω αναλυτικα) οποτε επεφτε μονοπατα το βαροσ στην τεντα-πετσικαριζε ασ πουμε,και ηθελα να την στερεωσω καλυτερα οπωσ βλεπεται στισ κατω φωτο
Στην κατω φωτο ειναι η εσωτερικη πλευρα τησ τεντασ απο την μερια που κρεμασα το πανελ
         

Σημειωτεον αυτα τα πλαστικα πωλουνται μαζι και με τα σιδερα (booster)  
Eγω αγορασα μονο τα πλαστικα,τα σιδερα τα αγορασα απο μανδρα με σιδηροκατασκευεσ και γλυτωσα 3/4 τισ τιμησ αν τα αγοραζα μαζι με τα σιδερα.

Επισησ πολυ χρησιμα και αυτα για τα καλωδια 
https://www.secretjardin.com/product/15x...mm16-inch/
οπωσ θα δειτε στην κατω φωτο (εκει με το μολυβι παλι) εγω πιανω και τα σκοινια των αναρτησεων για να ειναι πιο συμαζεμενα
     
Αυτα οσον αφορα την ενισχυση σταθεροτητασ τησ τεντασ 

Παραμενουμε στην τεντα και παμε στα λιγο πιο δυσκολα

Οι περισσοτερεσ τεντεσ που εχω δει εχουν υποδομη(οπωσ και η δικια μου αλλωστε)για σωληνα και φαν εξαερισμου στα πλαγια,πολλεσ και στην οροφη τησ τεντασ,αλλα παντα στισ γωνιεσ οπου ενωνεται τα καθετο με το οριζοντιο σιδερο του σκελετου
Εγω θεωρησα οτι καλυτερα θα ηταν να ειναι ο εξαερισμοσ στο κεντρο τησ τεντασ,αφενοσ με για να ρουφαει ομοιομορφα.και αφετερου δε αν μπει σε καποια γωνια απο την μια πλευρα θα ειναι πιο κοντα στα τοιχωματα τησ τεντασ απο οτι στισ αλλεσ και θα ρουφαει λιγο παρατερα 
Λεπτομερεια ισωσ αλλα πιστευω οτι κατα την ανθοφορια θα εχω καλυτερο ρουφηγμα των μυρωδιων
Eπισησ ετσι αποφευγω να εχω σωληνα μεσα στην τεντα και κερδιζω χωρο και για τα φυτα αλλα και για μενα αν θελω να μπω μεσα στην τεντα για καποια εργασια

Ετσι χρησιμοποιησα αυτο
https://www.secretjardin.com/product/duc...cm16-inch/

Βασικα χρησιμοποιησα 5 τετοια
Το ενα για εξαερισμο οπωσ προανεφερα
Εδω εξω και πανω απο την τεντα απο την τεντα
         
Καλυψα τον σωληνα με αυτο το καφετι υφασμα για να μην μου μαυριζει το ταβανι
   
γιατι χρησιμοποιω μαυρο σωληνα
   
Και στην κατω φωτο οπωσ φαινεται μεσα απο την τεντα
   

Στο δευτερο,αριστερα στην κατω φωτο κουμπωσα το φαν εσαερισμου στο τριτο δεξια στην κατω φωτο ερχεται σωληνασ με υγρασια απο την πατεντα που εχω κανει με το mist
   

Kαι τα 4 και 5 ενα αριστερα επανω
   
ενα δεξια επανω
   
Στην κατω φωτο και τα 4 και 5 μαζι αν και δεν ξερω κατα ποσο τα διακρινεται
   
τα δυο τελευταια ειναι κατουσιαν η η αλλη ακρη αυτων των σωληνων που κουμπωνουν πανω σε αυτεσ τησ φλαντζεσ
   
που με αυτοσ τουσ σωληνεσ φερνω ζεστο ή κρυο αερα  με την πατεντα του AC

Τισ πατεντεσ του mist και του AC θα τισ δουμε πιο κατω

Τελοσ απο τεντα


ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ
Απάντηση
#2
Β ΜΕΡΟΣ

Παμε στα ποιο δυσκολα δηλαδη να βγουν ο εξαερισμοσ και ο εσαερισμοσ σε εξωτερικο χωρο π.χ μπαλκονι(οσοι εχετε καπνοδοχο μπορειτε να κοτσαρετε εκει τον εξαερισμο) χωρισ να φενωνται ουτε τα φαν ουτε οι σωληνεσ καθωσ και να τα ηχομονωσουμε

Με δεδομενο οτι τα περισσοτερα σπιτα εχουν πλεον ενεργειακα κουφωματα(μπαλκονοπορτεσ) εχουμε την δυσκολια να εχουμε προσβαση σε εξωτερικο χωρο ωστε να περασουμε τα φαν και τουσ σωληνεσ τουσ, καπου εξω απο τον χωρο που βρισκεται η τεντα 

Ετσι και σε μενα το σπιτι που νοικιαζω εχει ενεργειακα κουφωματα και ειχα προβλημα να παω τα φαν και τουσ σωληνεσ τουσ σε εξωτερικο μεροσ
Εμενα ο χωροσ βολευε να τα οδηγησω στο μπαλοκνι αλλα ειχα θεμα με την μπαλκονοπορτα και ετσι σκεφτηκα αυτο
Να αντικαταστησω το ενα τζαμι με αυτο το υλικο(Ενωειτε οτι το τσαμι τυληχτηκε σε ναυλον με φουσκεσ και αποθηκευτηκε σε ασφαλεσ μεροσ)
       

Ετσι πανω σε αυτο το υλικο μπορω και τρυπεσ να ανοιξω και να στερεωσω οτι θελω
και ξεκινω με τον σωληνα του εξαερισμου

Για αρχη βαζω αυτην την φλαντζα
   
την κανω τρυπεσ για να την βιδωσω
         

την μαρκαρω πανω στο πλαστικο
         
κοβω και εγενετο τρυπα
   
και τελοσ την βιδωνω πανω στο πλαισιο
   

Για να συνδεσω το σωληνα πανω στην φλαντζα χρησιμοποιω μουφα θηλυκη Φ150 γιατι Φ150 ειναι και ο σωληνασ του εξαερισμου μου η μουφα μπαινει μεσα στον σωληνα,και κοτσαρετε στην φλαντζα
   
εδω προσοχη γιατι υπαρχει και αντιστοιχη μουφα παλι 150Φ αλλα αρσενικη η οποια ομωσ δεν κουμπωνει στην φλαντζα που εβαλα στο πλαστικο

Συνδεω το σωληνα λοιπον
     
Και η αλλη ακρη παει στην τρυπα που ανοιξα στο κεντρο τησ οροφησ τησ τεντας
   

Ομοιωσ με την μεσα πλευρα ειναι και η εξω και εδω θα συνδεθει ο σωληνασ που θα παει στο φαν εΞαερισμου
   

Επισησ με την ιδια διαδικασια κατω αριστερα στο πλαστικο εκανα και την αντιστοιχη υποδομη για το φαν του εΣαερισμου
   

Εδω στην τρυπα του εσαερισμου,κανονικο θα εμπαινε σωληνασ για να παει στην τεντα.
Αλλα εγω εβαλα αυτον τον συνδεσμο τυπου Υ με Φ150 και στεισ 3 ακρεσ
   
Το συγκεκριμενο στην κατω φωτο ειναι το Νο6
   
Χρησιμοποιησα και τισ αλλεσ μουφεσ,και η μια ακρη (η αριστερη στις 2 κατω φωτο) του απο Φ150 εγινε Φ100 και ηρθε σε αυτην την μορφη
   
Το περιποιηθηκα και λιγο και κατεληξε ετσι
   
Ετσι οπωσ ερχεται τωρα,απο εξω-απο το μπαλκονι-ο σωληνασ απο το φαν εισαγωγησ
   
αντι με ενα σωληνα μεσα απο το παραθυρο,να παει κατευθειαν στην τεντα,πρωτα μπαινει αυτος ο συνδεσμοσ και μετα ενα κομματι σωληνα που παει στην τεντα 
   

Εδω στην εξοδο με Φ100,που τωρα ειναι στην επανω πλευρα,συνδεεται ενασ σωληνασ Φ100
   

Ο σωληνασ μεσα εχει ενα φανακι που με φερνει αερα,ζεστο η κρυο,απο την πατεντα που εκανα για το AC, στο συστημα εισαγωγησ
Το εκανα ετσι οποτε αναλογωσ τον καιρο,αν εχει ζεστη η κρυο να δροσιζω η να ζεσταινω τον αερα που μπαινει στην τεντα απο το φαν εισαγωγησ
     

Τωρα ηρθε η ωρα να μονωσω και τα δυο τα φαν 
ξεκινω απο το πιο δυσκολο και μεγαλο που ειναι το φαν εξαερισμου

Επειδη εκανα χρονια καμπινγκ ειχα ενα ψυγειο φελιζολ 5-6 ποντοι παχοσ και αποφασισα να βαλω εκει μεσα το φαν
Το εφαγα απο μεσα το φελιζολ για να φωλασει το φαν εκανα και τισ τρυπεσ για τον σωληνα και ειχα αυτο το αποτελεσμα
         

Το θεμα τωρα ηταν να μπει το φαν σε τετοιο υψοσ ωστε να συμπεσει με το υψοσ που εκανα την τρυπα στην πορτα
γιαυτο τον λογο εψαξα και βρηκα ντουλαπα πλαστικη μπαλκονιου που να με βολευει και πανω στην ντουλαπα εβαλα το ψυγειο-φαν

   
το ασφαλισα καλου-κακου και με εναν ιμαντα
   

απο κοντα 
   
και απο μακρια
   
Ενωειτε οτι πρωτα αγορασα την ντουλαπα και μετα εκανα τρυπεσ στο πλαστικο για να μην τρυπαω στην τυχη ή στο περιπου γιαυτο αν προσεξεται στην ανω φωτο δεν υπαρχουν ακομα οι τρυπεσ πανω στην πλαστικη μπαλκονοπορτα

Και εδω η συνδεση εξω απο την πορτα με το φαν
   

Βαζωντασ το φαν πανω στην ντουλαπα ναι με εκοψα τον θορυβο αλλα ειχα εναν βομβο ενοχλητικο λειτουργουσε η ντουλαπα σαν ηχειο γουφερ και τον πολλαπλασιαζε,οποτε επρεπε να πεσει μονωση και εδω
Και το εκανα ετσι εβαλα ενα κομματι νοβοπαν γιατι με το σφιξιμο με τον ιμαντα πετσικαριζε η ντουλαπα και το νοβοπαν τησ εδωσε ακαμψια
   
επισησ μπηκε ενα κομματι απο αυτα που χρησημοποιουν σε παιδοτοπουσ ή για γυμναστικη
         
καθωσ και ηχομονωτικο σφουγγαρι
   
Ειχα πολυ καλο αποτελεσμα
 
Το σφουγγαρι το χρησιμοποιησα και εσωτερικα σε ενα κουτι που εκανα και εβαλα μεσα το φαν εισαγωγησ

         
και εδω εστω και οριακα φενωνται και οι δυο σωληνεσ που πανε πανω στην πορτα
   
εδω τελειωσε μια πολυ δυσκολη δουλεια αλλα ταυτοχρονα και πολυ απαραιτητη κατε με 

Σειρα εδωσα τωρα στον συχρονισμο των φαν
να τα κουμπωσω πανω στον κοντρολερ εξαερισμου που εχω τον οποιο και αυτον τον εχω βιδωσει πανω στην πορτα
   
Ο κοντρολερ αυτοσ εχει εναν αισθητηρα θερμοκρασιασ που παει μεσα στην τεντα επιλεγωντασ την θερμοκρασια που θελουμε αυτοσ κανονιζει ετσι ωστε τα φαν να λειτουργουν οσο χρειαζεται-σε χαμηλεσ στροφες,οποτε ετσι και λιγοτερο ρευμα καιμε και λιγοτερο θορυβο παραγουμε και μακροζωια των φαν μασ κερδιζουμε

Εδω λιγο κατω και δεξια απο τον σωληνα εξαερισμου (ενα ζουμ βοηθαει) φενεται η στερεωση του κοντρολερ απο την εξω πλευρα
   

Δειτε και στην κατω φωτο βαζω παντα πεταλουδεσ γιατι οπωσ ειπα και στην αρχη ολα θελουμε να αποκρυπτωνται γρηγορα για παν ενδεχωμενο(π.χ ξεμονταρω σωληνεσ βαζω τα φαν μεσα κλεινω και το στορι και δεν φενεται τιποτα στο μπαλκονι αν πρεπει να ερθει απαραιτητα καποιοσ,ας πουμε μαστορασ αν φωναξει καποιον η σπιτονοικοκυρα μου οπωσ και ετυχε !!!)
   

Επισησ οταν λεω plug & play τι ενοω επειδη χρησημοποιω μουφεσ και φλαντζεσ ΠΑΝΤΟΥ στισ ενωσεισ μου,ειτε εινα Φ150 ειτε  Φ100,ολοι οι σωληνεσ με το ιδιο Φ συνδεωνται παντου,και απο τισ δυο πλευρεσ,σε ολεσ τισ συσκευεσ,σε ολεσ τισ τρυπεσ

Εδω τελειωσε το κομματι εξαερισμοσ-εσαερισμοσ

ΤΕΛΟΣ Β ΜΕΡΟΣ

Γ ΜΕΡΟΣ

Σημαντικο μεροσ για μενα αλλα και οσουσ σαν και μενα ειστε φορτωμενοι με εξοπλισμο καλο να γινει σωστη διαχειρηση των γραμμων του ρευματοσ π.χ εγω οταν ερθει η ωρα να αναψω τα cob θα εχω και μονο απο αυτα καταναλωση 900 βατ
Ε! σε αυτην την πριζα δεν θα ηθελα να συνδεσω καποια αλλη συσκευη
Και προσεξτε λεγωντασ πριζα ενοω γραμμη,γιατι τι γινεται εδω,στα συνηθεσ διαμερισματα μασ ερχεται ενα ζευγοσ καλωδιων(εκτοσ το AC που εχει κανονικα ανεξαρτητη καλωδιωση) απο την ασφαλεια του ηλεκτρ. πινακα μασ και καπου μεσα στο δωματιο γεφυρωνεται και αλλα πανε σε πριζεσ και αλλα σε διακοπτεσ για τα φωτα το συνολικο φορτιο ομωσ το δεχεται το ζευγοσ καλωδιων πινακασ -δωματιο
Εγω σε ενα δωματιο χρησιμοποιω το πολυ 2 πριζεσ
Και κανω ισομερη καταμερισμο φορτιων
Οχι οτι θα γινει τιποτα αν βαλεται και παραπανω αλλα αν γινεται χρηση και καλοκαιρι και εινα και λιγο παλια η καλωδιωση,ξερω γω το ρευμα ειναι λιγο υπουλο

Ετσι και φερνω απο εξωτερικη πριζα μπαλκονιου που παιρνει ρευμα  απο αλλο δωματιο και το παιρναω στην πορτα σε στυλ plug & play και το ονομαζω γραμμη μπαλκονιου
[Εικόνα: attachment.php?aid=6089]
To συνδεω σε μια τριπολικη ταχυ-κλεμα που στην αλλη ακρη εχει ενα κοντο καλωδιο 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6092]
το οποιο παει σε αυτην την μπριζα που ειναι βιδωμενη στο παραθυρο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6094]


Αυτη η πριζα εχει οπωσ βλεπεται επανω κουμπωμενο ενα αρσενικο φισ 
Απο εκει παιρνει ρευμα ενα πολυμπριζο το οποιο και αυτο βιδωνει στο παραθυρο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6095]

Πανω σε αυτο το πολυπριζο κουμπωνει ο κοντρολερ εξαερισμου σε ανεξαρτητη μουφα(το μαυρο με το μπλε λαμπακι)
[Εικόνα: attachment.php?aid=6096]

Με τον ιδιο τροπο plug & play φερνω τα καλωδια τροφοδοσιασ ρευματοσ των φαν μεσα
Τριπολικη κλεμα στο φαν εξαγωγησ διπολικη στο εισαγωγησ και αρσενικα φισ στισ αλλεσ ακρεσ τησ κλεμασ για το καθε φαν
φαν εξαγωγησ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6097]
φαν εισαγωγησ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6098]

Και τα κοτσαρω στον κοντρολερ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6100] [Εικόνα: attachment.php?aid=6101]
ετσι ειναι απο εξω η φαση με ανοχεσ στα μηκη των καλωδιων για να ανοιγει πολυ ανετα η πορτα,και ολα ξεσυνδεωνται ευκολα αν χρειαστει, μπαινουν μεσα και ξανασυνδεωνται κατευθειαν (λιγοτερο απο 10λετο) και δουλευουν πισω απο το στορι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6102] [Εικόνα: attachment.php?aid=6103]

Ρευμα για cob
συν μια ατυχια που ειχα με αυτα

Τα cob αυτα 3 τεμαχια μου τα εφτιαξε o NL-Fanatic 
Οι παλιοτεροι εδω θα τον θυμουνται μαλλον
[Εικόνα: attachment.php?aid=6106] [Εικόνα: attachment.php?aid=6107]

Το προβλημα που ειχα ηταν οτι ηταν λογο βαρουσ λιγο δυσχρηστα,γιατι οπωσ εφευγε το καλωδιο απο την εξοδο του drive τουσ
αν ηθελεσ κατι να αλαξεισ επρεπε να ξεκρεμασεισ το cob,και να ξεμπλεκεισ καλωδια και ενδεχωμενοσ το ενα drive εδω το αλλο παραπερα και αποφασισα να κανω ενα κεντρικο πανελ για να ελενχωνται ολα μαζι καλυτερα οποτε καπου εκοψα εσκεμενα τα καλωδια για να γινουν διαιρουμενα
καθωσ επισησ να εχω την επιλογη αν θελω να ανοιγοκλεινω τα φαν τησ ψυκτρασ των cob ανεξαρτητα αν ειναι αναμενα  τα cob ή
οχι ετσι βιδωσα τα drive πανω σε ενα φιλο λαμινειτ 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6108] 
αφησα και ενα κενο αναμεσα στο λαμινειτ και στα drive για να αναπνεουν και να μην ζεστενωνται
[Εικόνα: attachment.php?aid=6109]

Και ολα καλα και μεχρι εδω

Στην κατω φωτο φενωνται τα μαυρα κουτακια με τα μπλε και κοκκινα νουμερα
Απο εκει φευγει το καλωδιο που παει στις ψυκτρεσ των cob και τροφοδοτει και αυτα και τα φαν τουσ
παρατηρηστε την ακρη των καλωδιων τερματιζουν σε ασπρα βυσματα με οδηγο πολικοτητασ τυπου αυτοκινητου 12volt 
Το ηξερα απο την αρχη οτι ηταν λαθοσ απο αποψη και βολτ και βατ αλλα δεν εβρισκα κατι καλυτερο,ηταν και η πρωτεσ εποχεσ κορονοιου και οτι εβρισκα ηταν 12βολτα,αλλα τα εβαλα τελικα με την προυποθεση να τα εχω στο νου μου απο αποψη θερμοκρασιασ αλλα και αν βρω κατι καλυτερο να τα αντικαταστησω
[Εικόνα: attachment.php?aid=6110]

Καλα που ειχα το νου μου σε 3-5 μερεσ αρχιζαν να τα παιζουν σιγουρα θα γινωταν καποια ζημια ωσ ακομα και φωτια
Και μεχρι εδω ακομα ολα καλα
Αλλα δεν βρηκα ταυτοχρονα κατι καλυτερο και αποφασισα να βαλω φισ σουκου αρσενικο απο την μια θυληκο απο την αλλη οπωσ και στισ συσκευεσ μασ η σε μια προεκταση καλωδιου
Αλλα επειδη το ρευμα που φευγει απο τα drive ειναι συνεχεσ επρεπε παντα να συνδεω τα φισ με την ιδια φορα για να συμπεπτουν το + με το - και ετσι εκανα αυτο
Πηρα αυτα κολησα και χαρτοταινια και με τον μαρκαδορο εκανα και οδηγο πολικοτητασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6111]
και τα συνδεσα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6112]
Και θεωρητικα ησυχασα
ΛΑΘΟΣ
Τωρα αρχιζει η ατυχια και η πουστια απο την καριολα την χαρτοταινια

Ξαφνικα το ενα το cob οπωσ ανοιγω τεντα ειναι σβηστο αλλα τα φαν του δουλευουν το πιανω κρυο αν και μπορει να σηκωσε θερμοκρασιεσ,να εσβησε, και επειδη εμεινε πολυ ωρα κλειστο να ξανακρυωσε
Παταω κατι διακοπτεσ προστασιασ θερμοκρασιασ που εχει τιποτα
Τον ηπιαμε λεω
Πιανω τα φισ,απο τα αλλα δυο να δω αν ειναι ζεστα, ηταν σε νορμαλ πλαισια,και εχουν προδιαγραφεσ να τραβανε αμπερ και για πολυ πιο ενεργοβορεσ συσκευεσ στα 220Volt

Διασταυρωνω τα σβηστα cob με αλλο driver με αποτελεσμα τα cob να παραμενουν σβηστα αλλα το drive αυτουνου που ειχε προβλημα λειτουργουσε καλα με τα cob τησ αλλη ψυκτρα
Πορισμα προβλημα εχει η ψυκτρα και οχι το drive
Bγαινουν πολυμετρα εργαλεια σκατα
Βγαινουν και αγχη
Βλεπω οτι στην ψυκτρα δεν παει ρευμα αλλα γιατι ?
Ξανα βαζω-βγαζω φισ τιποτα
Ξαφνικα πωσ κουνιεται στο τελευταιο κουμπωμα του φισ αναβει στιγμιαια το cob
Ωπα λεω κατι γινεται εδω 
Τι ειχε συμβει ρε φιλοι
Οπωσ ζεστενωνταν το φισ ελιωσε η κολιτικη ουσια απο την κολημενη χαρτοταινια περασε μεσα απο την σχισμη του φισ και σε συνδυασμο με την θερμοκρασια,χημικα αλλα οχι με φλογα,με εκαψε τα καλωδια, μονωσε και τισ επαφεσ απο τα φισ
οποτε τα εκοψα λιγο για να παρω καθαρο σημειο και αλαξα και τα φισ και ολα καλα

Καποια στιγμη πηγα να αγορασω κατι σε καποιο μαγαζι αλλα επεσε το ματι μου και σε αυτα τα φισ 
τα οποια και βαρεου τυπου ειναι αλλα το κυριοτερο εχουν μια βιδα μονο στην μια πλευρα,που μπορω να την χρησιμοποιησω σαν οδηγο πολικοτητας
[Εικόνα: attachment.php?aid=6114]
Κατω απο αυτον τον χρονοδιακοπτη ερχεται μια μπαλαντεζα απο καποια πριζα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6115]
και το μαυρο καλωδιο που φευγει παει σε αυτο το ταφ που συνδεωνται τα 3 cob
[Εικόνα: attachment.php?aid=6116]

Φωτα sirius
Με τον ιδιο περιπου τροπο απο αλλη γραμμη δινω ρευμα στα sirius απο την αλλη πλευρα τησ τεντασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6117]
Και για να μην το εχω μεσα στα ποδια μου το καλωδιο το εξηγουμαι ετσι 
Το σηκωσα ψηλα πιανωντασ το απο το μπουατ μαζι με το καλωδιο δικτυου απο την καμερασ τησ τεντασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6118]]
Το οδηγω στην αλλη πλευρα τησ τεντασ σε ενα αντιστοιχο πανελ σε μια πριζα παλι, πανω στην οποια συνδεω ενα πολυπριζο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6119]
Εδω η αλλη ακρη του πολυπριζου
[Εικόνα: attachment.php?aid=6120]
Και το ασπρο καλωδιο που φενεται εδω ειναι που θα δωσει ρευμα στα sirius
[Εικόνα: attachment.php?aid=6121]
Οποτε αυτο το καλωδιο το παω πρωτα εδω στο κεντρικο πανελ στην πριζα που ειναι κατω απο το γκρι χρονοδιακοτη ο οποιοσ ειναι κατουσιαν ο χρονοδιακοπτησ των sirius
[Εικόνα: attachment.php?aid=6122]
Απο την εξοδο αυτου του χρονοδιακοπτη φευγει ενα καλωδιο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6123]
αλλα επειδη αυτοσ ο χρονοδιακοπτησ δεν εχει κανενα λεντ οταν ενεργοποειται ,για να τσεκαρω ευκολα οπτικα εξ'αποστασεωσ,συνδεσα και αυτην την μαυρη μουφα πανω του που εχει το κοκκινο φωτακι,ετσι οποτε ειναι αναμενο το φωτακι ξερω οτι ο χρονοδιακοπτησ ανοιξε
[Εικόνα: attachment.php?aid=6173]
Το καλωδιο που φευγει τελικα απο τον χρονοδιακοπτη
παει ξανα στο πισω στο αλλο πανελ σε αυτην την πριζα που ειναι κατω απο το ταφ που συνδεω τα sirius
[Εικόνα: attachment.php?aid=6174]

Και εδω να αναφερω μια μικρη τροποποιηση που εκανα στα sirius
https://astirgrows.com/el/sirius-1611
Παντα ειχα προβλημα οταν κρεμαγα τα sirius για να τα ευθυγραμισω με τα φυτα
Ισωσ εειδη το τροφοδοτικο τουσ δεν ειναι στο κεντο τησ ψυκτρασ
Ετσι τα εκανα ενα κολπακι ωστε να μπορουν να μοντα-ξεμονταρωνται,ευκολα και γρηγορα και να μοιαζει λιγο με το sirius2
Για τα 2  sirius πηρα
Δυο ντιζεσ 5mm και τισ εχωσα εκατερωθεν και τον 2 sirius μεσα στις αυλακωσεισ τις ψυκτρασ
Δεξια και αριστερα απο την καθε ψυκτρα μπηκαν μεγαλεσ ροδελεσ που εσφιξαν με πεταλουδεσ πανω στισ ψυκτρεσ   
 [Εικόνα: attachment.php?aid=6472]
Στην πανω φωτο η εξωτερικη(δεξια) ροδελα που σφιγκει με ενα παξιμαδι μπαινει για να μην πλεκεται η αλυσιδα στα <<αυτακια>> τησ πεταλουδασ,και αφου μπει και η αλυσιδα μπαινει και ενα <<τυφλο>> παξιμαδι για να αποφυγουμε κανα σκισιμο τεντασ απο την ακρη τισ ντιζασ

Στην κατω φωτο η αλλη πλευρα τισ ιδιασ ψυκτρασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6473]

Κατω η προσαρτηση τησ 2ισ ψυκτρασ στισ ντιζεσ απο την μεσα μερια στο σημειο που συναντιουνται οι ψυκτρεσ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6474]

Και η εξωτερικη πλευρα τησ 2ις ψυκτρασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6475]
Και αν παρατηρησεται στην πανω φωτο περναω την αναρτηση,για καλου-κακου και απο το <<μαμα>> πιασιμο που εχου τα sirius

Στην κατω φωτο πωσ εγιναν τωρα τα sirius
Νομιζω μοιαζει λιγο με το sirius2,αν και δεν ηταν αυτοσ ο στοχοσ μου,αλλα το να εχω πολυ καλο ζυγιασμα πανω απο τα φυτα,το οποιο και πετυχα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6477]

Αφησα τελευταια τα φωτα diy Ε72 
Χωρισ τα Ε72 εχω συνολο 1040watt
Αλλα ηθελα να εχω την δυνατοτητα, να παιξω λιγο και με φασματα,κατα τησ διαφορεσ περιοδουσ τησ ζωησ του φυτου
Ηθελα ομωσ κατι ελαφρυ και μικρο για να χωραει παντου
Την ιδεα οσον αφορα το μεγεθοσ την πηρα απο τα sirius1
Aφηνωντασ στην ακρη τισ επιδοσεισ των sirius, οσον αφορα την ποιοτητα φωτισμου,για το μεγεθοσ τουσ μπορω να πω οτι ειναι σουπερ,χωρανε παντου
Δεν ξερω για τα sirius2 δεν τα εχω,δεν τα δουλεψα 
Ετσι ηθελα μια βαση,στο μεγεθοσ του sirius πανω στην οποια θα βιδωνα τα ντουι E27 

Πριν ομωσ δουμε τα φωτα δυο λογια για τισ λαμπεσ,και ειδικα για το βγαλσιμο των γλομπων
Πολυ θα πουν οτι και να σε χτυπησει το ρευμα απο αυτα δεν παθαινεισ τιποτα
Το ξερω,αλλα ο καθενασ κανει οπωσ κρινει το τι ειναι σωστο,για να γινει μια σωστη δουλεια
Και ακολουθω αυτο το ρητο
ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΕΧΕΙ η ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Μονωνω τισ λαμπεσ
Εγω βαζω φλαντζοκολα
Σκεπαζω το λεντ με χαρτοταινεια,και πασαλειβω φλαντοκολα στα γυμνα σημεια
Τα αφηνω ενα βραδυ,να στεγνωσει καλα η φλατζοκολα και με προσοχη αφαιρω την χαρτοταινεια
[Εικόνα: attachment.php?aid=6480]

Ηθελα λοιπον για βαση κατι ελαφρυ και ταυτοχρονα ανθεκτικο
Ειχα κατι κομματια λαμινειτ και ετσι κατεληξα σε αυτο το υλικο
Κοβω 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6481]
και βιδωνω τα ντουι στο λαμινειτ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6482] [Εικόνα: attachment.php?aid=6483]

Περναω και χαλκα για κρεμασμα και ετοιμο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6484]
Αυτο μου δημιουργουσε το ιδιο προβλημα με τα sirius οπωσ το κρεμαγα στριφογυρνουσε  και καθονταν οπωσ ηθελε αυτο
Αυτα τα πανελακια τα ηθελα να τα βαζω αναμεσα στισ,μεγαλεσ ψυκτρεσ που εχω
Καπωσ ετσι δηλαδη
[Εικόνα: attachment.php?aid=6485]
Ετσι σκεφτηκα αυτο
Πηρα μια ντιζα 8mm την περασα μεσα απο τον χαλκα και την εσφιξα με ροδελεσ και πεταλουδα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6486] [Εικόνα: attachment.php?aid=6487]
Και ετσι απεκτησα αυτην την δυνατοτητα στηριξησ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6488] 
Και επειδη το ενα φερνει το αλλο παρατητρησα οτι χαρισ την βεργα τα πανελακια καθωνται και καθετα ωσ προσ την βεργα σαν μοναδα ετσι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6489]
και ετσι σαν 2-3-4-5αδεσ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6490]
παραλληλα ωσ προσ την βεργα σαν μοναδα ετσι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6491] 
και σαν δυαδα οπωσ και ειναι στημενο τωρα,μεσα στην τεντα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6492] [Εικόνα: attachment.php?aid=6493] 
και κατω οι ακρεσ του απο τισ οποιεσ το αναρτω
[Εικόνα: attachment.php?aid=6494]

Τροφοσια στα Ε72 δινω απο την ιδια γραμμη με τα sirius
     

Οπωσ βλεπεται πανω απο την τεντα γινεται λιγο τησ ανωμαλιασ απο καλωδιο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6175] [Εικόνα: attachment.php?aid=6176]
Αλλα δεν τα εχω μεσα στα ποδια μου μπορει ανετα να μπει μια ηλεκτρικη σκουπα και να μην χρειαζεται να σηκωνω καλωδια για να καθαριζω ή να μπουρδουκλωνωμαι,καθωσ ομωσ το κυριοτερο εχω τον ολο τον ελενχο τησ τεντασ σε ενα σημειο και απο εκει που συνηθωσ καθωμαι με ενα γυρισμα του κεφαλιου απο τα φωτακια που υπαρχουν στα πολυμπριζα ξερω ανα πασα στιγμη τι δουλευει και τι οχι

ΤΕΛΟΣ Γ ΜΕΡΟΣ

Δ Μεροσ


Τροφοδοσια κοντρολερ θερμοκρασιασ και υγρασιασ STC-3028 και μεσω αυτου τροφοδοσια πατεντασ AC για ψυξη θερμανση και τροφοδοσια πατεμτασ MIST για υγρασια
(Βασικα καπου,σχετικα προσφατα κανα 1μιση μηνα πριν,ειχα κανει ενα νημα αναλυτικησ παρουσιασησ του STC-3028 αλλα δεν το βρισκω καπου πλεον)

Το stc ειναι αυτη η συσκευη που που την εχω φωλιασει στο ξυλινο κουτακι

Οι κοκκινοι αριθμοι μασ δειχνουν την θερμοκρασια που εχουμε και οι μπλε την υγρασια

[Εικόνα: attachment.php?aid=6247]

Το κοκκινο λεντ μασ δειχνει ποτε ενεργοποιειτε η ψυξη-θερμανση(σε μενα η πατεντα του AC) και το μπλε λεντ ποτε ενεργοποιειτε η υγρασια (σε μενα η πατεντα του MIST)

Π.χ στην κατω φωτο επιασε την ζητουμενη θερμοκρασια,οποτε και εσβησε το κοκκινο λεντ,ενω το αναμενο μπλε λεντ υποδηλωνει οτι η υγρασια μασ δεν ηρθε εκει που την εχουμε ορισει

[Εικόνα: attachment.php?aid=6248]

Οταν σβηνουν τα λεντ σημαινει οτι εχουμε πιασει τα νουμερα που του εχουμε ζητησει

[Εικόνα: attachment.php?aid=6190]

Επειδη εμενα το AC τοιχου στο χωρο που εινα η τεντα εχει δικια του καλωδιωση,και για το λογο οτι μεσω του stc θα τροφοδοτουσα και το AC  αποσυνδεσα το AC απο την γραμμη τροφοδοσιας του και με αυτην την γραμμη τροφοδοτησα το stc
(αλλα ακομα και να μην επαιρνα ρευμα απο την γραμμη του αιρκοντισιον για το stc,παλι θα επρεπε να ξεσυνδεσω το AC απο την δικη του παροχη,για να το οδηγησω απο το stc,γιατι διαφορετικα δεν γινεται να δουλεψει,πρεπει οπωσδηποτε οτι ελενχει το stc να παρει ρευμα απο αυτο )

Αφου παρει ρευμα το stc μασ βγαζει τωρα αυτο 2 εξοδουσ μια θερμοκρασιασ και μια υγρασιασ

Τροφοδοσια πατεντασ AC

Αλλα ασ δουμε για αρχη συνοπτικα την πατεντα
Ειναι ενα φελιζολ θερμομονωσησ που φωλιαζει στισ περσιδεσ εξαγωγησ αερα του AC
[Εικόνα: attachment.php?aid=6191]

Δεξια εχει μια ζελατινα ετσι ωστε να βλεπω την κατασταση του AC αλλα και να μπορει να διαβαζει το ινφραρεντ απο το τηλεχειριστηριο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6198] [Εικόνα: attachment.php?aid=6199]

Στερεωνω το φελιζολ  με τουσ μαυρουσ ιμαντεσ πανω στο σωμα του AC και απο  τισ  3 τρυπεσ που εχω κανει,φευγουν 3 σωληνεσ Φ100 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6200]

Απο του 3ις σωληνεσ ο ενασ παει 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6201]
σε αυτην την συστολη τυπου Υ υψιλον  που στερεωσα στο παραθυρο
Αυτη η μουφα ειναι η μεσα πλευρα απο εκει που ερχεται ο σωληνα του φαν του εσαερισμου ωστε να ζεστενω η να κρυωνω ανλογα την εποχη τον φρεσκο αερα που ρουφαω στην τεντα 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6202]
Και οι 3 σωληνεσ εκει που καταληγουν εχουν μεσα ενα φαν με Air flow(105m³/h) εκαστο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6203]

Οι δυο που πανε στην τεντα 
Εδω στην πισω δεξια πλευρα τησ τεντας που ειναι και η πιο κοντινη στην πατεντα
εδω απέξω
[Εικόνα: attachment.php?aid=6204]
και εδω μεσα στην τεντα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6205]
Εδω στην πισω αριστερα πλευρα τησ τεντασ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6206]
και εδω μεσα στην τεντα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6207]

Στισ δυο κατω φωτο οπωσ φευγουν ολοι οι σωληνεσ απο την πατεντα
Αυτοσ που ειναι τυλιγμενοσ με το καφε πανι ειναι Φ150 και ειναι ο σωληνασ τησ εξαγωγησ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6208] [Εικόνα: attachment.php?aid=6209]
Και στην κατω φωτο οπωσ ειναι οι δυο που πανε  μεσα στην τεντα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6210]

Αρα  οταν το stc δωσει εντολη να αναψει το AC εγω θελω να παρουν μπροστα και τα φαν 3 υποβοηθησησ που ειναι μεσα στουσ σωληνεσ και το εκανα με αυτον τον τροπο

Το καλωδιο απο την εξοδο θερμοκρασιασ του mist  το πηγα σε αυτην την πριζα πανω στο πανελ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6211] 
Πηρα και ενα μαυρο διπολικο Ταφ με φωτιζωμενουσ διακοπτεσ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6212]
Επισησ  ενα τριπολικο ασπρο ταφ 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6213]
το οποιο και το συνδεσα πανω στο μαυρο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6214] 

Αλλα ασ δουμε την συνδεση πανω στο πανελ
Εβαλα το μαυρο ταφ πανω στην πριζα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6215] 
Εκει που γραφει στο ταφ AC βαζω την τροφοδοσια του AC
[Εικόνα: attachment.php?aid=6217]
και εκει που γραφει fan το ασπρο πολυμπριζο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6218]
Και πανω σε αυτο συνδεω τα 3 fan
[Εικόνα: attachment.php?aid=6219]
Οποτε οταν το STC ενεργοποηησει το AC θα ενεργοποιηθουν και τα 3 φανακια που ειναι στουσ σωληνεσ 

Το μαυρο ταφ το εβαλα για να εκμεταλλευτω τουσ διακοπτεσ-φωτακια που εχει,ετσι ωστε να εχω οπτικο ελενχο για το ποτε ειναι ανοιχτη η πατεντα του AC και ποτε οχι
Ετσι οταν το stc δινει ρευμα στο AC και τα fan,θα αναβουν και τα διακοπτακια στο Ταφ,και ομοιωσ οταν κλεινει το stc θα σβηνουν
[Εικόνα: attachment.php?aid=6220]
Αρα στην εξοδο του STC οπου θα ενωνονταν μονο το AC θα πρεπει να μπει ταφ για να τροφοδωτουνται ταυτοχρονα και τα φανακια 

Εδω τελειωσα με την πατεντα του AC

Τροφοδοσια πατεντασ MIST

Αλλα ασ δουμε για αρχη συνοπτικα την πατεντα του MIST
Ειναι κατουσιαν ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσησ που το γεμιζουμε ωσ ενα ορισμενο υψοσ με νερο
Στο καπακι του κουτιου θα μπουνε δυο φαν με,Air flow 115m³/h),με τετοιο τροπο ωστε να φυσανε μεσα στο κουτι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6224] 
Συμαδευουμε το καπακι κοβουμε 
[Εικόνα: attachment.php?aid=6225]
και βιδωνουμε τα fan πανω στο καπακι,απο την εξω πλευρα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6226]

Για την εξοσο τησ υγρασιας θα χρειαστουμε μια πλατικη φλαντζα Φ100 και ομοιωσ σημαδευουμε και κοβουμε
[Εικόνα: attachment.php?aid=6227]
και βιδωνουμε παλι πανω στο καπακι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6228]
Αφου ετοιμασουμε και την καλωδιωση τροφοδοσιασ των fan το κουτι μασ εγινε ετσι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6231]
Βαζω τωρα την κεφαλη του mist(αυτο ειναι που δημιουργει την υγρασια) μαζι με τον πλωτηρα μεσα στον κουβα για να αρχισω να παραγω υγρασια
[Εικόνα: attachment.php?aid=6232] 
Τροφοδοτω το mist και τα fan,για να κανω ενα τσεκ στο συστημα,και βλεπω οτι ειναι ΟΚ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6233]

Επομενο βημα εινα να συνδεσω,την μια ακρη απο εναν σωληνα Φ100,με τον οποιο θα μεταφερω την υγρασια στην τεντα,στην πλαστικη φλαντζα απο το καπακι του mist
[Εικόνα: attachment.php?aid=6234]

και την αλλη ακρη του σωληνα στην τεντα μου
[Εικόνα: attachment.php?aid=6235]
Το κουβαδακι μπηκε για να μαζευει την υγροποιημενη υγρασια
Στην κατω φωτο φενεται καλα την ωρα που σταζει νερο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6236] 
Αυτην την υγροποιηση δεν βρηκα τροπο να την καταπολεμησω
Το προβλημα δεν ειναι στο κουβαδακι αλλα στο οτι δεν θα μπορεισ να λειψεισ μερικεσ μερεσ γιατι θα πρεπει να αδειασει το νερο
Το μονο που σκεφτηκα σαν θεωρια ειναι να κανω μια τρυπα στο κουβαδακι και απο εκει με εξαρτηματα αντιστροφησ οσμωσησ να στειλω το νερο ξανα στο κουτι του mist
Βεβαια η θεωρια με την πραξη απεχει πολυ,και εαν δεν δοκιμαστει και πρακτικα δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχω.

Και μιασ και ειπα για νερο αντιστροφησ οσμοσησ,να τονισω οτι το νερο που βαζω στο κουτι του mist ειναι απο αντ.οσμ,για να μην πιανουν αλατα οι κεφαλεσ του mist καθωσ και να μην μαινουν αλατα πανω στα φυτα η στισ επιφανειεσ τησ τεντασ

Οποτε απο το μπαλκονι που βρισκεται το βαρελακι αποθηκευσησ νερου αντ.οσμ τραβαω ενα σωληνακι και τρυπωντασ παλι το πλαστικο παραθυρο το παω στο κουτι του mist ειναι το ασπρο σωληνακι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6237]
Διπλα στο ασπρο υπαρχει και ενα κοκκινο σωληνακι,και για τουσ περιεργουσ να πω οτι απο το κοκκινο σωληνακι παλι ερχεται νερο απο το βαρελακι τησ αντ.οσμ,αλλα ειναι για να παιρνω νερο για να ποτιζω(Υπαρχει και ενα τριτο με βανακι πανω στο πλαστικο παραθυρο εκει που ειναι ο κοντρολερ εξαερισμου,εκει ειναι το ποσιμο,για να μην δινω στοχο καθε τοσο στο μπαλκονι)

Ο ασπροσ σωληνασ που θα αναπληρωνει το νερο που χανεται απο το κουτι του mist,οπωσ βλεπεται στην κατω φωτο συνδεεται σε μια βαλβιδα αντεπιστροφησ Ετσι με την βαλβιδα αυτην αποκλειω να γυρισουν βρωμικα νερα,απο το κουτι του mist,πισω προσ στο βαρελακι τησ αντ.οσμ.γιατι το νερο απο το βαρελακι το εχω και για να πινω
[Εικόνα: attachment.php?aid=6238]
Επισησ στην πανω φωτο οπωσ φενεται μετα την βαλβιδα αντεπιστροφησ το ασπρο σωληνακι <<γινεται>> μπλε και καταληγει σε ενα βανακι για να μπορω να κλεινω την παροχη

Για να μην εχω ομωσ τον νου μου,καθε-τοσο,για το ποτε θελει γεμισμα το κουτι του mist με νερο,και για να αυτοματοποιηθει η ολη διαδικασια
Κατω απο το βανακι συνδεσα ενα φλωτερ αντ.οσμ.
[Εικόνα: attachment.php?aid=6239] [Εικόνα: attachment.php?aid=6240]
Ετσι οταν το νερο πεσει κατω απο μια σταθμη,εχω αυτοματη αναπληρωση,και οταν το νερο φτασει το υψοσ του φλωτερ εχω αυτοματη διακοπη παροχησ νερου

Οπωσ βλεπεται τωρα στην κατω φωτο εκει που ειναι η βαλβιδα αντεπιστροφησ υπαρχει μια βαλβιδουλα γκρι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6241] 
Αφου βγαλω την ταπα τησ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6242]
βλεπεται οτι εκει μπορω να συνδεσω σωληνακι
[Εικόνα: attachment.php?aid=6243]
Εδω που μπαινει αυτο το μπλε σωληνακι,σκεφτωμαι να κανω με καποιον αυτο που εγραψα πιο πριν,ετσι ωστε απο το κουβαδακι που μαζευει το υγροποιημενο νερο μεσα στην τεντα να το ξαναγυριζω στο κουτι του mist
Αλλα ειπαμε ειδωμεν
Ισωσ και αντλιουλα με χρονοδιακοπτη και το σωληνακι τησ αντλιασ που γυρναει το νερο στο κουτι του μιστ θα μπαινει και θα παιρναει μεσα απο τον σωληνα υγρασιασ
αυτο ακουγεται λιγο πιο safe γιατι εχω αρνητικη κλιση απο το κουbαδακι τησ τεντασ,προσ το κουτι του mist 

Τωρα εμεινε να δωσω ρευμα στην πατεντα του mist
Το καλωδιο απο την εξοδο υγρασιασ του mist  το πηγα σε αυτην την πριζα πανω στο πανελ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6244]

Πηρα και αυτο το Ταφ που και αυτο εχει διακοπτη φωτιζωμενο
[Εικόνα: attachment.php?aid=6245] [Εικόνα: attachment.php?aid=6246]
Πανω στην μπριζα συνδεσα το Ταφ,και πανω στο Ταφ το φισ τροφοδοσια τοy mist
[Εικόνα: attachment.php?aid=6265] 
δεξια και αριστερα απο το φισ του mist θα μπουν τα φισ τροφοδοσιασ των φαν
Απλωσ για να μην τυχει και μπερδευσω το δεξι και αριστερο φαν τησ πατεντασ του mist με τα αντιστοιχα,δεξι-αριστερο τησ πατεντασ του AC στα φαν του mist εβαλα μπλε καλωδιο στο δεξι,και κοκκινο καλωδιο στο αριστερο
Επομενο βημα λοιπον,οπωσ και κανω ειναι να συνδεσω και τα φαν του mist στο ασπρο Ταφ
[Εικόνα: attachment.php?aid=6266]

Ομοιωσ και με το Ταφ του AC ετσι και εδω στο Ταφ του mist οποτε ειναι ανοιχτη η παροχη υγρασιασ απο το stc αναβει στο Ταφ το κοκκινο φωτακι του διακοπτη,και οταν το stc διακοψει την τροφοδοσια σβηνει
[Εικόνα: attachment.php?aid=6267]
Ετσι οπτικα και μονο εχω ενα καλο γενικο ελεγχο για το τι λειτουργει και τι οχι
Το πανελ ελενχου με οσεσ συσκευεσ ειδαμε ωσ τωρα σε λειτουργεια οπωσ φενεται μερα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6518]
και οπωσ φενεται νυχτα
[Εικόνα: attachment.php?aid=6519]

Eχω μαζεψει τον πληρη ελεγχο ολων των συσκευων σε ενα σημειο,και το τσεκαρω ευκολα με μια ματια,εχω πολυ καλωδιο αλλα οχι μεσ τα ποδια μου

Οι μονεσ συσκευεσ που εμειναν να συνδεθουν ειναι  τα 4 φαν περιστροφησ που εχω μεσα στην τεντα
Επισησ το πιο δυσκολο να γινει μια αναβαθμιση στο προβλημα που εχω με τα υγροποιημενα νερα απο την πατεντα του mist 
που θελω να αδειαζει μονο του το κουβακι

ΤΕΛΟΣ Δ ΜΕΡΟΥΣ
Απάντηση
#3
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ 1

Λεω 1 γιατι μπορει και να μην δουλεψει

Το θεμα ειναι να αδειαζει ο κουβασ μονοσ του και κατα-προτιμιση να επιστρεφει στο κουτι του mist

Απο τισ 12:00 που αναψαν τα φωτα εωσ στις 20:30 μαζευτηκαν 900ml νερου (μετρημενα)

Δροσερο πεντακαθαρο νερο (και το κυριοτερο χωρισ μνημη,αυτο αλλο κεφαλαιο)

Αναβαθμιση σε αυτα τα δυο σημεια
   

Και αλαγη σε αυτον τον σωληνα,που ειναι τυπου αλουμινιου απορροφητηρα σπιτιου
   
γιατι σταζει λιγο εκει που μπαινει ο σωληνασ στην φλαντζα του κουτιου δηλαδη εδω
   

Θα μπορουσα να το σιλικοναρο αλλα ειπα plug & play οχι ΚΟΛΛΕΣ

Τι χρησιμοποιησα
Μερικα εξαρτηματα αντιστρωφησ οσμωσησ 1/4 που ειχα στην συλογη μου
Και ενα κουβαδακι που δεν ειχα
   
(γι΄αυτο το λογω αγοραστηκε την Δευτερα φαγωθηκε γρηγορα,για να τσεκαριστει απο την Πεμτη ωσ σημερα αν εχει διαροεσ εκει που θα τρυπηθει)
   

Επισησ,πριν με μαλωσετε ηξερα οτι δεν ειχα ασημι ταινεια για να το τυλιξω.(δεν την πολυγουσταρω δεν την εχω χρησιμοποιήσει στα 2 τελευταια grow) αλλα πρωτα να δω αν πιασει το κολπο,και μετα αγορα

Προσαρμοζω και τα υπολοιπα εξαρτηματα
         

Τωρα,επειδη εχω αρνητικη κλιση ωσ προσ τον κουβα του mist πιστευω οτι ΙΣΩΣ,την λυση θα την δωσει η βαλβιδα αντεπιστρωφησ γιατι λογικα οτι νερο παιρναει απο εδω δεν ξαναγυρναει πισω

Αλλα λεω ισωσ,γιατι μπορει να μην δουλεψει καλα λογω ελλειψης πιεσησ (θα δειξει)
   
Χρησιμοποιω διαφανεσ σωληνακι μπασ και εχω οπτικη εικονα του νερου,και καλα!!!

Μεταφορα τησ κατασκευησ στην τεντα και

Προσαρμογη και σταθεροποιηση σωληνα με την πιαστρα καλωδιων
   

Περασμα το σωληνακι στο σωληνα υγρασιασ μεχρι να παει στον πισω κουβα του μιστ(καi ανακυκλωση ο Rουκυ)
   
απο κατω εξτρα προστασια ο παλιοσ κουβασ 
   
μια καλυτερη ευθυγραμιση
   
και ετσι ειναι τωρα απο τισ 21:30-μεχρι την ωρα τησ φωτο 3 ωρεσ περιπου
   
Φενεται να δουλευει (με ζουμ ισως δειτε το επιπεδο του νερου)

Παμε τωρα στην αλαγη σωληνα που σημειωτέον ειναι η δευτρη αλλαγη υλικου που κανω
Η πρωτη ηταν οι συνηθεσ μαυροι σωληνες που βλεπεται στισ  φωτο του νηματοσ
Δεν κανουν κρατανε νερο αναμεσα στα νευρα του σπιραλ

Αυτοσ του αποροφητηρα ναι μεν ειναι καλοσ,επειδη λογω των αυλακιων του σπιραλ προεκτασησ,(σαν πασα βιδασ δηλαδη)οτι σταγονεσ δημιουργουνται μεσα στον σωληνα,γλειφουν τα νευρα-πασα ασ πουμε και το νερο παει ειτε προσ την τεντα -ειτε προσ το κουτι
Αλλα δεν ειναι καλοσ γιατι η φλαντζα απο το καπακι μπαινει σε αυτον,και ενω στην πρωτη περιπτωση τα πασα με φαίνονται χρησιμα,τωρα ειναι εισ βαροσ μου,γιατι σταζει
Θα μπορουσα να βαλω σφικτηρα,να χασω το plug & play που δεν το θελω,και που δεν πρεπει
Και οτι δεν πρεπει να βαλω σφικτηρα,ειναι γιατι,και εγγυμενο αποτελεσμα στεγανοτητασ δεν θα εχω(που δεν θα εχω),αλλα και γιατι απο το σφιξιμο αυτοσ ο σωληνασ θα παραμορφωθει και αν βγει και ξαναμπει,θα ειναι σχεδον απιθανο να ξανασφιχτει,επανω στο ιδιο σημειο,και ισωσ με την δευτερη,επανατοποθετηση τρυπησει

Εψαξα στο ιντερνετ βρηκα και πηρα εστω και για δοικμη ενα διαφορετικο υλικο απο οτι εχω χρησιμοποιήσει μεχρι τωρα και δει ΕΓΩ!! σε grow(αν υπαρχει-το ειδα και δεν το καταλαβα λογο ελειψησ Αγγλικησ <<σορυ>>)
Ειναι αυτο εδω
   
   
Κολαρο φυσουνα για αυτοκινητα εγω πηρα σε Φ100 

 Και εδω ασ με επιτρεψουν οι υπευθυνοι(αν παραβαινω του κανονες) με το να δωσω γενικο λινκ,
https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE...1024&hl=el
με ασχετα μαγαζια,σε σχεση με τουσ κανονισμουσ του φορουμ,αφου ωσ επιτοπλιστον τα περισσοτερα ειναι με ειδη αυτοκινητων,απλα για να δωσω ενα γενικο μπουσουλα στουσ συνφορουμιτες,αν θελουν να βρουν προδιαγραφεσ του
υλικου,αφου μπορουν να το βρουν βαση φωτο,αν γκουγκλαρουν:φιλτροσωληνεσ ανταπτορες φ100
Γιατι πανω στην λαχταρα μου να την βαλω ,την σωληνα,για να δω αν σταματησω την διαροη που ειχα με του απορροφητηρα, ξεχασα να παρω διαστασεισ κλειστη και σε εκταση για να σασ πω παραπανω χαρακτηριστικά
Αυτο που με αρεσε πολυ και κατα την γνωμη μου την κανει χρησιμη ειναι οτι την κανεισ κουρμπα-την κανεισ γωνια και μενει σταθερη
Επισησ απο το αρχικο τησ μεγεθοσ επεκτεινεται οσο θελουμε,χωρισ να κανει κοιλια
Τι θελω να πω στισ δυο κατω φωτο οι συνηθισμενοι μαυροι σωληνεσ που χρησιμοποιω και φαίνονται στισ δυο κατω
φωτο κανουν κοιλια
         
Αν μπει αυτοσ και κοιλια δεν θα κανει αλλα και στην αμεσωσ επανω φωτο,ο σωληνασ με το φαν δεν μπορει να κοντυνει χωρισ ακαμψια,ενω με αυτον το λυνω αυτο το προβλημα και μπορει να βαλω αυτουσ τουλαχιστον,για μεσα στην τεντα
     
αφου πρωτα δοκιμασω αυτον που εχω και δω τι αποτελεσματα θα εχω και απο αποψη σταθεροτητασ αλλα και θορυβο απο τα φαν.
Θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν πωλειται με τα μαυρα τελειωματα(γιατι εμενα δεν ειχε)αν αποσπουνται τα τελειωματα και αν ειναι λαστιχενια.
Αν αποσπουνται και ειναι λαστιχενια ισωσ λυθει και το προβλημα τησ διαροησ που κατα την ακριβεια ειναι εδω:
Οπου ενωνεται ο σωληνασ με την φλαντζα,και εδω καταληγει το σωληνακι που βαλαμε
   

Τωρα το λαθοσ που θεωρητικα εχω κανει με τον σωληνα ειναι οτι δεν τον εκοψα
Τωρα δουλεμενο ομωσ ξερω τι μεγεθοσ χρειαζωμαι σε υπερεκταση
Επισησ δεν θελω να το κοψω εγω 
Θελει μεγαλο δισκο η κορδελα για να κοπει ισια
Οποτε αυριο βγαινει για να κοπει,αλλα πριν την κοπη,παιρνω μετρησεισ,το δοκιμαζω να δω τι θορυβο κανει σε συνδυασμο με το φαν και σασ ενημερωνω καθωσ και για το κουβακι,γιατι για ασφαλεια πλημμυρασ αλλα και για θορυβο των φαν θα βαλω τουσ εσωτερικουσ υγραντηρεσ

Ενημερωση αυριο λοιπον και εαν εχεται καμμια ιδεα ωσ προσ την στεγανοποιηση αν θελετε με λετε
Απάντηση
#4
καπου ειχε παρει το ματι μου ελεγες για την συντήρηση του ανεμιστήρα με Wd γράσο με το κιτρινο καπακι , θυμαμαι σωστα?
Απάντηση
#5
(17-05-2021, 09:42 )Νέρωνας Έγραψε: καπου ειχε παρει το ματι μου ελεγες για την συντήρηση του ανεμιστήρα με Wd γράσο με το κιτρινο καπακι , θυμαμαι σωστα?

@Νέρωνας
Ναι φιλοσ
Απάντηση
#6
ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Τ΄αυριο,λοπον εγινε σημερα γιατι ολη η αναβαθμιση ηταν ολικη
ΑΠΟΤΥΧΙΑ 

1ον το νερο απο το κουβαδακι δεν αδειαζε,με ζουμ θα δειτε οτι με κανα δυο δαχτυλα ακομα νερο και θα ξεχιλισει
   
2ον το καπακι απο το κουτι του mist ειχε ραγισμα απο περσι που το ειχα κατασκευασει ,αλλα επειδη στο προηγουμενο grow το ειχα στο μπαλκονι δεν με ενδιεφερε 
Τωρα ομωσ,που μπηκε σε εσωτερικο χωρο,επρεπε να προστατεψω τα σανιδια,οποτε καθε διαροη,μου ειναι ανεπιθυμητη
Επισησ το καπακι απο το κουτι ηταν σπαστο
   
και παρολο που ειχα καλυψει την σχισμη με καλη υφασματινη κολλητικη ταινια
     
με τον καιρο,παλι εχανε.
Με τον καιρο το νερο τα γαμαει ολα,αν δεν κανεισ σωστη δουλεια

Μια ηταν η λυση αλλαγη κουτιου υγρασιασ

Οποτε ξεμονταριστηκαν ολα,φενεται το σπασιμο που σασ ελεγα στον σωληνα εξαγωγησ
     
πιο κοντινη
      
 
Με την ευκαιρια επεσε και μια συντηρηση στα φαν,καθαριστηκαν και γρασαριστηκαν

Πιο εμπειροσ τωρα στην κατασκευη καταλαβα,οτι οπωσδηποτε επρεπε να μπει λαστιχενια φλαντζα Φ100,εκει οπου βιδωνει η μουφα εξαγωγησ στο καπακι του κουτιου 
Αλλα δεν εβρισκα τοσο μεγαλη
Σκεπτομενοσ πηγε το μυαλο μου σε κατι τετοιο
      
Ειναι σαν τον σπιραλ σωληνα αποχετευσησ για νιπτηρεσ,κατι αντιστοιχο για λεκανη τουαλετασ

Το ψιλοτσεκαρω στο ιντερνετ,και την επομενη ειπα να το χοντροτσεκαρω και απο κοντα
Πηγα σε ενα φιλο με μαγαζι με σιδηρικα και τον λεω: γινεται να το παρω να το τσεκαρω,και αν με κανει το κρατω,και αν οχι στο επιστρεφω?
Με λέει ενταξει και οπωσ το πιανω στα χερια μου και το ζουλαω τσακιζει και τρυπαει σε διαφορα σημεια
   
Παει να με δωσει αλλο,και αυτο τα ιδια,ολη η παρτιδα που ειχε ηταν καμενη
Με λεει παρτο ετσι κανε-τι θεσ να κανεισ-και βλεπουμε
Ασχετωσ παντωσ που ηταν καμενα του φιλου,φοβερο υλικο 
Ειναι σιλικονη οπωσ οι σωληνεσ αποστραγκισησ απο τα A.C
Τελοιο για την δουλεια που το ηθελα και φθηνο 8-9 ευρω (για την ιστορια εγω το πληρωσα 4 ευρω,γιατι αυτοσ θα το επεστρεφε αν δεν το κρατουσα)

Εγω το κρατησα γιατι πηρα,τισ φλαντζεσ,και τα διαφορα πλαστικα εξαρτηματα που ειχε,και ειχε αρκετα
         
και μεσα στην μαυρη φλαντζα που ειναι στην προηγουμενη φωτο εχωσα τον μαυρο σπιραλ σωληνα που ειχα,και αφαιρεσα απο κατω τον καμμενο ασπρο
Σφηνωσε ΤΕΛΕΙΑ (με ζουμ φενεται πολυ καλυτερα)
       

Απο εκει που αφαιρεθηκε ο ασπροσ το πλαστικο ηταν ετσι
Προσεξτε την σχισμη με το ψαλιδι
       
Και ποσο βαθεια ειναι περιπου 3,5cm
   
Μεσα σε αυτην την σχισμη θα φωλιασει η μουφα που θα βιδωθει στο καπακι απο το κουτι του mist
   
Οποτε ετσι αποκλειεται να υπαρχει διαροη γιατι ο σωληνασ κατουσιαν θα ειναι μεσα στην μουφα και οχι εξω απο αυτην, για να υπαρχει η πιθανοτητα να γλυφει νερο
Επισησ αναμεσα στην μουφα και στο κουτι επρεπε να μπει μια φλαντζα για να στεγανοποιηθει και εκει
   
Ετσι πηρα αυτην
     
Και την τρυπησα συμφωνα με τισ βιδεσ,οπωσ δυο φωτο πισω
   
Και βιδωσα την μουφα  στο καπακι απο το νεο κουτι,βαζωντασ ενδιαμεσα την φλαντζα
   
Και οπωσ βλεπεται μπηκε και ο σωληνασ 
         
Σε 36 ωρεσ συνεχεουσ λειτουργειασ δεν ειδα σταγονα

Οποτε τωρα παμε εδω μεσα στην τεντα και για αρχη αφαιρω αυτο το σωληνακι
         
Και καταληγω να βαλω αντλιουλα για αποστραγγιση (αδειασμα) απο το νερο που θα μαζευεται στο κουβαδακι
Οποτε παω στην συλλογη μου απο αντλιεσ που εχω
   
Η πρωτη ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να ανυψωσει το νερο οσο χρειαζεται
Η 5η και 6η πολυ μεγαλεσ αν και η 5η θα βολευε γιατι εχει ενσωματωμενο φλωτερ
Οποτε προσανατολιζομαι σε αυτεσ
         
Απο την πιο πανω φωτο θα μπορουσε ανετα να μπει η δεξια γιατι ειναι γραμμησ(δηλαδη δεν χρειαζεται να μπει στο κουβαδακι η αντλια αλλα μονο ο σωληνασ) αλλα λογο οτι μπορει να εχει αερα το λαστιχο,και να μην ρουφαει δεν την εμπιστευωμαι
Οποτε καταληγω σε αυτην 
   
που αν κανετε ζουμ θα δειτει οτι,αφενοσ μεν εχει το μικροτερο αριθμο GPH (γαλονια ανα ωρα),
αναροφησησ (για να αδειασει αυτο το κουβαδακι,με αυτην την αντλια δεν θελει πανω απο 3 δευτερολεπτα),αφετερου δε,χωραει κουτι εδω
   
Στην κατω φωτο υπαρχει μια θολουρα και ειναι απο την υγρασια που ερχεται,γιατι η ολη διαδικασια γινεται με το mist ανοιχτο,για να μαζεψει νερο να δω τι αποτελεσμα θα εχω)
   
Βαζω τον σωληνα στην αντλια,και τον σφιγκω με ται-ραπς
     
Τον προσαρμοσω καλα για αρχη,εδω στο κουβαδακι
   
και για συνεχεια στο κουτι του mist
Εδω φενεται ο σωληνα που ειναι μεσα στο νερο
   
Αλλα επειδη δεν πρεπει να ειναι μεσα στο νερο τον τραβαω προσ τα εξω,για να ερθει πανω απο την επιφανεια του νερου,και το κοβω οπου χρειαζεται(ο σωληνασ αυτοσ ειναι σιλικονησ καταλληλοσ για τροφιμα 13 ευρω το μετρο,μελανιασα μολισ ακουσα τιμη,αλλα τι να κανω τον αγορασα)
   

Ηρθε η ωρα να τροφοδοτησω με ρευμα την αντλιασ και συνδεσα ενα απο τα καλωδιο που εχω στην συλογη μου,(και πατεντα ασ πουμε δικη μου) γιατι μαζι με τα κανονικα βυζματα,εχω γεφυρωσει και βυζματα αδιαβροχοποιησησ μιασ και θα εμπαινε μεσα στην τεντα και λιγο πανω απο εκει που βγαινει η υγρασια
         
Μονωνω τα κανονικα βυζματα
           
και την αλλη ακρη την παω σε ενα τροφοδοτικο που καλυπτει ανετα τισ απαιτησεισ ρευματοσ τισ αντλιασ
     
Αλλα ενδιαμεσα παρεμβαλω εναν διακοπτη για να εχω manual on -off
   
Βιδωνω τον διακοπτη στο πανελ για να τον ελεγχω 
     
Και τροφοδωτο την αντλια
Οποτε μολισ πατησω τον διακοπτη οταν ειναι φωτιζομενοσ λειτουργει η αντλια
     

Εδω εκανα μια δοκιμη και εβαλα εγω νερο στο κουβαδακι,γιατι βαρεθηκα να περιμενω να γεμισει,και με το που πατησα τον διακοπτη κατευθειαν αδειασε σε 2 δευτερα(αυτο ειναι ενα προβλημα)
   

Οση ωρα με πηρε να βαλω την αντλια και να την δωσω ρευμα το mist δουλευε αλλα δεν μαζεψε πολυ νερο και αναγκαστηκα,οπωσ προειπα, να προσθεσω εγω νερο για να κανω την δοκιμη,γιατι οσο νερο εβγαλε τωρα σε 7 ωρεσ,πρωτα το εβγαζε σε μια
Αυτο γιατι το καινουργειο κουτι που πηρα ειναι αρκετα πιο χαμηλο σε σχεση με το προηγουμενο και τα νερα γυρνανε προσ το κουτι του mist και οχι προσ τον κουβα τησ τεντασ
         

Το σωστο ειναι να υπολογισω ποσο νερο περιπου μαζευεται και σε ποση ωρα,ετσι ωστε να συνδεσω το τροφοδοτικο τησ αντλιασ σε χρονοδιακοπτη για να ανοιγει αυτοματα
Επισησ το οτι το νερο αδειαζει σε δυο δευτερα ειναι προβλημα γιατι πρεπει να βρω τετοιον χρονοδιακοπτη που να μην υπολογιζει μονο ακεραια λεπτα,αλλα και δευτερολεπτα
Γιατι εστω και βαλω καποιν συνηθεσ χρονοδιακοπτη θα λειτουργει τουλαχιστον για ενα λεπτο
Αυτο σημαινει οτι αν η αντλια αδειαζει το κουβαδακι σε 2-3 δευτερα,ο χρονοδιακοπτησ θα εχει ανοιχτη,την αντλια για ακομα 57-58 δευτερα,στα οποια ομωσ,επειδη δεν θα υπαρχει νερο για να ρουφηξει η αντλια,και να ενδεχεται να καει

Οποτε πρεπει να βρω τετοιον χρονοδιακοπτη,αν και δεν ξερω αν υπαρχει,γιατι δεν το προσπαθησα ακομα να βρω

Οποιοσ ξερει αν υπαρχουν τετοιοι χρονοδιακοπτεσ και θελει να βοηθησει, ευχαριστωσ να με ενημερωσει

Συνοψιζοντας να πω οτι ενω ξεκινησα με την λεξη αποτυχια στην αναβαθμιση που ειχα κανει,με λιγο παραπανω κοπο και εξοδα ειχα εν τελει και κλεινω με αυτο (αν και λεω να ψαξω για χρονοδιακοπτη τωρα)
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Απάντηση
#7
μπραβο!!!πολυ ωραια δουλεια !!!
ψηφιακος χρονοδιακοπτης!!!
λογο εμπειριας θα πω οτι μπορει να σου χαλαει καθε χρονο
δουλεψα στο αυτοματο ποτισμα τετοια και με πηραν 2 φορες περσι να μου πουνε οτι πλημμυρισα
Απάντηση
#8
@sporakos
Eυχαριστω για τα καλα σου λογια,και θα εχω υποψιν μου,για τουσ κινδυνουσ που με περιγραφεισ,αν και μεχρι τωρα οσουσ χρονοδιακοπτεσ ειχα σε χρηση κανενασ δεν μου παρουσιασε προβλημα

Ανελπιστα γρηγορα,χθεσ Σαββατο,βρηκα αυτον προσεξτε στη φωτο στο καντραν του εχει και δευτερολεπτα,τα οποια τα ρυθμισουμε-ορισουμε και αυτα,κατα τον προγγραματισμο του χρονοδιακοπτη
   
Αν δεν κανω λαθοσ,λογο του οτι μπορεισ να ρυθμισεισ και δευτερολεπτα λεγεται:ψηφιακοι χρονοδιακοπτεσ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ 
Επειδη και αυτοσ ο χρονοδιακοπτησ δεν εχει κανενα λεντακι για να δειχνει το ποτε ειναι ανοιχτοσ,κατα την προσφιλη μου συνηθεια εβαλα μια μουφα με φωτεινο διακοπτη και εκει πανω συνδεσα το drive τροφοδοσιασ τησ αντλιασ,και πηγε και αυτο στο πανελ ελεγχου(εδω να πω οτι εβαλα τον χρονοδιακοπτη να δουλευει για 2 δευτερα,χρονοσ υπερ-αρκετοσ για να αδειασω το νερο,αν και επειδη το καινουριο κουτι του mist ειναι 
πιο κοντο-χαμηλο,το περισσοτερο νερο γυρναει προσ το κουτι και οχι προσ την τεντα,θελει 2-3 μερεσ αν οχι 4-χωρισ υπερβολη- για να γεμισει το κουβαδακι με νερο)
   
Στην επανω φωτο,πανω απο αυτον τον χρονοδιακοπτη,φενεται μια ασπρη μουφα με μπλε φωτακι και πανω ενα ταφ με 4 φισ που ειναι απο τουσ εσωτερικουσ ανεμιστηρεσ
Επισησ παλι στην πανω φωτο λιγο ποιο δεξια φενεται αν με ζουμ διαβασετε το ετικετακι στο καλωδιο ,συνδεω και εχω σε αναμονη τουσ εσωτερικουσ εφεδρικουσ υγραντηρεσ που ειναι μεσα στην τεντα
Αυτα ειναι τα εσωτερικα φαν τησ τεντασ(στην φωτο φαινονται τα 3)
   
Εβαλα και πανω απο το κουτακι του stc-3028(ρυθμιστησ θρμοκρασιασ-υγρασιασ)αυτο το θερμομετρο για να ξερω τι θερμοκρασια εχω στο χωρο που ειναι η τεντα και τι μεσα στην τεντα
   
Επισησ σε καποιεσ φωτο φενεται οτι εχει μπει και μια καμερα μεσα στην τεντα

Συνοψισ

Αυτο ειναι  ο τελικοσ σχεδιασμοσ μου οσον αφορα:την τεντα,τον εξοπλισμο μου,καθωσ και χρηση και ρυθμιση αυτου,σε συναρτηση με τον χωρο μου
Τοσο και ετσι,με εκοψε στο νιο-νιο μου να τα κανω ,και ετσι τα εκανα

Τι κατα την γνωμη μου τι πετυχα

1ον) Ολοσ ο εξωτερικοσ(στο μπαλκονι) εξοπλισμοσ,σε 5-10 λεπτα,γινεται εσωτερικοσ και δουλευει απροβληματιστα,χωρισ να δινουμε στοχο στουσ γειτονεσ,αλλα ακομα και αν ερθει καποιοσ επισκεπτησ στο σπιτι

2ον) Παιρνω ρευμα απο 4 διαφοριτικεσ γραμεσ,κατουσιαν 3 γιατι οι 2 ειναι στον ιδιο χωρο,σπαω τα watt απο τον εξοπλισμο μου ,και κανω καταμερισμο φορτιων στισ γραμμεσ

3ον Δεν εχω καλωδια ουτε στα ποδια μου,αλλα ουτε και να κρεμωνται απο τα παραθυρα τησ τεντασ,και εχω περιμετρικα τησ τεντασ χωρο να περασω,με μονο αναγκαστικο εμποδιο,ενοσ μεγαλου βηματοσ, το κουτι του mist,που ειναι στο πισω
μεροσ τησ τεντασ 

Εκτοσ απο την πορτα τησ τεντασ που οπωσδηποτε εχω ελευθερο χωρο
   
Εδω η μια πλευρα-παραθυρο τησ τεντασ,που ειναι κατουσιαν και το πανελ ελεγχου (απο την δεξια μερια ειναι η πορτα και,απο αριστερα,εκει που φενεται ο σωληνασ εξαερισμου,ειναι το πισω μεροσ τησ τεντασ)
   
Εδω η αλλη πλευρα παραθυρο,πανω απο το καλοριφερ,στην φωτο φενεται η πατεντα του A.C
   
Εδω με ανοιχτα τα παραθυρα απο την μια πλευρα στην αλλη
   
Και η πισω πλευρα με αναγκαστικο εμποδιο το κουτι του mist
   

Ασχετωσ απο που παιρνω ρευμα εφτιαξα,ασ πουμε <<2 πανελ ελενχου>> και ολεσ η λειτουργιεσ μαζευτηκαν σε δυο σημεια:
α)Δευτερευων πανελ:συχρονισμοσ των φαν εσω-εξω
   
β)Κεντρικο πανελ:ελεγχοσ φωτισμου,και κλιματοσ 
   
Με τουσ φωτιζωμενουσ διακοπτεσ απο εκει που καθωμαι συνηθωσ (οπωσ και τωρα που γραφω αυτα) αναλογα με το ποιοσ διακοπτησ φωτιζει,ξερω τι δουλευει και τι οχι π.χ στην ανω φωτο ο τελευταιοσ διακοπτησ αριστερα ειναι μπλε
Ειναι ο χρονοδιακοπτησ απο τα πανελ Ε27,και ετσι ξερω οτι ο χρονοδιακοπτησ ειναι ενεργοσ

Ενω στην επομενη φωτο αριστερα απο τον προηγουμενο διακοπτη υπαρχει τωρα ενασ κοκκινοσ,που ειναι τησ πατεντασ του mist
Ετσι τωρα ξερω οτι ανοιξε το mist (με σουμ καλυτερα και καπου κατω αριστερα ενα αλλο μπλε φωτακι που μολισ φενεται ειναι του κοντρολερ εξαερισμου,και πανω απο αυτο εναν ασπρο φωσ,που ειναι βραδυνοσ φωτισμοσ )
   
[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Εκτοσ απο τον υπαρχων φωτισμο του χωρου,[/font][/size]σε καθε πλευρα τησ τεντασ,εκτοσ απο την πορτα,υπαρχει εξτρα φωτισμοσ 

Επισησ πολυ βοηθανε τα ετικετακια στα καλωδια 
Ξερω καθε καλωδιο απο που ξεκιναει και που καταληγει
Ξερω απο ποια γραμμη παιρνει ρευμα και σε ποιεσ συσκευεσ δινει ρευμα
Υπερβολη ισωσ αλλα μπορω να εντοπιζω (χτυπα ξυλο) αν κατι δεν παει καλα χωρισ να ψαχνω εκεινη την στιγμη,ποιο καλωδιο παει που και γιατι
Αλλα το κυριοτερο στο μαζεμα τησ τεντασ αυτα τα καλωδια,αποθηκευωνται μαζι με ολον τον εξοπλισμο και δεν χρησημοποιουνται πουθενα αλλου
Ετσι και το επομενο στησιμο θα ειναι πολυ πιο ευκολο

Αυτα φιλοι μου

Σημειωση
Για το νημα αυτο εκανα χρηση παλιων-αποθηκευμενων και νεων φωτο
Συνολο φωτο 231
Πανω απο το 95-97% ηταν δικεσ μου 
Πολλεσ μπορει να ηταν πανομοιοτυπεσ,αλλα εκτοσ απο 5-6,το πολυ,δεν ηταν διπλες

Ευχαριστιεσ
Να ευχαρiστησω τον @trompetas
Που σηνενωσε το νημα,γιατι αρχικα ηταν σε δυο μερη

Καθωσ και τον @Treenoded
που με εμαθε πωσ να ενωνω,με copy paste τισ φωτο απο ενα αποθηκευμενο στο λογαριασμο χρηστη,προχειρο νημα σε αλλο
Απάντηση
#9
Ενα μικρο update
Το μονο που δεν σασ εδειξα εδω ειναι η τοποθετηση φιλτρου
Το φιλτρο μου ειναι ενα BULLFILTER  150X500mm 1000m³/hr
   
Και πρεπει να μπει εδω στο κεντρο τησ τεντασ
   
Αναμεσα στην τρυπα τησ τεντασ και στο φιλτρο μπαινει μουφα αρσενικη Φ150mm
   
Παιρνω ενα σουπλα σιδερενιο
           
Το κρεμαω με αναρτησεισ απο την οροφη τησ τεντασ και μεσα χωνω το φιλτρο
   

Ανεβαζω τισ αναρτησεισ και τησ τεντωνω οσο δεν παει(μολισ βρω χρονο θα τισ κανω ολεσ τισ αναρτησεισ διπλεσ)

         

Οπωσ βλεπετε εξω απο το φιλτρο εχω βαλει το ασπρο καλυμμα (προφιλτρο) που ειχε οταν το αγορασα (ειχε 2 κομματια)
Σασ συνιστω να το βαλετε κραταει υγρασια, (που κανει κακο στον ανθρακα που εχει μεσα το φιλτρο,τον μουλιαζει και χανει αποδοση απο το να παρακρατει τισ μυρωδιεσ) και σκουπιδια και αυξανει την ζωη του φιλτρου

Δειτε στην κατω φωτο τη βρωμια που μαζευτηκε σε ενα υποτυπώδεσ φιλτρο (το φιλτρο αυτο το βαζω για να μην μπαινουν εντομα κ.λ.π) που εχα βαλει στην εξοδο του φαν εξαγωγησ
     
Ολη αυτη η βρωμια μαζευτηκε μεσα απο την τεντα πριν βγει απο το φαν στον αερα
Αρα θα περασει πρωτα απο το φιλτρο σασ και θα το μπουκωσει μια ωρα αρχιτερα

Εδω αντικατεστησα το φιλτρο απο το φαν
   
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)