[Indoor] Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
#3
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ 1

Λεω 1 γιατι μπορει και να μην δουλεψει

Το θεμα ειναι να αδειαζει ο κουβασ μονοσ του και κατα-προτιμιση να επιστρεφει στο κουτι του mist

Απο τισ 12:00 που αναψαν τα φωτα εωσ στις 20:30 μαζευτηκαν 900ml νερου (μετρημενα)

Δροσερο πεντακαθαρο νερο (και το κυριοτερο χωρισ μνημη,αυτο αλλο κεφαλαιο)

Αναβαθμιση σε αυτα τα δυο σημεια
   

Και αλαγη σε αυτον τον σωληνα,που ειναι τυπου αλουμινιου απορροφητηρα σπιτιου
   
γιατι σταζει λιγο εκει που μπαινει ο σωληνασ στην φλαντζα του κουτιου δηλαδη εδω
   

Θα μπορουσα να το σιλικοναρο αλλα ειπα plug & play οχι ΚΟΛΛΕΣ

Τι χρησιμοποιησα
Μερικα εξαρτηματα αντιστρωφησ οσμωσησ 1/4 που ειχα στην συλογη μου
Και ενα κουβαδακι που δεν ειχα
   
(γι΄αυτο το λογω αγοραστηκε την Δευτερα φαγωθηκε γρηγορα,για να τσεκαριστει απο την Πεμτη ωσ σημερα αν εχει διαροεσ εκει που θα τρυπηθει)
   

Επισησ,πριν με μαλωσετε ηξερα οτι δεν ειχα ασημι ταινεια για να το τυλιξω.(δεν την πολυγουσταρω δεν την εχω χρησιμοποιήσει στα 2 τελευταια grow) αλλα πρωτα να δω αν πιασει το κολπο,και μετα αγορα

Προσαρμοζω και τα υπολοιπα εξαρτηματα
         

Τωρα,επειδη εχω αρνητικη κλιση ωσ προσ τον κουβα του mist πιστευω οτι ΙΣΩΣ,την λυση θα την δωσει η βαλβιδα αντεπιστρωφησ γιατι λογικα οτι νερο παιρναει απο εδω δεν ξαναγυρναει πισω

Αλλα λεω ισωσ,γιατι μπορει να μην δουλεψει καλα λογω ελλειψης πιεσησ (θα δειξει)
   
Χρησιμοποιω διαφανεσ σωληνακι μπασ και εχω οπτικη εικονα του νερου,και καλα!!!

Μεταφορα τησ κατασκευησ στην τεντα και

Προσαρμογη και σταθεροποιηση σωληνα με την πιαστρα καλωδιων
   

Περασμα το σωληνακι στο σωληνα υγρασιασ μεχρι να παει στον πισω κουβα του μιστ(καi ανακυκλωση ο Rουκυ)
   
απο κατω εξτρα προστασια ο παλιοσ κουβασ 
   
μια καλυτερη ευθυγραμιση
   
και ετσι ειναι τωρα απο τισ 21:30-μεχρι την ωρα τησ φωτο 3 ωρεσ περιπου
   
Φενεται να δουλευει (με ζουμ ισως δειτε το επιπεδο του νερου)

Παμε τωρα στην αλαγη σωληνα που σημειωτέον ειναι η δευτρη αλλαγη υλικου που κανω
Η πρωτη ηταν οι συνηθεσ μαυροι σωληνες που βλεπεται στισ  φωτο του νηματοσ
Δεν κανουν κρατανε νερο αναμεσα στα νευρα του σπιραλ

Αυτοσ του αποροφητηρα ναι μεν ειναι καλοσ,επειδη λογω των αυλακιων του σπιραλ προεκτασησ,(σαν πασα βιδασ δηλαδη)οτι σταγονεσ δημιουργουνται μεσα στον σωληνα,γλειφουν τα νευρα-πασα ασ πουμε και το νερο παει ειτε προσ την τεντα -ειτε προσ το κουτι
Αλλα δεν ειναι καλοσ γιατι η φλαντζα απο το καπακι μπαινει σε αυτον,και ενω στην πρωτη περιπτωση τα πασα με φαίνονται χρησιμα,τωρα ειναι εισ βαροσ μου,γιατι σταζει
Θα μπορουσα να βαλω σφικτηρα,να χασω το plug & play που δεν το θελω,και που δεν πρεπει
Και οτι δεν πρεπει να βαλω σφικτηρα,ειναι γιατι,και εγγυμενο αποτελεσμα στεγανοτητασ δεν θα εχω(που δεν θα εχω),αλλα και γιατι απο το σφιξιμο αυτοσ ο σωληνασ θα παραμορφωθει και αν βγει και ξαναμπει,θα ειναι σχεδον απιθανο να ξανασφιχτει,επανω στο ιδιο σημειο,και ισωσ με την δευτερη,επανατοποθετηση τρυπησει

Εψαξα στο ιντερνετ βρηκα και πηρα εστω και για δοικμη ενα διαφορετικο υλικο απο οτι εχω χρησιμοποιήσει μεχρι τωρα και δει ΕΓΩ!! σε grow(αν υπαρχει-το ειδα και δεν το καταλαβα λογο ελειψησ Αγγλικησ <<σορυ>>)
Ειναι αυτο εδω
   
   
Κολαρο φυσουνα για αυτοκινητα εγω πηρα σε Φ100 

 Και εδω ασ με επιτρεψουν οι υπευθυνοι(αν παραβαινω του κανονες) με το να δωσω γενικο λινκ,
https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CE...1024&hl=el
με ασχετα μαγαζια,σε σχεση με τουσ κανονισμουσ του φορουμ,αφου ωσ επιτοπλιστον τα περισσοτερα ειναι με ειδη αυτοκινητων,απλα για να δωσω ενα γενικο μπουσουλα στουσ συνφορουμιτες,αν θελουν να βρουν προδιαγραφεσ του
υλικου,αφου μπορουν να το βρουν βαση φωτο,αν γκουγκλαρουν:φιλτροσωληνεσ ανταπτορες φ100
Γιατι πανω στην λαχταρα μου να την βαλω ,την σωληνα,για να δω αν σταματησω την διαροη που ειχα με του απορροφητηρα, ξεχασα να παρω διαστασεισ κλειστη και σε εκταση για να σασ πω παραπανω χαρακτηριστικά
Αυτο που με αρεσε πολυ και κατα την γνωμη μου την κανει χρησιμη ειναι οτι την κανεισ κουρμπα-την κανεισ γωνια και μενει σταθερη
Επισησ απο το αρχικο τησ μεγεθοσ επεκτεινεται οσο θελουμε,χωρισ να κανει κοιλια
Τι θελω να πω στισ δυο κατω φωτο οι συνηθισμενοι μαυροι σωληνεσ που χρησιμοποιω και φαίνονται στισ δυο κατω
φωτο κανουν κοιλια
         
Αν μπει αυτοσ και κοιλια δεν θα κανει αλλα και στην αμεσωσ επανω φωτο,ο σωληνασ με το φαν δεν μπορει να κοντυνει χωρισ ακαμψια,ενω με αυτον το λυνω αυτο το προβλημα και μπορει να βαλω αυτουσ τουλαχιστον,για μεσα στην τεντα
     
αφου πρωτα δοκιμασω αυτον που εχω και δω τι αποτελεσματα θα εχω και απο αποψη σταθεροτητασ αλλα και θορυβο απο τα φαν.
Θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω αν πωλειται με τα μαυρα τελειωματα(γιατι εμενα δεν ειχε)αν αποσπουνται τα τελειωματα και αν ειναι λαστιχενια.
Αν αποσπουνται και ειναι λαστιχενια ισωσ λυθει και το προβλημα τησ διαροησ που κατα την ακριβεια ειναι εδω:
Οπου ενωνεται ο σωληνασ με την φλαντζα,και εδω καταληγει το σωληνακι που βαλαμε
   

Τωρα το λαθοσ που θεωρητικα εχω κανει με τον σωληνα ειναι οτι δεν τον εκοψα
Τωρα δουλεμενο ομωσ ξερω τι μεγεθοσ χρειαζωμαι σε υπερεκταση
Επισησ δεν θελω να το κοψω εγω 
Θελει μεγαλο δισκο η κορδελα για να κοπει ισια
Οποτε αυριο βγαινει για να κοπει,αλλα πριν την κοπη,παιρνω μετρησεισ,το δοκιμαζω να δω τι θορυβο κανει σε συνδυασμο με το φαν και σασ ενημερωνω καθωσ και για το κουβακι,γιατι για ασφαλεια πλημμυρασ αλλα και για θορυβο των φαν θα βαλω τουσ εσωτερικουσ υγραντηρεσ

Ενημερωση αυριο λοιπον και εαν εχεται καμμια ιδεα ωσ προσ την στεγανοποιηση αν θελετε με λετε
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ - από Roukounas - 17-05-2021, 03:58

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)