[Indoor] Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
#6
ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Τ΄αυριο,λοπον εγινε σημερα γιατι ολη η αναβαθμιση ηταν ολικη
ΑΠΟΤΥΧΙΑ 

1ον το νερο απο το κουβαδακι δεν αδειαζε,με ζουμ θα δειτε οτι με κανα δυο δαχτυλα ακομα νερο και θα ξεχιλισει
   
2ον το καπακι απο το κουτι του mist ειχε ραγισμα απο περσι που το ειχα κατασκευασει ,αλλα επειδη στο προηγουμενο grow το ειχα στο μπαλκονι δεν με ενδιεφερε 
Τωρα ομωσ,που μπηκε σε εσωτερικο χωρο,επρεπε να προστατεψω τα σανιδια,οποτε καθε διαροη,μου ειναι ανεπιθυμητη
Επισησ το καπακι απο το κουτι ηταν σπαστο
   
και παρολο που ειχα καλυψει την σχισμη με καλη υφασματινη κολλητικη ταινια
     
με τον καιρο,παλι εχανε.
Με τον καιρο το νερο τα γαμαει ολα,αν δεν κανεισ σωστη δουλεια

Μια ηταν η λυση αλλαγη κουτιου υγρασιασ

Οποτε ξεμονταριστηκαν ολα,φενεται το σπασιμο που σασ ελεγα στον σωληνα εξαγωγησ
     
πιο κοντινη
      
 
Με την ευκαιρια επεσε και μια συντηρηση στα φαν,καθαριστηκαν και γρασαριστηκαν

Πιο εμπειροσ τωρα στην κατασκευη καταλαβα,οτι οπωσδηποτε επρεπε να μπει λαστιχενια φλαντζα Φ100,εκει οπου βιδωνει η μουφα εξαγωγησ στο καπακι του κουτιου 
Αλλα δεν εβρισκα τοσο μεγαλη
Σκεπτομενοσ πηγε το μυαλο μου σε κατι τετοιο
      
Ειναι σαν τον σπιραλ σωληνα αποχετευσησ για νιπτηρεσ,κατι αντιστοιχο για λεκανη τουαλετασ

Το ψιλοτσεκαρω στο ιντερνετ,και την επομενη ειπα να το χοντροτσεκαρω και απο κοντα
Πηγα σε ενα φιλο με μαγαζι με σιδηρικα και τον λεω: γινεται να το παρω να το τσεκαρω,και αν με κανει το κρατω,και αν οχι στο επιστρεφω?
Με λέει ενταξει και οπωσ το πιανω στα χερια μου και το ζουλαω τσακιζει και τρυπαει σε διαφορα σημεια
   
Παει να με δωσει αλλο,και αυτο τα ιδια,ολη η παρτιδα που ειχε ηταν καμενη
Με λεει παρτο ετσι κανε-τι θεσ να κανεισ-και βλεπουμε
Ασχετωσ παντωσ που ηταν καμενα του φιλου,φοβερο υλικο 
Ειναι σιλικονη οπωσ οι σωληνεσ αποστραγκισησ απο τα A.C
Τελοιο για την δουλεια που το ηθελα και φθηνο 8-9 ευρω (για την ιστορια εγω το πληρωσα 4 ευρω,γιατι αυτοσ θα το επεστρεφε αν δεν το κρατουσα)

Εγω το κρατησα γιατι πηρα,τισ φλαντζεσ,και τα διαφορα πλαστικα εξαρτηματα που ειχε,και ειχε αρκετα
         
και μεσα στην μαυρη φλαντζα που ειναι στην προηγουμενη φωτο εχωσα τον μαυρο σπιραλ σωληνα που ειχα,και αφαιρεσα απο κατω τον καμμενο ασπρο
Σφηνωσε ΤΕΛΕΙΑ (με ζουμ φενεται πολυ καλυτερα)
       

Απο εκει που αφαιρεθηκε ο ασπροσ το πλαστικο ηταν ετσι
Προσεξτε την σχισμη με το ψαλιδι
       
Και ποσο βαθεια ειναι περιπου 3,5cm
   
Μεσα σε αυτην την σχισμη θα φωλιασει η μουφα που θα βιδωθει στο καπακι απο το κουτι του mist
   
Οποτε ετσι αποκλειεται να υπαρχει διαροη γιατι ο σωληνασ κατουσιαν θα ειναι μεσα στην μουφα και οχι εξω απο αυτην, για να υπαρχει η πιθανοτητα να γλυφει νερο
Επισησ αναμεσα στην μουφα και στο κουτι επρεπε να μπει μια φλαντζα για να στεγανοποιηθει και εκει
   
Ετσι πηρα αυτην
     
Και την τρυπησα συμφωνα με τισ βιδεσ,οπωσ δυο φωτο πισω
   
Και βιδωσα την μουφα  στο καπακι απο το νεο κουτι,βαζωντασ ενδιαμεσα την φλαντζα
   
Και οπωσ βλεπεται μπηκε και ο σωληνασ 
         
Σε 36 ωρεσ συνεχεουσ λειτουργειασ δεν ειδα σταγονα

Οποτε τωρα παμε εδω μεσα στην τεντα και για αρχη αφαιρω αυτο το σωληνακι
         
Και καταληγω να βαλω αντλιουλα για αποστραγγιση (αδειασμα) απο το νερο που θα μαζευεται στο κουβαδακι
Οποτε παω στην συλλογη μου απο αντλιεσ που εχω
   
Η πρωτη ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να ανυψωσει το νερο οσο χρειαζεται
Η 5η και 6η πολυ μεγαλεσ αν και η 5η θα βολευε γιατι εχει ενσωματωμενο φλωτερ
Οποτε προσανατολιζομαι σε αυτεσ
         
Απο την πιο πανω φωτο θα μπορουσε ανετα να μπει η δεξια γιατι ειναι γραμμησ(δηλαδη δεν χρειαζεται να μπει στο κουβαδακι η αντλια αλλα μονο ο σωληνασ) αλλα λογο οτι μπορει να εχει αερα το λαστιχο,και να μην ρουφαει δεν την εμπιστευωμαι
Οποτε καταληγω σε αυτην 
   
που αν κανετε ζουμ θα δειτει οτι,αφενοσ μεν εχει το μικροτερο αριθμο GPH (γαλονια ανα ωρα),
αναροφησησ (για να αδειασει αυτο το κουβαδακι,με αυτην την αντλια δεν θελει πανω απο 3 δευτερολεπτα),αφετερου δε,χωραει κουτι εδω
   
Στην κατω φωτο υπαρχει μια θολουρα και ειναι απο την υγρασια που ερχεται,γιατι η ολη διαδικασια γινεται με το mist ανοιχτο,για να μαζεψει νερο να δω τι αποτελεσμα θα εχω)
   
Βαζω τον σωληνα στην αντλια,και τον σφιγκω με ται-ραπς
     
Τον προσαρμοσω καλα για αρχη,εδω στο κουβαδακι
   
και για συνεχεια στο κουτι του mist
Εδω φενεται ο σωληνα που ειναι μεσα στο νερο
   
Αλλα επειδη δεν πρεπει να ειναι μεσα στο νερο τον τραβαω προσ τα εξω,για να ερθει πανω απο την επιφανεια του νερου,και το κοβω οπου χρειαζεται(ο σωληνασ αυτοσ ειναι σιλικονησ καταλληλοσ για τροφιμα 13 ευρω το μετρο,μελανιασα μολισ ακουσα τιμη,αλλα τι να κανω τον αγορασα)
   

Ηρθε η ωρα να τροφοδοτησω με ρευμα την αντλιασ και συνδεσα ενα απο τα καλωδιο που εχω στην συλογη μου,(και πατεντα ασ πουμε δικη μου) γιατι μαζι με τα κανονικα βυζματα,εχω γεφυρωσει και βυζματα αδιαβροχοποιησησ μιασ και θα εμπαινε μεσα στην τεντα και λιγο πανω απο εκει που βγαινει η υγρασια
         
Μονωνω τα κανονικα βυζματα
           
και την αλλη ακρη την παω σε ενα τροφοδοτικο που καλυπτει ανετα τισ απαιτησεισ ρευματοσ τισ αντλιασ
     
Αλλα ενδιαμεσα παρεμβαλω εναν διακοπτη για να εχω manual on -off
   
Βιδωνω τον διακοπτη στο πανελ για να τον ελεγχω 
     
Και τροφοδωτο την αντλια
Οποτε μολισ πατησω τον διακοπτη οταν ειναι φωτιζομενοσ λειτουργει η αντλια
     

Εδω εκανα μια δοκιμη και εβαλα εγω νερο στο κουβαδακι,γιατι βαρεθηκα να περιμενω να γεμισει,και με το που πατησα τον διακοπτη κατευθειαν αδειασε σε 2 δευτερα(αυτο ειναι ενα προβλημα)
   

Οση ωρα με πηρε να βαλω την αντλια και να την δωσω ρευμα το mist δουλευε αλλα δεν μαζεψε πολυ νερο και αναγκαστηκα,οπωσ προειπα, να προσθεσω εγω νερο για να κανω την δοκιμη,γιατι οσο νερο εβγαλε τωρα σε 7 ωρεσ,πρωτα το εβγαζε σε μια
Αυτο γιατι το καινουργειο κουτι που πηρα ειναι αρκετα πιο χαμηλο σε σχεση με το προηγουμενο και τα νερα γυρνανε προσ το κουτι του mist και οχι προσ τον κουβα τησ τεντασ
         

Το σωστο ειναι να υπολογισω ποσο νερο περιπου μαζευεται και σε ποση ωρα,ετσι ωστε να συνδεσω το τροφοδοτικο τησ αντλιασ σε χρονοδιακοπτη για να ανοιγει αυτοματα
Επισησ το οτι το νερο αδειαζει σε δυο δευτερα ειναι προβλημα γιατι πρεπει να βρω τετοιον χρονοδιακοπτη που να μην υπολογιζει μονο ακεραια λεπτα,αλλα και δευτερολεπτα
Γιατι εστω και βαλω καποιν συνηθεσ χρονοδιακοπτη θα λειτουργει τουλαχιστον για ενα λεπτο
Αυτο σημαινει οτι αν η αντλια αδειαζει το κουβαδακι σε 2-3 δευτερα,ο χρονοδιακοπτησ θα εχει ανοιχτη,την αντλια για ακομα 57-58 δευτερα,στα οποια ομωσ,επειδη δεν θα υπαρχει νερο για να ρουφηξει η αντλια,και να ενδεχεται να καει

Οποτε πρεπει να βρω τετοιον χρονοδιακοπτη,αν και δεν ξερω αν υπαρχει,γιατι δεν το προσπαθησα ακομα να βρω

Οποιοσ ξερει αν υπαρχουν τετοιοι χρονοδιακοπτεσ και θελει να βοηθησει, ευχαριστωσ να με ενημερωσει

Συνοψιζοντας να πω οτι ενω ξεκινησα με την λεξη αποτυχια στην αναβαθμιση που ειχα κανει,με λιγο παραπανω κοπο και εξοδα ειχα εν τελει και κλεινω με αυτο (αν και λεω να ψαξω για χρονοδιακοπτη τωρα)
ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ - από Roukounas - 22-05-2021, 08:58

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)