[Indoor] Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ
#8
@sporakos
Eυχαριστω για τα καλα σου λογια,και θα εχω υποψιν μου,για τουσ κινδυνουσ που με περιγραφεισ,αν και μεχρι τωρα οσουσ χρονοδιακοπτεσ ειχα σε χρηση κανενασ δεν μου παρουσιασε προβλημα

Ανελπιστα γρηγορα,χθεσ Σαββατο,βρηκα αυτον προσεξτε στη φωτο στο καντραν του εχει και δευτερολεπτα,τα οποια τα ρυθμισουμε-ορισουμε και αυτα,κατα τον προγγραματισμο του χρονοδιακοπτη
   
Αν δεν κανω λαθοσ,λογο του οτι μπορεισ να ρυθμισεισ και δευτερολεπτα λεγεται:ψηφιακοι χρονοδιακοπτεσ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ 
Επειδη και αυτοσ ο χρονοδιακοπτησ δεν εχει κανενα λεντακι για να δειχνει το ποτε ειναι ανοιχτοσ,κατα την προσφιλη μου συνηθεια εβαλα μια μουφα με φωτεινο διακοπτη και εκει πανω συνδεσα το drive τροφοδοσιασ τησ αντλιασ,και πηγε και αυτο στο πανελ ελεγχου(εδω να πω οτι εβαλα τον χρονοδιακοπτη να δουλευει για 2 δευτερα,χρονοσ υπερ-αρκετοσ για να αδειασω το νερο,αν και επειδη το καινουριο κουτι του mist ειναι 
πιο κοντο-χαμηλο,το περισσοτερο νερο γυρναει προσ το κουτι και οχι προσ την τεντα,θελει 2-3 μερεσ αν οχι 4-χωρισ υπερβολη- για να γεμισει το κουβαδακι με νερο)
   
Στην επανω φωτο,πανω απο αυτον τον χρονοδιακοπτη,φενεται μια ασπρη μουφα με μπλε φωτακι και πανω ενα ταφ με 4 φισ που ειναι απο τουσ εσωτερικουσ ανεμιστηρεσ
Επισησ παλι στην πανω φωτο λιγο ποιο δεξια φενεται αν με ζουμ διαβασετε το ετικετακι στο καλωδιο ,συνδεω και εχω σε αναμονη τουσ εσωτερικουσ εφεδρικουσ υγραντηρεσ που ειναι μεσα στην τεντα
Αυτα ειναι τα εσωτερικα φαν τησ τεντασ(στην φωτο φαινονται τα 3)
   
Εβαλα και πανω απο το κουτακι του stc-3028(ρυθμιστησ θρμοκρασιασ-υγρασιασ)αυτο το θερμομετρο για να ξερω τι θερμοκρασια εχω στο χωρο που ειναι η τεντα και τι μεσα στην τεντα
   
Επισησ σε καποιεσ φωτο φενεται οτι εχει μπει και μια καμερα μεσα στην τεντα

Συνοψισ

Αυτο ειναι  ο τελικοσ σχεδιασμοσ μου οσον αφορα:την τεντα,τον εξοπλισμο μου,καθωσ και χρηση και ρυθμιση αυτου,σε συναρτηση με τον χωρο μου
Τοσο και ετσι,με εκοψε στο νιο-νιο μου να τα κανω ,και ετσι τα εκανα

Τι κατα την γνωμη μου τι πετυχα

1ον) Ολοσ ο εξωτερικοσ(στο μπαλκονι) εξοπλισμοσ,σε 5-10 λεπτα,γινεται εσωτερικοσ και δουλευει απροβληματιστα,χωρισ να δινουμε στοχο στουσ γειτονεσ,αλλα ακομα και αν ερθει καποιοσ επισκεπτησ στο σπιτι

2ον) Παιρνω ρευμα απο 4 διαφοριτικεσ γραμεσ,κατουσιαν 3 γιατι οι 2 ειναι στον ιδιο χωρο,σπαω τα watt απο τον εξοπλισμο μου ,και κανω καταμερισμο φορτιων στισ γραμμεσ

3ον Δεν εχω καλωδια ουτε στα ποδια μου,αλλα ουτε και να κρεμωνται απο τα παραθυρα τησ τεντασ,και εχω περιμετρικα τησ τεντασ χωρο να περασω,με μονο αναγκαστικο εμποδιο,ενοσ μεγαλου βηματοσ, το κουτι του mist,που ειναι στο πισω
μεροσ τησ τεντασ 

Εκτοσ απο την πορτα τησ τεντασ που οπωσδηποτε εχω ελευθερο χωρο
   
Εδω η μια πλευρα-παραθυρο τησ τεντασ,που ειναι κατουσιαν και το πανελ ελεγχου (απο την δεξια μερια ειναι η πορτα και,απο αριστερα,εκει που φενεται ο σωληνασ εξαερισμου,ειναι το πισω μεροσ τησ τεντασ)
   
Εδω η αλλη πλευρα παραθυρο,πανω απο το καλοριφερ,στην φωτο φενεται η πατεντα του A.C
   
Εδω με ανοιχτα τα παραθυρα απο την μια πλευρα στην αλλη
   
Και η πισω πλευρα με αναγκαστικο εμποδιο το κουτι του mist
   

Ασχετωσ απο που παιρνω ρευμα εφτιαξα,ασ πουμε <<2 πανελ ελενχου>> και ολεσ η λειτουργιεσ μαζευτηκαν σε δυο σημεια:
α)Δευτερευων πανελ:συχρονισμοσ των φαν εσω-εξω
   
β)Κεντρικο πανελ:ελεγχοσ φωτισμου,και κλιματοσ 
   
Με τουσ φωτιζωμενουσ διακοπτεσ απο εκει που καθωμαι συνηθωσ (οπωσ και τωρα που γραφω αυτα) αναλογα με το ποιοσ διακοπτησ φωτιζει,ξερω τι δουλευει και τι οχι π.χ στην ανω φωτο ο τελευταιοσ διακοπτησ αριστερα ειναι μπλε
Ειναι ο χρονοδιακοπτησ απο τα πανελ Ε27,και ετσι ξερω οτι ο χρονοδιακοπτησ ειναι ενεργοσ

Ενω στην επομενη φωτο αριστερα απο τον προηγουμενο διακοπτη υπαρχει τωρα ενασ κοκκινοσ,που ειναι τησ πατεντασ του mist
Ετσι τωρα ξερω οτι ανοιξε το mist (με σουμ καλυτερα και καπου κατω αριστερα ενα αλλο μπλε φωτακι που μολισ φενεται ειναι του κοντρολερ εξαερισμου,και πανω απο αυτο εναν ασπρο φωσ,που ειναι βραδυνοσ φωτισμοσ )
   
[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Εκτοσ απο τον υπαρχων φωτισμο του χωρου,[/font][/size]σε καθε πλευρα τησ τεντασ,εκτοσ απο την πορτα,υπαρχει εξτρα φωτισμοσ 

Επισησ πολυ βοηθανε τα ετικετακια στα καλωδια 
Ξερω καθε καλωδιο απο που ξεκιναει και που καταληγει
Ξερω απο ποια γραμμη παιρνει ρευμα και σε ποιεσ συσκευεσ δινει ρευμα
Υπερβολη ισωσ αλλα μπορω να εντοπιζω (χτυπα ξυλο) αν κατι δεν παει καλα χωρισ να ψαχνω εκεινη την στιγμη,ποιο καλωδιο παει που και γιατι
Αλλα το κυριοτερο στο μαζεμα τησ τεντασ αυτα τα καλωδια,αποθηκευωνται μαζι με ολον τον εξοπλισμο και δεν χρησημοποιουνται πουθενα αλλου
Ετσι και το επομενο στησιμο θα ειναι πολυ πιο ευκολο

Αυτα φιλοι μου

Σημειωση
Για το νημα αυτο εκανα χρηση παλιων-αποθηκευμενων και νεων φωτο
Συνολο φωτο 231
Πανω απο το 95-97% ηταν δικεσ μου 
Πολλεσ μπορει να ηταν πανομοιοτυπεσ,αλλα εκτοσ απο 5-6,το πολυ,δεν ηταν διπλες

Ευχαριστιεσ
Να ευχαρiστησω τον @trompetas
Που σηνενωσε το νημα,γιατι αρχικα ηταν σε δυο μερη

Καθωσ και τον @Treenoded
που με εμαθε πωσ να ενωνω,με copy paste τισ φωτο απο ενα αποθηκευμενο στο λογαριασμο χρηστη,προχειρο νημα σε αλλο
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟ-ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ - από Roukounas - 24-05-2021, 01:41

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)