[Indoor] Πρώτη φορά Φ/Π
#4
Σύναψη: @Treenoded
-Γλαστρες εβαλα 15αρες αλλα δεν εκαναν πολυ καιρο veg οποτε φανταζομαι το ριζομπαλο ειναι κυριως στο κεντρο λογω των μικρων γλαστρων που ειχα στην αρχη παρολα αυτα θελω να πειραματιστω με μεγαλες γλαστρες σε αυτοματα γιατι εχω παιξει μονο με 7λιτρες. Σε αυτοματα θελω κυριως να δω πως θα πανε.

 Δεν έχω βάλει ποτέ αυτόματα, ίσως είναι πολλά τα 7 λίτρα. Εγώ πρώτη φορά δοκίμασα στην τωρινή καλλιέργεια σε 3.25 λίτρα, 85 μέρες ανάπτυξη(ΦΠ). ~20η μέρα ανθησης και προς το παρών πάει καλά, θα δείξει.

Σύναψη:Αυτο που εχω δει σαν μυθο των φορουμ ειναι πως τα autoflower στις υδροπονικες, επειδη εχουν ενα κουβα μεγαλου ογκου, αργουνε να μπουνε σε ανθοφορια οποτε μενουν αναπτυξη 2 εξτρα βδομαδες και ξεκινανε προανθηση στην 7η βδομαδα. Θελω να δω αν βαζοντας 15αρες σε αυτοματα θα ισχυει το ιδιο σε σχεση με τις 7αρες που χρησιμοποιω.

 Δεν το ήξερα αυτό. Τα αυτόματα για τον πειραματισμό θα είναι ίδιες ποικιλίες; Μπορεί να έχουν αρκετή διαφορά στο μέγεθος(μάζα) και στην ροή της ανάπτυξης. Πόσα σκεφτεσαι να βάλεις ανά κατηγορία; Τι ποικιλία/ιες σκέφτεσαι να βάλεις;

Σύναψη:Επισης στο ποτισμα αφου ξεκινησα τις μεταφυτεψεις ποτιζα περιμετρικα απο το ριζομπαλο περισσοτερο σε σχεση με το κεντρο ωστε να ενθαρυνω την ριζα να εξαπλωθει

 Έχω την εντύπωση πως δεν ευνοεί να αναγκάζεις την ρίζα να το 'ψάχνει' το νερό. Πιστεύω είναι καλύτερα να ποτίζω όλη την γλάστρα, έχοντας τον αερισμό του υποστρώματος στα επιθυμητά επίπεδα και δεν τα αφήνω απότιστα( εκτός άμα παραμελώ το πότισμα) ώστε να έχουν συνέχεια νερό, μην αναγκάζονται να το 'ψάχνουν'. Δεν πιστεύω πως είναι παραγωγική η μέθοδος που ανέφερες.

Σύναψη:...αλλα το λυπιθηκα (κακως γιατι δεν εχω χωρο)...

 Το έκανα αυτό συνέχεια αλλά τώρα που έχω και δυο μικρά κουτιά, ανάπτυξης και σποράς/μοσχεύματα, έχω επιλογές και αφού κρατήσω τα πιο ανεπτυγμένα τα πετάω η τα χαρίζω(σπάνια) τα υπόλοιπα.  Πολλά και μικρά συμφέρει πιο πολύ από οτι  λίγα και μεγάλα.

Σύναψη:-Στο δεξι εχει μωβισει στις ακρες τα φυλλα απο οταν ηταν στην αναπτυξη και υπεθεσα οτι ειναι γενετικο γιατι και καποια απο τα αρχικα μεγαλα φαν φυλλα ειχαν ψηλο μωβισει.

 Δεν έχω ξαναδεί σε αυτά τα σημεία τέτοια σημάδια λόγο του γενετικού. 

 Ευθύνεται και το κρύο κλίμα πάντως για τυχών μωβ αποχρώσεις από όσο γνωρίζω. Αν και η διαφορά στην προηγούμενη καλλιέργεια με την τωρινή ( τις ίδιες ποικιλίες) που είχανε ένα από τα χαρακτηριστικά τους τις μωβ αποχρώσεις, δεν είναι και πολύ μεγάλη παρόλο που η διαφορά θερμοκρασίας ήταν από + 5 έως 7 βαθμούς κελσίου.. Το γονίδιο ευθύνεται περισσότερο πιστεύω αλλά το κρύο το ενισχύει και σε κάποιες ποικιλίες επηρεάζει αρκετά την εμφάνιση, μειώνει και την φωτοσύνθεση.

Σύναψη:-Το πεχά το μετραω και με τη lucas formula βγαινει πάντα στο 6.2-6.5. Η φαση ειναι πως το Micro  εχει σταθεροποιητη πεχα και το παει μονο του στο σωστο πεχα αλλα επειδη βαζεις και απο το grow Που ειναι πολυ βασικο λογω αμμωνικων αλατων το πεχα το στελνει στο 7+. Οποτε Παρατησα το grow της GHE στην ανθοφορια και βαζω ελαχιστο ph down σε σκονη ωστε να φτασω 5.9-6.2

 Μπερδευτηκα λίγο, αντικαθηστάς στην άνθηση το Grow με ουσία ρυθμισης του ph,  καλά κατάλαβα? 

Μπορεις να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα αμωνιακά άλατα? 

 Η lucas formula είναι από την μέθοδο KIS-keep it simple ή lucas method,  αυτή με τον περλίτη και το συνεχόμενο πότισμα ; 

 Και γω κάτι παρόμοιο ακολουθώ κουτσά στραβά, είναι λίγο πιο εξελιγμένη από του λούκας. Αυτές τις μέρες θα έχω ετοιμάσει όλες της πληροφορίες για το νήμα της θρέψεις των φυτών μου(δεν τα εφαρμόζω πάντα παρ' όλα αυτά θα τα αποτυπώσω το πως θα ευνοούσε η όλη φάση με τις δοσολογίες τα φυτά).

  Από αυτήν εδώ την μέθοδο πήρε ο lucas την ιδέα: DIY Λίπανση Βασικής Θρέψης για την φόρμουλα(όχι του Ντανιέλ αλλά του Χόγλαντ, η παράγραφος στο τέλος της δημοσίευσης).

 Και εγώ κάπου εκεί το ρυθμίζω το ph(όταν το ρυθμίζω) αλλά με κιτρικό οξύ. Τι σκόνη χρησιμοποιείς? Γιατί δεν το ρυθμίζεις με κιτρικό οξύ; Βάζεις τίποτα άλλο πέρα από την βάση και τα δυο πρόσθετα;

Σύναψη:-Μωρε δεν εχω ελειψη απο φωτογραφικη μηχανη απλα ρε φιλε οταν τραβας απο το κινητο η και dslr μια φωτο ειναι 25+ mega pixel και την κανεις downscale με infranview σε 1mb ετσι βγαινουνε.

 Δεν το γνωρίζω το infraview. Αν θέλεις δοκίμασε αυτό: Flexxi, για resize, rotation με auto detect και άνεση.

Σύναψη:-Αμα θες ναι μετέφερε το δεν έχω θέμα

  Δεν χρειάζεται τελικά, κομπλέ είμαστε σε αυτήν την κατηγορία. Θα σου δώσω όμως δυνατότητα να συμμετέχεις και στα ημερολόγια παρουσίασης/συζήτησης και στην υπόλοιπη κατηγορία καλλιέργειας γιατί δεν έχεις. Υπάρχει μια λάθος ρύθμιση στης ομάδες και της δυνατότητες των καλλιεργητών, θα διορθωθεί αύριο.

Σύναψη: Θερμοκρασίες είμαι στους 17 βράδυ- 24 μέρα και υγρασία 50-65%

 Επιθυμητά επίπεδα. Μάλλον λίγο παραπάνω αυξημένη θερμοκρασία(25-27) θα αύξανε την φωτοσύνθεση όπως και το μέγεθος των φυτών(αποδοτικά).
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 13:21
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 04-05-2021, 20:46
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 23:54
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 07-05-2021, 05:28
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 07-05-2021, 15:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 01:30
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-05-2021, 17:00
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 20:52
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-05-2021, 13:05
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 12:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Roukounas - 19-05-2021, 12:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 15:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 23-05-2021, 21:25
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2021, 12:01
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-06-2021, 16:11
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 08-06-2021, 16:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από CatAek - 08-06-2021, 23:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 09-06-2021, 01:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-06-2021, 12:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 29-06-2021, 23:41
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 30-06-2021, 06:44
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 30-06-2021, 10:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2022, 17:24
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2022, 20:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 31-05-2022, 20:53

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)