[Indoor] Πρώτη φορά Φ/Π
#5
Σύναψη: Δεν έχω βάλει ποτέ αυτόματα, ίσως είναι πολλά τα 7 λίτρα. Εγώ πρώτη φορά δοκίμασα στην τωρινή καλλιέργεια σε 3.25 λίτρα, 85 μέρες ανάπτυξη(ΦΠ). ~20η μέρα ανθησης και προς το παρών πάει καλά, θα δείξει.
Αντε με το καλο! 7 λιτρα ειναι μεσαιο μεγεθος για αυτοματα.
3 λιτρα -> μικρη
5-7 λιτρα -> μεσαια
10 λιτρα+ -> μεγαλη ,καπως ετσι το χω στο μυαλο μου.

Σύναψη: Δεν το ήξερα αυτό. Τα αυτόματα για τον πειραματισμό θα είναι ίδιες ποικιλίες; Μπορεί να έχουν αρκετή διαφορά στο μέγεθος(μάζα) και στην ροή της ανάπτυξης. Πόσα σκεφτεσαι να βάλεις ανά κατηγορία; Τι ποικιλία/ιες σκέφτεσαι να βάλεις;

Σκεφτομαι με Mephisto Genetics που ειναι πραγματικα πολυ καλοι breeders και παιρνεις αυτο που βλεπεις στις φωτο. Γραφουνε απο που εχουν παρει τα γενετικα τους και κανουνε επιλεκτικο Breeding και back crossing ωστε να κρατησουν τα επιθυμητα χαρ/κα ανα strain (https://www.autoflower.net/forums/thread...far.22709/ και https://www.reddit.com/r/MephHeads/comme...?context=3 ).

Τελος παντων γιατι ξεφευγω και βγαζω το fanboy απο μεσα μου, σκεφτομαι για αυτοματα που εχω δοκιμασει ηδη οπως Chemdogging, Fugue State. Το κακο ειναι πως σαν εταιρια ανοιγει για παραγγελιες καθε Τριτη και βγαινουν sold out ολα εντως μισαωρου. Αμα καταφερω θα τσιμπησω λιγα ακομα απο τα παραπανω γιατι εχω 2 απο το καθενα και μερικα Skywalker OG αν τα βρω βεβαια. Ωραια γεννετικα μικρο-μεσαια σε μεγεθος φυτα οποτε δεν θελουν μεγαλες γλαστρες και μπορουν να χωρεσουν πολλα σε ενα 1τμ.

Αυτα απο φθινοπωρο καλος εχωντων των πραγματων ωστε να κοπουν προς χριστουγεννα. Λογικα θα ανοιξω και την παλια μου τεντα ωστε να βαλω κι αλλα φυτακια εκεινη την εποχη.

Σύναψη:Έχω την εντύπωση πως δεν ευνοεί να αναγκάζεις την ρίζα να το 'ψάχνει' το νερό. Πιστεύω είναι καλύτερα να ποτίζω όλη την γλάστρα, έχοντας τον αερισμό του υποστρώματος στα επιθυμητά επίπεδα και δεν τα αφήνω απότιστα( εκτός άμα παραμελώ το πότισμα) ώστε να έχουν συνέχεια νερό, μην αναγκάζονται να το 'ψάχνουν'. Δεν πιστεύω πως είναι παραγωγική η μέθοδος που ανέφερες.

Οταν βγαινει το φυτο τις πρωτες βδομαδες εστιαζω στο ποτισμα κυριως στο κεντρο που θα βρισκεται η ριζα. Οσο μεγαλωνει, δηλαδη απο την τριτη-τεταρτη βδομαδα που η ριζα φτανει πατο και την βλεπω να τρυπαει τις πανινες γλαστρες ή στην δευτερη-τριτη για πλαστικες που φαινονται απο τις τρυπουλες της αδρευσης, αρχιζω να ποτιζω λιγο πιο εντονα στα πλαγια αντι για το κεντρο. Σκοπος μου ειναι να πιασει οσο μεγαλυτερο ριζομπαλο μπορει πριν μπει σε ανθοφορια ωστε να εχει τρομερη απορρυφισημοτητα νερου και θρεπτικων δεν ειναι κατι επεμβατικο πιστευω. Προφανως δεν αφηνω το υποστρωμμα να στεγνωσει .

Σύναψη: Πολλά και μικρά συμφέρει πιο πολύ από οτι  λίγα και μεγάλα.
Νομιζω συμφωνω σε αυτο. απλα με λιγα μεγαλα φυτα ειναι σαν να χεις πολλα μικρα.

Σύναψη: Το γονίδιο ευθύνεται περισσότερο πιστεύω αλλά το κρύο το ενισχύει και σε κάποιες ποικιλίες επηρεάζει αρκετά την εμφάνιση, μειώνει και την φωτοσύνθεση.

Εχει νομιζω προδιαθεση το μωβ σαν ποικηλια αν ειναι OG Kush. Αλλα δεν ξερω ακριβως ποια ειναι, μου δωσε τα σπορια ενας φιλος και ειχε μεσα σε ενα κουτακι με 3 σπορια Critical 2.0+ απο Dinafem αλλο ενα πλαστικο κουτακι ιδιο με αυτο των 3 και ειχε 5 σπορια. Σιγουρα ειναι Dinafem γιατι ειχε καμια 20αρια συσκευασιες απο διαφορετικα strains για συλογη και αρχισε να τα μοιραζει σε φιλους του που κανανε grow.

Γενικα η αναπτυξη εγινε ολο το χειμωνα και τον μαρτιο οποτε εχει φαει λιγο κρυουλακι κατα καιρους.
Για αυτους που μπορει να απορρουν γιατι δεν κανουν καλη φωτοσυνθεση τα μωβ φυλλα, ειναι επειδη η χλωροφυλλη με το κρυο σπαει και γινεται ανθοκυανινη που εχει μωβ χρωμμα.

Σύναψη:Μπερδευτηκα λίγο, αντικαθηστάς στην άνθηση το Grow με ουσία ρυθμισης του ph,  καλά κατάλαβα
Το Grow το καταργω και βαζω παραπανω απο το micro! To micro εχει ρυθμιστη ph.

Σύναψη:Μπορεις να μου εξηγήσεις τι παίζει με τα αμωνιακά άλατα? 

Το Grow και το Hydro εχουν τις ιδιες ουσιες αν δεις στα συστατικα για το αζωτο. Αυτο που εβλεπα στη πρωτη καλλιεργεια που εκανα με τη δοσολογια της GHE ηταν πως επρεπε να βαζω παρα πολυ ph down για να κατεβει. Σε καποια φαση μου τελειωσε και μου κωψε να μην βαλω καθολου γαματο και λιγες μερες μετα ψαχνωντας στο reddit για πιο βελτιστοποιημενες δοσολογιες και βρηκα τη lucas. Δεν την εψαξα σε βαθος απλα ειδα τις δοσολογιες και τις σουλουπωσα γυρω απο το δικο μου use case.

Σύναψη: Και εγώ κάπου εκεί το ρυθμίζω το ph(όταν το ρυθμίζω) αλλά με κιτρικό οξύ. Τι σκόνη χρησιμοποιείς? Γιατί δεν το ρυθμίζεις με κιτρικό οξύ; Βάζεις τίποτα άλλο πέρα από την βάση και τα δυο πρόσθετα;
Δεν το χω σκεφτει να σου πω την αληθεια. Η σκονη ειναι το ph down της General Hydroponics. και δεν βαζω κατι αλλο. Λογικα σε καμια βδομαδα θα δοκιμασω το Rippening που λεει επιταχυνει τις διαδικασιες της ανθοφοριας, θα δουμε αν ειναι μαρκετιστικες μπουρδες 

Σύναψη:Δεν το γνωρίζω το infraview. Αν θέλεις δοκίμασε αυτό: Flexxi, για resize, rotation με auto detect και άνεση.
Ηταν το προτεινομενο του φορουμ νομιζω υπηρχε σε ποστ.
Θα τα τσεκαρω

Για θερμοκρασια δεν μπορω να κανω και πολλα. ειναι η θερμοκρασια του περιβαλλοντος +/- 2 βαθμοι.


Μια απορια, θελω να παρω εναν ανεμιστηρα γιατι αυτος που εχω ειναι σαραβαλακι. Να παρω εναν σε στυλ πυργου που γυρναει δεξια αριστερα ή 4-5 μικρα και να τα τοποθετησω γυρω γυρω;
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 13:21
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 04-05-2021, 20:46
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 23:54
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 07-05-2021, 05:28
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 07-05-2021, 15:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 01:30
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-05-2021, 17:00
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 20:52
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-05-2021, 13:05
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 12:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Roukounas - 19-05-2021, 12:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 15:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 23-05-2021, 21:25
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2021, 12:01
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-06-2021, 16:11
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 08-06-2021, 16:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από CatAek - 08-06-2021, 23:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 09-06-2021, 01:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-06-2021, 12:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 29-06-2021, 23:41
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 30-06-2021, 06:44
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 30-06-2021, 10:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2022, 17:24
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2022, 20:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 31-05-2022, 20:53

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)