[Indoor] Πρώτη φορά Φ/Π
#6
Σύναψη:Σκεφτομαι με Mephisto Genetics που ειναι πραγματικα πολυ καλοι breeders και παιρνεις αυτο που βλεπεις στις φωτο. Γραφουνε απο που εχουν παρει τα γενετικα τους και κανουνε επιλεκτικο Breeding και back crossing ωστε να κρατησουν τα επιθυμητα χαρ/κα ανα strain


  Αν δεν το δω με τα μάτια μου τι θα βγει δεν πιστεύω κανέναν. Δεν καλλιεργώ αυτόματα γενικά και δεν την γνωρίζω την εταιρία.

Σύναψη: Τελος παντων γιατι ξεφευγω και βγαζω το fanboy απο μεσα μου, σκεφτομαι για αυτοματα που εχω δοκιμασει ηδη οπως Chemdogging, Fugue State. Το κακο ειναι πως σαν εταιρια ανοιγει για παραγγελιες καθε Τριτη και βγαινουν sold out ολα εντως μισαωρου. Αμα καταφερω θα τσιμπησω λιγα ακομα απο τα παραπανω γιατι εχω 2 απο το καθενα και μερικα Skywalker OG αν τα βρω βεβαια. Ωραια γεννετικα μικρο-μεσαια σε μεγεθος φυτα οποτε δεν θελουν μεγαλες γλαστρες και μπορουν να χωρεσουν πολλα σε ενα 1τμ.

 Dont worry, σε ρώτησα πιο πολύ για την ποικιλία σχετικά με το πείραμα για της γλάστρες που θέλεις να κάνεις.

Σύναψη: Οταν βγαινει το φυτο τις πρωτες βδομαδες εστιαζω στο ποτισμα κυριως στο κεντρο που θα βρισκεται η ριζα. Οσο μεγαλωνει, δηλαδη απο την τριτη-τεταρτη βδομαδα που η ριζα φτανει πατο και την βλεπω να τρυπαει τις πανινες γλαστρες ή στην δευτερη-τριτη για πλαστικες που φαινονται απο τις τρυπουλες της αδρευσης, αρχιζω να ποτιζω λιγο πιο εντονα στα πλαγια αντι για το κεντρο. Σκοπος μου

ειναι να πιασει οσο μεγαλυτερο ριζομπαλο μπορει πριν μπει σε ανθοφορια ωστε να εχει τρομερη απορρυφισημοτητα νερου και θρεπτικων δεν ειναι κατι επεμβατικο πιστευω.

 Η απορροφησιμότητα στην δικιά μου πάντα περίπτωση οφείλεται στο να έχει το υπόστρωμα ικανότητα να κρατάει στους πόρους αέρα, καλή κατακράτηση νερού, ιδανικό CEC, ph αγωγιμότητα και πάρα πολλά άλλα, αλλά τον κύριο ρόλο στην απορρόφηση νερού τον παίζει η photosynthesis. 

 Τρομερή απορροφησιμότητα δεν είδα ποτέ γενικά με της πάνινες παρεμπιπτόντως.

 Της πάνινες γλάστρες  δεν της προτιμώ. Δεν ευνοούν ούτε την ρίζα ούτε εμένα. Όσο αφορά την ριζόσφαιρα δεν το ευνοεί λόγο του ότι αερίζει από έξω προς τα μέσα, την στεγνώνει νωρίτερα, μειώνει τους μικρόβιους οργανισμούς, δεν μπορώ να της βγάζω χωρίς να κάνω ζημιά στη ρίζα για να τσεκάρω(οπτικά) πως είναι, φθείρονται και δεν μπορώ να της παίζω μπαλίτσα πέρα δώθε... με το ένα χέρι.

 Είμαι σε φάση που πρέπει να το ποτίζω 2-3 φορές την μέρα με το δικό μου υπόστρωμα. Παλμικά με ψεκαστίρι. Κάνα δυο φορές όμως παραμέλησα.

Σύναψη:Νομιζω συμφωνω σε αυτο. απλα με λιγα μεγαλα φυτα ειναι σαν να χεις πολλα μικρα.


 Το 'συμφέρει πιο πολύ' δεν είναι ' είναι σαν', δεν συμφωνούμε! 

Σύναψη: Σιγουρα ειναι Dinafem γιατι ειχε καμια 20αρια συσκευασιες απο διαφορετικα strains για συλογη και αρχισε να τα μοιραζει σε φιλους του που κανανε grow.


 Επειδή είχε καμιά 20αρά συσκευασίες και τα μοίραζε, είναι σίγουρα Dinafem! Καλά κατάλαβα;

Σύναψη:Για αυτους που μπορει να απορρουν γιατι δεν κανουν καλη φωτοσυνθεση τα μωβ φυλλα, ειναι επειδη η χλωροφυλλη με το κρυο σπαει και γινεται ανθοκυανινη που εχει μωβ χρωμμα.

 Από που προκύπτει αυτός ο ισχυρισμός;

Σύναψη:Το Grow και το Hydro εχουν τις ιδιες ουσιες αν δεις στα συστατικα για το αζωτο. Αυτο που εβλεπα στη πρωτη καλλιεργεια που εκανα με τη δοσολογια της GHE ηταν πως επρεπε να βαζω παρα πολυ ph down για να κατεβει. Σε καποια φαση μου τελειωσε και μου κωψε να μην βαλω καθολου γαματο και λιγες μερες μετα ψαχνωντας στο reddit για πιο βελτιστοποιημενες δοσολογιες και βρηκα τη lucas. Δεν την εψαξα σε βαθος απλα ειδα τις δοσολογιες και τις σουλουπωσα γυρω απο το δικο μου use case.


 Δεν το ήξερα αυτό, θα το ψάξω. Λες αν αντικαταστήσω και γω το Grow με το HYDRO να κάνει δουλιά που το ρυθμίζω με κιτρικό οξύ; Δεν πολυ κατάλαβα τι ακριβώς είπες σ' αυτήν την παράγραφο. 

Σύναψη:Το Grow το καταργω και βαζω παραπανω απο το micro! To micro εχει ρυθμιστη ph.

Ενδιαφέρων. Μπορείς να δημοσιεύσεις τον σύνδεσμο με της πηγές σε αυτά που αναφέρεσαι?

 Δεν ξέρω τι έχει μέσα η σκόνη  της GHE, είχα διαβάσει το 2009-10 ένα αρθρο-ημερολόγιο του High Popaye που το κατέβαζε με κιτρικό οξύ και από τότε μόνο κιτρικό οξύ βάζω για να κατεβάζω το ph. Και τα ίδια υλικά/συνταγή για υπόστρωμα πάνω κάτω.

 Του lucas αν και είναι πιο παλιά την έμαθα από την μέθοδο που κάνω, και είναι περιπόυ 12 χρονών μέθοδος. Την είχε κάνει ένας γαμάτος τύπος που το τερμάτιζε στο ψάξιμο, και αυτόν ο Ηigh Popaye μου τον σύστησε. Θα αναφερθώ αναλυτικά στην φόρμουλά του όπως και στον ίδιο που την έκανε σαν πηγή ενημέρωσης. Funny fact: Άμα περιτριγυρίζεσαι από ψαγμένους δεν χρειάζεται να ψάχνεις. Η lucas  έχει απόδοση είναι και οικονομική.

 Πρόσθετο ασβέστιο ρίχνεις;

Σύναψη:...Που ειναι πολυ βασικο λογω αμμωνικων αλατων το πεχα το στελνει στο 7+

 Αυτό το κομάτι ήθελα να μου εξηγησεις για πριν που ρώτησα, δεν το αποτυπωσα σωστά.

Σύναψη:Λογικα σε καμια βδομαδα θα δοκιμασω το Rippening που λεει επιταχυνει τις διαδικασιες της ανθοφοριας, θα δουμε αν ειναι μαρκετιστικες μπουρδες 

 Πώς θα το δεις;

 Το αγόραζα πολύ παλιά το συγκεκριμένο, δεν είχα μέτρο σύγκρισης τότε αλλά όταν τα σταμάτησα δεν παρατήρησα διαφορές και δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Κάπου σε αυτήν την μελέτη μιλάει για το flush και το flush και ότι είναι αχρείαστα και τα δυο.

 Irrigation Management Strategies for Medical Cannabis in Controlled Environments

Σύναψη:Για θερμοκρασια δεν μπορω να κανω και πολλα. ειναι η θερμοκρασια του περιβαλλοντος +/- 2 βαθμοι.

 Σε νιώθω bro! 

Σύναψη:Μια απορια, θελω να παρω εναν ανεμιστηρα γιατι αυτος που εχω ειναι σαραβαλακι. Να παρω εναν σε στυλ πυργου που γυρναει δεξια αριστερα ή 4-5 μικρα και να τα τοποθετησω γυρω γυρω;
 

 Και γω τρία σαραβαλάκια έχω, που κάνουν πολύ θόρυβο και κυκλοφορούν τον αέρα με πολύ περισσότερη ένταση από όσο πρέπει και τελικά τα έχω να βαράνε την λάμπα που ζεσταίνεται.

 Σκόπευα να πάρω στο κοντινό μέλλον ανεμιστιράκια για υπολογιστή έτσι όπως τα έχω δει σε γνωστούς μου είναι καλύτερα από αυτά που έχω και έχει στο ίντερνετ πολύ φθηνά... αλλά ένας φίλος μου, μαγαζάτορας στην Καλιφόρνια, είπε ότι αν έχεις δυνατή ανακύκλωση δεν χρειάζεται.

 Έτσι, σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα με σωλήνες να είναι ταυτόχρονα για ανακλυλωση και κυκλοφορία αλλά να αερίζει πάνω από της γλάστρες, γιατί αν είναι χαμηλά η τρύπες πάλι μου στεγνώνει νωρίτερα. Επίσης, θα είναι συνδεδεμένο με το σύστημα ελέγχου καλλιέργειας  με συλλογή δεδομένων 24/7 που θα μου φτιάξει ένας φίλος με raspberry pi, arduino και πολύ ακριβής σένσορες.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 13:21
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 04-05-2021, 20:46
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 04-05-2021, 23:54
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 07-05-2021, 05:28
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 07-05-2021, 15:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 01:30
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-05-2021, 17:00
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2021, 20:52
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-05-2021, 13:05
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 12:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Roukounas - 19-05-2021, 12:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 19-05-2021, 15:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 23-05-2021, 21:25
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2021, 12:01
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 08-06-2021, 16:11
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 08-06-2021, 16:17
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από CatAek - 08-06-2021, 23:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 09-06-2021, 01:33
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 15-06-2021, 12:03
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 29-06-2021, 23:41
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 30-06-2021, 06:44
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 30-06-2021, 10:47
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από illustrator - 08-05-2022, 17:24
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από Treenoded - 31-05-2022, 20:19
RE: Πρώτη φορά Φ/Π - από trompetas - 31-05-2022, 20:53

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)