Βάμμα Κάνναβης, Πράσινος - Χρυσός Δράκος
#1
Μια συνταγή για βάμμα.

Γρήγορη ανασκόπηση. 
1) Αποκαρβοξυλίωση   
2) 24 ώρες στην κατάψυξη 
3) Εμβαπτιση σε κατεψυγμένο αλκοολ 
4) Χτύπημα α λα φραπέ για 5 λεπτά
5) 2 ώρες κατάψυξη
6)Χτύπημα α λα φραπέ για 5 λεπτά
7) Στράγγισμα 
8) Δεύτερη εμβαπτιση (λειτουργεί ως ξεπλυμα για όσο αλκοολ έχει πάνω η κάνναβη) 
9) Δεύτερο στράγγισμα και φιλτράρισμα. 
10) Εξάτμιση αλκοόλ στην επιθυμητή περιεκτικότητα THC.

1) Παίρνουμε το χόρτο, δεν σπάμε τους παπάδες (δεν χρειάζεται), και το βάζουμε στους 115 C° για 40 λεπτά.
Stealth Tip. για λιγότερες μυρωδιές μπορεί να μπει σε κλειστό βάζο, σε αυτήν την περίπτωση θέλει 45 λεπτά.
   
2) Βάζουμε το χόρτο στην κατάψυξη, σκοπός μας είναι να κατεβάσουμε την θερμοκρασια ώστε στην εμβαπτιση με αλκοολ  να μην πάρουμε πολλά κεριά και λάδια, αυτό συμβαίνει συνέπεια της πολικότητας του αλκοολ ως διαλύτης. Συνεπάγεται λοιπόν πως και το αλκοολ ειναι σε θερμοκρασια καταψύκτη. 
   
3) Εμβάπτιση σε αλκοολ. Γεμίζουμε το σκεύος με την κάνναβη με αλκοολ, δυο δάχτυλα παραπάνω από το ύψος της κάνναβης.
       
4) Με το χτύπημα η κάνναβη θα διαλυθεί 
   
5) Εδώ εξάγουμε κατιτίς παραπάνω, εφόσον η χρήση δεν είναι φαρμακευτικη θα μπορουσε το βήμα αυτό να αποφευχθεί, σημειώστε ότι δεν το έχω κάνει έτσι ποτέ.

6) Ανακατέυουμε καλά 

7) Στραγγίσουμε καλά το χόρτο, θέλει πίεση δυνατά κι επίμονα. Πρώτα το περνάω από ένα σουρωτιρη σαν κι αυτό. 
Το χόρτο το πιέζω με γουδί.
   
8) Ξαναγεμίζουμε το βάζο με την στραγγισμένη κάνναβη με αλκοόλ. Αυτήν την φορά δεν θέλει χτύπημα επίμονο, χαλαρό ανακάτεμα για λίγο, θέλουμε να ξεπλύνουμε το αλκοόλ που έχει μείνει πάνω στο χόρτο.

9) Ξανά στραγγίζουμε το χόρτο και μετά φιλρταρουμέ το αλκοολ με φίλτρο καφέ.
         

10) Τέλος, εξατμίζουμε το αλκοόλ στην επιθυμητή συγκεντρωση.
pro tip ειναι καλύτερο να εξατμίσεις παραπάνω αλκοόλ, αν ειναι πολύ δυνατό απλά προσθέτεις λίγο ακόμα αλκοόλ κι αραιώνεις.

Εφόσον δεν υπάρχει "καζάνι" για ανάκτηση του αλκοολ τότε απλά το εξατμίζουμε σε μπεν μαρί. 
   
Το τελικό προιον. 
   


Για μένα το βάμμα δίνει ευελιξία στο πως θα καταναλώσω την κάνναβη, άπαξ κι είναι σε αλκοολ από εκεί και πέρα μεταφέρεται με το να εξατμίσεις το αλκοολ σε πολλά άλλα μέσα, πχ μέλι ή ζάχαρη,


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#2
Ξέχασα το πιο σημαντικό.
Η συνταγή γίνεται μόνο με αιθυλικη αλκοόλη, ούτε με λοσιόν ούτε με ισοπροπολικη και φυσικά όχι με το μπλε οινόπνευμα.

Από φαρμακείο καθαρό οινόπνευμα ή από το supermarket έχει 38 ευρώ το λίτρο.
Απάντηση
#3
(05-05-2021, 08:53 )tzorge Έγραψε: Ξέχασα το πιο σημαντικό.
Η συνταγή γίνεται μόνο με αιθυλικη αλκοόλη, ούτε με λοσιόν ούτε με ισοπροπολικη και φυσικά όχι με το μπλε οινόπνευμα.

Από φαρμακείο καθαρό οινόπνευμα ή από το supermarket έχει 38 ευρώ το λίτρο.

@tzorge www.skroutz.gr
Αυτή εδώ κάνει ? Επειδή είναι αρκετά πιο φτηνή από το 38 που αναφέρεις ...θενκς.
Απάντηση
#4
Γειά χαρά @suncity13 εφόσον γράφει αιθυλικη αλκοόλη μας κάνει. Το λινκ δεν δουλεύει.
Με ανησυχεί που είδα κάπου να γράφει λοσιόν.
Αυτό δεν το θες σίγουρα.
Απάντηση
#5
(19-05-2021, 20:47 )tzorge Έγραψε: Γειά χαρά @suncity13 εφόσον γράφει αιθυλικη αλκοόλη μας κάνει. Το λινκ δεν δουλεύει.
Με ανησυχεί που είδα κάπου να γράφει λοσιόν.
Αυτό δεν το θες σίγουρα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου @tzorge .
Αιθυλική Αλκοόλη γεωργικής προέλευσης
Περιέχει στα 100gr 94,8gr αιθυλικής αλκοόλης
Χωρίς γλυκερίνη χρώμα και άρωμα

Εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ με αριθμό Άδειας Κυκλοφορίας 59506/22.05.19

Αυτό αναφέρει σαν συστατικά σε σάιτ φαρμακείου που τσεκάρω. Θα διπλό τσεκάρω αν όντως είναι λοσιόν γιατί δεν είδα κάτι εγώ.
Ευχαριστώ και πάλι.
Με το λινκ κάτι κάνω λάθος ..
Απάντηση
#6
Άμα έχει τέτοιες προδιαγραφές είσαι οκ φίλε μου.
Απάντηση
#7
Καλησπέρα, ανάλογο σκεύασμα έχω βρει στην Ελληνική αγορά με 4€ τα 250μλ. Της alcofarm medical. Alcomed sept. 16€ το λίτρο μου έρχεται και το δουλεύω για βάμμα 2η χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#8
(20-05-2021, 16:04 )godfather Έγραψε: Καλησπέρα, ανάλογο σκεύασμα έχω βρει στην Ελληνική αγορά με 4€ τα 250μλ. Της  alcofarm medical. Alcomed sept. 16€ το λίτρο μου έρχεται και το δουλεύω για βάμμα 2η χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό έλεγα κ εγώ φίλε αλλά με τα Λινκς τα έκανα μανταρα. Ευχαριστώ.
Απάντηση
#9
Αριστερά βάμμα (to be) με φανοφυλα, δεξιά βάμμα με ζάχαρο φύλα στο βάθος μπανάνες για την μυρωδιά. 
Κλειστά βάζα δεν σημαίνει καμία μυρωδιά.... 
     
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)