[Indoor] FastBuds Blackberry coco
#1
Χρόνια πολλά σε όλους!
  • Τέντα :  0.40x0.40x1.40cm SilverBox V2
  • Φώτα : Spiderfarmer SF1000
  • Εξαερισμός : Vents Vko 100mm 105m3/h
  • Φίλτρο άνθρακα : Airontek 100mm 240m3/h
  • Γλάστρα : 12.5 λίτρα air-pot
  • Υπόστρωμα : Coco της BioBizz
  • Λιπάσματα : Σχεδόν ολόκληρη η σειρά της Advanced Nutrients. Στο επόμενο grow ολόκληρη
  • pH-μετρο : HM Digital PH-200
  • EC-μετρο : HM Digital COM-100
  • Υγραντήρας : Airontek 2.3lt

Πρώτη φορά ανεβάζω ημερολόγιο. Θα δοκιμάσω να σας γράφω τι γίνεται ανα εβδομάδα και όπως βγει.


Σύστημα
Επιχείρησα να δημιουργήσω Drain to Waste σύστημα με αυτόματο πότισμα και πολλά ποτίσματα την ημέρα. Η τέντα είναι υπερυψωμένη 15 εκατοστά πατώντας πάνω σε μια βάση που έφτιαξα απο κόντρα πλακέ. Έχω κάνει μια τρύπα η οποία περνάει το πιάτο, την τέντα και το κόντρα πλακέ ώστε τα απόνερα να πέφτουν κάτω στο 5λιτρο δοχείο που έχω βάλει. Στο δίπλα φύλλο της ντουλάπας έχω έναν 10λιτρο κουβά στο οποίο έχω βάλει την αντλία νερού μου μαζί με την αερόπετρα. Από εκεί μέσω σωλήνα το λίπασμα πάει στον κυκλικό δακτύλιο ο οποίος ποτίζει το φυτάκι μου. Πέρασα από πολλά βάσανα μέχρι να το τελειώσω και να βρω τι ταιριάζει ώστε να γίνει η δουλειά σωστά. Σε αυτή την καλλιέργεια δεν έχει χρησιμοποιηθεί με τον σωστό τρόπο το σύστημα αλλά γίνονται τα απαραίτητα πειράματα ώστε στο επόμενο να σκίσουμε!

   

1η Εβδομάδα 

Σας χρειαζόμουν όταν είχα ξεκινήσει αλλά το φόρουμ ήταν για σέρβις οπότε τα έκανα όλα μόνος μου, με μπόλικα λάθη και διάβασμα
Υγρασία στο 60-70% και θερμοκρασίες από 25-29°C. Πρώτη φορά μετρούσα EC όπως επίσης πρώτη φορα και Advanced ζουμιά. Στο επόμενο ημερολόγιο θα έχω πιο έγκυρες μετρήσεις.
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part A : 0.5ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part B : 0.5ml/l
  • Voodoo Juice : 2ml/l
  • B-52 : 2ml/l
   

2η Εβδομάδα

Τα φώτα τα ξεκίνησα dimαρισμένα στο 20% αλλά πολλοί μου πρότειναν κατευθείαν στο 100% οπότε τα γύρισα. Απόσταση απο το φυτό είναι στο 70εκατοστά
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part A : 1ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part B : 1ml/l
  • Voodoo Juice : 2ml/l
  • B-52 : 2ml/l
Ημέρα 14 : Το κιτρίνισμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί έγινε στα 2 κάτω φύλλα. Θεωρία ότι κάηκε απο το φως όταν τα είχα πιο κοντά στα 50εκ
   

3η Εβδομάδα

  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part A : 2ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part B : 2ml/l
  • B-52 : 2ml/l
Ημέρα 21 : Τα φύλλα δείχνουν λίγο χλωμά ή είναι η ιδέα μου;
   

4η Εβδομάδα

  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part A : 2ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Grow Part B : 2ml/l
  • B-52 : 2ml/l
Έκοψα τα κλαδιά στο πρώτο γόνατο και καταλάθος έσπασα ένα κλαδί από το τρίτο
Ημέρα 24 : πριν την καρατιά
   
Ημέρα 24 : μετά την καρατιά + αποφύλλωση
   
Ημέρα 28 : Κορμός
   

5η Εβδομάδα

  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part A : 2ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part B : 2ml/l
  • Voodo Juice : 2ml/l
  • Bud Candy : 2ml/l
  • Sensizym : 2ml/
  • Rhino Skin : 2ml/l
Μεγάλος βλάκας έσπασα την κορυφή στην προσπάθεια μου να λυγίσω λίγο πιο κάτω το main canopy. Το πάθημα έγινε μάθημα!

Ημέρα 35 : Αρχίσανε οι μωβ αποχρώσεις
   
Ημέρα 35 : Κορμός
   
Από δω και πέρα βρισκόμαστε στο παρόν Big Grin

6η Εβδομάδα
6η εβδομάδα με προσθήκη του Big Bud coco. Δεν δίνω όση προσοχή θα ήθελα να δώσω με το EC λόγω χρόνου. Το φυτό πάντως αν και έφαγε τοπάρισμα στην ουσία στην 5η εβδομάδα δεν το βλέπω να έχει μασήσει και πολύ. Σίγουρα η συγκομοιδή μειώθηκε αλλά συνεχίζω δυναμικά

Ημέρα 36
   

Απάντηση
#2
6η Εβδομάδα
Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το πως κυλάνε τα πράγματα μέχρι στιγμής. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω ομοιόμορφα στο ίδιο ύψος όλες τις κορυφές αλλά μαθαίνω.
Έδεσα κάποια κλαδιά με σύρμα και τα τράβηξα ελαφρώς ώστε να τα ανοίξω. Έχουν γίνει πολύ σκληρά ήδη τα κλαδιά οπότε δεν θέλει πολύ πίεση.
Στα φύλλα φαίνεται σίγουρα ότι κάτι τρέχει αλλά προς το παρόν συνεχίζω με απλή παρατήρηση γιατί υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να έπαιξαν ρόλο.
Σίγουρα το γεγονός ότι το κορίτσι μου έμεινε απότιστο σε coco για 5 μέρες επηρέασε πολύ σημαντικά το EC. Επίσης σκέφτομαι να προσθέσω Cal-Mag μιας και δεν μπάφαρα το υπόστρωμα ούτε πρόσθεσα κάτι συγκεκριμένο για Ασβέστιο και Μαγνήσιο. Παρατηρώ στα φύλλα διάφορα συμπτώματα όπως να βγαίνουν κάπως δύσμορφα, τσαλακωμένα, λίγο κίτρινες οι μυτούλες και ξεκινάω να βλέπω κάποια πορτοκαλί σημάδια που μου μυρίζουν Ασβέστιο.
Θα κοινηθώ αναλόγως από δευτέρα!

Σήμερα πότισα 1.5λίτρο με EC 1.7 και κατέβασε 700ml απόνερα με EC 1.6 
Σίγουρα θα μειώσω την ποσότητα που δίνω στα 500-800ml μέχρι να φτάσω να παίρνω 10-20% run-off.

Τα λιπάσματα είναι τα εξείς :
  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part A : 2ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part B : 2ml/l
  • Voodo Juice : 2ml/l
  • Bud Candy : 2ml/l
  • Sensizym : 2ml/
  • Rhino Skin : 2ml/l
  • Big Bud Coco : 2ml/l
Ημέρα 39
   

Απάντηση
#3
Tongue Tongue
   
Απάντηση
#4
Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα το Sensi Cal-Mag Xtra της Advanced για να λύσω το θέμα με το ασβέστιο. Ανεβάζει πολύ το EC ωστόσο. Παίζω στο 1.5 EC και παίρνω απόνερα 1.45 οπότε είμαι καλά.

Βάσεις + CalMag στα 2ml/l μου ανεβάζει το EC στο 2.5
Είναι καλύτερο να κρατήσω τις βασεις στο 2 και να μειώσω το CalMag ή να ρήξω και τις βάσεις και το CalMag ας πούμε στα 1.5ml/l ;

Εσείς σε τι EC στοχεύεται τα αυτοματάκια σας στην 6η εβδομάδα;

Επειδή ο χώρος μου είναι μικρός (0.4Χ0.4) και η γλάστρα χωράει ακριβώς δεν χωράει ανεμιστήρας μέσα. Έχω ενα pc φαν το οποίο κάνει μια στοιχειώδη δουλειά.
Για εξοικονόμηση χώρου το να βάλω το ανεμιστηράκι στην τρύπα που έχει για inflow θα χαλάσει πολύ τα πράγματα ;
Στην ουσία θα βάζει αέρα μέσα και ταυτόχρονα θα φυσάει το φυτό γιατί είναι στο ίδιο ύψος. Απόψεις πάνω σε αυτό;
Απάντηση
#5
Για ec δεν γνωρίζω, δεν μετραω. Το ανεμιστηρακι στην εισαγωγή απο το τπτ θα βοηθήσει. Ενα 100αρι vko στην εισαγωγή θα ηταν το τέλειο. 15€ Εχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο κάποιου εντόμου? Ψάξε κάτω απο τα φύλλα να σιγουρευτεί.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#6
@godfather Και στην εξαγωγή 100άρι vko έχω, λες δεν υπάρχει θέμα; Ή να πάρω 125άρι να το αλλάξω πάνω και να βάλω το 100άρι κάτω;
Απάντηση
#7
(11-05-2021, 20:50 )Ντουλάπας Έγραψε: @godfather  Και στην εξαγωγή 100άρι vko έχω, λες δεν υπάρχει θέμα; Ή να πάρω 125άρι να το αλλάξω πάνω και να βάλω το 100άρι κάτω;

Αυτό μαν. Ακριβως το ίδιο έκανα παλιότερα και λειτουργει. Θα σου κατεβασει και 1-2 βαθμούς και θα εχεις καλύτερο αερισμό μέσα.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#8
Αδερφέ , ζήλεψα το φωτιστικό που έχεις. Από Ελλάδα το πήρες ή απ έξω; Το χρησιμοποίησες και άλλη φορά;
Είσαι ικανοποιημένος;
Απάντηση
#9
@pansek από έξω το πήρα στα 160-75€ από Γερμανία νομίζω, σίγουρα Ευρώπη. Πρώτο grow είμαι με αυτό οπότε έχω από 40μέρες την εμπειρία μου να σου πώ.
Αρχικά είμαι απόλυτα ικανοποιήμενος από την απόδοση. Στην σαραντάρα τέντα που έχω είναι ταμάμ και πιστέυω δίνει παραπάνω απόσο χρειάζομαι. Βέβαια χωρίς μετρήσεις δεν μπορούμε νάμαστε και σίγουρα. Στο επόμενο λέω να πάρω και μέτρο να μετρήσω και να γράψω και ένα αναλυτικό review.
Συγκριτικά με την 250w cfl που είχαν πριν είναι κλάσεις ανώτερο. Ψέματα να μην λέμε ζέστη βγάζει, το μέταλλο που κάθεται δηλαδή είναι ζεστό αλλά καμία σχέση με τρελές ζέστες απο HPS. Το έχω να δουλεύει στο 100% και οι θερμοκρασίες είναι στο 23-25 με σωστό εξαερισμό. Έχει meanwell driver πάνω ο οποίος είναι σταθερή αξία και ξεβιδώνει κιόλας ώστε να τον βάλεις έξω από την τέντα άμα θες. Ακόμα δεν έχω βρει με το dimάρισμα ποιο ειναι το σωστό. Άλλοι λένε 100% από την αρχή άλλοι το ανεβάζουν σταδιακά. Σίγουρα θες απόσταση για να μην στα κάψει τουλάχιστον 24εκατοστά. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά φωτά για να είμαι κανένας πολύ έμπιστος πάνω σε αυτά οπότε το μόνο που έχω να σου πω είναι για εμένα άξιζε κάθε του ευρώ!
Απάντηση
#10
Καλημέρα!
πολύ ωραίος με όρεξη κ μεράκι!
Στο αυτόματο πότισμα που έχεις φτιάξει , βάζεις τα ζουμια μέσα η μόνο νερό??
Απάντηση
#11
@bakiz Ρίχνω εννοείται και τα ζουμιά μέσα. Σε αυτό το grow επειδή πέρασα από πολλά κύματα μέχρι να το τελειοποιήσω δεν έχει πάει σωστά.
Ετοιμάζω οδηγό How To ώστε να το κάνει όποιος άλλος θέλει και θα τονίσω τα θέματα που θα πρέπει να προσέξει ώστε να γίνει σωστό το σύστημα.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Απάντηση
#12

Εβδομάδα 7
Ημέρα 44
   
   
Καλησπέρα σε όλους, αρχίζουν να φουσκώνουν τα μπουμπούκια!

Πότισα σήμερα 1.5λίτρο νερό EC στο 1.95 δεν μου κατέβασε απόνερα, μετά άλλο μισό λίτρο μόνο με τα ένζυμα τα οποία δεν έβαλα στο προηγούμενο και πάλι δεν κατέβασε. Όταν αφήνω την γλάστρα απότιστη για 1-2μέρες μετά θέλει μια καλή δόση ώστε να βραχεί ολόκληρη και μετά νορμαλ δόσεις.

Τα λιπάσματα είναι τα εξείς: 
  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part A : 0.5ml/l
  • pH Perfect Sensi Coco Bloom Part B : 0.5ml/l
  • Β52 : 2ml/l
  • Bud Candy : 2ml/l
  • Sensizym : 2ml/
  • Rhino Skin : 2ml/l
  • Big Bud Coco : 2ml/
  • Nirvana : 2ml/l
  • Sensi CalMag Xtra : 2ml/l
Με βάση αυτό το σύνδεσμο αυτό που έμαθα είναι ότι πρώτα μιξάρεις όλα τα πρόσθετα και στο τέλος βάζεις τις βάσεις μέχρι να φτάσεις το EC εκει που θες.
Έτσι και γω έριξα όλα τα πρόσθετα στις δόσεις που προτείνει η AN και μετά τις βάσεις στα 0.5ml/l 
Δουλεύει κανείς με AN να πει μια γνώμη; 
Επίσης στο άθρο λέει ότι δεν πρέπει να προσθέσεις Cal-Mag στο coco μιας και οι βάσεις της για coco που έχει είναι σχεδιασμένες με έξτρα ασβέστιο και μαγνήσιο ώστε να μην δημιουργείται πρόβλημα. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανείς από εδώ;
Οι κορυφές έχουν απόσταση 50εκ από τα φώτα και βλέπω συμπτώματα από Light burn. 
Σημαντικό : Λέτε να κάνω μια αποφύλλωση τελευταιά τώρα;
Καλό απόγευμα!

Απάντηση
#13
Υγρασια / Θερμοκρασιες; Φαίνεται να είσαι εκτός ορίων VPD.

Αλλες παρατηρήσεις :

Τους δίνεις καθ ολη τη διαρκεια λιγη ποσοτητα σε βασεις, και απο τα εξτρα τους δινεις απο 2ml. Γιατι 2;


Με φυτα τετοιου μεγεθους λογικο και επομενο ειναι το καψιμο στις ακρες. Τα ζοριζεις και (λογικα παντα) θα σε τιμωρησουν στο τελος, οσο καλο φλας και να εχεις κανει στο τελος με τοσα αλατα που παιρνει το φυτο το βαρυ κατεβασμα στο καπνισμα ειναι εγγύηση οτι θα συμβει. Το EC σου θα πρεπε να ειναι 1.3 για εισαι στα ταμπουνια τους που λενε, με οριο το 1.5

Στη θεση σου θα μειωνα σε 1ml τα εξτρα μου και θα συνεχιζα μεχρι το φλας με 1.5ml στις βασεις, φλας θα εκανα τουλαχιστον 2 γεματες εβδομαδες, μπορει και 3. εχει μπολικα αλατα για το μποι του

Αν βλεπεις να καιγεται το κορυφαδι απο το φως, το πας πιο πανω, αν δεν γινεται, gg, τραβα την κορυφη καπως προς τα κατω, αν γινεται
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
@trompetas Η θερμοκρασία μου παίζει στο 24-26 και η υγρασία 45-60%
Απάντηση
#15
Αποκλειεται ντουλαπας, με 26 βαθμους και σηκωμενες τις ακρες απλα δε παιζει, για ξαναδες το, εισαι τουλαχιστον 28-30
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#16
Τρομπέτας έχεις δίκιο φίλε μου, τώρα που το είδα εχω φτασει 28αρι. Θέλει να αφήνω ανοιχτο το παραθυρο στο δωματιο. Τα φύλλα μπορούν να διορθωθούν τώρα ή έγινε η ζημιά;
Απάντηση
#17
Δεν διακρινω καθαρο λογο απο μεριας σου παντως, γιατι κρυβεις πραγματα;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#18
(14-05-2021, 20:46 )Ντουλάπας Έγραψε: @trompetas  Η θερμοκρασία μου παίζει στο 24-26 και η υγρασία 45-60%

Όντως έχει δίκιο ο τρομπετας αδερφέ μήπως σου σηκώνει θερμοκρασίες όταν κλείνεις την πόρτα και δεν της παίρνεις χαμπάρι... Καραθερμικο στεςςςς
μη...μου ξυπνάς το παρελθόν.....!!!
Απάντηση
#19
Ανεμιστήρας στο χώρο καλλιέργειας δε φαίνεται. Έχεις βάλει?
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#20
(14-05-2021, 21:55 )trompetas Έγραψε: Δεν διακρινω καθαρο λογο απο μεριας σου παντως, γιατι κρυβεις πραγματα;

χαχα σιγά ρε φιλαράκι θα μας φας! Τι να σου κρύψω και με ποιο σκοπό; 
Αυτές τις μέρες με έχει φάει η δουλειά στην οικοδομή και όποτε είχα κοιτάξει ημουν στα νούμερα που σου είπα. 
Δικό μου το λάθος που παραμέλησα το ζήτημα, με συγχωρείς!

@Afioni μου σηκώνει όταν η θερμοκρασία του δωματίου ανεβαίνει και αυτή. Άμα έχω συνέχεια ανοιχτό το παράθυρο είμαι καλά. 
Έχω και τις αλλεργίες μου, δεν γουστάρω και την σκόνη στο σπίτι καλα θα πάει αυτό με το παράθυρο!

@godfather Έχω βάλει φίλε μου ναι ένα 120αρι pc fan. Το έχω στην τρύπα της τέντα γιαυτό δεν φαίνεται. Θα βάλω 100άρι VKO σύντομα για εσαερισμό!

Edit : Τώρα είδα ότι έγραψες και αλλά πράγματα πιο πάνω τρομπέτα. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα λιπάσματα. Γιαυτο είμαστε εδώ για να γινόμαστε καλύτεροι. Θα σε ακούσω και θα μειώσω τα πρόσθετα στο 1. Να κάνω και ένα μίνι φλασαρισμα αύριο με κανα 3λιτρο νερό σκέτο ή δεν θα το πρότεινες;
Για το EC οι απόψεις διίσταντε. Ακόμα δεν έχω μάθει τα όρια του φυτού στα άλατα αλλά θα τα μάθω όλα grow παρά grow. Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Απάντηση
#21
Καλημερες, οκ ισως και να σε παρεξηγησα εν τελη

Οταν σε τρωει η δουλεια απ εξω ειναι λογικο καμια φορα να παραμελουμε τα φυτα, ολοι πανω κατω τα περναμε αυτα.

Γενικα εχεις υψηλες θερμοκρασιες και συνδιαζεται με υψηλη λιπανση, φαινεται και απο τα φυτα, απ οτι ακουσα στο δελτιο καιρου τις επομενες ημερες ειπε οτι θα δροσισει λιγο

Η ζεστη μπορει να κανει ολων των ειδων τις ζημιες, επεισης ρίξε μια ματιά στον VPD πίνακα, βρίσκεσαι στις 2 μονάδες μέτρησης του πίνακα (στα κόκκινα) με 28 βαθμους θερμοκρασια και 40% υγρασια, και τελεια λιπανση να τα ριχνεις, παλι θα εχεις προβληματα που θα εμφανιζονται στα φυλλα λογω αυτου του off.

[Εικόνα: vpd-tempreture-png.1171652]

Δεν αναπνεουν σωστα τα φυτα απο τα στοματα οταν βρισκονται στα κοκκινα. Ζοριζονται
Αν η υγρασια σου δεν μπορει να ανεβει λιγο ακομα (υγραντηρας) , τοτε πρεπει να κατεβει η θερμοκρασια. (a/c - προτιμαται στην ανθοφορια)

Τα μισα προβληματα που βλεπουμε συμηθως στα φυτα, οφειλονται σε λαθος PH -
Τα αλλα μισα, στο VPD - Και αυτο για καποιον λογο αγνοειται απο τους περισσοτερους (λαθος) νομιζωντας οτι το προβλημα οφειλεται σε καποια ελειψη (Καλοκαιρινο φαινομενο κυριως, το χειμωνα ειναι πιο δυσκολο να ξεφυγεις απο τα ορια στο vpd γιατι εχει κρυο οπως και να το κανουμε)
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#22
Ευχαριστω για τον πίνακα τρομπέτα!!
Δευτέρα θα πάω να πάρω έναν 125άρι VKO να τον βάλω στο φίλτρο και το 100άρι να τον κατεβάσω στο inflow. Ελπίζω να μπορέσω ρίξω την θερμοκρασία.

Με ανοιχτή την τέντα πέφτω στους 26 αλλά αρχίζουνε και οι μυρωδιές. Θα λείπω 2 βδομάδες από το σπίτι και φοβάμαι να την αφήσω ανοιχτή.
Πρόσθεσα και εναν ανεμιστήρα κοντά στο παράθυρο να στέλνει φρέσκο αέρα μέσα. Θα ενημερώσω με τα νούμερα σύντομα

Ημέρα 45 : Παίχτηκε κούρεμα σήμερα
   
Θα ξεβιδώσω σήμερα ή αύριο το driver από τα led να το βγάλω έξω μπας και ρίξω την θερμοκρασία. Επίσης αισθάνομαι ότι ο εξαερισμός δεν τραβάει και πολύ τον αέρα. Είναι πολύ κοντά στο led και του κλείνει όλη την επιφάνεια. Θα δούμε με τον 125άρι πως πάμε
Απάντηση
#23
Πάρε και εναν ανεμιστήρα κλιπ φάν. Κάτι να φυσάει άμεσα πανω στα φυτά. Απαραίτητο απο την αρχή.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#24
@godfather Το θέμα μου είναι ότι δεν χωράει ο clipfan μέσα στην τέντα Sad

Όταν τελειώσω το grow θα τρυπήσω τα τσιμέντα και θα ανοίξω τρύπα να φεύγει ο άερας στο πατάρι και όχι δίπλα από την τέντα. Σκέφτομαι οτιδήποτε μπορώ να κάνω ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση
Απάντηση
#25
Ο ανεμιστήρας δεν είναι για να βγάζει τον αέρα. Ίσως ο πιο δυνατός εξαερισμός να κανει δουλειά, αλλά. Στην ανάπτυξη βοηθάει τον κορμο και τα κλαδιά να σφιξουν. Στην ανθοφορία βοηθάει να μην πιασεις μούχλα και να κείνει γενικά τον αέρα μέσα στην τέντα. Εγώ τον βάζω στο κενό κορυφές-φωτα, να φυσάει προς τον εξαερισμό και μετα να παει ο αερας πάνω. Στην 60αρα κάνω δουλεια και με 2 pcfan

*Πιάσε το κλιπφαν σε μια απο τις 4 κολώνες στο υψος που εχεις το υγρασιομετρο
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#26
Ελα @godfather  ωραία η ιδέα να μπει ανάμεσα απο τις κορυφές, καλή μαγκιά. Αύριο θα αγοράσω το 125άρι και θα σας πω πως πάνε οι θερμοκρασίες

Ψάχνομαι τώρα για να φτιάξω προέκταση για το driver που είναι πάνω στα φώτα να το βγάλω έξω. Αν έχει πειραματιστεί κανείς με αυτό και μπορεί να βοηθήσει ας μου πει.
Μπορεί κανείς να σκεφτεί ότι είναι αρκετά εύκολο αλλά από την μικρή ηλεκτρολογική εμπειρία που έχω η απόσταση του καλωδίου παίζει ρόλο. Ο driver συνδέεται με το led με ένα 2x1 καλώδιο 10εκατοστών. Ίσως για περισσότερα μέτρα να πρέπει να πάρω μεγαλύτερη διατομή. Διάβασμα για άλλη μια φορά, αυτήν την φορά ηλεκτρολογικής φύσεως!
Απάντηση
#27
(15-05-2021, 20:37 )Ντουλάπας Έγραψε: Πρόσθεσα και εναν ανεμιστήρα κοντά στο παράθυρο να στέλνει φρέσκο αέρα μέσα.

γιατι δεν τραβας σωληνα μεχρι το παραθυρο να φερνεις τον φρεσκο αερα απευθειας;
καλησπερα κιολας!!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#28
Καλησπέρα @CatAek , μακάρι να μπορούσα φίλε!
Ζω στις σκιές στο θέμα καλλιέργεια οπότε σωλήνες να βγαινουν απο την ντουλάπα δεν γίνεται
Απάντηση
#29
Καλησπέρα σε όλους,

Ημέρα 57
   
Έλειπα 10μέρες από το room, τα καλα νεα ειναι οτι το αυτοματο ποτισμα δουλευει μια χαρα, τα οχι και τοσο καλα ειναι οτι δεν εχω καταφερει να ριξω την θερμοκρασία. 
Έκανα το διάβασμα μου, έψαξα αρκετά, έψαξα ξανά και κατέληξα στην αγορά κλιματιστικού. Σκέφτομαι για φορητό κλιματιστικό. Το δωμάτιο μου είναι πάρα πολύ μικρό 10 τ.μ
Τι λέτε; Συμβουλή για αγορά κλιματιστικού;δεν με νοιάζει καθόλου η κατανάλωση ρεύματος. Είχα βρει κάτι ωραία της carrier με ιονιστή μαζί.

Η εικόνα βγήκε στο σκοτάδι παιδιά, από κοντά ξέρετε όλοι από πρώτο χέρι ότι είναι ακόμα πιο αρρωστημένα!
Θα λείπω για κανα δεκαήμερο πάλι οπότε update τότε που θα αρχίσω φλασάρισμα
Καλό απόγευμα σε όλους!
Απάντηση
#30
Καλησπέρα @Ντουλάπας εγώ έχω ένα φορητό. Θα είναι σαφώς περισσότερο οικονομικό το επιτοίχιο.

Όπως κι αν έχει φοβερή κατανάλωση δεν είδα Μαξ καίει 1 KW.

Εβίβα και καλές καλλιέργειες
Απάντηση
#31
Δεν με απασχολεί καθόλου η κατανάλωση ρεύματος @tzorge ...Ευτυχώς!
Θα κοιτάξω για κανένα μεταχειρισμένο γιατί το σπίτι είναι προσωρινό όποτε να μην μπαίνω σε διαδικασία εγκατάστασης και ούτε να τα σκάσω χοντρά.

Ευχαριστώ πάντως, καλές καλλιέργειες και σε σένα και εννοείται εβίβες!
Απάντηση
#32
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,

Επέστρεψα σπίτι επιτέλους μόνιμα  Big Grin

Το πότισμα δούλεψε μια χαρά, ωστόσο άργησα να γυρίσω κατα 3 μέρες με αποτέλεσμα το φυτάκι μου να έμεινε δειψασμένο και πεινασμένο για λίγο διάστημα

Είμαι ημέρα 70, τα trichomes είναι τσίτα, ακόμα δεν βρήκα κάποιο μελί.

Οι θερμοκρασία δυστυχώς παραμένει στα 30άρια αλλά δεν απογοητεύομαι καθόλου μιας και σκοπεύω να αναβαθμιστώ για το επόμενο με κλιματιστικό

Σκέφτομαι να αρχίσω το φλασάρισμα μαζί με το flawless finish τι λέτε;
   
   
Απάντηση
#33
Καλημερες, αν σκεφτεσαι να το αφησεις καμια βδομαδα ακομα βαζωντας το flawless ναι αξιζει, αν σκεφτεσαι να το κοψεις αμεσα δεν θα προλαβει να κανει δουλεια θελει μερικες μερες για να αρχισει να πνιγει τη ριζα, εχεις τροπο να δεις τα κρυσταλια στο ανθος σε τι φαση ειναι;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#34
(10-06-2021, 06:47 )trompetas Έγραψε: Καλημερες, αν σκεφτεσαι να το αφησεις καμια βδομαδα ακομα βαζωντας το flawless ναι αξιζει, αν σκεφτεσαι να το κοψεις αμεσα δεν θα προλαβει να κανει δουλεια θελει μερικες μερες για να αρχισει να πνιγει τη ριζα, εχεις τροπο να δεις τα κρυσταλια στο ανθος σε τι φαση ειναι;

Καλημέρα τρομπέτας , έχω μικροσκόπιο ναι. 
Εννοείται για βδομάδα το flawless finish!
Αυτό πως να το χρησιμοποιήσω μπορείς να με συμβουλέψεις; Να ποτίζω κάθε μέρα ας πούμε με 2λιτρα νερό;
Απάντηση
#35
1 φορα το βαζεις και μετα αφηνεις να στεγνωσει η γλαστρα πριν κοψεις, δε το λεω εγω, η εταιρια.. παιρνεις πραματα και δεν εχεις ιδεα τι να τα κανεις; Ρωτας λες και εισαι παντελως ασχετος..οταν δεν εισαι
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)