Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ultra Lemon Haze Automatic
Sad 
Καλημερα σε ολο το τιμ.νεος στο φορουμ σας(μας) και χαρουμενος που ξαναστηθηκε μετα το κλεισιμο του παλιου που υπηρχε και μας ειχε χαρισει γνωσεις ωστε να κανουμε αυτο που μας αρεσει χωρις να ενοχλουμε κανεναν...
μια μικρη εισαγωγη τωρα.Πριν 5 χρονια ειχα παραγγειλει κατι σπορια απο ολλανδια και ειχα βαλει ενα ΜΙ5 (αυτοματο).το εχωσα σε μια γλαστρα στο περβαζι του σπιτιου μου.μην μακρυγορω πηγε ακλαυτο αφου δεν ειχα την παραμικρη γνωση.Μετα ειδα σε κατι βιντεο οτι μπορεις να μεγαλωσεις μεσα σε κουτι υπολογιστη.Με τα χιλια ζορια αγορασα ενα κουτι αρχαιου υπολογιστη που ηταν κανα μετρο υψος Big Grin και εβαλα παλι σπορο εξ ολλανδιας.εχωσα και κατι λαμπες φθοριου μαζι με ανεμιστηρακια αλλα το αποτελεσμα απογοητερικο.Αφενος βρωμαγε ολο το σπιτι χορτο απο ενα και μονο μικρο φυτο και αφετερου το χορτο που εδωσε ειχε 0% thc . Smile
Τριτη και φαρμακερη προσπαθεια πιο οργανωμενη αυτη τη φορα.πηρα μια τεντα 0,6χ0,6χ1(υψος),πηρα φιλτρο ανθρακα,πηρα και μια 250αρα hps(αν δεν κανω λαθος.αυτη που μου την πουλησε μου ειπε οτι ειναι για ολα τα σταδια),εβαλα και εξαερισμους ,πηρα ξανα σπορους απο ολλανδια(white widow φωτοπεριοδικο) και το αποτελεσμα απλα γαμουσε Smile .ηπια το πιο ωραιο χορτο της ζωης μου.Καμια σχεση με τα σαπια που κυκλοφορουν.ενθουσιαστηκα και τωρα ειμαι ετοιμος για την νεα σοδια.στα φρεκσα κουλουρια τωρα...

Επειδη ειχα δυο σπορους Ultra Lemon Haze Automatic ειπα να βαλω αυτους.διαβαζοντας ομως εδω τα διαφορα θεματα ,παρατηρησα οτι διαφερουν απο αυτα που ειχα στο μυαλο μου και για αυτο ανοιξα το θεμα ωστε οι πιο εμπειροι να με βοηθησετε.
Κατ αρχας τα σπορια εχουν σκασει και τα εχω βαλει σε δυο γλαστρακια.Ερωτηςη πρωτη.τα αυτοματα θελουν μεταφυτευση και αργοτερα τοπινγκ ή δεν χρειαζονται τιποτα απο τα δυο?ερωτηςη δευτερη.τι γινεται με τον φωτισμο?λεω τωρα να τους ριχνω 20 ωρες την μερα φως και μετα την 7 βδομαδα να το γυρισω στις 14 ωρες οπως καταλαβα απο τα λιγοστα αγγλικα που ξερω.εδω το προτοτυπο που περιγραφει η seed bank τον σπορο της(For optimum yield and maximum psychoactivity (THC content), 90+ days are recommended. Indoors, special care must be taken. Unlike other autos the best photoperiod for Ultra Lemon Haze is 12-16 hours. It is also best to change from vegetative nutrients to flowering nutrients at week 5/6 to ensure the best crop.)

υ.γ. ξεχασα να γραψω οτι μεχρι τωρα χρησιμοποιω προιοντα biobizz.απο χωμα το αλλ μιξ,bio grow,bio bloom kai ruit juice.δεν εχω τιποτα αλλο απο λιπασματα.θα ανεβασω και φωτογραφιες προσεχως.
καλως σας βρηκα αδερφια και το ημερολογιο εχει ξενικησει.παρεα θα το δουμε και καλες σοδιες.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλώς τον Smile Στα γρήγορα γιατί είμαι στη δουλειά. Με τα αυτόματα δε χρειάζεται να αλλάξει ο φωτισμός όπως με τα φωτοπεριόδου. 20/4, 18/6, 16/8 είναι όλα καλά προγράμματα για αυτόματα. Αυτοί που τα θέλουν πολύ κοντά τα αφήνουν και 2 εβδομάδες 24/0 (αυτό είναι καλό και για τα φωτοπεριόδου)

Και το 14/10 θα μπορούσε να δουλέψει και αν το προτείνει ο breeder δε βλέπω κανένα πρόβλημα γι αυτό. Η αλλαγή των λιπασμάτων είναι σε καλή στιγμή που το προτείνει, τότε είναι που μπαίνουν τα αυτόματα στην φουλ άνθιση.

Αυτά τα λίγα τώρα, κάλως ήρθες ξανά Big Grin
Απάντηση
YΓ έχει και ένα άρθρο για τα αυτόματα στο μπλογκ, δες το μία
Απάντηση
αδερφε blues αυτο ειναι ενα σημειο το οποιο με προβληματιζει. εγω ηξερα οτι εχει σταθερο κυκλο το φως.σου παραθετω ομως τι γραφει η seed bank Sad Due to the dominance of the Sativa genes and the lower percentage of Ruderalis this is not a standard autoflowering variety. For optimum yield and maximum psychoactivity (THC content), 90+ days are recommended. Indoors, special care must be taken. Unlike other autos the best photoperiod for Ultra Lemon Haze is 12-16 hours.) me ayto poy grafoyn εννοουν οτι απ την αρχη μεχρι το τελος θελει 12-16 ή μονο κατα την ανθοφορια?
υ.γ. τα εχω διαβασει ολα τα αρθρα σας απλα κανω την ερωτηση γιατι με προβληματισε αυτο που λεει η τραπεζα σπορων
Απάντηση
Καλωσήρθες και από μένα.
Όχι μεταφύτεψη και όχι τόπινγκ με τα αυτόματα!
αν έχεις θέμα ύψους κάνε LST. Τράβα τα να πλαγιάσουν. Το Έχω κάνει με θεαματικά αποτελέσμτατα.

Να πας με τα λεγόμενα της εταιρίας, τα αυτόματα φυτά, αναλόγως τα γονίδια τους καμιά φορά μπερδεύονται και δεν ανθοφορουν απο μόνα τους.
Πιο συγκεκριμένα εγώ αν είχα αυτό το σπόρο θα τα έβαζα 4 βδομάδες 18/6 και μετά 14/10. Αν δεν γυρίσει ανθοφορία απο μόνο του μετά απο κανα δυο βδομάδες, κάτι που είναι αρκετά πιθανό λόγο γονιδίων, θα το γυρνούσα 12/12...
Οι τρεις μήνες, καλά το λέει, μέσα στο νερό....
SkullnBones
Απάντηση
Αμα σου λέει ο breeder κάτι τέτοιο φυσικά κάτι παραπάνω ξέρει. Topping σε αυτόματο μην το σκέφτεσαι
Απάντηση
καλως ηρθες τρελακια!
Απάντηση
(02-09-2015, 03:32 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Καλωσήρθες και από μένα.
αν έχεις θέμα ύψους κάνε LST. Τράβα τα να πλαγιάσουν. Το Έχω κάνει με θεαματικά αποτελέσμτατα.

Να πας με τα λεγόμενα της εταιρίας, τα αυτόματα φυτά, αναλόγως τα γονίδια τους καμιά φορά μπερδεύονται και δεν ανθοφορουν απο μόνα τους.
Πιο συγκεκριμένα εγώ αν είχα αυτό το σπόρο θα τα έβαζα 4 βδομάδες 18/6 και μετά 14/10. Αν δεν γυρίσει ανθοφορία απο μόνο του μετά απο κανα δυο βδομάδες, κάτι που είναι αρκετά πιθανό λόγο γονιδίων, θα το γυρνούσα 12/12...
γεια σου και σε εσενα αδερφε.καλως σας βρηκα.αυτο ειναι το σημειο που δεν εχω καταλαβει.αν πρεπει να το εχω απο την αρχη μεχρι το τελος 12-16 ωρες ή μονο κατα την ανθοφορια.ειχα την εντυπωση οτι στα αυτοματα δεν τα γυρνας εσυ σε ανθοφορια (για αυτο και λεγονται αυτοματα).τι λετε?
Απάντηση
(02-09-2015, 04:25 PM)Blues Έγραψε: Αμα σου λέει ο breeder κάτι τέτοιο φυσικά κάτι παραπάνω ξέρει. Topping σε αυτόματο μην το σκέφτεσαι

οκ το ξεχναω το τοπινγκ και μεταφυτευση.με τις λαμπες τι να κανω αδερφε?απο την αρχη μεχρι το τελος αυτο που λεει ή να το εχω στην αρχη 18/6 και μετα 14/8 οπως με συμβουλευε ενας αδερφος προηγουμενος?
Απάντηση
(02-09-2015, 03:32 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Καλωσήρθες και από μένα.

ευχαριστω αδερφε για την συμβουλη.να δω τι 8α μου πουν και τα υπολοιπα μελη και θα αποφασισουμε μαζι μετα.παντως και εγω αυτο που λες ημουν ετοιμος να κανω.αυτα γινονται 70 ποντους οποτε ειμαι οκ απο χωρο.δεν ξερω βεβαια τι θα μου δωσουν στο τελος.το προηγουμενο που ειχα βαλει (white widow) ειχε δωσει καμια 35γρμ στεγνο μονο.δεν ειχα κανει βεβαια ουτε τοπινγκ ουτε τιπτοτα.
Απάντηση
Για ώρες όπως σου γράφει και ο luke είναι μια χαρά. Για λάμπες η 250άρα που έχεις θα σου κάνει δουλειά
Απάντηση
Το πρώτο διάστημα δεν έχει τόσο πρόβλημα να πάρει αρκετές ώρες φωτός. Χρειάζεται καλές βάσεις και το 18/6 θα του τις δώσει.
Περίπου στις 20 μέρες, δεύτερη με τρίτη βδομάδα κανονικά, θα πρέπει να βγάλει προανθούς. Εκείνο το σημείο είναι το κρίσιμο, όταν θα πρέπει εσύ να το οδηγήσεις στην ανθοφορία αλλάζοντας τις ώρες φωτός.
Αν θες δόσε δυο βδομάδες 18/6 και μετά ξεκίνα να ρίχνεις,σε 16 και μετά σε 14.....
Και απέφυγε την βαριά αζωτούχα λιπανση κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης...
SkullnBones
Απάντηση
(02-10-2015, 08:54 AM)Luke Shapiro Έγραψε: Το πρώτο διάστημα δεν έχει τόσο πρόβλημα να πάρει αρκετές ώρες φωτός. Χρειάζεται καλές βάσεις και το 18/6 θα του τις δώσει.
Περίπου στις 20 μέρες, δεύτερη με τρίτη βδομάδα κανονικά, θα πρέπει να βγάλει προανθούς. Εκείνο το σημείο είναι το κρίσιμο, όταν θα πρέπει εσύ να το οδηγήσεις στην ανθοφορία αλλάζοντας τις ώρες φωτός.
Αν θες δόσε δυο βδομάδες 18/6 και μετά ξεκίνα να ρίχνεις,σε 16 και μετά σε 14.....
Και απέφυγε την βαριά αζωτούχα λιπανση κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης...

καλημερα αδερφε.εκανα οτι με συβουλεψες.το εχω βαλει 16/8 και σε 20 μερες θα το γυρισω.απο χωμα χρησιμοποιω το all mix της μπιομπιζ.Εκτος απο ruit juice λες να δωσω και τιποτα αλλο για τις επομενες 20 μερες?
Απάντηση
Οχι είσαι αρχοντας με αυτά...
SkullnBones
Απάντηση
(02-11-2015, 12:49 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Οχι είσαι αρχοντας με αυτά...

μακαρι να μπορουσα να ξεπληρωσω καπως τις συμβουλες σου.εχεις δοκιμασει lemon haze?
Απάντηση
Χαχα, οχι...
SkullnBones
Απάντηση
παιδες καλημερα.τα φυτακια ειναι 25 ημερων περιπου αλλα τα βλεπω πολυ μικρα.συμφωνα με τους χρονους θα επρεπε τωρα οπου να ναι να βγαλει προανθους.αυτα ομως ειναι εφταμηνιτικα.του δινω το μπιο γκροου και ρουτ τζους.λετε να παρουν τα πανω τους συντομα ή κατι δεν παει καλα?
Απάντηση
Τα βλέπω σε πολύ μεγάλες γλάστρες να είναι. Αυτό για μένα σημαίνει ότι ανέπτυσσαν το ριζικό τους σύστημα. Είναι κάπως πίσω, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό για να ανησυχείς.
Απάντηση
μήπως έχεις χαμηλές θερμοκρασίες ?
Απάντηση
Είναι και με 16 ώρες φως ο φίλος, δεν λες οτι γκαζώνουν κιόλας... Δώσε 18-20 για καμιά βδομάδα να γουστάρεις...
Πάντως χρωματάκι καλό.
SkullnBones
Απάντηση
(02-26-2015, 12:06 PM)Blues Έγραψε: Τα βλέπω σε πολύ μεγάλες γλάστρες να είναι. Αυτό για μένα σημαίνει ότι ανέπτυσσαν το ριζικό τους σύστημα. Είναι κάπως πίσω, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό για να ανησυχείς.
εβαλα κατ ευθειαν σε 11λιτρες γιατι δεν θα κανω μεταφυτευση.χτες τους εδωσα παλι bio grow και σταματησα το ruit juice.ξεχασα να βγαλω και κανενα κουβα εξω στην βροχη να μεζεψω νερο.εχω παρατηρησει οτι το νερο της βροχης κανει τρελη δουλεια στην αναπτυξη του φυτου.
Απάντηση
(02-26-2015, 12:22 PM)xasikliks Έγραψε: μήπως έχεις χαμηλές θερμοκρασίες ?
οχι αδερφε μια χαρα ειναι η θερμοκρασια.
Απάντηση
(02-26-2015, 02:42 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Είναι και με 16 ώρες φως ο φίλος, δεν λες οτι γκαζώνουν κιόλας... Δώσε 18-20 για καμιά βδομάδα να γουστάρεις...
Πάντως χρωματάκι καλό.

θα του δωσω λιγο παραπανω φως.το χρωμα ειναι οντως καλο.σημερα παντως που το ειδα εχει παρει πανω του.μακαρι να παει καλα.ποτε πρεπει να το γυρισω τωρα σε ανθοφορια?χασαμε τους χρονους και μπλεξαμε.
Απάντηση
Αυτόματο είναι, μη μασας Smile Αν είναι αυτό που έλεγα για τις ρίζες, όλα θα πάνε καλά καθώς κάποια στιγμή θα αρχίσει να δίνει τα πάνω του.
Απάντηση
(02-28-2015, 10:23 AM)cobr1to Έγραψε:
(02-26-2015, 12:06 PM)Blues Έγραψε: Τα βλέπω σε πολύ μεγάλες γλάστρες να είναι. Αυτό για μένα σημαίνει ότι ανέπτυσσαν το ριζικό τους σύστημα. Είναι κάπως πίσω, αλλά όχι σε τραγικό βαθμό για να ανησυχείς.
εβαλα κατ ευθειαν σε 11λιτρες γιατι δεν θα κανω μεταφυτευση.χτες τους εδωσα παλι bio grow και σταματησα το ruit juice.ξεχασα να βγαλω και κανενα κουβα εξω στην βροχη να μεζεψω νερο.εχω παρατηρησει οτι το νερο της βροχης κανει τρελη δουλεια στην αναπτυξη του φυτου.
εξαρτάτε από πού σου έρχεται το σύννεφο . αλλά του λείπουν και κάποια ασβεστομαγνίσια που τα χρειάζεται το φυτό . δεν θα το συνιστούσα ,.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)