Πανελ με Ε27
#1
Πανελ Ε27
Υλικα κατασκευης

MDF 4εκ.
καλωδιο 2χ1 . διαμετρο 0.5 για της ένωσης
Κλεμμες 6μμ και 10μμ
Καλωδιο 2χ1 1μμ για την τροφοδοσια.
Λαμπες LED SMD μεχρι 12 βαττ!
Τα γαντζακια που εχω βαλει στης γωνιες δεν θυμαμαι πως λεγονται
Φασματα.
6000κ Ψυχρο = Αναπτυξη
4000κ Ουδετερο = Κανει και για την αναπτυξη αλλα και για την αθοφορια, εχω βγαλει γκροου με μισές 4000κ και μισές 3000κ
3000κ Θερμο = Ανθοφορια
2700κ Θερμο = Ανθοφορια
Διαστάσεις MDF
Μακρος 75
Πλατος 50
Εργαλια για την κατασκευη
Βιδολόγος η δραπανο.
Ποτηροτρυπανα διάφορων διαστάσεων , 40μμ και άνω
τρυπανι για ξυλο 8μμ 10 μμ
Κοφτακι , και ενα ποιο μικρο χουφτας εμενα με βοηθαει.
Κατσαβιδια
Σεγα η πριόνι
Λιγα λογια για το πανελ.
Θα σας προτεινα να μην παρετε λαμπες μεγαλυτερες απο 12 βαττ γιατι θα εχετε προβλημα με την θερμοκρασια  βαζουν περισσοτερη θερμοτητα, και καιγονται ποιο ευκολα.
Το συγεκριμενο πανελ εχει περασει ολα τα σταδια βελτιώσεις οπως θα δειτε στης παρακατω φωτο.
Αρχικα το εκανα με λιγοτερες λαμπες και στην συνεχεια εβαλα και αλλες και μετα ξανα και αλλες ,
 καποια στιγμη ξανα εφτιαξα τα καλωδια απο την αρχη.
Γιατι  ειχε γινει ενα χαος με ολα τα καλωδια , ανοιξα και αλλες τρυπες για την ροη αερα.
Προσωπικά το εχω στα 40 εκ και οταν εχω ολα τα φωτα αναμμένα το εχω στους 60 με 55
Το χρησιμοποιώ απο τοτε που ξεκινησα να ασχολουμε δεν εχω καποια εμπειρια απο καποιον αλλον φωτισμο.
Της λαμπες της αλλαζω περιπου καθε 3 γρουο , αν δεν καουν μεχρι τοτε. άλλωστε ειναι κατι αναλώσιμο
Και κατι τελευταιο , εχω κανει υπερβολη με τοσα ντουι δεν θα το προτεινα για 1χ1 , καποιες φορες δεν της ανοιγω ολες αφηνω καποια κενα.
Οι φωτογραφιες ειναι με την σειρα οπως ξεκινησε μεχρι σημερα
                       

Τωρα συνολικα ποσα ντουι εχει επανω μην με ρωτησετε ,δεν θυμαμαι πρεπει να ειναι γυρω στα 80
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)