Έχεις τέντα? Πέρνα να μας πεις πως είναι! Κριτική Τέντας!
#1
Star 
Θα ήθελα πριν αγόραζα τις ρημάδες τις τέντες να είχα έναν μπούσουλα. 

Εδώ, παραθέτοντας τις δικές μας εμπειρίες για την ποιότητα αλλά και λειτουργικότητα, μπορούμε να δημιουργήσουμε τον μπούσουλα αυτό.

Ξεκινάω με τις έξεις 3

Probox 80x80x160 (official site δεν βρήκα) 
   
Καλή για αυτόματα ή για δωμάτιο που είναι ήδη σκοτεινό, αυτή που έχω εγώ μπάζει φως από το ζιπ σχεδόν από παντού.

Η πόρτα θέλει προσοχή στο άνοιγμα, σιγούλια σιγούλια, το ζιπ για να μην μείνει στο χέρι.
Βεβαίως δεν είμαι τακτικός και ούτε περιποιητικός. Παρολ' αυτα "δουλεύει" σαν καινούργια από το 2016. (με τα ζιπ να μπαζουν Big Grin )

Mammoth Lite+ 60 (60x60x140)
Αυτή η κατασκευή είναι σαφώς πιο ποιοτική από το Probox. 
   
Κάνει και για φπ  Big Grin
Το ζιπ είναι σιδερένιο, κι ενώ φαίνεται πιο ποιοτικό στα δύο χρόνια με άφησε. 
   
Η σχεδίαση δεν φαίνεται να τους πήρε και πάρα πολύ. Ολόκληρη η τέντα έχει ένα ζιπ το οποίο κλείνεις για να στηθεί η τέντα.

HOMEBOX AMBIENT Q60+ - 60X60X160CM
Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Εδώ η ποιότητα και ο σχεδιασμός φαίνονται κατευθείαν.
   
Η εσωτερική επένδυση δεν συγκρίνεται με τις άλλες τέντες, ίσως όμως κι η τιμή της.

Δυο ζιπ για την πόρτα, φυσικά σιδερένια, εξαερισμοί πολλοί ανακλαστικό που τυφλώνει.
χμ κι ένα πορτοφόλι να τα σηκώνει βέβαια.

Προς το παρόν την έχω δουλέψει 3 μήνες όποτε δεν έχω πολλά να πω.
Απάντηση
#2
Αυτη η homebox σαν εταιρια φαινεται και δειχνει οτι φτιαχνει πολυ καλες τεντες, καταλαβαινεις και την ποιοτητα αλλωστε μονο και μονο που λενε Made in Berlin, Germany.
Ισως γι αυτο ειναι και ακριβοτερες. Μου κεντρισε το ενδιαφερον ειναι η αληθεια, σκεψεις για την επομενη τεντα, όποτε αυτο γινει

Τα φερμουαρ επειδη οντως με τον καιρο μπορει να κολανε, το χω παθει και γω, κανω ομως το εξης κολπο, μια στο 6μηνο ξερω γω η το χρονο.

Οινοπνευμα (ισοπροπυλικη εχω) χαρτι,το παιρνεις ολο κατα μηκος με ελαφρυ τριψιμο, και μετα απο πανω wd-40 παλι ελαφρως, κανεις 1-2 λουπες το φερμουαρ και στρωνει αρκετα. Αυτο που δειχνεις ομως ειναι σκισιμο, εφυγε η ραφη ξηλωθηκε, εκει rip, που να τρέχεις να το ραβεις... ζορι

Mammoth... Καντε τις expose για να δει ο κοσμος οτι ειναι μουφα η υφη του υλικου που εχουνε ειναι...περιεργη (αλλα δυστυχως ειναι φτηνιαρικες και πεφτουν στη παγιδα, τις παιρνουν, και μετα το μετανιωνουν)
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
green qube
αυτες εδω ειχανε μπει στο ματι μου και νομιζω ειναι οτι καλυτερο εχω δει στο ιντερνετ
αυτο το λευκο το υφασμα το δινουνε σαν led qube tent δεν ξερω αν σημαινει κατι
Απάντηση
#4
@trompetas καλή πατέντα με το iso πρώτα.
Εγώ έβαλα κατευθείαν wd40 γιατί μάλλον η πολύ υγρασία το σκουειασε και δεν άνοιγε εύκολα.

Η ζημιά πιο πάνω στην Mammoth έγινε άπαξ και δεν μπορώ να καταλάβω πως, την ανέβασα, σκάλωσε... Σιγά σιγά την άνοιξα... Και μου έμεινε στο χέρι.
Απάντηση
#5
@sporakos πολύ μπροστά φίλε μου το green qube.

Δεν βλέπω όμως τέντες στα μέτρα μας... Όλο κάτι θηρία 2x2 λολ.

Είχε και κάτι πιο μικρές αλλά σαν να απευθυνθείτε σε επαγγελματίες.
Απάντηση
#6
Να πω και γω την γνωμη μου στο νημα του φιλου μου @tzorge(γεια σου Γιωργη)
Καλο το wd40 αλλα καλυτερα θα ηταν σιλικονη σε σπρευ 'η ασπρο γρασο σε σπρευ ,και γιατι αυτο
Το wd40 ειναι πιο αρι και μετα την εφαρμογη του εξατμιζεται γρηγορα,και το προστατευτιοκο<<φιλμ>> που αφηνει εκει που ψεκαζουμε χανεται πολυ πιο γρηγορα απο την σιλικονη 'η το γρασο που ειναι πιο πυκνα,δεν εξατμιζεται αφηνει ενα αρκετα πιο παχυρευστο <<φιλμ>> οπου ψεκαζουμε και δεν επιτρεπει το νερο να εισχωρησει

   

Με ζουμ
Οδηγιεσ σιλικονησ
   
Οδηγιεσ γρασου
   
Και η τιμη τησ σιλικονησ και του γρασου ειναι περιπου στα ιδια λεφτα 5ευρω

Εγω σπρευ σιλοκονησ βαζω και στα φανακια ανακυκλωσησ αερα γιατι οιπωσ ρουφανε την υγρασια απο την τεντα στον μηχανισμο τουσ χαλανε πολυ γρηγορα
Με την σιλικονη μπορω να πω οτι αυξησα την ζωη των φαν στο διπλασιο

Βιβεεεεεεεεεσ
Απάντηση
#7
(12-05-2021, 15:26 )Roukounas Έγραψε: Να πω και γω την γνωμη μου στο νημα του φιλου μου @tzorge(γεια σου Γιωργη)
Καλο το wd40 αλλα καλυτερα θα ηταν σιλικονη σε σπρευ 'η ασπρο γρασο σε σπρευ ,και γιατι αυτο
Το wd40 ειναι πιο αρι και μετα την εφαρμογη του εξατμιζεται γρηγορα,και το προστατευτιοκο<<φιλμ>> που αφηνει εκει που ψεκαζουμε χανεται πολυ πιο γρηγορα απο την σιλικονη 'η το γρασο που ειναι πιο πυκνα,δεν εξατμιζεται αφηνει ενα αρκετα πιο παχυρευστο <<φιλμ>> οπου ψεκαζουμε και δεν επιτρεπει το νερο να εισχωρησει



Με ζουμ
Οδηγιεσ σιλικονησ

Οδηγιεσ γρασου

Και η τιμη τησ σιλικονησ και του γρασου ειναι περιπου στα ιδια λεφτα 5ευρω

Εγω σπρευ σιλοκονησ βαζω και στα φανακια ανακυκλωσησ αερα γιατι οιπωσ ρουφανε την υγρασια απο την τεντα στον μηχανισμο τουσ χαλανε πολυ γρηγορα
Με την σιλικονη μπορω να πω οτι αυξησα την ζωη των φαν στο διπλασιο

Βιβεεεεεεεεεσ

Έχει πολύ δίκιο αδερφέ μου ! Άνοιξα τα φουρφουργια κ το γράσο που είχαν μέσα είχε φύγει από τις στροφές κ είχε πάει στα τοιχώματα κ είχε πετρώσει.. κ λεω τι να το προκάλεσε αυτό? Πρέπει να είναι η υγρασία.. μου άνοιξες τα μάτια άλλη μια φορά!θα βάλω σιλικόνη στο επόμενο άνοιγμα. Heart

@tzorge
 Home box ambient Q120 η άσπρη 1,20x1,20x 2m στα 170 Γιούρα από το μαγαζί με έδρα Βουλγαρία την έχω ευχαριστηθεί  Weee
Απάντηση
#8
@bakiz μα να σου πω είπα να πάρω από Ελλάδα αλλά ρε φίλε άμα ο ξένος το έχει πακέτο στο σπίτι 10 ευρώ λιγότερα από την τιμή μαγαζιού εδώ τι να κάνω.

Αλήθεια έχει κόσμο που θα σκάσει έτσι 150 ευρώ χωρίς να το ψάξει?

Εγώ νομίζω Πολωνία.
Εβίβα @Roukounas
Απάντηση
#9
Καλησπέρα, 

Θα αφήσω κι εγώ τις εμπειρίες μου από τέντες.


1) LightHouse MAX 0.76m²

   

Γενικά, πολύ καλή τέντα. Καλό ανακλαστικό υλικό, ανθεκτικά φερμουάρ. (Εδώ να πω ότι στην 1η που πήρα ήταν ελαττωματική κι ειχε κάποιες μικρές τρυπούλες. Επίσης σε κάποια σημεία περνούσε λίγο φως από τα φερμουάρ. Μετά από συνεννόηση έγινε αλλαγή και όλα καλά.)
Σιδερένιες ενώσεις που την έκαναν πολύ σταθερή.
Ευρύχωρη για αυτό που ήθελα, χωρούσε 4 αυτόματα σε 10λιτρες γλάστρες.
2 σίδερα στην κορυφή για κρέμασμα αντικειμένων.
3 παράθυρα χαμηλά για παθητική είσοδο. Αρκετές τρύπες (5) για εξαερισμούς, καλώδια κτλ.

Καλά να είναι εκεί που είναι,  ελαφρύ το χώμα..



2) Secret Jardin hydro shoot 60
       

Αρκετά καλή τέντα. Πολύ καλό ανακλαστικό υλικό.  Στα συν ότι το φερμουάρ καλύπτεται εξωτερικά με αποτέλεσμα ακόμα και στα ελάχιστα σημεία που περνάει το φως, να το καλύπτει. 2 σίδερα στην κορυφή για κρέμασμα αντικειμένων.
Στα μείον ότι έχει πλαστικές ενώσεις. Στο μέγεθος που την έχω μάλλον δεν πειράζει αλλά σε πιο μεγάλη δεν θα το προτιμούσα. Επίσης θα μπορούσε να έχει καμία τρύπα ακόμη. Έχει 3.

Απο μέγεθος, το 60×60 είναι λίγο, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά.  Έχω χορεσει μέχρι 2×10λιτρες και 2×6λιτρες πολυυυ οριακά, δεν το προτείνω.
Κάτι που δεν μου αρέσει επίσης είναι η καμπύλη που κάνει το φερμουάρ χαμηλά. Δυσκολεύει λίγο την είσοδο-έξοδο των φυτών.


3) Airontek lite 40×40×120
   

Οτι χειρότερο κυκλοφορεί. Τρύπια παντού, εκεί που ήταν διπλωμένη ακόμα περισσότερες τρύπες. Τέτοιο υλικό δεν έχω ξαναδεί. Εκτός από το ότι αντί να κάνει αντανάκλαση φαίνεται σαν να απορροφά το φως, σε ένα σκοτεινό δωμάτιο φωτίζει σαν διακριτικό λαμπατέρ όταν τα φώτα είναι ανοιχτά από μέσα.
Αναγκάστηκα όσο την χρησιμοποίησα να περάσω από μέσα μια στρώση ταινία αλουμινίου.
Τραγική αγορά. Θα την κάνω στεγνωτηριο λογικά, οπότε χρειάζεται.

Απορώ με αυτούς που τις πουλάνε και δεν λένε τίποτα όταν την αγοράζεις.  Κι όταν την στήνεις και τους παίρνεις τηλέφωνο και τους περιγράφεις πως είναι σου λένε έτσι είναι οι lite..
Χμμ άρα ξέρεις πως είναι..


****
Τέλος να πω ότι έχω δει το υλικό από την Ecotent και μπορώ να πω είναι αρκετά καλό, παρόμοιο με της hydro shoot. Κατά τα άλλα δεν ξέρω, δεν την είδα στημένη.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)