[Indoor] mini grow box παπουτσοθηκη
#1
Χαιρετώ την παρέα!

ο χώρος εχει διαστάσεις 30χ40χ80

φωτα 2  astir led sirius συνολικά 70 watt

γλαστρα 8 λιτρα υφασματινη

χωμα biobizz light mix

λιπασματα biobizz rootjuice το οποιο χρησιμοποιήθηκε τις πρωτες 2 βδομαδες, grow , bloom ,topmax

ποικιλια super lemon haze φωτοπεριοδου απο σποραδικο.

Ο σπορος εσκασε 1 Μαρτιου και εμεινε 1 μηνα σε φαση βλαστησης . Εγινε μια φορα τοπινγκ για τον σχεδιασμο 4 κορυφων.

Μπήκε ανθοφορια 1 απριλιου οπου γυρισα τα φωτα σε ωράριο 12-12. Πλεον μπαινουμε σχεδον 7η βδομαδα ανθοφοριας (9-10 βδομαδες δινει η εταιρια)

Δυστηχως εχω φωτο μονο απο την φαση της ανθοφοριας κ μετα , οπότε θα παραθέτω παρακατω βδομαδα βδομαδα την πορεια κ το φαγητο που έδινα στο φυτό. αυτα μαγκες κ βιβες

Smoke20 Smoke20 Smoke20

Ποτισμα. τις πρωτες 10 μερες ψέκασμα το πολυ μεχρι 50μλ και ανεβαινα σταδιακα.

Στις 2 βδομαδες περίπου αρχισα να βαζω grow. ph απο 6-7 .Εγινε τοπαρισμα. Επισης ανεβηκε κ το πότισμα περιπου στο μισό λιτρο

Κατάφερα να κρατησω το πότισμα ανά 3 ημέρες σταθερά κ ανεβαζα την ποσοτητα.

1η Απριλίου αλλαγη ωραριο φωτισμου σε 12-12

Δοσολογια της πρωτης βδομαδας 1ml grow k 1 ml bloom σπασμενα σε 2 ποτισματα τη βδομάδα απο 1 λιτρο σε καθε ποτισμα.

φωτο 1-4-2021

       

2η βδομάδα ανθοφορίας

στις αρχες εγινε αποφύλλωση κ lolipop ,δηλαδη εκοψα τα κάτω κλαράκια που δεν περνανε πολυ φως.

1,5 λιτρο σε καθε ποτισμα , 1,5μλ γκρου 1,5μλ μπλουμ 1,5μλ τοπμαξ  συνολο φαγήτου βδομάδας.

       

3η βδομαδα απο 1,5 λιτρο νερο σε καθε ποτισμα. 2μλ γκρου , 2 μλ μπλουμ , 1,5 τοπ μαξ συνολο φαγητου

       

4η βδομάδα φαγητό συμφωνα με το πινακακι της εταιρίας λίγο πιο κάτω  σε περιεκτικοτητα.


           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#2
Με τις μυρωδιές φίλε τι κάνεις;
Απάντηση
#3
Λοιπόν , η συγκεκριμένη ποικιλια κάνναβης εχει πολύ δυνατό αρωμα κατα την διαρκεια της ανθοφορίας.

Ήθελα να πιστεύω οτι με ενα μικρό φυτό θα ήμουν καλυμμένος απο άποψη μυρωδιάς αλλα ΟΟΟΟΧΙ!! χαχα

Μεχρι και την 5η βδομάδα εβγαζα τον αέρα κατ εύθειαν εξω στη βέραντα. Εχω χώσει μέσα στο σωλήνα εξαερισμου διαφορα αρωματικά χώρου κ ενα βαζακι ΟΝΑ αλλά οοοχι δουλειά δεν κάνανε!

Μυριζε όλο το μπαλκόνι φούντα! κ οταν γύριζε ο αέρας προς τα μέσα το αποτέλεσμα ήταν να μυρίζει κ το σπίτι. Λέω δεν είμαστε για τετοια!

Απο Σεπτεβρη θα μεταφερθώ σε τέντα παλι , οπότε η αγορά σωστού εξαερισμού κ φίλτρου ήταν απαραιτητη.

Μετα απο ψάξιμο κ τύχη έπεσα πανω σε ενα πολύ καλο μοντελο εξαερισμού το οποιο θα με βόλευε κ στο μέλλον.

Το κύριο χαρακτηριστικο του θα ήταν να ειναι αθορυβος όσο γίνεται κ πραγματικά το πέτυχα! Ο θόρυβος που κανει ειναι οπως ενας σταθερός υπολογιστής . Σκεψου κοιμαμαι στα 2 μετρα απόσταση κ δεν είναι καθολου ενοχλητικό.

Οπότε απο την πάνω τρυπα του κουτιού βγαινει ο σωλήνας , όπου συνδέεται στον εξαερισμο , όπου κ αυτος συνδέεται πανω στο φιλτρο άνθρακα. Ο αέρας βγαίνει πεντακάθαρος μέσα απο το φίλτρο.

Η μόνη πατέντα που εκανα στο φίλτρο , ειναι να βγάλω το προστατευτικό κάλυμα  και να το τοποθετήσω μεσα στην τρυπα του φίλτρου , ωστε να κρατάει τις σκονες που έρχονται απο τον εξαερισμο.

Το αποτέλεσμα είναι να μην μυριζει ΤΙΠΟΤΑ μέσα στο σπιτι κ να έχω το κεφαλι μου ήσυχο πλεον!

Βιβες με λίγο cheese Smoke20 Smoke20 Smoke20 Smoke20

   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#4
Η τουρμπινα σου ειναι το Infinity ; εχεις και controller γι αυτο;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
Ναι τρομπετα το infinity t6 με το κοντρολ ειναι. Τον βρηκα στο amazon μετα απο πολυ ψάξιμο.

Δυνατός αρκετα στις υψηλές σκαλες , αλλα δεν χρειαζεται να φτανω εκει. Στο 3 τον δουλευω , αθόρυβος. Περισσοτερο θορυβο κανει ο ανεμιστήρας που εχω μεσα φαντασου.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#6
5η ,6η ,7η βδομάδα χρησιμοποιήθηκαν κανονικα τα λιπάσματα grow bloom top max και κανα 2 φορες συμπλήρωσα cal-mag απο advance.

ph 6.2 - 6.8

ec εφτασα μεχρι 1,8 την 6η κ 7η βδομαδα.

Πλεον βρισκομαστε στο τελος της 8ης. Εχω σταματησει το φαγητό.

Το τελευταιο ποτισμα ηταν σκετο πεχαρισμενο νερό με μια κουταλια μελλάσα. Ετσι θα συνεχισω για μια βδομαδα ακομα μεχρι να το κόψω.

Κρυσταλάκια τα περισσοτερα θολωμενα , μερικα διαφανα κ ελαχιστα amber.

5η βδομάδα
   

6η βδομάδα
   
   

7η βδομάδα
   
   

Και μια χθεσινή φωτό
   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#7
           

Βγήκε για πότισμα!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#8
55 ημέρα ανθοφορίας ξεκίνησε η 9η βδομάδα
Έκλεισε μια βδομαδα χωρίς φαγητό  κ έχει αρχίσει να αποκτά αυτό το όμορφο ξεθωριασμα.
Θα παει άλλη μια βδομάδα έτσι σίγουρα μέχρι να φαει τα φυλλα του..
Βιβεςςς

   
   
   
   
   
   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#9
Καλημέρες! Επεσε δουλειά κ δεν πρόλλαβα να ανανεώσω το grow.

27 μαίου κόπηκε το φυτάκι , ούτε 3 μήνες σύνολο, 57ημέρες ανθοφορια πήγε.

Εμεινε κρεμασμενο για μια βδομάδα να στεγνώσει κ απο τότε μπήκε σε βάζα για να αρχίσει η ωρίμανση.

Επειτα απο 2 βδομαδες άρχισε να στρώνει κάπως καλύτερα η γεύση του. Απο μυρωδιά πάρα πολύ δυνατή!

Ακουσμα μεχρι στιγμής , αρχικά σου δινει ενα γερό ξεκεφάλιασμα το πρώτο τέταρτο , που στη συνέχεια μεταβάλεται σε πολύ ευχάριστο ανεβαστικο εγκεφαλικό ακουσμα που διαρκεί!

Σίγουρα θα ειναι ενα ευχάριστο καλοκαίρι!

Απο Σεπτέβρη έχουμε καινούριο set up τεντα , φώτα.

Μάγκες μου , πολλές βίβες με καλά μυαλά Smoke20 Smoke20

   
   
   
   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#10
Καλοπιωτα @prasinos

Μια ερωτηση, ολο το grow βγηκε με απλο χωμα bio bizz light mix χωρις κατι αλλο μεσα;

Απο λιπανσεις ειχες την τριπλετα + calmag απο ΑΝ;
Τι δοσολογιες πηρανε συνολικα παιζει να μπορεις να το υπολογισεις;

Θα ειχε ενδιαφερον μια τελικη σουμα στα feedings, με τα νουμερα συγκεντρωμενα Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#11
(18-06-2021, 12:12 )trompetas Έγραψε: Μια ερωτηση, ολο το grow βγηκε με απλο χωμα bio bizz light mix χωρις κατι αλλο μεσα;

Απο λιπανσεις ειχες την τριπλετα + calmag απο ΑΝ;
Σύναψη:Φίλε @trompetas
χωμα biobizz light mix

λιπασματα biobizz rootjuice το οποιο χρησιμοποιήθηκε τις πρωτες 2 βδομαδες, grow , bloom ,topmax 


o @prasinos  στο πρώτο του ποστ γράφει τα από πάνω. Δεν ξέρω αν πρόσθεσε κάτι άλλο επί πλέον.
Καλόπιωτα φίλε.
Απάντηση
#12
@trompetas χώμα όπως τα λές , biobizz light mix σε όλη την καλλιέργεια. Την δεύτερη βδομαδα ανθο συμπλήρωσα λίγο απο πάνω γιατί είχε καθήσει.

Λιπάσματα την τριπλέτα biobizz και sensi cal mag extra απο advance.

Το τελευταιο δεκαήμερο νερό σκέτο με μελλάσα.

Εχεις στο μυαλό σου δηλαδή , αν σε πιάνω , πχ. πρώτη βδομαδα συνολο φαγητου 1,5 γροου , 1,5 μπλουμ
                                                                         δέυτερη βδομαδα  1,5 γροου , 2 μπλουμ


κατι τετοιο?

@pansek  βίβες όμορφες Smoke20 Smoke20
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#13
(18-06-2021, 16:58 )prasinos Έγραψε: Το τελευταιο δεκαήμερο νερό σκέτο με μελλάσα.

Αυτο σκεφτομαι να το κανω και γω ειναι η αληθεια, να δω αν οντως αλλαζει οπως λενε τοσο πολυ τη γευση, μολις μου δωσες κινητρο


Για τις δοσολογιες η απορια αφορουσε ανα συνολικη περιοδος δηλαδη ποσο στην αναπτυξη και ποσο στην ανθοφορια, απ οτι φαινεται στις φωτο σου ετρωγαν ακριβως οσο χρειαζονταν
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
Καλημέρα
Δύο λόγια γιατί θα ασκούσα ιδιαίτερη προσοχή στο να ρίξω μελάσα στο χώμα. Ιδίως σε μια καθαρά βιολογική καλλιέργεια.

Τα βακτήρια είναι οπορτουνιστες σαν τον χωριάτη πάνω στο κρεβάτι ένα πράμα. Έτσι ενώ επικρατεί μια ισορροπία στα μικρόβια η προσθήκη τεράστιας ποσότητας ζάχαρης ευνοεί περισσότερο τα βακτήρια έναντι των μυκήτων.
Επίσης δεν θα ήθελα να πειράξω την σύνθεση στην ριζόσφαιρα.
Θα προτιμούσα να τάιζω τα μικρόβια μου με αργή αποδέσμευση.

Φυσικά θέλω να δω τα αποτελέσματα και να ευχηθώ επιτυχία.
Εβίβα αλάνια μου wake and bake
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)