[Indoor] 3o ΡΟΥΚΥ GROW
#36
(13-06-2021, 19:46 )Roukounas Έγραψε: Diaolina 
Mε έβαλες σε ενοιες και προβληματισμο τώρα
Αυτά που σε παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα τι σπόρια ήταν αγοραστα?

δεν πρεπει να εχει σχεση με τα σπορια ρε συ,αφου εχω και στα καλαμποκια λεμε Smile
ολα αγορασμενα ηταν...
μην ανησυχεις ,κι αυτο που ειπα να ειναι,δεν ειναι εκτεταμενο και στα δικα μου δεν προχωραει γρηγορα,εκοψα και καθαρισα καλα με πανι και οινοπνευμα και δεν εχω τωρα θεμα...
αυτα τα "χωματακια" καθαρισε τα με ενα πινελο να δεις αν οντως ειναι χωμα
και γενικα βαλε και καμια κολλητικη παγιδα να υπαρχει.
μια χαρα ολα,καλη συνεχεια Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#37
Ευχαριστώ κοριτσάρες

Αύριο λέω να κάνω κάνα φυλλοψεκασμο καλού-κακού

Με ειπαν(εκτός φορουμ) να ρίξω από αυτό το αντισηπτικό που είναι για covid σε υγρη μορφη(οχι ζελε)

Έχω 
Τριμμένο πράσινο σαπούνι
Άσπρο οινόπνευμα
Απο αιθεραια έλαια θυμάρι δενδρολιβανο μεντα
Πυρεθρο 
Γη διατομων
Neem oil 
Τι αγωγή θα μου συμβουλευατε να κάνω

Και μια ερώτηση για σενα @tzorge

Έχω αυτό το neem που είχες ποστάρει σε ένα νήμα σου 
   
Επίσης στο νήμα σου https://gr420.info/forum/showthread.php?...#pid186245
λες βάζεις γαλακτοποιητη
Τι είναι αυτός ο γαλακτοποιητης (σε ρώτησα και στο νήμα σου)
Σε ευχαριστώ διάβασα την απάντηση εκει

Σας ευχαριστώ όλους παιδια
Απάντηση
#38
Όχι δεν θες εδώ silica αν διαβάζω καλά έχει ήδη rimulgan το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το πυρίτιο. μείον τα καλά του πυριτίου βλέπε σκλήρυνση των φυτών κλπ.
Απάντηση
#39
Ξαναεκανα τσεκ να δω για τιποτα εντομα αλλα τα φυτα ηταν καθαρα,και ετσι δεν εκανα κατι,απλωσ θα εχω το νου μου να δω αν το προβλημα συνεχιζεται

Τα φυτα σημερα ειναι 6 βδομαδων(απο οταν εσκασαν στην γλαστρα)
και κλεισαν 2 βδομαδεσ απο την μεταφυτευση

Σημερα ποτισα ορισμενα με 500ml και αλλα με 600ml

Ειχα αρκετα απονερα αλλα τα ρουφηξε γρηγορα η γλαστρα

Για τον φοβο να μην δεν αναπνεει η γλαστρα και παθουν τιποτα η ριζεσ,επειδη επρεπε να δωσω καμμια 30 ευρω (για 9 τεμαχια που θελω) για κατι τετοιο,οπωσ λεγαμε και πιο πισω
   

Μου ηρθε η ιδεα να βαλω τησ βασεισ απο κατι 20λιτρεσ air-pot που εχω και νομιζω βολεψαν μια χαρα ειδικα που δεν ξοδευτηκαν και φραγκα
     
   
   
   

Και επειδη τα φυτα δεν ειναι ισοϋψή επαιξα και λιγο με τα φωτα
         

Αυτα τα δυο μου βγηκαν αυτοματακια η κανω λαθοσ?
         
Απάντηση
#40
17/06/21
Καλησπέρα

Σήμερα 17/06/21 τα φυτά ξαναποτιστηκαν και κλαδευτηκαν
Δεν ηπιαν όλα την ίδια ποσοτητα νερού από 500-700  ml
Ταιστηκαν με 
2ml/lt Inguana
2ml/lt maxicrop
1ml/lt silica

Ph=6,44
Tds=350

Μέτρησα και απόνερα και είχα Ph=6,73

Έδω μόλις έπεσε κλάδεμα γύρω στις 19:00
   
   

Οι κάτω φωτο γύρω στς23:00 4 ώρες περίπου μετά το κλαδευμα
Η ανταπόκριση τους προς το φως αρκετά γρήγορη όπως φενεται στις κάτω φωτο

Φενεται καλά στην μεσαία πίσω γλάστρα,μπροστά από τον γκρι δισκο
Το κλαδί που φενεται ανάμεσα στο καλώδιο και το ξύλο είναι πλέον στραμμένο αλλού

Επισησ καλα φενεται και στη κατω αριστερα γλαστρα Νο3
Δειτε το κλαδακι που ειναι μπροστα απο την μπλε ταμπελιτσα που ειναι μεσα στην γλαστρα
     
   

Τα δυο που δεν κλαδευτηκαν τα αφησα γιατι θελουν ακομα καμμια 10αρια μερεσ ακομα πιστευω
Απάντηση
#41
Ωραια τα δεσιματα σου φαινεται οτι πηραν τα πανω τους για τα καλα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#42
Πραγματικά, στις πρώτες φωτογραφίες έδειχναν τα φυτά στεναχωρημένα , ενώ μετά συνήλθαν.
Καλό δρόμο να έχουν.
Απάντηση
#43
Κουμπαρε σουπερ πάνε τα κορίτσια, πήραν το δρόμο τους. Συνιθηζουν τις συνθήκες. Πόσες μέρες λες να κρατήσεις ανάπτυξη?
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#44
28/06/21
Καλησπερα στο φορουμ

Εστω και αργα(λογο ενοσ βαρβατου κρυολογηματοσ) σασ ευχαριστω ολουσ (@trompetas -@pansek -@godfather -@Sativaas-@tzorge -@dragon)για τισ ευχεσ, τα καλα σασ λογια και την βοηθεια σασ

Απο τισ 17/06 που εκανα το τελευταιο ποσταρισμα τα φυτα ποτιστηκαν αλλεσ 4 φορες εωσ και σημερα

Φωτο 20/06
Φρεσκοποτισμενα αν και ηταν  διψασμενα πριν ποτιστουν 
Τα φυτα ποτιστηκαν με τισ ιδιεσ αναλογιεσ που αναφερω στο προηγουμενο ποσταρισμα
         

Στισ 21/06 ειδα κιτρινισματα στα φυλλα και σηκωσα καμμια 40cm τα φωτα 
Στισ 23/06 ποτησα με σκετο νερο,γιατι λογο κρυολογηματοσ δεν ειχα κουραγια και για πολλα πολλα,και το μονο που τσεκαρα ηταν το Ph
Στισ 25/06 τα φυτα ποτιστηκαν ξανα με τισ ιδιεσ αναλογιεσ που αναφερω στο προηγουμενο ποσταρισμα

Χθεσ 27/06/21 στην ουσια ξημερωματα τισ 28/06 τα φυτα διψασαν ξανα,πιο γρηγορα απο τησ προηγουμενεσ φορεσ,σημαδι οτι τα φυτα μεγαλωνουν αλλα και λογο ζεστησ

Σημερα 28/06/21 ανεβασα τισ ποσοτητεσ νερου 
5 φυτα ηπιαν απο 700ml με 1,4ml inguana-1,4ml maxicrop-1,4ml ancient earth εκαστο
2 φυτα ηπιαν απο 900ml με 1,6ml inguana-1,6ml maxicrop-1,6ml ancient earth εκαστο
1 φυτα ηπιε   απο 800ml με 1,8ml inguana-1,8ml maxicrop-1,8ml ancient earth εκαστο
Ph=6,5 Tds=350 
Θερμοκρασιεσ με αναμενα φωτα 29-30 με σβηστα φωτα 27-29
Σκοποσ μου ειναι να ποτιζω στισ 9 μερεσ 3 φορεσ για να εχω τον κυκλο dry-wet

Σημερινεσ φωτο 28/06/21
Πριν ποτιστουν
         

Κανα 3ωρο αφου ποτιστικαν
               

Σημερα τα φυτα κλεισαν 8 βδομαδεσ απο την στιγμη που εσκασαν στην γλαστρα
και 4 βδομαδεσ απο την μεταφυτευση

Εχω την εντυπωση οτι τα φυτα μου ειναι λιγο κοντα καθωσ επισησ και οτι συνεχιζω να εχω κιτρινα φυλλα
Καμμια γνωμη για υψοσ και φυλλα θα την εκτιμουσα
Απάντηση
#45
Ρουκ τι λέει πως τα πας; Πήραν ύψος;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#46
Κι εγώ τον σκεφτόμουνα τον Ρούκουνα. Τι έγινε όλα καλά;. 2 εβδομάδες έχουμε να ακούσουμε νέα σου.
Απάντηση
#47
16/07/21

@trompetas
@pansek

Φιλοι μου ευχαριστουμε για το ενδιαφερον και τα κοριτσια και εγω

Μου δοθηκαν οι ευκαιριεσ για κατι 2-3ημερα για θαλασσα και λεω 2-3ημερα γιατι επρεπε να γυρναω να ποτιζω,και να ξαναφευγω,οποτε αμελησα λιγο το νημα

29/06/21
                                         

01/07/21
                 

μεχρι και στισ 07/07/21 ποτιζω με τισ συνηθισμενεσ δοσολογιεσ που εχω αναφερει

Αλλα βλεπω οτι εχω κιτρινισματα στα φυλλα
Σε ελεγχο που εκανα σε σαιτ που δειχνει τα διαφορα συπτωματα των προβληματων των φυτων στα φυλλα υπεθεσα οτι,ειτε εχω χαμηλα τα φωτα ειτει ελειψη μαγνησιου(μοιαζουν λιγο τα συμτωματα)
(σημειωτεων αν ηταν ελειψη μαγνησιου ειχε 3-4 ποτισματα που ειχα σταματησει να βαζω εστω και μια ψιλη cal=mag)
Ετσι σηκωσα φωτα


Στισ 10/07/ φευγω εκτατωσ για θαλασσα και πποτισω τοσο οσο να συντηρησω τα φυτα απο 500ml χωρισ τροφεσ,αλλα με νερο βρυσησ αφημενω πανω απο 24 ωρεσ και οχι αντιστροφησ οσμ. που ποτιζα ωσ τωρα
ετσι ποτισα 2 φορεσ 10/07 και 12/07

Στισ 14/07/21 ποτησα παλι με βρυσησ αλλα εβαλα και λιπασματα και λιγο cal-mag 0,5ml σε 500ml νερο για καθε φυτο
Κατω φωτο στισ 15/07
                                   


Σημερα σαν 16/07/21
ποσοτητεσ που ηπιαν απο 700ml-900ml με
Inguana=2ml/lt 
Ancient earth=2ml/lt 
Maxi crop=2ml/lt 
Cal-mag 1ml/lt

Θερμοκρασιεσ με 
ανοιχτα φωτα 29-30
σβηστα φωτα 27-28

Υγρασια 65-70

σημερινεσ φωτο πριν ποτιστουν
                                 

Και κανα 2ωρο μετα αφου ποτιστηκαν
                                             
Απάντηση
#48
Κουμπαρε Αμαζόνιος. Το πρόβλημα φαίνεται να σταματάει πιο ψηλά. Άπλωσε τα , τελειώνουν και τα αυτόματα σιγά σιγά σούπερ. Θα πέσει και η θερμοκρασία με λιγότερες γλάστρες μέσα σίγουρα. Τα φπ θα γίνουν τέρατα , Καλή ανθοφορία φίλε μ!
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#49
Σύναψη:Μου δοθηκαν οι ευκαιριεσ για κατι 2-3ημερα για θαλασσα και λεω 2-3ημερα γιατι επρεπε να γυρναω να ποτιζω,και να ξαναφευγω,οποτε αμελησα λιγο το νημα
Όσο μπορείς και βρίσκεις χρόνο καπάνα την , γιατί το καλοκαίρι περνάει γρήγορα χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι.
Καλή συνέχεια φίλε.
Απάντηση
#50
Ωραιος ο ρουκ. Και γω στην ιδια ακριβως φαση ημουν αυτες τις μερες μαζι με τον φιλο @Luke Shapiro ξεφυγαμε κάναμε και τα μπάνια μας, χρειάζεται παιδιά! Οπου φυγει φυγει. Και δυστυχως για λιγες μερες γιατι οπως ακριβως καταλαβαινεις, ειναι μεγαλη ευθυνη τα ατιμα και πρεπει να είμαστε εκεί να τα ποτιζουμε και να ξερουμε οτι ολα πανε καλα. Μεχρι την επομενη ξεπετα καπου κοντα.

Στα του grow, θελω να ειμαι ειλικρινης ρε συ. Ενω εχεις προοπτικες να σκιζεις πατοκορφα στις καλλιεργειες σου και οοολα τα μεσα και εργαλεια. Καπου χανεται η μπαλα στο θεμα της λιπανσης. Εχω την εντυπωση οτι γενικα ολο το σχημα που εχεις αυτη τη στιγμη με τα ancient earth το maxi crop και το iguana , βγαζει ανορθοδοξες αντιδράσεις γενικότερα, καπου κατι λείπει τα φυτουλια ειναι σε μια 50-50 φαση καποια το γουσταρουν πολυ αυτο που τρωνε καποια καθολου, χαθηκαν και στην πορεια της αναπτυξης οσα χαθηκαν...
Νομιζω οτι φιλε @Roukounas η ολη κατασταση ειναι καμπανακι για αλλαγη στη συνταγη λιπανσης σου, οταν με το καλο ξεκινησεις μια εντελως νεα προσπαθεια, αν ψήνεσαι να το βελτιώσεις όλο αυτό. Δε θελω να σε κατευθυνω προς εταιριες η οτιδηποτε αλλο γιατι μπορει να παρεξηγηθεί, και δεν ειναι αυτη η ουσία βασικα, θα το βρεις εσυ τι και πως, αλλα σίγουρα, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η συνταγή της λίπανσης θέλει βελτίωση. Ισως αλλαγη της σειράς σε κάτι που σε βολεύει εσένα προσωπικά καλύτερα. Ισως καποια βελτίωση του χώματος; Εμπλουτισμό με πράματα , η αντιθέτως αν θέλεις μια ριζική αλλαγή σε coco ας πούμε. Αν δε τα δοκιμάσεις δε ξέρεις σίγουρα αν σου κάνουν οι εναλλακτικές,φιλική συμβουλή απο καρδιάς.

Απο Ph τι λεει στο χώμα σου πως τα πανε; Συνεχίζουμε να είμαστε υπο έλεγχο;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#51
Ρουκυ βλέπω με έκανες tag αλλά δεν βλέπω post για ποστ.
Απάντηση
#52
Καλημερα σε ολουσ
Λογο καποιου προβληματοσ στο τελευταιο μου ποστ δεν εμφανιζωνταν οι φωτο οποτε ξανασηκωνω την ιδια απαντηση με την ελπιδα να εμφανιζωνται και οι φωτο

@tzorge 
Ναι σε εκανα αλλα εκανα save το κειμενο-απαντηση που ετοιμαζω και θα το σηκωσω αργοτερα


19/07/21
@godfather
ευχαριστω για την συμπαρασταση,αλλα ουτε κηποσ δεν ειναι οχι ζουγκλα

@trompetas
Φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερων

Πολυ καλα εγραψεσ και σωστα

Και το δικο μου προβλημα αυτο ειναι:τρελλενωμαι ξερωντασ οτι εχω τισ προδιαγραφεσ,αλλα δεν μπορω να τισ επωφεληθω

Πολυ σωστο επισησ το σκεπτικο σου ωσ προσ κατευθυνση σε καποια εταιρεια(αν και θα το επερνα ωσ γνωμη)
Με την καλιεργεια μου και τα ζουμια μου λογο του ποσο τυπικοσ ειμαι δεν πιστευω να κανω και τοσα σημαντικα λαθη

Με coco εχω βγαλει την 1η (και καλυτερη)καλλιεργεια μου

Απο την 2η καλλιεργεια μου ειχα τα ιδια περιπου προβληματα με την τωρινη 3η
Δεν παιρνουν υψοσ τα φυτα

Στην 2η καλλιεργεια ειχα εστιασει στο οτι ισωσ εφταιγε ειτε το χωμα (βιολογικο το εκανα μονοσ βαση του φιλου του 
@tzorge,εδω σε εκανα tag τζωρτζη,αλλα ειχα κανει save την απαντηση για να βαλω φωτο καποια στιγμη)
ειτε το νερο γιατι βαζω αντιστροφησ οσμοσησ

Στην 3η και τωρινη καλλιεργεια αλλαξα το χωμα(πηρα απο αστηρ) και συνεχισα το ιδιο νερο,και σκεφτωμουν,επειδη συνεχιζω να εχω τα ιδια θεματα,στην 4η καλλιεργεια να παω με νερο βρυσησ

Φευγωντασ εκτακτωσ οπωσ ειπα πιο πανω για θαλασσα,2 φορεσ ποτισα βιαστικα με νερο (αφημενο 24ωρεσ) βρυσησ και χωρισ λιπασματα

Στισ 10/07/21 λοιπον, αποφασισα να σταματησω το νερο τησ αντ.οσμ. και να συνεχισω με βρυσησ,ετσι ωστε να πειραματιστω και για το επομενο grow
Ετσι στισ 10/07/21 ποτησα βιαστικα και για συντηρηση των φυτων με 
500ml
Ph=6.51     
TDS=200
επισησ βιαστικα και στισ
12/07/21
500ml
Ph=6.55
TDS=200
                
Απο τοτε εκανα αλλα δυο ποτισματα με νερο βρυσησ,αλλα τωρα αρχισα παλι να βαζω λιπασματα
το πρωτο στισ 14/07/24 παλι βιαστικα με 500ml το καθε φυτο και τισ εξησ ποσοτητεσ απο λιπασματα
14/07/21 500ml με
Inguana=2ml/lt 
Ancient earth=2ml/lt 
Maxi crop=2ml/lt 
Cal-mag 1ml/lt
Ph=6,49
TDS=550

και το δευτερο(οχι βιαστικα) στισ 
16/07/21 
με ποσοτητεσ  απο 
700ml-900ml με
Inguana=2ml/lt 
Ancient earth=2ml/lt 
Maxi crop=2ml/lt 
Cal-mag 1ml/lt
Ph=6,47
TDS=550

Στισ 17/07/21 ανοιγω τεντα και βλεπω αυτο,δεν ειναι ιδεα μου αλλα τα φυτα σαν να εδωσαν μποι  
                 

Ξανατσεκαρω και στισ 18/07/21
(προσοχη η αμεσωσ προηγουμενη,και η αμεσωσ επομενη φωτο αν και μοιαζουν δεν ειναι ιδιεσ,εχουν περιπου 24ωρεσ διαφορα)
                                   


Αρχιζουν σιγα-σιγα να φτανουν το πιο ψηλοτερο φυτο που εχω 
   

Στην κατω φωτο αν κανετε ζουμ ισωσ παρατηρησετε οτι τα χαμηλα φυλλα ειναι κοντοφαρδα(indica) ενω τα πανω στενομακρα(sativa) 
   

Και το ενα απο τα αυτοματα 
     

Σημερα 19/07/21
3η φορα που ποτηζω με νερο βρυσησ και λιπασματα
με ποσοτητεσ  απο 700ml-900ml με
Inguana=2ml/lt 
Ancient earth=2ml/lt 
Maxi crop=2ml/lt 
Cal-mag 1ml/lt
Ph=6,44
TDS=550
Θερμοκρασιεσ με 
ανοιχτα φωτα 29-30
σβηστα φωτα 27-28

Φωτο πριν ποτισμα και φαινονται διψασμενα 
               

Εδω ξεθαψα λιγο τα κατω φυλλα για να δειτε καλυτερα,εκεινο που φενεται απο ιντιγκα να γινεται σατιβα 
           

φωτο μια περιπου ωρα μετα το ποτισμα.
                                         

Και εδω το σατιβο-ιντιγκο 
     
Φιλοι μου πιστευω τα φυτα με την αλλαγη του νερου πανε καλυτερα η' ειναι ιδεα μου 
Τι να πω θα δειξει!!
Απάντηση
#53
Το νερό αν του αφαιρείς ιόντα έχεις ένα νερό που διψάει για ιόντα.
Sad
Θα συμφωνήσω με τον Ρουκυ.
Απάντηση
#54
Μετρώντας την αγωγιμότητα από το νερο της αντ.οσμ.πάντα ήταν μηδέν πριν βάλω μέσα λιπάσματα
 Για να μην μπαίνω στην διαδικασία να μαζεύω νερο βρυσης και να το αφηνω 24 ώρες για αποχλωριωση πήρα (πριν ένα χρονο) τηλέφωνο από εκεί που αγόρασα την αντ.οσμ.για να τους ρωτήσω αν μπορώ να παίρνω νερο αμέσως μετά το πρωτο φιλτρο(η δικια μου αντίστροφη όσμ. εχει 5 φιλτρα το πρωτο φιλτρο καθαρίσει το χλωριο )
Μου απάντησαν ότι γίνεται
Το έκανα αλλά διαπίστωσα ότι το νερο ήταν πολύ θολό και το σταμάτησα
Με ρώτησαν γιατί να το κάνω αυτό και τους εξήγησα ότι θέλω να ποτίζω τα φυτά μου με νερο που δεν έχει χλώριο και ότι δεν θέλω να φθειρω τα φίλτρα μου ,και τους είπα ότι το νερο μου εχει 0 αγωγιμοτητα άρα τα φυτα δεν θα παίρνουν ωφέλιμα συστατικά
Με απάντησαν ότι μπορώ να ποτίζω και με το νερο της εξαγωγής από την αντ.οσμ.
Αυτό που πετιέται δηλαδή
Δεν το έκανα αυτό γιατί κάπου στο φόρουμ (πριν τις αλλαγές που εγιναν) το θεωρούσαν βρώμικο νερο,αν και νομίζω ότι αυτοί που δεν έχουν αντ.οσμ. αυτό που πετιέται στην ουσία το πίνουν
ΩΕΩ

Πάντως είναι μεγάλο μαγαζί και οι άνθρωποι με απάντησαν σοβαρά 
Με έχουν συμβουλέψει και σε άλλες μου απορίες
Μια φορά μάλιστα με έδωσε μια απάντηση τηλεφωνικός , σε κάτι που ρώτησα ,και μετά από κάνα 2μερες με πήρε τηλ για να μου προτείνει κάτι καλύτερο από την πρωτη απάντηση που με εδωσε
Απάντηση
#55
Πολύ όμορφα τα φυτά σου! Καλές σοδειές!
Απάντηση
#56
Άποψη μου είναι πως δεν έχεις κανένα λόγο να περιμένεις 24 ώρες.

Μόνο σε μικρό οργανισμούς είδα σοβαρά θέματα με νερό βρύσης, στα φυτά μου πότε και δεν μιλάω μόνο για καναβουρια.

Το χλώριο πολύ γρήγορα αντιδρά με οργανικές ουσίες κι ως πού να φτάσει το νερό στην ρίζα δεν θα έχει μείνει τίποτα.
 
Οι ξένοι έχουν και χλωραμινη, εμείς όχι.

Με το να ρίχνεις τόσο καθαρό νερό αυξάνεις την οσμωτική πίεση που δέχεται ο ιστός του φυτού. Δουλεύει ανάποδα από το φίλτρο σου και με την ίδια λογική. 

Δεν ξέρω για Coco αλλά ο μόνος λόγος να έχω αντ. Οσμωση σε χώμα, θα ήταν αν το νερό μου είχε χημικά και μέταλλα! Δηλαδή δεν ήταν πόσιμο. 

Εβίβα και καλή συνέχεια
Απάντηση
#57
05/08/21
Τισ καλησπερεσ μου στο φορουμ

Συνεχιζω την ενημερωση του grow (καλιο αργα παρα ποτε,αλλα κανουμε και κανενα μπανακι)

φωτο απο 25/07/21 πριν ποτιστουν
               

Και φωτο κανα 3ωρο αφου ποτιστηκαν με το ιδιο προγραμμα που αναφερω και πιο πανω
                                             

27/07/21
               

28/07/21 εκανα το τελευταιο ποτισμα με τροφεσ

31/04/21 και 03/08/21 ποτισα απο 700ml το καθε φυτο χωρισ τροφεσ και φυγαμε εκτακτωσ για θαλασσα

φωτο 04/07/21 
   

σημερινεσ φωτο 05/08/01 τα φυτα σημερα ειναι 12μιση εβδομαδων
                 

Τι επαθα τωρα οσο ελλειπα θαλασσα και ειπα εναν φιλο να ποτισει(δεν το υποχρεωσα να πεχαρει αλλα το θεμα δεν εχει να κανει με το Ph)
το αυτοματο που ειχα(τελευταια επανω φωτο) στισ 24/07/21 ηταν ετσι
                       
και στισ 27/07/21 ετσι
                       
Αρχισε να μυριζει

Γυρναω απο θαλασσα και με το που μπαινω στην εισοδο τησ οικοδομησ με πιασαν οι μυρωδιεσ
παω στην τεντα και βλεπω οτι δεν εχω αρνητικη πιεση
Τον ειπιαμε λεω 
Ψαχνω να βρω τι φταιει,αλλα ολα φαινονταν καλα
Κοιταω το φαν εξαγωγησ και βλεπω ενα ψευτοφιλτρρο που ειχα κανει απο σιτα μπουκωσε
     
Το αντικατεστησα και ολα καλα
     
Επανηλθε η αρνητικη πιεση

Για σιγουρια εβαλα και το φιλτρο 
     
Το πολυ σε μια ωρα δεν μυριζε τιποτα

Για το πωσ μπηκε το φιλτρο δειτε στο νημα τησ τεντασ μου στην παραγραφο #9
https://gr420.info/forum/showthread.php?...#pid186651
Τα λεμε φευγω για θαλασσα αυριο
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)