Φτιάχνοντας Bubble Hash - Iceolator
#1
Αρχικά να πω ότι όλα γίνανε με το μάτι, δεν μέτρησα τίποτε, ούτε πόσο πρώτη ύλη χρησιμοποίησα, ούτε τι αποτέλεσμα είχα σε g. Απλώς τη συνταγή αναφέρω και τη μέθοδο που το έφτιαξα για να δείξω πραγματικά πόσο εύκολο είναι


Τα υλικά μου Big Grin
  • 3 Σακούλες bubble hash 220 micron - 160 & 25 (Μεγέθους 15 λίτρων)
  • 2 Κουβάδες 15 λίτρων
  • Πήρα το τρίμα μου και το έβαλα στον ένα κουβά, το τρίμα βγήκε απο ένα 5λιτρο βάζο γεμάτο μέχρι επάνω.
  • Πήρα 3 μπουκάλια εμφιαλομένο νερό συνολικα 4.5 λιτρα, τα έριξα μεσα, χύμα.
  • Πήρα και τον πάγο μου (αγορασμένος απο έξω) έβαλα με το μάτι οσο οσο.
  • 1 πλάστη (3 ευρω απο πρακτικερ)

       

       

    Για περίπου 15 λεπτά ανακάτεμα καλό με δύναμη, όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο

    Παρατηρούμε τις πρώτες μπουρμπουλήθρες να σχηματίζονται

       

    Σε αυτή τη φάση, ετοιμάζω τον κουβά με τις σακούλες μου για να ρίξω μέσα τα νερά

       
    Αφού πέσουν τα νερά συνεχίζω ανακάτεμα με τη σακούλα (με προσοχή εδώ μη σκιστεί τίποτε) για περίπου άλλα 5 λεπτάκια

       

    Και ετοιμάζεται το πρώτο σούρωμα απο την 220

       

    Μόλις στραγγίξουν όλα τα νερά, ξανά πέταμα την ύλη μου με τον πάγο στον αρχικό κουβά

       

    Μετά πάμε στην 160, η ίδια διαδικασία με πάνω

       

    Μόλις στραγγίξει καλά το νερό (πιέζοντας και με το χέρι λίγο απαλά) σε αυτή τη φάση ξεκινάμε να μαζεύουμε το πρώτο μας πέρασμα με ένα κουταλάκι

       

       

    Και μετα γυρίζουμε πίσω στην τελευταία σακούλα μας (25 Micron)

       

    Εδώ το νερό στραγγίζει με αρκετά αργότερο ρυθμό, με υπομονή μόλις βγει, καταλήγει κάπως έτσι

       

       

    Και εδώ τελειώνει το πρώτο πέρασμα, κάνω καλό ξέπλυμα στη μπλε σακούλα πριν τη ξαναβάλω πίσω, για να είμαι σίγουρος ότι η επόμενη γύρα μου δεν θα έχει υπολείματα πράσινης φυτικής ύλης που μπορεί να χαλάσει τη ποιότητα του iceolator

    2η γύρα
    Όλα τα νερά τα ξαναγυρίζω στον αρχικό μου κουβά μαζί με την ύλη και τον πάγο μου, και ξανά ανακάτεμα για άλλα 15

       

       

       

       

       

    Η ίδια ακριβώς λούπα ξανά και ξανά.

    Συνολικά γίνανε 4 περάσματα, και το τελικό αποτέλεσμα μου, δείχνει να είναι κάτι τέτοιο Smile

       


       

    Το βαζάκι δίπλα έχει cured bubble hash 15 ημερών, στα τελειώματα βέβαια, αλλά ήθελα να δείξω πως αλλάζει το χρώμα του. Έχει στεγνώσει καλά, και έχει πάρει ενα ωραίο καφέ χρώμα και φυσικα η γεύση έχει στρώσει πάρα πολύ σε σχέση με λίγες μέρες πριν.

       

    Την ίδια μεταχείρηση θα έχει και το καινούργιο batch. Το αφήνω ανοιχτό να αερίζεται για καμιά βδομάδα, αφού το σπάσω σε μικρά κομματάκια για καλύτερο στέγνωμα

       

    Βίβες!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)