Φτιάχνοντας Λάδι με Ισοπροπυλική Αλκοόλη
#1
Με τον φιλο @Luke Shapiro ενα πρωινο καποτε εναν χειμωνα...Είχαμε λίγο τρίμα που είχε μείνει..και είπαμε να ενώσουμε δυνάμεις και να φτιάξουμε λαδάκι, πάμε να δούμε τι κάναμε



Η πρώτη ύλη μας με τα απαραίτητα εφόδια
   

Τα σκεύη μας. Το πλάνο ήτανε να φτιάξουμε 2 ποιότητες, και γι αυτο είχαμε 2 κατσαρόλες
   

Περάσαμε τη πρώτη ύλη μας σε ένα μεγάλο βάζο και ρίξαμε την ισοπροπυλική αλκοόλη. Κάναμε 2 ξεπλύματα, 1 γρήγορο (δηλαδή μουλιάσαμε την ύλη για περίπου 1 λεπτό για την πρωτη ποιότητα, και μετα το δεύτερο ξέπλυμα το πιο αργό 3 λεπτά περίπου
   
Το φίλτρο καφέ κρατάει όλα τα τρίματα που καταφέραν να περάσουν απο το σουρωτήρι, γι αυτό και προτείνεται να το βάζουμε απο πάνω, στο τέλος καταλήγουμε να έχουμε ενα  ωραίο σκουρόχρωμο μίγμα
   

Παρακάτω βλέπουμε την δεύτερη ποιότητα να έχει πάρει ένα πιο πράσινο χρώμα, περάστηκαν 4 φιλτρα στη μεγάλη κατσαρόλα και ετοιμάζουμε να ρίξουμε το μίγμα απο το μπωλ

   

   

   

   

Οπλισμένοι με αρκετή υπομονή, περιμένουμε την αλκοόλη καθώς στραγγίζει απο τα φίλτρα στη κατσαρόλα που βρίσκεται σε νερό (Bain marie) Σε θερμοκρασίες περίπου 70 Βαθμούς Κελσίου

Στο μεταξύ...

   

Η πρώτη ποιότητα που ετοιμάσαμε έχει περάσει απο τα φίλτρα, και είναι έτοιμη και αυτή για το βράσιμο Bain marie

   

Η δεύτερη ποιότητα βγάζει ένα αρκετά έντονο πράσινο χρώμα σε αυτή τη φάση, αφαιρέθηκαν και τα φίλτρα και ετοιμάζεται και αυτή για βράσιμο

   

   

   


Εδώ βλέπουμε την πρώτη ποιότητα να μετατρέπεται σε ένα ωραίο χρυσαφί χρώμα
   

   

H Πρώτη ποιότητα έβγαλε κάτι τέτοιο
   

Η δεύτερη κάτι τέτοιο
   

Μετά αρχίσαμε να πίνουμε και ξεχάσαμε τις τελευταίες φώτο Big Grin

Οποιαδήποτε απορία καλοδεχούμενη!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#2
Εκτός από το αποτέλεσμα, το πιο ωραίο κομμάτι είναι ο χαβαλές και η παρέα...
Βέβαια δεν συμβουλεύουμε κανέναν να χρησιμοποιήσει ισοπροπυλική, ειδικά αν το λάδι προορίζεται για φάγωμα.
Κι εμείς μετά από ένα σημείο μόνο καθαρό οινόπνευμα...
Απάντηση
#3
Καλλιτέχνες ωραία ανάλυση παίδες ρισπεκτ! Τα τελευταία 2 χρόνια το έχω βάλει στη ζωή μου ως βρώσιμο κυρίως, και έχω δει θεαματικές αλλαγές στην ποιότητα της ζωής μού. Προσωπικά με βοηθάει στο να έχω ψυχική ηρεμία, επίσης έχουν σταματήσει οι νευρικές κρίσεις που είχα τελείως. Μεγαλο ευχαριστώ για την παρουσίαση, θα βοηθήσει πολύ κόσμο.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)