[Indoor] αργη διαδικασια?
#1
καλησπερα παιδαραδες μου, εν συντομια, 600mh λαμπα 3 φυτακια τελικα glue gelato auto.  αποσταση λαμπας απο τα φυτα 65cm
ποτισμα καθε 3μερες περιπου περιπου 250μλ . μεταφερθηκαν στις τελικες τους γλαστρες πριν 3 μερες {10λιτρες} οπου ποτιστηκαν κανονικα . τα κοριτσια ειναι σταθερα στα 5cm αυτες τις μερες με καμμια διαθεση να ψηλωσουν.. απλα ανοιγουν στο πλαι. υγρασια χωρου 60-70% και θερμοκρασια απο 21 μεχρι 27 βαθμους . δεν θα επρεπρε να ειναι ποιο ψηλα ?

11η μερα


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#2
καλά φαίνεται.
μεταφυτεψες πολύ νωρίς για αυτόματα που έτσι κ αλλιώς τα ενοχλεί η μεταφύτευση. θα πρέπει να συνέλθουν για να συνεχίσουν να μεγαλώνουν.
σε τι χώμα τα έβαλες?
Η 600mh δουλεύει στο φουλ σε αυτή την φάση?
Απάντηση
#3
(19-11-2021, 22:53 )manolas Έγραψε: καλά φαίνεται.
μεταφυτεψες πολύ νωρίς για αυτόματα που έτσι κ αλλιώς τα ενοχλεί η μεταφύτευση. θα πρέπει να συνέλθουν για να συνεχίσουν να μεγαλώνουν.
σε τι χώμα τα έβαλες?
Η 600mh δουλεύει στο φουλ σε αυτή την φάση?

ναι ειναι στο φουλ, βασικα ο μετασχ/ης παει 600 και μετα boost και ειναι στο τερμα. εχουν γυρισει λιγο τα φυλλα προς τα πανω οπως φαινεται  στην φωτο  και ελεγα μηπως θελει καλυτερη εισαγωγη αερα? ειναι μηπως απλα απο το στρες της μεταφυτευσης?

ειναι σε biobizz light mix  με περιπου μεσα προσθετο 15% περλιτη και 15% coco
Απάντηση
#4
αμα εισαι κατω απο 24-25 βαθμους σε αυτη τη φαση χωρις υγρασιες παει αργα, ζεστη (κλεινοντας εξαερισμο για λιγο καιρο) και υγρασια δωσε

μια χαρα φαινεται δεν εχει κατι, τα ποτισματα χαλαρα θελει αλλιως "πνιγεται" και αργει περισσοτερο, το πηγες λιγο νωρις στη μεγαλη του γλαστρα ηθελε λιγο ακομα να γεμισει η ριζα καλυτερα, αλλα τωρα εγινε πες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
(20-11-2021, 09:35 )trompetas Έγραψε: αμα εισαι κατω απο 24-25 βαθμους σε αυτη τη φαση χωρις υγρασιες παει αργα, ζεστη (κλεινοντας εξαερισμο για λιγο καιρο) και υγρασια δωσε

μια χαρα φαινεται δεν εχει κατι, τα ποτισματα χαλαρα θελει αλλιως "πνιγεται" και αργει περισσοτερο, το πηγες λιγο νωρις στη μεγαλη του γλαστρα ηθελε λιγο ακομα να γεμισει η ριζα καλυτερα, αλλα τωρα εγινε πες

trompeta ψαχνω να βρω μια  λυση και καταληγω στο εξης:  κλεινω τον εξαερισμο και φτανω σε υγρασια εκει που θελω 65-70% αλλα η θερμοκρασια σημερα το μεσημερι εφτασε τους 36... ανοιγω τον εξαερισμο η θερμοκρασια παει στους 27-28 βαθμους αλλα η υγρασια παει στο 45/50% φερνω καθαρο αερα απ'εξω και παλι τα ιδια ριχνει την υγρασια.. δοκιμασα να κλεισω το μισο φιλτρο με μια σακουλα να ρουφαει ποιο λιγο αλλα παλι τα ιδια.. 


τα φυτακια συνηλθαν απο την μεταφιτευση και σχεδον διπλασιαστηκαν σε υψος, υγρασια η ζεστη??
Απάντηση
#6
@daniel1992 Με έναν υγραντήρα θα λύσεις το πρόβλημα μια και καλή. Άλλωστε, ο υγραντήρας είναι ένα βασικό εργαλείο για τους καλλιεργητές.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#7
καλησπερα και παλι παιδια! πισω στο νημα νομιζω εχουμε μπει στην τεταρτη εβδομαδα 23η μερα η κατι τετοιο τα εχω χασει λιγο με τις μερες... ειμαστε σε σταθερη θερμοκρασια 27-29 βαθμους με τα φωτα και οταν κλεινουν στους 22 , υγρασια ξεκινησα με 65-70% πλεον εχω πεσει 50-55% να την παω προς το 60 καλυτερα τι λετε ? τα κοριτσια μου τα εδεσα δεν ξερω αν το εκανα πολυ καλα βεβαια και επισης πριν 3 μερες τους εκανα και topping... αμαρτια στα αυτοματα ξερω αλλα ειπα να το κανω  Dodgy  στην τελευταια φωτο αν προσεξετε λιγο ανοιξαν σε χρωμα τα φυλα... παραπανω νερο? στρεσαριστηκε απο το topping? νερακι σημερα σε ολα 500μλ καθε 3 μερες λεω να βαζω λιγοτερο οπως και μια φορα την εβδομαδα που τα ταιζω με biobizz, εβαλα 2μλ/L grow/bioheaven/0.5/l cal-mag 4ml/L Root και δεν βαζω αλλο αλλα θα χαλαρωσω και θα παω την επομενη φορα στο 1ml/L δεν θελω να τα καψω.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#8
καλο μηνα παιδια! ολα πανε καλα , 3 μερες μετα το lst  

υγρασια 47-57% δεν μπορω να την κρατησω σταθερη με τιποτα με δυο υγραντηρες συνολο 600Ml/h  φταιει κιολας οτι αναψα και την δευτερη λαμπα  600ρα hps+ μια 600mh που εχω (1,60χ2,40χ2) ο χωρος γιατι εβαλα κατι μικρουλια που μου εφερε ενας φιλος  Big Grin

τα φυλλα χρωματικα τουλαχιστον ειναι υγιεστατα φαινονται καπως λογω του φωτισμου


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#9
(01-12-2021, 23:35 )daniel1992 Έγραψε: καλο μηνα παιδια! ολα πανε καλα , 3 μερες μετα το lst  

υγρασια 47-57% δεν μπορω να την κρατησω σταθερη με τιποτα με δυο υγραντηρες συνολο 600Ml/h  φταιει κιολας οτι αναψα και την δευτερη λαμπα  600ρα hps+ μια 600mh που εχω (1,60χ2,40χ2) ο χωρος γιατι εβαλα κατι μικρουλια που μου εφερε ενας φιλος  Big Grin

τα φυλλα χρωματικα τουλαχιστον ειναι υγιεστατα φαινονται καπως λογω του φωτισμου

Καλημερα φίλε μου @daniel1992
Νομίζω ότι είναι πολύ το φως για τρία κορίτσια
Όταν είχα ξεκινήσει και γω με hps έβγαζα τρία κορίτσια με ένα φως στα 250w,  γνώμη μου να παίξεις με το ένα φως, αυτό θα διόρθωση και την υγρασία. Ας πουν και οι παλιότεροι
Εγώ νομίζω ότι σου καίει τα φύλλα τόσο φως, cool dude έχεις ?
Απάντηση
#10
καλησπερα παιχταραδες μου! 7η βδομαδα δεν ξερω τι να πω.. αυτο το κρυο μου εκανε ζημια νομιζω... με κλειστα τα φωτα επεσα στους 12 βαθμους .

νερο περιπου 1,5λιτρο ανα 2 μερες και μια φορα την εβδομαδα φαγητο . 2μλ/λ biobizz heaven-top max-bloom- και 1,2μλ/λ cal mag  αυτην την εβδομαδα γιατι βγαλαμε ελληψη σε ασβεστιο

λογο του κρυου λογικα το ενα φυτακι μου εχει σταματησει να μεγαλωνει.. εβαλα ενα σωμα μεσα στον χωρο να μαζεψω τα ασσυμαζευτα.

η αλλη η κοριτσαρα με εχει μπερδεψει τελειως ομως, ειναι σαν να την εχω παραποτησει η γλαστρα ομως ειναι ελαφρια θα ελεγα σχετικα. μηπως λογο του κρυου με σβηστα τα φωτα σταματησε να πινει ? λημνιασε κατω κατω δεν μπορω να καταλαβω και δεν ξερω προς το παρων τι να κανω ειμαι στο ψαξιμο. καμμια ιδεα ? (εχουν αρχισει και καφετιζουν τα φυλλα αν δεις προσεχτικα στην φωτο επισης )
η τριτη δεν καταλαβαινει τιποτα ανστοπαμπλε Big Grin
10λ γλαστρα Light mix με περιπου 15% περλιτη και κοκο 

σκεφτομαι σαν ληση αν δεν καταφερω να ζεστανω τον χωρο μηπως να εβαζα τα φωτα προς το παρον 24/0 φως για να γλητωσω το κρυο μιας και οι hps  ζεσταινουν και ειμαι σε καλη θερμοκρασια οταν ειναι ανοιχτα

(02-12-2021, 12:20 )Urban Έγραψε:
(01-12-2021, 23:35 )daniel1992 Έγραψε: καλο μηνα παιδια! ολα πανε καλα , 3 μερες μετα το lst  

υγρασια 47-57% δεν μπορω να την κρατησω σταθερη με τιποτα με δυο υγραντηρες συνολο 600Ml/h  φταιει κιολας οτι αναψα και την δευτερη λαμπα  600ρα hps+ μια 600mh που εχω (1,60χ2,40χ2) ο χωρος γιατι εβαλα κατι μικρουλια που μου εφερε ενας φιλος  Big Grin

τα φυλλα χρωματικα τουλαχιστον ειναι υγιεστατα φαινονται καπως λογω του φωτισμου

Καλημερα φίλε μου @daniel1992
Νομίζω ότι είναι πολύ το φως για τρία κορίτσια
Όταν είχα ξεκινήσει και γω με hps έβγαζα τρία κορίτσια με ένα φως στα 250w,  γνώμη μου να παίξεις με το ένα φως, αυτό θα διόρθωση και την υγρασία. Ας πουν και οι παλιότεροι
Εγώ νομίζω ότι σου καίει τα φύλλα τόσο φως, cool dude έχεις ?

τα κατεβασα βατ και νομιζω βοηθησε αρκετα , και σημερα ειναι η πρωτη μερα που τα εβαλα στου φουλ παλι


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#11
καλησπερα και καλη χρονια σε ολλους σας!!! συνεχιζουμε δυνατα στην 8η βδομαδα με πολλα λαθη και πολυ προσπαθεια μια και ειναι η πρωτη φορα αλλα δεν μασαμε ! παμε και οπου βγει  Big Grin


αν και στην 8η βδομαδα επειδη  φαγαμε το κρυο τρελαθηκαν λιγο ολα και αλλα μοιαζουν να πηγαινουν κανονικα και αλλα να εμειναν πισω . εχουμε και λεμε 



4 κοριτσια εδω το ενα το μικρο το εκαψα την περασμενη βδομαδα φλασαρα και ταισα εχτες ποιο χαλαρα και εχει αρχισει και ψομωνει το κοριτσι μου αν και εμεινε κοντο απο το σοκ που εφαγε απο το κρυο ... και τα αλλα 3  οπου νομιζω εχουν βγαλει ελειψη σε φαγητο απ'οτι ψαχνω σε nitrogen μπορει να κανω και λαθος...  αρκετα προβληματα αλλα απο τα λαθη μαθαινουμε! μακαρι να φτασουμε στο τελος ζωντανοι  Big Grin Big Grin


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)