Απωθητικο για εξωτερικη καλλιεργεια; (φαρμακο-σκευασμα)
#1
Edit by admin : Το νημα δημιουργηθηκε μετα απο χωρισμα σχολιασμων σε νημα που δεν εχει σχεση με τη καλλιεργεια



Καλημερα παιδες σε ολους!!Εψαχνα κατι να βρω σχετικα με την εξωτερικη καλλεργεια αλλα δν μπορεσα να το βρω,δν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος απλα για να μην ανοιγω νεο νημα θα ρωτησω(δεν βρισκω το νημα εξωτερικη καλλιεργεια)...Καποιο καλο φαρμακο-σκευασμα για να κρατησεις μακρια τους ποντικους απο εξωτερικη καλλιεργεια γνωριζετε??Καναμε με ενα φιλο μια δοκιμη φετος με 3 φυτα εξωτερικα κ τν τελευταια φορα τα ειδαμε φουλ φαγωμενα κ με σπασμενα κλαδια..Τα ξεκινησαμε τον 1ο μηνα μεσα κ μετα τα μεταφεραμε εξωτερικα κ τα βαλαμε στο εδαφος,ευτυχως δν καταστραφηκαν τελειως αλλα τα εφαγαν καλα..Τι θα μπορουσαμε να κανουμε γιατι ειναι μεγαλη η ζημια?Προς το παρων πηραμε μια σαν αλοιφη που τη βαζεις στα φαγωμενα σημεια κ τα επουλωνει κ ταυτοχρονα κραταει κ μακρια τα ποντικια αλλα αν γνωριζετε καμια καλη λυση πειτε μου..
Απάντηση
#2
(07-06-2021, 11:18 )Dirtygrowing Έγραψε: Καλημερα παιδες σε ολους!!Εψαχνα κατι να βρω σχετικα με την εξωτερικη καλλεργεια αλλα δν μπορεσα να το βρω,δν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος απλα για να μην ανοιγω νεο νημα θα ρωτησω(δεν βρισκω το νημα εξωτερικη καλλιεργεια)...Καποιο καλο φαρμακο-σκευασμα για να κρατησεις μακρια τους ποντικους απο εξωτερικη καλλιεργεια γνωριζετε??Καναμε με ενα φιλο μια δοκιμη φετος με 3 φυτα εξωτερικα κ τν τελευταια φορα τα ειδαμε φουλ φαγωμενα κ με σπασμενα κλαδια..Τα ξεκινησαμε τον 1ο μηνα μεσα κ μετα τα μεταφεραμε εξωτερικα κ τα βαλαμε στο εδαφος,ευτυχως δν καταστραφηκαν τελειως αλλα τα εφαγαν καλα..Τι θα μπορουσαμε να κανουμε γιατι ειναι μεγαλη η ζημια?Προς το παρων πηραμε μια σαν αλοιφη που τη βαζεις στα φαγωμενα σημεια κ τα επουλωνει κ ταυτοχρονα κραταει κ μακρια τα ποντικια αλλα αν γνωριζετε καμια καλη λυση πειτε μου..
θα περιφραξεις τον χωρο στα φυτα ωστε να μην μπει μεσα καμια γατα και φαει το φαρμακο
και θα βαλεις ποντικοφαρμακο σε παγιδες (τις πουλανε ετοιμες)
και σκετες παστιλιες δεμενες με συρμα καπου εκει κοντα...
εαν δεν τα καταπολεμησεις τωρα που γεννανε κιολλας,θα γινει χαμος,σε μια νυχτα μπορει να στα τσακισουν ολα,ανεπανορθωτα.
το επαθα μια χρονια ,
που δεν ηθελα να βαζω φαρμακα και χρησιμοποιουσα αλλους τροπους και εμαθα,πολυ σκληρα...
απο τοτε ομως,εφοσον εχω συστηματικα φαρμακα,μειωσα τον πληθυσμο στο ελαχιστο και δεν εχω επισκεψεις...
επισης υπαρχουν κατι συσκευες υπερηχων,που φορτιζουν με ηλιο ,πηρα δυο,αλλα δεν ειδα να απομακρυνονται τα ποντικια,εφοσον ειδα να ειναι φαγωμενα τα φαρμακα..αρα,πλησιαζαν..
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#3
(07-06-2021, 21:52 )diaolina Έγραψε:
(07-06-2021, 11:18 )Dirtygrowing Έγραψε: Καλημερα παιδες σε ολους!!Εψαχνα κατι να βρω σχετικα με την εξωτερικη καλλεργεια αλλα δν μπορεσα να το βρω,δν ξερω αν εδω ειναι το σωστο μερος απλα για να μην ανοιγω νεο νημα θα ρωτησω(δεν βρισκω το νημα εξωτερικη καλλιεργεια)...Καποιο καλο φαρμακο-σκευασμα για να κρατησεις μακρια τους ποντικους απο εξωτερικη καλλιεργεια γνωριζετε??Καναμε με ενα φιλο μια δοκιμη φετος με 3 φυτα εξωτερικα κ τν τελευταια φορα τα ειδαμε φουλ φαγωμενα κ με σπασμενα κλαδια..Τα ξεκινησαμε τον 1ο μηνα μεσα κ μετα τα μεταφεραμε εξωτερικα κ τα βαλαμε στο εδαφος,ευτυχως δν καταστραφηκαν τελειως αλλα τα εφαγαν καλα..Τι θα μπορουσαμε να κανουμε γιατι ειναι μεγαλη η ζημια?Προς το παρων πηραμε μια σαν αλοιφη που τη βαζεις στα φαγωμενα σημεια κ τα επουλωνει κ ταυτοχρονα κραταει κ μακρια τα ποντικια αλλα αν γνωριζετε καμια καλη λυση πειτε μου..
θα περιφραξεις τον χωρο στα φυτα ωστε να μην μπει μεσα καμια γατα και φαει το φαρμακο
και θα βαλεις ποντικοφαρμακο σε παγιδες (τις πουλανε ετοιμες)
και σκετες παστιλιες δεμενες με συρμα καπου εκει κοντα...
εαν δεν τα καταπολεμησεις τωρα που γεννανε κιολλας,θα γινει χαμος,σε μια νυχτα μπορει να στα τσακισουν ολα,ανεπανορθωτα.
το επαθα μια χρονια ,
που δεν ηθελα να βαζω φαρμακα και χρησιμοποιουσα αλλους τροπους και εμαθα,πολυ σκληρα...
απο τοτε ομως,εφοσον εχω συστηματικα φαρμακα,μειωσα τον πληθυσμο στο ελαχιστο και δεν εχω επισκεψεις...
επισης υπαρχουν κατι συσκευες υπερηχων,που φορτιζουν με ηλιο ,πηρα δυο,αλλα δεν ειδα να απομακρυνονται τα ποντικια,εφοσον ειδα να ειναι φαγωμενα τα φαρμακα..αρα,πλησιαζαν..

Καλημερες παιδια,ο χωρος ειναι ηδη περιφραγμενος με κοτετσοσυρμα το μονο μερος που μενει ανοιχτο ειναι απο πανω αλλα η περιφραξη εχει υψος 1-1,20 μετρα..Αποσο ψαξαμε ειδαμε ενα μικρο ανοιγμα εκει που ενωσαμε το συρμα αλλα μικρη τρυπα ομως αν στριμωχτηκε μπορει να περασε απο κει γιατι πουθενα αλλου δν υπαρχει σημαδι..Πηραμε μια αλοιφη για οπου εχει σπασμενα κλαδια να μν παθει καμια μολυνση,κλεισαμε την τρυπουλα κ βαλαμε γυρω γυρω απο την περιφραξη ποντικοφαρμακο κ κρεμασαμε κ εκει τριγυρω μερικα,παντως για εναν ποντικο αν ειναι ενας,ειναι καλη η ζημια κ στα 3 φυτα!!Αυριο η μεθαυριο θα του βαλουμε ενα μπολακι νερο κ διπλα μια τροφη που εχει,τν τρωνε κ πεθαινουν νομιζω κ θα δουμε πως θα παει θα σας κραταω ενημερους κ αν συμφωνει κ ο φιλος μου θα ανεβασω φωτος..
Απάντηση
#4
Ο ποντικοσ μπορει να σκαβει και να μπαινει και απο κατω
Επισησ μην ξαφνιαστεισ και αν τον δεισ να σκαρφαλωνει
Απάντηση
#5
καλε,τα ποντικια σκαρφαλωνουν παντου,κινουνται με καθε τροπο
και ειναι ακροβατες κανονικοι,τι λεμε τωρα? Huh
προσεχε ομως,ετσι που εβαλες τα φαρμακα,μπορει να τα φαει γατα...
αν στα "εξυσαν" στον κορμο πολυ πιθανον να ξεραθουν τις επομενες μερες Sad
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#6
Καλησπέρα νομίζω πως δεν μιλάμε για ποντίκι αλλά για αρουραίο.

Τα ποντίκια μόνο μέσα σε σπίτι αποθήκη κλπ.

Είναι αρουραίος του αγρού.

Αν σε βοηθάει σε σκεπή που είχα θέμα με αρουραίους ότι κατάφερα ήταν ως εξής.

Έβαλα παγίδες μια εβδομάδα με φαγητό κάθε μέρα, χωρίς να είναι οπλισμένη η παγίδα. Σκοπός να συνηθίσουν να τρώνε εκεί να ορμάνε μεσα στην παγίδα, γιατί αν αφήσεις έναν. Σε λίγο θα έχεις πολλούς πάλι. Αρα θες να πιάσεις άπαξ όσο το δυνατόν πιο πολλούς.

Στάνταρ βάλε και δηλητήρια αλλά σου παραθέτω και τι έχω δει προσωπικά σε άλλη φάση.
Απάντηση
#7
Χαιρετε παιδια πηγα σμρ το πρωι κ τα ειδα,τα φυτα δειχνουν να αντεχουν αν κ καπως μαδημενα..Ειχαμε βαλει γυρω γυρω αρκετα ποντικοφαρμακα δυο διαφορετικα ειδη κ σμρ ηταν φαγωμενα ολα!!!Θα βαλει ο φιλος σμρ κ αλλα γιατι πρεπει να μν ειναι ενας τουλαχιστν ετσι νομιζω..Ειναι σε βουνο σε ενα αποκρυμνο καβατζωτο μερος γι αυτο οπως λεει σωστα ο @tzorge μιλαμε για αρουραιους κ μαλλον μεγαλους..περυσι με τα ιδια φαρμακα ο φιλος το ξεπερασε,να δουμε τωρα πως θα μας παει,ειναι η πρτωτη σοβαρη αποπειρα που κανω εγω εξωτερικα κ ετσι ξερω πολυ λιγα πραγματα..Η περιφραξη γυρω γυρω δεν εχει σκαψιμο,ειναι σε υψος 1,20 περιπου κ οχι τεντωμενο το συρμα για να μν μπορει να σκαρφαλωσει ανετα αλλα μας την εκανε,τωρα σκεφτηκαμε να τα σκεπαζουμε κ απο πανω μεχρι να τον βρουμε νεκρο τουλαχιστν κ οσο ειναι κοντα τα φυτα ακομα..@diaolina γατα δυσκολα γιατι ειναι απομακρυσμενο κανενα κατσικι πιθανοτερο να βρεθει εκει χεχε,παιδες ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας!!!
Απάντηση
#8
(09-06-2021, 13:19 )Dirtygrowing Έγραψε: Χαιρετε παιδια πηγα σμρ το πρωι κ τα ειδα,τα φυτα δειχνουν να αντεχουν αν κ καπως μαδημενα..Ειχαμε βαλει γυρω γυρω αρκετα ποντικοφαρμακα δυο διαφορετικα ειδη κ σμρ ηταν φαγωμενα ολα!!!Θα βαλει ο φιλος σμρ κ αλλα γιατι πρεπει να μν ειναι ενας τουλαχιστν ετσι νομιζω..Ειναι σε βουνο σε ενα αποκρυμνο καβατζωτο μερος γι αυτο οπως λεει σωστα ο @tzorge μιλαμε για αρουραιους κ μαλλον μεγαλους..περυσι με τα ιδια φαρμακα ο φιλος το ξεπερασε,να δουμε τωρα πως θα μας παει,ειναι η πρτωτη σοβαρη αποπειρα που κανω εγω εξωτερικα κ ετσι ξερω πολυ λιγα πραγματα..Η περιφραξη γυρω γυρω δεν εχει σκαψιμο,ειναι σε υψος 1,20 περιπου κ οχι τεντωμενο το συρμα για να μν μπορει να σκαρφαλωσει ανετα αλλα μας την εκανε,τωρα σκεφτηκαμε να τα σκεπαζουμε κ απο πανω μεχρι να τον βρουμε νεκρο τουλαχιστν κ οσο ειναι κοντα τα φυτα ακομα..@diaolina γατα δυσκολα γιατι ειναι απομακρυσμενο κανενα κατσικι πιθανοτερο να βρεθει εκει χεχε,παιδες ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας!!!
@Dirtygrowing
Εχε το νου σου 
Αν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κατσικι,παιζει και η πιθανοτητα να υπαρχει και σκυλοσ και βοσκοσ
Εχε τον νου σου γενικα
Απάντηση
#9
εγω δεν ειχα καταλαβει οτι τα εχεις βαλει μακρια,νομιζα τα εβγαλες εξω στο σπιτι,αυλη,κηπο κλπ.
ποντικοφαρμακα ετσι χυμα,απαγορευεται να βαζεις,
κινδυνευουν πολλα ζωα,κυνηγοσκυλα,χελωνες,μολυνεται το χωμα ,γενικα πολυ λαθος...
μην τα ξεκανουμε ολα,αμαρτια ειναι...
γι αυτο εξω βαζουμε πολλα,για να φτασουν για ολους.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#10
Καλημεριζω τα παιδια,ελπιζω ολοι να ειμαστε οκ..Τα νεα ειναι καλα προς το παρων δν τα εχουν ξαναπειραξει αλλα τα ποντικοφαρμακα που κρεμαμε γυρω γυρω απο την περιφραξη τα τρωνε ολα!!Τους βαλαμε κ ενα μπολ με νερο κ 2 ειδη μασωμενων ταμπλετων το ενα το παιρνει λεει στην φωλια του κ το αλλο το τρωει για λιγο καιρο κ μετα πεθαινει καπω ετσι μου τα εξηγησε αλλα ειναι δοκιμασμενα οτι δουλευουν..Παιδια οχι ειμαι πολυ υπερ της φυσης κ δν θα εριχνα τπτ αν δν υπηρχε θεμα αλλα ειναι αναγκαιο,τα φαρμακα τα ρημαζουν σε 1-1,5 μερα,πρεπει να ειναι παραπανω απο ενας..Βοσκος δν υπαρχει το ξερουμε το μερος εκει ειναι πολυ μακρια,κατσικι ειδα 2 φορες στα 150-200 μετρα απο τα φυτα..Το δρομακι ολο το εχουμε κανει εμεις κ την καβατζα δν το ξερει το μερος αλλος ουτε μπορεις να πας αν δν το γνωριζεις ειναι σαν να μν υπαρχει δν ξερω πως να το πω,φουλ καβατζωτο δοκιμασμενο περυσι κ προπερσι...Εκει κοντα δν εχω δει ποτε ζωο σκεφτειτε παμε με 20-30 λιτρα νερο 2 ατομα κ μας βγαινει η ψυχη σερνομαστε σαν κομαντο με τσαντες χαχα!!Κατα τα αλλα εχουν παρει τα πανω τους τα φυτα απο τοτε κ δειχνουν να ξεστρεσαροντε,τα ποτισαμε με μπολικο algamic 2 φορες μηπως κ βοηθησει επισης..Στην πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτο 2 NL(sensi) κ 1 Critical(seed stockers),εχω ετοιμασει κ ενα Acapulco αν χρειαστει για ρεζερβα..
Απάντηση
#11
Γεια σας παιδες,τα δολωματα αυτα τελικα τα ρημαζει ο ποντικος τα βρισκαμε ολα φαγωμενα λογικα θα ηταν παραπανω απο ενας..Προχθες πηγαμε λοιπον κ ειδαμε λιγα να λειπουν η να ειναι ελαχιστα δαγκωμενα κ μυριζε ψοφιο γυρω λογικα τον φαγαμε τον εναν αλλα συνεχιζουμε με αυτα να δουμε αν υπαρχει κ αλλος..Φτιαξαμε καπως την περιφραξη καλυτερα κ αναμενουμε,στα αρνητικα οτι το ενα NL μαραζωσε τελειως απο τα δαγκωματα αυτο ειχε τη μεγαλυτερη ζημια αλλα ηδη εχουμε αντικαταστατη να παρουμε εξω στη θεση του..Πρωτη φορα παντως που κανω κατι εξωτερικα κ παρολο που εχουμε θεματα το γουσταρω ειναι καλη φαση αρκει ενα εχεις ενα δικο σου safe χωρο!!!Θα το κραταω ενημερο το νημα να δουμε τι θα γινει κ μολις μπορω θα βαλω κ φωτο,ξεχνιεμαι οποτε παω να βγαλω!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)